Ένας ένθεος ανάμεσα σε άθεους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Συμφωνώ κατά ένα μέρος με τον προλαλήσαντα αλλά επειδή πρέπει να φύγω τώρα θα επαυξήσω αργότερα στο θέμα μας.
Οποτε θες και με την ησυχία σου. Και εγώ έκανα καμία εβδομάδα για να ξαναμπώ οπότε δεν υπάρχει βιασύνη.
Off Topic
Στο τμήμα αυτό του φορουμ που βρισκόμαστε δεν υπάρχουν πρόεδροι, γραμματείς και φαρισαίοι για να μην επηρεάζονται οι συζητήσεις. Το ότι έγινε η ζημιά και το ότι δείξαμε ολιγωρία σε παράβαση του κανόνα για αποκάλυψη δεδομένων άλλων μελών είναι κάτι που προβληματίζει την συντονιστική ομάδα αλλά πάντως δεν πρέπει να σε επηρεάζει καθόλου εσένα Demetrios.
Εγώ μαύρα γράμματα στην οθόνη του υπολογιστή μου βλέπω και σ'αυτά απαντώ χωρίς να ξέρω ή να μ'ενδιαφέρει ποιος βρίσκεται από πίσω, οπότε συμφωνώ μ'αυτό που γράφεις.
Ούτε ξέρω προσωπικά κάποιον, ούτε απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:
Yianis έγραψε:Πέρα από το να πετάς αποφθέγματα επιστημόνων, οι οποίοι μεταφορικά χρησιμοποιούν την έννοια θεός, έχεις να πεις εσύ κάτι δικό σου;
Ε, αφού είναι μεταφορικά γιατί έχεις λυσσάξει από τη στιγμή που είδες την υπογραφή μου?

Αστο να πάει βρε Yianis...
Στην υπογραφή σου ο Heisenberg δεν χρησιμοποιεί τον θεό μεταφορικά.
Επί πλέον σου επισημάνθηκε ότι χρησιμοποιεί το κύρος του σαν νομπελίστας προκειμένου να δώσει αξία σε μια προσωπική του άποψη, την οποία όλοι στην αποδείξαμε λανθασμένη και εσύ το αποδέχθηκες. Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο Heisenberg έφτασε στον πάτο του ποτηριού…
Πράγμα διόλου απίθανο να το πιστεύεις από την στιγμή που διαλαλείς από την ώρα που μπήκες στο forum ότι πιστεύεις σε αναπόδεικτα πράγματα.

Αστο να πάει βρε Demitrios...
Demitrios έγραψε:Γιατί τα μπερδεύεις και μπερδεύεσαι?

Αν οι Φυσικές (και όχι μόνο) Επιστήμες οδηγούσαν σε de facto αθεία όπως ισχυρίζεστε εσείς υβρίζοντας τους πιστούς ως αγράμματους και άσχετους περί Επιστημών αυτά τα quotes που ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν είναι τα δικά μου και όχι τα πιθανά δικά σου που υπαινίχθηκες!!!!!

Επειδή εσείς γράφετε αυτά που γράφετε περί Επιστήμης και Επιστημόνων γι'αυτό σας φέρνω quotes που σας ακυρώνουν και παθαίνετε αμόκ!

Πιο ξεκάθαρο τώρα?
Αυτός που ισχυρίστηκε ότι η επιστήμη οδηγεί σε de facto αθεία δεν αντιπροσωπεύει του άθεους αλλά τον εαυτό του.
Η αθεΐα δεν είναι επιστημονικό συμπέρασμα καθώς προϋπήρχε της επιστήμης.

ΥΓ 1
Επί πλέον θα έπρεπε να ήξερες ότι η ειρωνεία πρέπει να πηγάζει από κάπου και να μην είναι δογματική όπως η πίστη σου.
ΥΓ 2
Εμένα πάντως δεν με πειράζει να με ειρωνεύεσαι ούτε να με χλευάζεις ή βρίζεις. Πιστεύεις ότι με νοιάζει η άποψη των άλλων για μένα;
Αλλά μπορεί και να το πιστεύεις…
Τόσα άλλα απίθανα μας έχει πει ότι πιστεύεις…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:
Yianis έγραψε:Πέρα από το να πετάς αποφθέγματα επιστημόνων, οι οποίοι μεταφορικά χρησιμοποιούν την έννοια θεός, έχεις να πεις εσύ κάτι δικό σου;
Ε, αφού είναι μεταφορικά γιατί έχεις λυσσάξει από τη στιγμή που είδες την υπογραφή μου?

Αστο να πάει βρε Yianis...
Στην υπογραφή σου ο Heisenberg δεν χρησιμοποιεί τον θεό μεταφορικά.
Αααα, να και η πρώτη εξαίρεση! Εχεις να κάνεις και άλλη π.χ του Planck?
Επί πλέον σου επισημάνθηκε ότι χρησιμοποιεί το κύρος του σαν νομπελίστας προκειμένου να δώσει αξία σε μια προσωπική του άποψη, την οποία όλοι στην αποδείξαμε λανθασμένη και εσύ το αποδέχθηκες.
Διαβάζω για αποδείξεις που κάνατε και μάλιστα ότι της αποδέχθηκα!!!!! Νταξ' αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει αλλά όλα αυτά πότε έγιναν και δεν τα πήρα χαμπάρι?

Αστο να πάει βρε Υanis... :mrgreen:
Demitrios έγραψε:Γιατί τα μπερδεύεις και μπερδεύεσαι?

Αν οι Φυσικές (και όχι μόνο) Επιστήμες οδηγούσαν σε de facto αθεία όπως ισχυρίζεστε εσείς υβρίζοντας τους πιστούς ως αγράμματους και άσχετους περί Επιστημών αυτά τα quotes που ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν είναι τα δικά μου και όχι τα πιθανά δικά σου που υπαινίχθηκες!!!!!

Επειδή εσείς γράφετε αυτά που γράφετε περί Επιστήμης και Επιστημόνων γι'αυτό σας φέρνω quotes που σας ακυρώνουν και παθαίνετε αμόκ!

Πιο ξεκάθαρο τώρα?
Αυτός που ισχυρίστηκε ότι η επιστήμη οδηγεί σε de facto αθεία δεν αντιπροσωπεύει του άθεους αλλά τον εαυτό του.
Η αθεΐα δεν είναι επιστημονικό συμπέρασμα καθώς προϋπήρχε της επιστήμης.
Δηλαδή αν σε ρωτήσω γιατί είσαι άθεος θα μου αναφέρεις μόνο μη-επιστημονικά επιχειρήματα όπως θα κάνει και ένας ένθεος?

Από την άλλη αν δεν έχεις διαβάσει άθεους επιστήμονες, είτε σοβαρούς όπως ο Feynman, είτε γελοίους όπως ο Dawkins δεν σου φταίω εγώ!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Αααα, να και η πρώτη εξαίρεση! Εχεις να κάνεις και άλλη π.χ του Planck?
Εννοείς το intelligent Mind που είπε στην περιγραφή του για την ύλη;
Έτσι το λέγανε τότε.
Σήμερα το λένε Higgs boson.
Demitrios έγραψε:
Επί πλέον σου επισημάνθηκε ότι χρησιμοποιεί το κύρος του σαν νομπελίστας προκειμένου να δώσει αξία σε μια προσωπική του άποψη, την οποία όλοι στην αποδείξαμε λανθασμένη και εσύ το αποδέχθηκες.
Διαβάζω για αποδείξεις που κάνατε και μάλιστα ότι της αποδέχθηκα!!!!! Νταξ' αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει αλλά όλα αυτά πότε έγιναν και δεν τα πήρα χαμπάρι?

Αστο να πάει βρε Υanis... :mrgreen:
Δημοσιογράφος είσαι όταν δεν κάνεις τον Φυσικό;
Φαίνεται που κόβεις και ράβεις τα λεγόμενα των άλλων κατά το δοκούν…
Το αποδέχτηκες δια της σιωπής καθώς ακόμα κι εσύ αμφιβάλλω εάν θα βγεις να πεις ότι ο Heisenberg είχε φτάσει στον πάτο του ποτηριού της επιστήμης
Demitrios έγραψε:Δηλαδή αν σε ρωτήσω γιατί είσαι άθεος θα μου αναφέρεις μόνο μη-επιστημονικά επιχειρήματα όπως θα κάνει και ένας ένθεος?
Ρώτα και θα δούμε..
Demitrios έγραψε:Από την άλλη αν δεν έχεις διαβάσει άθεους επιστήμονες, είτε σοβαρούς όπως ο Feynman, είτε γελοίους όπως ο Dawkins δεν σου φταίω εγώ!
Υπάρχουν άνθρωποι που κοιτούν στο facebook τα ποστ των φίλων τους για να δουν εάν βρέχει. Εγώ κοιτάω από το παράθυρο.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Και κάτι άλλο…

Δηλώνεις, ή εν πάση περιπτώσει αφήνεις να εννοηθεί, ότι είσαι επιστήμονας και μάλιστα Φυσικός και ότι η επιστημονική έρευνα σε έκανε χριστιανό ορθόδοξο.
Όλοι σε ρωτούμε το ευνόητο, δηλαδή για ποιον λόγο δεν έγινες καθολικός, και η απάντηση σου, με ελαφρώς ειρωνικό & περιπαιχτικό ύφος, είναι ότι δεν θα απαντήσεις.

Είσαι επιστήμονας και μπαίνεις σε ένα forum άθεων κάνοντας αυτήν την δήλωση και λες επί πλέον ότι δεν θα μιλήσεις για θρησκεία αλλά μόνο για την σύγχρονη Φυσική Επιστήμη και για τον Υλισμό ως φιλοσοφία.

Που νομίζεις ότι απευθύνεσαι όταν έρχεσαι να συζητήσεις σε ένα forum άθεων όχι για τον χριστιανισμό και γενικότερα την θρησκεία αλλά για κβαντομηχανική, wave function collapse, κουαρκ και δεν ξέρω τι άλλο, θέματα τα οποία πιθανώς να είναι έξω και από τις γνώσεις, εξειδικευμένες γνώσεις εννοώ, φυσικών με πανεπιστημιακό πτυχίο; Πιστέυεις οτι είναι εδώ forum αποφοίτων του Χάρβαρντ;!

Εγώ προσωπικά δεν κάνω συζητήσεις περί θρησκείας γιατί πιστεύω ότι πρέπει κάποιος να είναι πολύ αφελής και δεισιδαίμονας για να είναι θρησκευόμενος σε οποιοδήποτε θρησκεία.
Αντίθετα θα επιθυμούσα την συζήτηση με κάποιον που δηλώνει ότι ήταν άθεος και μετά από επιστημονική έρευνα έγινε χριστιανός ορθόδοξος και όχι καθολικός.
Εσύ όμως το μόνο που στην ουσία πράττεις από τότε που ήρθες είναι να κάνεις μια ανόητη επίδειξη γνώσεων με σκοπό να αποδείξεις, χωρίς μάλιστα να καταφέρνεις να πείσεις, ότι είσαι όντως Φυσικός.

Θα πρέπει όμως να σε κάνει χαρούμενο το γεγονός ότι ήσουν η αφορμή, αλλά όχι η αιτία, να αποχωρήσω από την Ένωση καθώς η διοίκηση της Ένωσης πιστεύει ότι άνθρωποι σαν και σένα πρέπει να αντιμετωπίζονται σοβαρά.

Δηλαδή η Ένωση θεωρεί ότι άνθρωποι σαν και σένα, οι οποίοι σοβαρότατα πιστεύουν ότι ένας άθεος οφείλει να έχει γνώσεις κβαντομηχανικής και ότι το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας έφτιαξε το σύμπαν πρέπει να αντιμετωπίζονται με σοβαρά αντεπιχειρήματα και όχι με ειρωνεία και σαρκασμό.

Και αναρωτιέμαι…
Έχει νόημα να είσαι μέλος σε μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι θα κάτσουν στα σοβαρά να εξηγήσουν το πυθαγόρειο θεώρημα σε μια κατσαρίδα;
Γιατί η οποιοδήποτε σοβαρή συζήτηση για την χαλασμένη μπύρα που θα πίνουν όσοι πάνε στην κόλαση του Μακαρονοτέρατος είναι ακριβώς ίδιου επιπέδου με την συζήτηση για το πυθαγόρειο θεώρημα με μια κατσαρίδα…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: Και αναρωτιέμαι…
Έχει νόημα να είσαι μέλος σε μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι θα κάτσουν στα σοβαρά να εξηγήσουν το πυθαγόρειο θεώρημα σε μια κατσαρίδα;
Το πρόβλημα τόσο για εσένα όσο και των υπολοίπων είναι ότι και ο άνθρωπος και η κατσαρίδα αποτελούνται από τα ίδια συστατικά. Πρωτόνια, νετρόνια και ηλεκτρόνια.

Και μιας που δεν έχεις σε υπόληψη τις κατσαρίδες αν και προήλθατε από την ίδια σούπα ενώσεων πριν από δισεκατομμύρια χρόνια ας επικεντρωθούμε στον άνθρωπο.

Yianis, έχεις πέντε αισθήσεις.
Όραση, ακοή, γεύση, αφή, και οσμή.

Αν σου έλειπε η όραση πόσα χρόνια θεωρείς ότι θα σου έπαιρνε για να φτάσεις στο ίδιο επίπεδο κατανόησης του Σύμπαντος που έχουμε φτάσει σήμερα?

Ποιος ή τι σε πείθει ότι δεν υπάρχουν και άλλες αισθήσεις?

Υ.Γ Μη μασάς, ρητορικές ερωτήσεις είναι οι παραπάνω. Εσύ συνέχιζε να με βρίζεις, να με συκοφαντείς και να υποθέτεις πράγματα για εμένα.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Το πρόβλημα τόσο για εσένα όσο και των υπολοίπων είναι ότι και ο άνθρωπος και η κατσαρίδα αποτελούνται από τα ίδια συστατικά. Πρωτόνια, νετρόνια και ηλεκτρόνια.
Και μιας που δεν έχεις σε υπόληψη τις κατσαρίδες αν και προήλθατε από την ίδια σούπα ενώσεων πριν από δισεκατομμύρια χρόνια ας επικεντρωθούμε στον άνθρωπο.
Αυτό το κόλλημα που έχεις να ανάγεις τα πάντα σε πρωτόνια, νετρόνια και ηλεκτρόνια, το οποίο βασικά λάθος είναι καθώς μάλλον κουαρκ και ηλεκτρόνια εννοείς, ξεχνώντας τις δομές που προκύπτουν από αυτά τα θεμελιώδη σωματίδια, που ακριβώς αποσκοπεί;
Demitrios έγραψε:Yianis, έχεις πέντε αισθήσεις.
Όραση, ακοή, γεύση, αφή, και οσμή.

Αν σου έλειπε η όραση πόσα χρόνια θεωρείς ότι θα σου έπαιρνε για να φτάσεις στο ίδιο επίπεδο κατανόησης του Σύμπαντος που έχουμε φτάσει σήμερα?

Ποιος ή τι σε πείθει ότι δεν υπάρχουν και άλλες αισθήσεις?
Πάνω σε αυτές τις υποθετικές ερωτήσεις, οι οποίες μπορούν να έχουν την οποιοδήποτε απάντηση χωρίς να μπορεί κάποιος να αποδείξει το αντίθετο, έχουν στηριχτεί όλες οι θρησκείες.
Και πάνω σε αυτές τις τσαγιέρες στήνουν οι βλακοsapiens τα δυνατά τους επιχειρήματα: έχεις πεθάνει για να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;
Ποιος ή τι σε πείθει ότι δεν υπάρχουν και άλλες αισθήσεις?

Το ξέρεις ότι η πιθανότητα να ρίξεις ένα δισεκατομμύριο φορές γράμματα σε ένα δισεκατομμύριο ρίψεις δεν είναι μηδέν;
Άρα είναι εφικτό και αυτός που θα βάλει στοίχημα ότι μπορεί να το κάνει δεν είναι μαλάκας αλλά πιστός…
Να και κάτι στο οποίο συμφωνούμε…
Demitrios έγραψε:Υ.Γ Μη μασάς, ρητορικές ερωτήσεις είναι οι παραπάνω. Εσύ συνέχιζε να με βρίζεις, να με συκοφαντείς και να υποθέτεις πράγματα για εμένα.
τώρα γιατί κολλάς;
Η ελληνική γλώσσα έχει 24 θεμελιώδη γράμματα τα οποία υπακούοντας σε ορισμένες συνθήκες δημιουργούν δομές προτάσεις…
Δηλαδή είτε σου πω «γαμώ τον Χριστό σου καριόλη χριστιανέ λες μαλακίες» είτε σου πω «αγαπητέ μου φίλε μάλλον τα επιχειρήματα σου είναι άστοχα» για σένα είναι το ίδιο πράγμα καθώς όλα από την ίδια σούπα γραμμάτων προέρχονται…

Που κολλάς τότε και μου λες ότι σε βρίζω και σε συκοφαντώ;

Εσύ έχεις οδηγήσει το εαυτό σου σε αυτήν την θέση με την μεγαλοπρεπέστατη αμετροέπεια κατά την είσοδο σου, ότι δηλαδή μετά από επιστημονική έρευνα έγινες από άθεος χριστιανός ορθόδοξος και όχι καθολικός ή οτιδήποτε άλλο.
Γιατί δεν απαντάς σε αυτήν την ερώτηση, την οποία σου έχουμε θέσει σχεδόν όλοι και να μας αποστομώσεις;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:τώρα γιατί κολλάς; Η ελληνική γλώσσα έχει 24 θεμελιώδη γράμματα τα οποία υπακούοντας σε ορισμένες συνθήκες δημιουργούν δομές προτάσεις…Δηλαδή είτε σου πω «γαμώ τον Χριστό σου καριόλη χριστιανέ λες μαλακίες» είτε σου πω «αγαπητέ μου φίλε μάλλον τα επιχειρήματα σου είναι άστοχα» για σένα είναι το ίδιο πράγμα καθώς όλα από την ίδια σούπα γραμμάτων προέρχονται…
Eεεμ... τα θελες Δημήτριε. Οι μαλακίες πληρώνονται.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: Αυτό το κόλλημα που έχεις να ανάγεις τα πάντα σε πρωτόνια, νετρόνια και ηλεκτρόνια, το οποίο βασικά λάθος είναι καθώς μάλλον κουαρκ και ηλεκτρόνια εννοείς, ξεχνώντας τις δομές που προκύπτουν από αυτά τα θεμελιώδη σωματίδια, που ακριβώς αποσκοπεί;
Αν θες κατέβα και στις χορδές, το ίδιο κάνει. Οι διαφορετικές δομές που προκύπτουν υπακοούν στους ίδιους φυσικούς νόμους όσο και διαφορετικές ιδιότητες (φυσικές, χημικές, βιολογικές κτλ) και να έχουν οι εν λόγω δομές.

Η ταύτιση που έχεις εσύ με έναν χιμπατζή, μια καρέκλα και μια πέτρα είναι απόλυτη.

Αυτό όσο δεν μπορείς να το αντικρούσεις θα είσαι εδώ μαζί μου και θα γράφεις....ξέρεις εσύ!
Πάνω σε αυτές τις υποθετικές ερωτήσεις, οι οποίες μπορούν να έχουν την οποιοδήποτε απάντηση χωρίς να μπορεί κάποιος να αποδείξει το αντίθετο, έχουν στηριχτεί όλες οι θρησκείες.
Και πάνω σε αυτές τις τσαγιέρες στήνουν οι βλακοsapiens τα δυνατά τους επιχειρήματα: έχεις πεθάνει για να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;
Ποιος ή τι σε πείθει ότι δεν υπάρχουν και άλλες αισθήσεις?
Εγώ σου μιλάω για αισθήσεις που είναι πειραματικά παρατηρήσιμες και μετρήσιμες και εσύ για υποθετικά σενάρια.
Θλιβερή σύγκριση που δείχνει πράγματα για την κοσμοθέασή σου...
Το ξέρεις ότι η πιθανότητα να ρίξεις ένα δισεκατομμύριο φορές γράμματα σε ένα δισεκατομμύριο ρίψεις δεν είναι μηδέν;
Άρα είναι εφικτό και αυτός που θα βάλει στοίχημα ότι μπορεί να το κάνει δεν είναι μαλάκας αλλά πιστός…
Και εσύ πιστός είσαι οπότε δεν έχει καμία διαφορά.
Να και κάτι στο οποίο συμφωνούμε…
Όλοι οι πιστοί τα βρίσκουμε τελικά!
Demitrios έγραψε:Υ.Γ Μη μασάς, ρητορικές ερωτήσεις είναι οι παραπάνω. Εσύ συνέχιζε να με βρίζεις, να με συκοφαντείς και να υποθέτεις πράγματα για εμένα.
τώρα γιατί κολλάς;
Η ελληνική γλώσσα έχει 24 θεμελιώδη γράμματα τα οποία υπακούοντας σε ορισμένες συνθήκες δημιουργούν δομές προτάσεις…
Δηλαδή είτε σου πω «γαμώ τον Χριστό σου καριόλη χριστιανέ λες μαλακίες» είτε σου πω «αγαπητέ μου φίλε μάλλον τα επιχειρήματα σου είναι άστοχα» για σένα είναι το ίδιο πράγμα καθώς όλα από την ίδια σούπα γραμμάτων προέρχονται…

Που κολλάς τότε και μου λες ότι σε βρίζω και σε συκοφαντώ;
Ξέρεις να διαβάζεις?
Σου έγραψα να σταματήσεις να με βρίζεις ή διαμαρτυρήθηκα για τη συμπεριφορά σου στη Διαχείρηση?
Σου γράφω ΣΥΝΕΧΙΣΕ να με βρίζεις κτλ.
Αν θεωρείς ότι δε με βρίζεις αλλά με επαινείς συνέχισε να με επαινείς. Το'πιασες ή ακόμα?

Ότι και να γράφεις με 24 ή με 124 γράμματα δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ. Ο Υλισμός που πιστεύεις και στηρίζεις την αθεία σου ισχυρίζεται ότι είσαι ένας κουβάς από quarks και λεπτόνια ή χορδές για να μη μου μπερδεύεσαι ο οποίος προέρχεσαι από την ανυπαρξία και θα οδηγηθείς στην ανυπαρξία. Συνεπώς γράφε ότι θες. Με τιμάς που σπαταλάς τον υπερπολύτιμο χρόνο της ύπαρξής σου πριν γίνεις πάλι αστρόσκονη γράφοντας α-νοησίες σε κάποιον που πιστεύει σε ανύπαρκτα πρόσωπα.

Αν δε με κατάλαβες μπορείς να επανέλθεις.
Εσύ έχεις οδηγήσει το εαυτό σου σε αυτήν την θέση με την μεγαλοπρεπέστατη αμετροέπεια κατά την είσοδο σου, ότι δηλαδή μετά από επιστημονική έρευνα έγινες από άθεος χριστιανός ορθόδοξος και όχι καθολικός ή οτιδήποτε άλλο.
Γιατί δεν απαντάς σε αυτήν την ερώτηση, την οποία σου έχουμε θέσει σχεδόν όλοι και να μας αποστομώσεις;
Το "επιστημονική" το διάβασες κάπου μόνος σου ή σε βοήθησε κανένας άλλος που σου το παίζει...γραμματικός? :lol:

Και οι υπόλοιποι που με ρωτάνε κατάλαβαν "επιστημονική" έρευνα όπως εσύ ή έχουν κατακτήσει καλύτερα τη δεξιότητα της κατανόησης του γραπτού λόγου?

Πάντως για επιστημονική έρευνα στις Φυσικές Επιστήμες που σε απομακρύνει από την αθεία μίλησε ο Νομπελίστας Heisenberg που αποτελεί την υπογραφή μου και ίσως από εκεί να μην έχεις συνέλθει ακόμα και να γράφεις ότι σου κατέβει....
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τι βαρετός και ρηχός που είσαι Demetrios. Και να ταν μόνο αυτό πάει στο διάολο. Είσαι και επηρμένος και δοκησίσοφος μέχρι αηδίας. Για τις αναδυόμενες ιδιότητες από τις δομές που σου επισήμανε ο Yianis η απάντησή σου είναι μνημείο ασχετοσύνης και αλαζονείας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ τελικά με μια άντε δυο γραμμές τα λες καλύτερα και πιο κατανοητά από ολόκληρα κατεβατά…

ΥΓ
Και αυτήν την λέξη είχα πολύ καιρό να την ακούσω: δοκησίσοφος…
Η πλειοψηφία των ανθρώπων περιγράφεται από αυτήν την λέξη…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σορρυ για το εκτος θεματος αλλα τι θα πει δοκισοσοφος?
καποτε μια γκομενα με αποκαλεσε ετσι διχως να ξερω τι σημαινει ουτε και με ειχε πει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτός που νομίζει ότι είναι σοφός ενώ είναι τρόμπας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ή αυτός που αντί να πει δεν ξέρω, να δώσει δηλαδή την πιο σοφή απάντηση σε κάτι που δεν γνωρίζει, λέει μια μαλακία προκειμένου να δείξει ότι ξέρει…

Και το κακό δεν είναι ο μαλάκας τρόμπας, ο οποίος λέει μαλακίες τρομπιές χωρίς να ξέρει…
Αυτό είναι το λιγότερο…
Το πρόβλημα είναι με τους άπειρους άλλους μαλάκες που χωρίς να διασταυρώσουν τις μαλακίες τρομπιές του μαλάκα τρόμπα τις αποδέχονται ως αλήθεια.

Και το πρόβλημα γίνεται μεγαλύτερο όταν ο μαλάκας τρόμπας είναι ευρείας αποδοχής, όπως παραδείγματος χάριν ένας νομπελίστας φυσικός.
Σε αυτήν την περίπτωση είναι δύσκολο να πεις ότι ο νομπελίστας είναι ένας μαλάκας τρόμπας που λέει μαλακίες τρομπιές. Γι’ αυτόν τον λόγο τον νομπελίστα δεν τον λένε δοκησίσοφο αλλά αυθεντία και δίνουν μια πιο κόσμια περιγραφή του φαινομένου της δοκησισομαλακίας.
Το ονομάζουν «προσφυγή στην αυθεντία».
Δηλαδή αυθεντικές μαλακίες με Νόμπελ…
Τις οποίες μετά οι απλοί δοκησίσοφοι τις διαφημίζουν μέσω των υπογραφών τους, ανάμεσα στ' άλλα...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βρε τι μαθαινεις σε αυτο το φορουμ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

σορρυ για το εκτος θεματος αλλα τι θα πει δοκισοσοφος?
καποτε μια γκομενα με αποκαλεσε ετσι διχως να ξερω τι σημαινει ουτε και με ειχε πει
Να φανταστώ ότι τελικά δεν έκατσε η φάση ε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τι βαρετός και ρηχός που είσαι Demetrios. Και να ταν μόνο αυτό πάει στο διάολο. Είσαι και επηρμένος και δοκησίσοφος μέχρι αηδίας.

Σ'ευχαριστώ πολύ που κρίνεις σκόπιμο να με χαρακτηρίσεις πριν γράψεις τη θέση σου!
Αυτό λέει πολλά και για εμένα και για εσένα.
Για τις αναδυόμενες ιδιότητες από τις δομές που σου επισήμανε ο Yianis η απάντησή σου είναι μνημείο ασχετοσύνης και αλαζονείας.
Και γιατί μπήκες στον κόπο ν'ασχοληθείς?

Να σου υπενθυμίσω ότι από τότε που έγραψες το παραπάνω έχεις πλησιάσει ακόμα πιο κοντά στην επερχόμενη ανυπαρξία σου και ελπίζω ν'ασχοληθείς με άτομα και θέματα που πραγματικά αξίζουν τον πολύτιμο χρόνο σου.

Αν όχι εδώ θα είμαι, με ή χωρίς αλοιφές για τα τσουξίματα που νιώθεις...

Για τους υπόλοιπους:

Όσο πολύπλοκες και να είναι οι δομές, όσο διαφορετικές φυσικές και χημικές ιδιότητες και να έχουν συγκριτικά με τους θεμέλιους (ή μη) λίθους που τις αποτελούν ΚΑΙ προβλέψιμες μπορούν να γίνουν εκ των προτέρων ΚΑΙ υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ Φυσικούς Νόμους.

Όποιος έχει αντίρρηση τη φέρει διότι το γέλιο σπανίζει στις μέρες μας!

Αν εσείς έχετε βρει την αόριστη επίκληση της πολυπλοκότητας ως το χαλάκι που θα βάζετε από κάτω αυτά που σας χαλάνε τον Υλισμό δε με αφορά ούτε με απασχολεί όσο η Επιστήμη σας διαψεύδει.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

κατσε γιατι με αυτο που λες ακυρωνεις ενα ολοκληρο πεδιο γνωσης που ονομαζεται "χαος".
οκ μπορει να μην συμφωνεις με την εννοια του (επιστημονικου) χαους. α"ι αμ τζαστ σεϊνγκ :D
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:κατσε γιατι με αυτο που λες ακυρωνεις ενα ολοκληρο πεδιο γνωσης που ονομαζεται "χαος".
οκ μπορει να μην συμφωνεις με την εννοια του (επιστημονικου) χαους. α"ι αμ τζαστ σεϊνγκ :D
Εννοείται πως συμφωνώ με το επιστημονικό χάος και είμαι απόλυτα θετικός και δεκτικός ακόμα και σε μη επικρατούσες/εναλλακτικές επιστημονικές θεωρίες μέχρι η ίδια η Επιστημονική κοινότητα να τις απορρίψει διότι αυτό είναι και έτσι λειτουργεί η σύχρονη Επιστήμη κατά Popper.

Πες μου σε παρακαλώ τι έγραψα που ακυρώνει το επιστημονικό χάος και πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

οτι οι πολυπλοκες δομες μπορουν να γινουν προβλεψιμες.
βασικα ειναι δυο θεματα εδω
1) θεωριες πολυπλοκοτητας και
2)ντετερμινιστικα συστηματα.

το 2) σχετιζεται με τη θεωρια του χαους. ακομη κι αν εχουμε ντετερμινιστικα συστηματα δεν υπαρχει προβλεψιμοτητα. το γνωστο "ευαισθησια στις αρχικες συνθηκες κλπ."
τωρα για το 1) ειναι τεραστια κουβεντα την οποια δεν την χωριζει η πιστη στο θεο ή η μη πιστη. πολλοι υλιστες δεν συμφωνουν με θεωριες πολυπλοκοτητας γιατι υπαρχουν δυο πραγματα που "παραβιαζουν" την κλασσικη επιστημονικη προσεγγιση: α) την προσθετικοτητα, "αντιτιβιτυ" στα ελληνικα και β) δεν ειναι ρεντακτιονιστ (αναγωγικες ή καπως ετσι).

παντως ενας πιστος θα πρεπει λογικα να ασπαζεται την μη αναγωγη αφου δεινει πατημα για την υπαρξη κατι περα της υλης.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Απάντηση