Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Τις περίμενα αυτές τις μαλακίες...
Εγώ πάλι όχι. Άθεος και να μιλάει για ψυχική αταραξία ως το νόημα της ζωής του....
Demitrios έγραψε:Το θέμα είναι τι θα καταλάβω εγώ ή ποιο είναι το νόημα της ζωής του stratos?
Αφού δεν θα καταλάβεις τι νόημα έχει να σ'το πη;
α) Μπορεί να το καταλάβω.
β) Μπορεί να μην το καταλάβω αλλά μπορεί να το καταλάβουν άλλα μέλη όποτε το forum θα ωφεληθεί.
Demitrios έγραψε:Γιατί αισθάνεσαι την ανάγκη να αναφέρεσαι σε ανύπαρκτα πράγματα?
Ξέρεις, εμείς οι άνθρωποι έχουμε την κακιά συνήθεια να συνομολογούμε συμβάσεις για την εξυπηρέτησι της επικοινωνίας μας... Δεν γνωρίζω πώς εσείς οι χριστιανοί έχετε κόψει τις παλιοσυνήθειες. Μπορείς να μας διαφωτίσης;
Νόμιζα ότι η Ένωση Αθέων προσπαθεί να αλλάξει αυτές τις συμβάσεις ακριβώς για την εξυπηρέτηση της επικοινωνίας και των μη-Χριστιανών πολιτών που αισθάνονται/είναι περιθωριοποιημένοι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος
Demitrios έγραψε:Ψυχική????
Έχεις και ψυχή???
Θα δείξη όταν ψοφήσω... Προς το παρόν ακολουθώ τις συμβάσεις επικοινωνίας οι οποίες με εξυπηρετούν στο να επικοινωνώ επαρκώς.
Τηρείς συμβάσεις επικοινωνίας όταν το ερώτημα είναι για το νόημα της ζωής σου?
Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Demitrios έγραψε:Τηρείς συμβάσεις επικοινωνίας όταν το ερώτημα είναι για το νόημα της ζωής σου?
Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια...
Κακώς επιχείρησα...
Τηρώ τις συμβάσεις επικοινωνίας απευθυνόμενος εις ώτα ακουόντων...Είχα και μία ελπίδα μπας και πάρεις πρέφα κι εσύ... Αλλά όπως φαίνεται...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αναρχε πραγματικα δε μπορεσα ποτε να καταλαβα τι θελεις να πεις με τον τροπο που τα λες κουραζεις με καλο σκοπο στο λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

..εις ώτα ακουόντων είπα Αρίστο... Μη ελπίζεις λοιπόν...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:stratos έχεις καθαρή σκέψη και με παραξενεύεις μ'αυτό που γράφεις.
α) Αν θες όρισε το νόημα (δεν στο ζήτησα πάντως) και απάντησε βάσει αυτού.
β) Θεώρησε άκυρη την ερώτηση καθώς είτε δεν υπάρχει νόημα είτε υπάρχουν πολλά νοήματα.
Βέβαια από την άλλη δεν έχω πάρει και καμμία σξιόλογη απάντηση όταν κατά καιρούς έχω ρωτήσει άθεους ποιο είναι το Νόημα της Ζωής.
Πως περιμένεις να πάρεις καν απάντηση όταν δεν διευκρινίζεις καν τι εννοείς με τα λεγόμενά σου?

Αν σου έθετα ερώτημα το οποίο περιείχε λέξεις για το νόημα των οποίων ήθελες διευκρινήσεις, ευχαρίστως να σου τις παρείχα. Όταν όμως εσύ είσαι που θέτεις το ερώτημα, εσύ πρέπει να κάνεις και τις διευκρινήσεις. Είναι απλά πράγματα αυτά και δεν μπορεί να γίνει σοβαρός διάλογος διαφορετικά.
Ποια αξία έχει να μου απαντήσεις για το νόημα που έχει η ζωή ΣΟΥ βάσει δικού μου ορισμού περί νοήματος?
Την επικοινωνία.
Αν βρισκόμαστε έξω από ένα δωμάτιο και με ρωτήσεις "Στράτο μέσα στο δωμάτιο υπάρχει κανένα γκουάκ ?", τότε θα σερωτήσω τι εννοείς λέγοντας γκουάκ. Για να αποφανθώ δηλαδή περί της ύπαρξης ή μη κάποιου πράγματος πρέπει να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε. Αν κάποιος για παράδειγμα θεωρεί πως το νόημα της ζωής βρίσκεται στο να αποκτήσεις περιουσία ενός εκατομμυρίου ευρώ θα του απαντούσα ότι η ζωή μου δεν έχει νόημα.

Εκκρεμεί λοιπόν η διευκρίνησή σου ώστε να δοθεί και απάντηση από μέρους μου. Έπειτα μπορούμε να συζητήσουμε για το αν είναι αξιόλογη ή όχι, και γιατί.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Demitrios έγραψε:Τηρείς συμβάσεις επικοινωνίας όταν το ερώτημα είναι για το νόημα της ζωής σου?
Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια...
Κακώς επιχείρησα...
Τηρώ τις συμβάσεις επικοινωνίας απευθυνόμενος εις ώτα ακουόντων...Είχα και μία ελπίδα μπας και πάρεις πρέφα κι εσύ... Αλλά όπως φαίνεται...
Και εγώ χάρηκα για τη γνωριμία και ας ήταν σύντομη.
Ηταν πάντως κατατοπιστικότατη...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε: Για να αποφανθώ δηλαδή περί της ύπαρξης ή μη κάποιου πράγματος πρέπει να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε.

Αν θες διευκρινήσεις για να καταλάβεις το ερώτημα όταν κάποιος σου ζητάει ποιο είναι το Νόημα της Ζωής ΣΟΥ τότε ήδη μου έχεις δώσει άλλη μια μη αξιόλογη απάντηση.

Αν κάποιος για παράδειγμα θεωρεί πως το νόημα της ζωής βρίσκεται στο να αποκτήσεις περιουσία ενός εκατομμυρίου ευρώ θα του απαντούσα ότι η ζωή μου δεν έχει νόημα.
Συνεπώς δε ζητάς τον ορισμό του νοήματος (που δεν σου τον ζήτησα ούτε εγώ καθώς Υλιστικά ΔΕΝ θα μπορούσες ούτως ή άλλως να μου τον δώσεις) αλλά τι έχει νόημα στη ζωή του άλλου!!!!!

Επιβεβαίωσα λοιπόν την απάντησή σου στο ερώτημά μου και μάλιστα ως άλλη μια μη αξιόλογη εκ μέρους άθεου.
Εκκρεμεί λοιπόν η διευκρίνησή σου ώστε να δοθεί και απάντηση από μέρους μου. Έπειτα μπορούμε να συζητήσουμε για το αν είναι αξιόλογη ή όχι, και γιατί.
Εγώ την πήρα την απάντησή στο ερωτήμά μου πάντως και σ'ευχαριστώ πολύ που μου την κατέθεσες!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Off Topic
Αναρχος έγραψε:Κανείς τρανός, μέγιστος, πανμέγιστος, πατέρας, υιός, πνεύμα, ...
Άναρχε, «πανμέγιστος» ή «παμμέγιστος»;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
bigramy
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Μαρ 2016 23:05
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Π.φαληρο

Εγινα κυριως αθρησκος οταν διαπιστωσα οτι το μοναδικο θεικο ον που υπαρχει ειναι ο ανθρωπος .Οτι η οποια θεοτητα μας εχει δοθει απο ενα συμπαντικο "νου"για να την βιωσουμε μονοι μας.Να αναλαβουμε την τυχη μας και να την προκαθορισουμε.Μια Πλατωνικη δηλαδη αντιληψη που δειχνει οτι τιποτα δεν ειναι οπως μας εχουν κανει να το καταπιουμε αμασητο.Πρεπει να βγουμε στον εξω κοσμο μονοι μας να τον εξερευνησουμε και να τον βιωσουμε.Τοτε θα αισθανθουμε την θεοτητα.Μακρια απο θρησκειες μισους και αντιπαλοτητας.Μακρια απο παπαδοκρατουμενες κοινωνιες που θελουν να οριζουν τις ζωες των φοβισμενων ανθρωπακων.Οταν λοιπον εσπασα τα δεσμα του φοβου και "ανοιξαν" τα ματια μου καταλαβα πλεον οτι ανηκω μονο στον εαυτο μου και δεν εχω αναγκη σωτηρων και παπουληδων με ασπρα γενια και παχιες κοιλιες να γινουν πνευματικοι οδηγοι μου.Ειμαι πλεον ελευθερος.
Απάντηση