Ένας ένθεος ανάμεσα σε άθεους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντού παραμονεύει το χάος φίλοι μου.
Δείτε για παράδειγμα τις δηλώσεις των στελεχών της κυβέρνησης περί οποιουδήποτε θέματος θέλετε.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Για τους υπόλοιπους:

Όσο πολύπλοκες και να είναι οι δομές, όσο διαφορετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες και να έχουν συγκριτικά με τους θεμέλιους (ή μη) λίθους που τις αποτελούν ΚΑΙ προβλέψιμες μπορούν να γίνουν εκ των προτέρων ΚΑΙ υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ Φυσικούς Νόμους.
Ωραία…
Εσύ και ένας ισόβαρος σάκος σκατά είστε το ίδιο…
Και λοιπόν;
Demitrios έγραψε:Όποιος έχει αντίρρηση τη φέρει διότι το γέλιο σπανίζει στις μέρες μας!
Δεν έχω καμιά αντίρρηση ότι εσύ και ένας σάκος σκατά είστε το ίδιο.

ΥΓ
Και αυτό με το γέλιο είναι πολύ καλή παρατήρηση.
Την είχα κι εγώ μια μέρα πριν μπεις στο forum…
Λες τελικά να υπάρχει θεός και να μου έκανε το χατήρι;
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:οτι οι πολυπλοκες δομες μπορουν να γινουν προβλεψιμες.
βασικα ειναι δυο θεματα εδω
1) θεωριες πολυπλοκοτητας και
2)ντετερμινιστικα συστηματα.

το 2) σχετιζεται με τη θεωρια του χαους. ακομη κι αν εχουμε ντετερμινιστικα συστηματα δεν υπαρχει προβλεψιμοτητα. το γνωστο "ευαισθησια στις αρχικες συνθηκες κλπ."
τωρα για το 1) ειναι τεραστια κουβεντα την οποια δεν την χωριζει η πιστη στο θεο ή η μη πιστη. πολλοι υλιστες δεν συμφωνουν με θεωριες πολυπλοκοτητας γιατι υπαρχουν δυο πραγματα που "παραβιαζουν" την κλασσικη επιστημονικη προσεγγιση: α) την προσθετικοτητα, "αντιτιβιτυ" στα ελληνικα και β) δεν ειναι ρεντακτιονιστ (αναγωγικες ή καπως ετσι).

παντως ενας πιστος θα πρεπει λογικα να ασπαζεται την μη αναγωγη αφου δεινει πατημα για την υπαρξη κατι περα της υλης.
Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω που γράφεις nik.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:Για τους υπόλοιπους:

Όσο πολύπλοκες και να είναι οι δομές, όσο διαφορετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες και να έχουν συγκριτικά με τους θεμέλιους (ή μη) λίθους που τις αποτελούν ΚΑΙ προβλέψιμες μπορούν να γίνουν εκ των προτέρων ΚΑΙ υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ Φυσικούς Νόμους.
Ωραία…
Εσύ και ένας ισόβαρος σάκος σκατά είστε το ίδιο…
Και λοιπόν;
Δεν έχει και λοιπόν! Ο Υλισμός θεωρεί εσένα μ'έναν ισοβαρή σάκο με σκατά ΤΟ ΙΔΙΟ και συνεχίζεις να είσαι Υλιστής!!!! :lol: :lol: :lol:
Μετά βέβαια σου φταίνε οι άλλοι για όσα τραβάς εδώ μέσα...
Demitrios έγραψε:Όποιος έχει αντίρρηση τη φέρει διότι το γέλιο σπανίζει στις μέρες μας!
Δεν έχω καμιά αντίρρηση ότι εσύ και ένας σάκος σκατά είστε το ίδιο.

ΥΓ
Και αυτό με το γέλιο είναι πολύ καλή παρατήρηση.
Την είχα κι εγώ μια μέρα πριν μπεις στο forum…
Λες τελικά να υπάρχει θεός και να μου έκανε το χατήρι;
Κατανόησε τα συμπεράσματα τα οποία προκύπτουν από τις φιλοσοφίες/ιδεολογίες/θεωρίες που πιστεύεις και ύστερα έχεις χρόνο και για λίγο γέλιο.

Αλήθεια, το γέλιο πως το εξηγεί ο Υλισμός έτσι για να γελάσουμε και εμείς οι υπόλοιποι οι μη-Υλιστές????
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Δεν έχει και λοιπόν! Ο Υλισμός θεωρεί εσένα μ' έναν ισοβαρή σάκο με σκατά ΤΟ ΙΔΙΟ και συνεχίζεις να είσαι Υλιστής!!!! :lol: :lol: :lol:
Πες μου κάτι αδελφέ Δημήτριε…
Πονάς όταν σκέφτεσαι?

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι εσύ και ένας ισοβαρής σάκος σκατά είστε το ίδιο καθώς από το πρώτο μου ποστ μίλησα για τις δομές οι οποίες προκύπτουν από τα θεμελιώδη σωματίδια από τα οποία είναι όλα φτιαγμένα.
Εσύ μας έχεις ζαλίσει τα αρχίδια με τα πρωτόνια και τα νετρόνια και εσύ είσαι αυτός, και μάλλον δικαίως σε αυτήν την περίπτωση, ο οποίος θεωρεί τον εαυτό του και έναν ισοβαρή σάκο σκατά το ίδιο.

Προφανώς για αυτό και έβαλες και τα γελάκια…
Αυτοσαρκασμός και επίγνωση των μαλακιών που λες είναι το πρώτο βήμα εξαγνισμού.
Άρα σε καλό δρόμο είσαι…
Demitrios έγραψε:Μετά βέβαια σου φταίνε οι άλλοι για όσα τραβάς εδώ μέσα...
Και τι ακριβώς τραβάω εδώ μέσα αδελφέ Δημήτριε;
Πονόκοιλο από τα γέλια διαβάζοντας τις μαλακίες σου;
Δεν με χαλάει καθόλου…
Μικρό το input για τόσο μεγάλο output…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:Δεν έχει και λοιπόν! Ο Υλισμός θεωρεί εσένα μ' έναν ισοβαρή σάκο με σκατά ΤΟ ΙΔΙΟ και συνεχίζεις να είσαι Υλιστής!!!! :lol: :lol: :lol:
Πες μου κάτι αδελφέ Δημήτριε…
Πονάς όταν σκέφτεσαι?
Θα πόναγα (μάλλον) αν ήσασταν πιο σφιχτοί (στα γραφόμενά σας) αλλά δυστυχώς δεν ήμουν ο πρώτος που σας έκανε την τιμή (να τα σχολιάσει καταλλήλως) ....
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι εσύ και ένας ισοβαρής σάκος σκατά είστε το ίδιο
Κάποιος σου χάκαρε το λογαριασμό λοιπόν διότι έγω διάβασα αυτό από εσένα...
Yianis έγραψε:Εσύ και ένας ισόβαρος σάκος σκατά είστε το ίδιο…
Το παθαίνεις και με άλλους αυτό το....άστο καλύτερα.
καθώς από το πρώτο μου ποστ μίλησα για τις δομές οι οποίες προκύπτουν από τα θεμελιώδη σωματίδια από τα οποία είναι όλα φτιαγμένα.
Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά αυτό που έχω βαρεθεί να σας γράφω και δεν μπορείτε να αντικρούσετε.
Demitrios έγραψε: Όσο πολύπλοκες και να είναι οι δομές, όσο διαφορετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες και να έχουν συγκριτικά με τους θεμέλιους (ή μη) λίθους που τις αποτελούν ΚΑΙ προβλέψιμες μπορούν να γίνουν εκ των προτέρων ΚΑΙ υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ Φυσικούς Νόμους.
Εσύ μας έχεις ζαλίσει τα αρχίδια
Και τι ασχολείσαι λοιπόν?

Αυτό με τ'αρχίδια σου να το κοιτάξεις πάντως....
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ράβε ξήλωνε στον γραπτό λόγο είναι κάτι που μόνο ένας βλάκας θα μπορούσε να προσπαθήσει καθώς ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει στην δημοσίευση μου και να δει ότι αυτά που εσύ λες ότι είπα δεν τα έχω πει.

Θα μου πεις τώρα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που αποδεικνύεις ότι είσαι βλάκας…
Και θα έχεις και σε κάτι δίκιο…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μαλωστε ελευθερα :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Το ράβε ξήλωνε στον γραπτό λόγο είναι κάτι που μόνο ένας βλάκας θα μπορούσε να προσπαθήσει καθώς ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει στην δημοσίευση μου και να δει ότι αυτά που εσύ λες ότι είπα δεν τα έχω πει.
Όσο και να ανατρέξει κάποιος σε ποστς σου ή σε ποστς των υπολοίπων της συνομοταξίας σας απάντηση Σ"ΑΥΤΟ που σας έχω γράψει εδώ και μήνε ΔΕΝ πρόκειται να βρει

Όσο πολύπλοκες και να είναι οι δομές, όσο διαφορετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες και να έχουν συγκριτικά με τους θεμέλιους (ή μη) λίθους που τις αποτελούν ΚΑΙ προβλέψιμες μπορούν να γίνουν εκ των προτέρων ΚΑΙ υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ Φυσικούς Νόμους.

Από την άλλη μπορείς να μου δηλώσεις δημοσίως ότι είσαι βλάκας και δεν καταλαβαίνεις τα απλά πράγματα που σου γράφω και εγώ σου υπόσχομαι να σε αφήσω στη μιζέρια σου...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο που περιγραφεις ειναι κλασσικος ντετερμινισμος και ειναι ασχετο με την υπαρξη του θεου. ενας αθεος μπορει καλλιστα να ειναι ντετερμινιστης. εκει που θα χωρισουν οι δρομοι σας θα ειναι στην δημιουργια των νομων. ο αθεος θα πει οτι οι νομοι ειναι αυτοι που ειναι, εσυ θα πεις οτι οι νομοι ειναι δημιουργημα του θεου.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

απάντηση Σ"ΑΥΤΟ που σας έχω γράψει εδώ και μήνε ΔΕΝ πρόκειται να βρει
Συνήθως οι άνθρωποι απαντάνε σε ερωτήσεις. Αυτό είναι ερώτηση; Και στην τελική ανάλυση τι σχέση έχει το αν είναι προβλέψιμες και το αν υπακούουν στους ίδιους φυσικούς νόμους με το θέμα του υλισμού; Ναι, τα συστατικά "υπακούουν" (πιο σωστά λειτουργούν σύμφωνα με) στους φυσικούς "νόμους" που αφορούν στο επίπεδο της οργάνωσής τους. Για παράδειγμα ένα ηλεκτρόνιο έχει ασαφή θέση ή ταχύτητα μέχρι τη μέτρησή του (για την ακρίβεια έχει ένα σύνολο πιθανών θέσεων και ταχυτήτων που καθορίζονται αυστηρά ντετερμινιστικά από την κυματοσυνάρτησή του). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η αρχή της απροσδιοριστίας μπορεί να καθορίζει τις συνήθειες ζευγαρώματος ενός συνόλου ηλεκτρονίων που μαζί με άλλα σωματίδια φτιάχνουν ένα γλάρο. Εκεί θα ψάξεις για τις κανονικότητες (αυτό που ανόητα και λανθασμένα ονομάζουμε φυσικοί "νόμοι") που καθορίζουν την συμπεριφορά αυτού του υλικού συστήματος με τη συγκεκριμένη μορφή οργάνωσης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:αυτο που περιγραφεις ειναι κλασσικος ντετερμινισμος

Γιατί η Κβαντομηχανική δεν δέχεται το παραπάνω?
και ειναι ασχετο με την υπαρξη του θεου.
Οι μόνοι που σας απασχολεί η ύπαρξη του θεού είσαστε εσείς. Εγώ ουδέποτε ασχολήθηκα με την ύπαρξη του θεού ή έστω με τη γενική έννοια του θεού στο forum.
Εγω έντιμα σας δήλωσα ότι είμαι Χ.Ο αλλά ότι ΔΕΝ θα ασχοληθώ ΠΟΤΕ εδώ μέσα με θέματα Θεού, Χριστού, Χριστιανισμού, θρησκείας κτλ.
Ολες οι αναφορές που κάνετε περί Θεού όταν μου απαντάτε είναι καθαρό προιόν των δικών εμμονών και κόμπλεξ που κουβαλάτε ανεξίτηλα μέσα σας.
ενας αθεος μπορει καλλιστα να ειναι ντετερμινιστης.

Αν ένας άθεος ΤΟΛΜΗΣΕΙ να μην είναι ντετερμινιστής καταρρέει όλοκληρο το ούτως ή άλλως σαθρό του οικοδόμημα.
εκει που θα χωρισουν οι δρομοι σας θα ειναι στην δημιουργια των νομων. ο αθεος θα πει οτι οι νομοι ειναι αυτοι που ειναι, εσυ θα πεις οτι οι νομοι ειναι δημιουργημα του θεου.
Σου επαναλαμβάνω ότι εγώ ξεκινάω με δεδομένη την ύπαρξη των νόμων ΧΩΡΙΣ να με απασχολεί η προέλευση τους όταν μιλώ μαζί σας εδώ μέσα.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
απάντηση Σ"ΑΥΤΟ που σας έχω γράψει εδώ και μήνε ΔΕΝ πρόκειται να βρει
Συνήθως οι άνθρωποι απαντάνε σε ερωτήσεις. Αυτό είναι ερώτηση;

Και φαντάσου ότι έχει ακόμα πιο κάτω για εσένα....
Και στην τελική ανάλυση τι σχέση έχει το αν είναι προβλέψιμες και το αν υπακούουν στους ίδιους φυσικούς νόμους με το θέμα του υλισμού;

Είδες που τελικά το πραγματικό σου πρόβλημα δεν είναι θέμα ερώτησης-απάντησης αλλά κατανόησης γραπτού λόγου?
Ναι, τα συστατικά "υπακούουν" (πιο σωστά λειτουργούν σύμφωνα με) στους φυσικούς "νόμους" που αφορούν στο επίπεδο της οργάνωσής τους.
Σωστά μέχρι εδώ.
Για παράδειγμα ένα ηλεκτρόνιο έχει ασαφή θέση ή ταχύτητα μέχρι τη μέτρησή του (για την ακρίβεια έχει ένα σύνολο πιθανών θέσεων και ταχυτήτων που καθορίζονται αυστηρά ντετερμινιστικά από την κυματοσυνάρτησή του).

Προφανώς και δεν θα σου κάνω μάθημα Κβαντομηχανικής εδώ μέσα αλλά θα απολαύσω κάθε σου λέξη!
Δε μου λες? Το Ντετερμινιστική Κβαντομηχανική που βγάζει γέλιο σου ακούγετε αρκετά βαρύγδουπο για να το χρησιμοποιείς από εδώ και στο εξής?
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η αρχή της απροσδιοριστίας μπορεί να καθορίζει τις συνήθειες ζευγαρώματος ενός συνόλου ηλεκτρονίων που μαζί με άλλα σωματίδια φτιάχνουν ένα γλάρο.

Το "φτιάξιμο" του γλάρου ΔΕΝ παραβιάζει κανέναν φυσικό νόμο πολλώ δε μάλλον την Αρχή της Απροσδιοριστίας. Το πρόβλημα σας όμως παραμένει καθώς ενώ τα quarks και τα λεπτόνια που αποτελούν το γλάρο δεν έχουν ένστικτα και αισθήσεις, ο ίδιος ο γλάρος έχει. Εκεί ψελλίζετε κάτι για την....πολυπλοκότητα ως χαλάκι να βάζετε τα σκουπίδια από κάτω ΑΛΛΑ η πολυπλοκότητα ΔΕΝ ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ κανέναν φυσικό νόμο ΚΑΙ όπως είναι ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΕΣ Κβαντομηχανικά οι πολύπλοκες κυτταρικές δομές ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ τα ένστικτα, οι αισθήσεις και ιδίως για τον άνθρωπο η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και η ΛΟΓΙΚΗ. Και επειδή ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτά ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ από τους ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ χαιρόμαστε όλοι μας τις πιρουέτες που κάνετε είτε με χάρη (οι πιο εκπαιδευμένοι από εσάς) είτε άτσαλα (η συντριπτική σας πλειοψηφία)
Εκεί θα ψάξεις για τις κανονικότητες (αυτό που ανόητα και λανθασμένα ονομάζουμε φυσικοί "νόμοι") που καθορίζουν την συμπεριφορά αυτού του υλικού συστήματος με τη συγκεκριμένη μορφή οργάνωσης.
Τους Φυσικούς Νόμους μπορείς να τους ονομάζεις όπως θέλεις, η πραγματικότητα που σου περιέγραψα παραπάνω και διεθνώς ονομάζεται Mind Body Problem και τα debates που γίνονται είναι και πολλά και θυελλώδη.

Εσείς βέβαια εδώ μέσα τα έχετε λύσει όλα αναμεταξύ σας και σε κάθε "προβλημα" που σας φέρνω και είναι άλυτο και συχνό θέμα debate καορυφαίων επιστημόνων εσείς μου φέρνετε χαλαρά τη..."λύση" με βεβαιότητα και στόμφο! Εκεί πάνω πέφτει ο αντίλογος και αρχίζετε να βρίζετε το...Θεό, τους πιστούς, τις θρησκείες κτλ κτλ.

Αν και προβλέψιμοι πολύ σας γουστάρω!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.

“Der erste Trunk aus dem Becher der Naturwissenschaft macht atheistisch, aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.” as cited in Ulrich Hildebrand: "Das Universum - Hinweis auf Gott?", in "Ethos. Die Zeitschrift für die ganze Familie", Berneck, Schweiz: Schwengeler Verlag AG, No. 10, Oktober 1988, p. 10

The quote can not be found in Heisenberg's published works, and Hildebrand apparently does not declare his source. The renowned journalist Eike Christian Hirsch PhD, a personal aquaitance of Heisenberg, whom he interviewed for his 1981 book „Expedition in die Glaubenswelt“, informed de.wikiquote on 22. June 2015, that content and style of the quote was completely foreign to Heisenberg's convictions and the way he used to express himself. Heisenberg's children Dr. Maria Hirsch, Feldafing, and Prof. Dr. Martin Heisenberg, Würzburg, did not recognize their father in this quote...
https://en.wikiquote.org/wiki/Werner_He ... attributed
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Vagelford έγραψε:
The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.

“Der erste Trunk aus dem Becher der Naturwissenschaft macht atheistisch, aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.” as cited in Ulrich Hildebrand: "Das Universum - Hinweis auf Gott?", in "Ethos. Die Zeitschrift für die ganze Familie", Berneck, Schweiz: Schwengeler Verlag AG, No. 10, Oktober 1988, p. 10

The quote can not be found in Heisenberg's published works, and Hildebrand apparently does not declare his source. The renowned journalist Eike Christian Hirsch PhD, a personal aquaitance of Heisenberg, whom he interviewed for his 1981 book „Expedition in die Glaubenswelt“, informed de.wikiquote on 22. June 2015, that content and style of the quote was completely foreign to Heisenberg's convictions and the way he used to express himself. Heisenberg's children Dr. Maria Hirsch, Feldafing, and Prof. Dr. Martin Heisenberg, Würzburg, did not recognize their father in this quote...
https://en.wikiquote.org/wiki/Werner_He ... attributed
Vagelford μείνε στο mainstream consensus " Θειστής και μεγαλωμένος ως Χριστιανός ήταν άρα τι άλλο θα μπορούσε να πει".
Είναι πιο safe άσχετα αν δεν σας λύνει ούτε αυτό κανένα πρόβλήμα.

Από wiki

Heisenberg was raised and lived as a Lutheran Christian, publishing and giving several talks reconciling science with his faith.[137]

In his speech Scientific and Religious Truth (1974) while accepting the Romano Guardini Prize, Heisenberg affirmed:

“In the history of science, ever since the famous trial of Galileo, it has repeatedly been claimed that scientific truth cannot be reconciled with the religious interpretation of the world. Although I am now convinced that scientific truth is unassailable in its own field, I have never found it possible to dismiss the content of religious thinking as simply part of an outmoded phase in the consciousness of mankind, a part we shall have to give up from now on. Thus in the course of my life I have repeatedly been compelled to ponder on the relationship of these two regions of thought, for I have never been able to doubt the reality of that to which they point.” (Heisenberg 1974, 213)[138]

To παραπάνω είναι το απόλυτο ξεπάτωμα αλλά δυστυχώς δεν χωράει για υπογραφή....

Και λίγο πιο κάτω πάλι από wiki

In his autobiographical article in the journal Truth, Henry Margenau (Professor Emeritus of Physics and Natural Philosophy at Yale University) pointed out: “I have said nothing about the years between 1936 and 1950. There were, however, a few experiences I cannot forget. One was my first meeting with Heisenberg, who came to America soon after the end of the Second World War. Our conversation was intimate and he impressed me by his deep religious conviction. He was a true Christian in every sense of that word.” [140]
https://en.wikipedia.org/wiki/Werner_He ... sonal_life

Εσύ βεβαίως μπορείς να συνεχίζεις τη δική σου μοναχική πορεία και να μάχεσαι ανεμόμυλους...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Η πραγματικότητα δεν στάθηκε ποτέ εμπόδιο σε κανέναν να λέει ότι θέλει. Be my guest.
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Vagelford έγραψε:Η πραγματικότητα δεν στάθηκε ποτέ εμπόδιο σε κανέναν να λέει ότι θέλει. Be my guest.
Η πραγματικότητα που διαμορφώνει η συγκεκριμένη αλλά μη μονοσήμαντη Βιολογία μας δεν στάθηκε ποτέ εμπόδιο σε κανέναν να αντεπιχειρηματολογεί περισσότερες της μιας φοράς. Be my guest.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Απάντηση