Συντονισμός φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Svoin πριν σχολιάσω θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν ήταν ειρωνεία αυτό που είπα ή έχω πει στο παρελθόν για το ότι δεν σε καταλαβαίνω.
Επίσης να πω ότι δεν γνώριζα ότι έχεις δυσλεξία μέχρι πολύ πρόσφατα που μου ειπώθηκε κάτι χωρίς όμως βεβαιότητα.
Είχα θεωρήσει ότι δεν είσαι Έλληνας και όταν είδα το όνομα σου στις λίστες των εκλογών σιγουρεύτηκα ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν γράφεις καλά ελληνικά.
Πάλι ζητώ συγνώμη σε περίπτωση που για τον οποιοδήποτε λόγο έκανα κάποιο άστοχο σχόλιο, το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν ήταν με ειρωνική διάθεση.

Τώρα…
Ναι ήταν πολύ καλύτερα.
Η διαφορά όμως είναι ότι το σχόλιο μου, το οποίο σβήστηκε από τον πρόεδρο, δεν ήταν offtopic.
Τώρα επειδή γενικώς στην ζωή μου εγώ δεν κάνω το άσπρο μαύρο, δεν θα πω ότι ήταν ένα σχόλιο όπου τυχαία χρησιμοποίησα τον πρόεδρο ως παράδειγμα.
Ήταν στόχος ο πρόεδρος.
Και το κίνητρο ήταν τα προηγούμενα σβησμένα μου σχόλια και το γεγονός ότι είχε σιγοντάρει το σβήσιμο.
Αλλά το σχόλιο όμως δεν ήταν offtopic.
Απλά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω άλλο παράδειγμα για να δείξω ότι ο δογματικός λόγος χρησιμοποιείται και από αυτούς που τον μάχονται….

Αλλά να σβηστεί το σχόλιο επειδή τόλμησα να κριτικάρω τον πρόεδρο;;;;:
Έλεος δηλαδή αλλά ποιος νομίζει ότι είναι;
Ο Ερντογάν;;;;
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπική μου άποψη είναι (δεν έχω κανένα λόγο στην διαχείριση) οτι το σχόλιο σου ήταν οφ τοπικ. Προσπάθησες να ξανά σχολιάσεις το οφ τοπικ θέμα (το πως μιλάει ο Χ, και γιατί αυτού δεν είναι προσβολές ενώ τα δικά σου είναι) καλύπτοντας το με ένα ον τοπικ θέμα. Προσπάθησες να βρεις δηλαδή για “παραθυράκι” στον “νομο”.
Off Topic
No offense taken. Γιατι δυσκολεύεσαι; είναι όντως αρθρογραφία η το συντακτικό; η και τα 2;
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Και τα δύο με το συντακτικό πρώτο…
Πάντως στην προκειμένη περίπτωση αυτό που πήγες να εξηγήσεις ήταν «διαβολικά» περίπλοκο και αμφιβάλλω εάν κάποιος άλλος χωρίς δυσλεξία και με καλύτερη γνώση ελληνικών θα μπορούσε να το περιγράψει καλύτερα… :-)
Επί πλέον είμαι λίγο κουρασμένος και δεν έκανα μεγαλύτερη προσπάθεια να σε καταλάβω…
Μην στεναχωριέσαι πάντως… καθώς αυτός που κοροϊδεύει αυτόν που μιλάει μια γλώσσα σπαστά δεν καταλαβαίνει ότι μιλάει κάποια άλλη καλύτερα από τον ίδιο…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Δεν μιλάω σπαστά, στον προφορικό λόγο δεν έχω κανένα θέμα, δεν έχω καν προφορά, το εντελώς αντίθετο, έχω προφορά στην μητρική μου γλωσσά :P


Πρακτικά τα Ελληνικά είναι η "μητρική" μου γλωσσά
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Αυτό τώρα πως το έγραψες τέλεια?
Ποια είναι η μητρική σου γλώσσα εάν επιτρέπεται;
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τα πέρασα από σπελλ τσεκ, όπως και αυτό τώρα.

Τα Αλβανικά
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
ban και οι 2 για offtopic. :P
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ευτυχώς που δεν έχει χαθεί το χιούμορ.
Πάντως έβγαλα το άχτι μου στο νήμα του Μητσοτάκη.
Το έφτασα μέχρι τον Κολόμβο και τους Ίνκας.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθαρά για τους τύπους θα μπορούσαν οι διαχειριστές και ο συντονιστής, οι οποίοι «από κοινού» αποφάσισαν την διαγραφή των σχολίων μου ως εμπρηστικά, να πουν τόσο εμένα όσο και στους άλλους, ώστε να αποφύγουν παρόμοια σχόλια στο μέλλον, τι ακριβώς ήταν εμπρηστικό όταν είπα ότι ο ένθεος θα πρέπει να ξεπεράσει τα όρια της μαλακίας προκειμένου να απαντήσει πως ακριβώς έγινε ορθόδοξος και όχι καθολικός χριστιανός όταν το διάβασμα έγινε μελέτη και η μελέτη επιστημονική έρευνα;

Το έχω ρωτήσει μέχρι τώρα κανά δυο φορές.
Όπως και εσείς έχετε ρωτήσει τον ένθεο τρεις τέσσερις φορές.

Έχετε τεράστιο ενδιαφέρον για την απάντηση του και προφανώς, αφού σβήσατε την δική μου ως εμπρηστική, είστε βέβαιοι ότι θα είναι μια ορθολογική απάντηση.

Παρόμοιο τεράστιο ενδιαφέρον έχω κι εγώ να μάθω πως ακριβώς είναι εμπρηστική η δήλωση μου, όταν μάλιστα ο ένας εκ των δύο διαχειριστών έχει δηλώσει ότι ο χαρακτηρισμός «λες μαλακίες» είναι αποδεκτός.
Επομένως το Τεμπελόσκυλο μειοψήφησε και ο apeleytheros με τον Μέγα Δάσκαλο αποφάσισαν ότι η υπομονή στο πρόσωπο μου έχει όρια.
Ο apeleytheros δεν συμμετείχε με τίποτα στην απόφαση και ούτε υπάρχει μια στο εκατομμύριο να αποφάσισε κάτι τέτοιο καθώς ο χαρακτήρας του απέχει έτη φωτός από τέτοιου είδους δράσεις.
Εκτός και εάν είναι άλλος ο apeleytheros που σχολιάζει στο forum και άλλος ο συντονιστής.

Είναι πεντακάθαρο ότι ο Μέγας Δάσκαλος έδρασε από μόνος του κινούμενος από εμπάθεια προς το πρόσωπο μου, την οποία δεν έκρυψε ποτέ του.
Και βέβαια ο πρόεδρος έσπευσε να καλύψει του ημέτερους.
σε αυτό αναφέρομαι

Eίτε απαντήσετε είτε όχι θα πρέπει κάποιος να ποδοπατήσει πλήρως την νοημοσύνη του ώστε να δικαιολογήσει την διαγραφή του σχολίου μου, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη του όλα αυτά που έχουν γραφεί και γράφονται σε αυτό το forum.

Δεν έχετε απολύτως καμία διαφορά από αυτούς που κατηγορείτε.

Έχω ήδη στείλει email για την διαγραφή μου από μέλος της Ένωσης.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Όσον αφορά τις προσωπικές μου αρχές συντονισμού που έγραψα παραπάνω, κοιτάς μόνο αυτό που σε συμφέρει και αγνοείς τα υπόλοιπα. Είπα ότι το "λες μαλακίες" είναι αποδεκτό, αλλά είπα επίσης ότι η επιθετικότητα προς τα νέα μέλη είναι απαράδεκτη. Προφανώς κάποιος που έρχεται σε ένα χώρο και πριν καν κάνει 5-6 δημοσιεύσεις εισπράττει ένα "λες μαλακίες", θα αντιδράσει διαφορετικά από κάποιον με τον οποίο συζητάτε για κάτι μήνες και ξέρει πάνω-κάτω την (διαδικτυακή έστω) προσωπικότητά σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί βάζεις τα σχόλια σου σε offtopic tag? Συζήτηση για το συντονισμό του forum κάνουμε στο νήμα που σαν επικεφαλίδα έχει «συντονισμός forum»!
Ή προετοιμάζεις το έδαφος για να μου κάνεις σε λίγο delete τα σχόλια μου σαν offtopic;

Θα μπορούσες να είχες κάποιο δίκιο, (το οποίο δεν έχεις βέβαια όπως θα δεις παρακάτω) εάν όλοι αυτοί οι κανονισμοί προϋπήρχαν κάπου αναρτημένοι και δεν εφευρίσκονταν εκ των υστέρων και στην πορεία των δικών μου ενστάσεων, φωτογραφίζοντας την δική μου μόνο περίπτωση.

Αλλά ακόμα και να προϋπήρχαν πάλι εκτίθεσαι καθώς εγώ δεν του είπα ότι λέει μαλακίες. Του είπα ότι η οποιαδήποτε προσπάθεια εξήγησης του γεγονότος ότι έγινε ορθόδοξος και όχι καθολικός ύστερα από επιστημονική έρευνα δεν θα ήταν ορθολογιστική καθώς και η μαλακία έχει όρια.
Εάν βέβαια εσύ ή κάποιος άλλος έχει την εντύπωση ότι η απάντηση θα είναι ορθολογιστική τότε μπορεί να την απαντήσει εδώ και εγώ θα ζητήσω συγνώμη από όλους στέλνοντας και φωτογραφία όπου θα με βλέπετε γονατιστό να ζητάω συγνώμη.

Αυτό που έγραψα και διαγράφηκε δεν ήταν επίθεση.
Ήταν σαρκασμός και ειρωνεία όπως η δική του προς εμένα πριν από μένα.
Επίθεση είναι να του πεις φάτσα κάρτα ότι του λείπουν βίδες.
Πράγμα που του το είπα.
Και το οποίο δεν σβήστηκε ως επίθεση.
Γιατί;
Δεν ξέρω.
Αλλά είμαι βέβαιος ότι θα εφεύρεις τώρα έναν κανόνα τον οποίον θα μου τον τρίψεις στην μάπα εκ των υστέρων, όπως κάνεις από την αρχή που αρχίσαμε αυτή την συζήτηση.
Καθώς δεν βλέπω να σε ενοχλεί ιδιαίτερα ότι σε αυτήν την «δίκη» είσαι εισαγγελέας, δικαστής και νομοθέτης.
Και ούτε κάποιος άλλος από την γραμματεία της ένωσης βλέπω να ενοχλείται.

Και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να είμαι πια μέλος στην Ένωση σας.
Την ιστορία με τους κανόνες παραγγελίας οι οποίοι εφαρμόζονται ανά περίπτωση σε όποιον θέλουμε, όταν θέλουμε και όπου θέλουμε την έχω φάει στην μάπα τόσα χρόνια σαν πολίτης της Μπανανίας.
Δεν θα κάτσω να την φάω και σαν εθελοντής της Ένωσης.
Δεν θα αποσύρω βέβαια την υποστήριξη μου καθώς το τέλος του δρόμου σας ίδιο με το δικό μου είναι.
Και εάν βρω και αρκετά χρήματα κάπου δεν θα έχω και πρόβλημα να σας χρηματοδοτήσω.
Αλλά κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις δεν θέλω να είμαι μέλος σας.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι προφανές ότι η ιδιότητες αυτές είναι όλες στους διαχειριστές, Φόρουμ είναι όχι Κράτος.

Νομίζω ότι οι κανόνες που παραβιάσες είναι μάλλον ο 1 και ο 2.

Αλλά θέλω να πω κάτι. Επειδή κάτι δεν αναφέρεται στους κανόνες δεν σημαίνει ότι είναι και οκ. Μπορεί κάποια συμπεριφορά να είναι προβληματική και η διαχειριστές να μην το σκέφτηκαν όταν έγραφαν τούς κανόνες αλλά να το διαπίστωσαν πρακτικά στην συνέχειά. Αυτο είναι γενικά για τούς κανόνες
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς κάποιος που έρχεται σε ένα χώρο και πριν καν κάνει 5-6 δημοσιεύσεις εισπράττει ένα "λες μαλακίες", θα αντιδράσει διαφορετικά από κάποιον με τον οποίο συζητάτε για κάτι μήνες και ξέρει πάνω-κάτω την (διαδικτυακή έστω) προσωπικότητά σου.

ναι ε? δηλαδη τον παλιο μπορεις να τον λες αν διαφωνεις μαζι του πως λεει μαλακιες?
τοτε γιατι εσυ θιγεσαι ακομα και με το βλακας αν πει καποιος?
η αυστηροτητα ειναι κακο πραγμα οπως και η επιλεκτικη συμπεριφορα το εχουμε πει παλια πολλες φορες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@yanis οι κανονισμοί είναι αναρτημένοι. Δεν είμαστε κράτος ώστε να έχουμε νομολογία για κάθε πιθανή και απίθανη λεπτομέρεια, ούτε τους πόρους για να αφιερώσουμε να καταγράψουμε εξειδικευμένους κανόνες για κάθε τι. Ακόμα και αν τους είχαμε, υποψιάζομαι θα τους κάναμε κάτι καλύτερο, η κοινή λογική μέχρι σήμερα, φαίνεται να δουλεύει συνήθως αν υπάρχει καλή διάθεση και από τα 2 μέρη. Λυπάμαι για το πως εξέλαβες τη συμπεριφορά της διαχείρισης καθώς και ειδικότερα για την πολεμική συμπεριφορά που αποφάσισες να επαναφέρεις σε κάποιες αναρτήσεις. Οφείλω να αναγνωρίσω ότι θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε την κατάσταση και καλύτερα.
Τα παραπάνω, συνιστούν προσωπικές απόψεις και γράφονται ανεξάρτητα από την υπόλοιπη διαχείριση, της οποίας κάθε μέλος έχει τις δικές του.
Off Topic
Το offtopic υποψιάζομαι ότι ο Τ το βάζει γιατί αναφέρεται σε προσωπικές αρχές, και όχι στην γενικότερη συντονιστική πολιτική του φόρουμ, καθώς θεωρεί το ένα δεν είναι το άλλο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Αυτό.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Με όλον τον σεβασμό σε ποιους κανόνες αναφέρεσαι svoin;
Στους κανόνες που ισχύουν και εφαρμόζονται κατά περίπτωση;
Δηλαδή όπου μας βολεύει και εναντίον αυτού που μας βολεύει;

Ξέρεις πόσες δημοσιεύσεις μπορεί κάποιος να βρει σε αθεϊστικά θέματα οι οποίες είναι χειρότερες από την δική μου;
Αυτή του προέδρου παραδείγματος χάριν, στην οποία ο Κούρος λέει μεγάλες παπαριές αλλά σύμφωνα με τον πρόεδρο το σχόλιο του έδενε με τα υπόλοιπα...
Δηλαδή σύμφωνα με τον δικαστή το σχόλιο του θύτη έδενε με τα υπόλοιπα, το οποίο θα ήταν απονομή δικαιοσύνης εάν ο θύτης και ο δικαστής δεν ήταν το ίδιο πρόσωπο και συγκεκριμένα ο Ερντογάν.
Και όλα αυτά χωρίς καμία ντροπή…

Και όντως Τεμπελόσκυλο
Δεν θα μπορέσω ποτέ να αποδείξω ότι ο Μέγας Δάσκαλος έδρασε από μόνος του.
Σάμπως μπορείς εσύ να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός.

EDIT (δεν είχα δει τις δημοσιεύσεις σας)
apeleytheros δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα από αυτά που λες.
Θα διαφωνήσω ότι στην άλλη άκρη του δακτύλου σου είμαι μόνο εγώ.

Και δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το offtopic του Τεμπελόσκυλο ήταν επειδή εξέφραζε δικές του απόψεις. Το σχόλιο μου περί προετοιμασίας του δρόμου ήταν απλά τσαντίλα.

Και αυτό ακριβώς…
Η διαχείριση του Τεμπελόσκυλο είναι στο επίπεδο του άριστου και λίγο παραπάνω.
Εσύ, ο τρίτος της παρέας συντονισμού, έχεις ένα επίπεδο λόγου και σκέψης, με εξαίρεση τα θέματα της επιστήμης που καμιά φορά τα παίρνεις χωρίς λόγο :-), το οποίο είναι υψηλό και το έχεις επανειλημμένως αποδείξει.

Και θες να μου πεις τώρα ότι εσείς οι δύο λάβατε μέρος σε σύσκεψη με τον Μέγα Δάσκαλο και αποφασίσατε να μου σβήσατε το / τα σχόλια;
Πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να υπάρχει θεός….
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τοτε γιατι κυριοι αντιμιν μας κανετε παρατιριση ακομα και με το βλακας αν πει καποιος?
η αυστηροτητα ειναι κακο πραγμα οπως και η επιλεκτικη συμπεριφορα

οχι θα πεταγεσαι και θα λες εμενα πως ειμαι εισαι οφ τοπικ τρολαρεις και λοιπα και οταν θα με λενε μαλακα δε θα απανταει κανεις αλλα οταν λεει καποιος σε εναν αντε ρε βλακα η μην λες βλακιες να αρχιζεις την παρατιρηση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση