Ένας ένθεος ανάμεσα σε άθεους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετώ την παρέα σας!
Το όνομά μου το βλέπετε και είμαι (πλέον) Χριστιανός Ορθόδοξος.
Η πορεία μου ήταν αντίθετη από τους περισσότερους άθεους που έχω συναντήσει και συνεργαστεί στη ζωή μου καθώς εγώ από άθεος έγινα αγνωστικιστής και κατόπιν ένθεος.
Όσο άρχιζα να μαθαίνω πως λειτουργεί η Φύση/ο κόσμος/το Σύμπαν/ο άνθρωπος τόσο περισσότερο κλονίζονταν η αθεία μου και εν συνεχεία ο αγνωστικισμός μου.
Η οικογένειά μου χωρίς να μπορείς να την χαρακτηρίσεις ως άθεη ουδέποτε είχε ιδιαίτερες σχέσεις με τη θρησκεία ή την εκκλησία. Στην εκκλησία πηγαίναμε το Πάσχα και σε γάμους, βαπτίσεις και κηδείες.

Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι απλός. Θέλω να σας παρατηρήσω από κοντά και να μελετήσω την κοσμοθέασή σας σε διάφορα ζητήματα. Αυτό το κάνω αυτόματα και ασυναίσθητα και στην πραγματική μου ζωή όταν βρίσκομαι με άθεους ή αγνωστικιστές ή ακόμα και με αλλόδοξους στο περιβάλλον μου.

Δεν θα με δείτε να μιλάω για Θεό ή θρησκεία και πολύ περισσότερο για Χριστιανισμό. Και να σας πω την αλήθεια έμεινα έκπληκτος από τον αριθμό των νημάτων (σε τίτλους) που είδα να υπάρχουν για εκκλησία και Θεό! Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι το πως αντιδρά το ιδεολογικό σας "οικοσύστημα" όταν έρχεται αντιμέτωπο με τη σύγχρονη Φυσική Επιστήμη (και όχι μόνο).
Για παράδειγμα αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω είναι πόσα από τα άθεα μέλη αποδέχονται ως Φιλοσοφία τους τον Υλισμό.

Και αυτό δεν το κάνω για να "τεστάρω" εσάς αλλά εμένα. Θέλω να μελετήσω και να κατανοήσω πως σε εμένα όλα τα παραπάνω αντέδρασαν με αντιθετοαντίστροφο τρόπο σε σχέση με κάποιον άλλο που η ενασχόλησή του με την Επιστήμη τον έκανε άθεο.

Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά ήθελα από την αρχή να σας ξεκαθαρίσω τις θέσεις μου ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, Δημήτριε. Ομολογώ ότι την αντίθετη πορεία που ακολούθησες προσωπικά την θεωρώ από απίθανη έως αδύνατη, και σε όσες περιπτώσεις έχω συναντήσει, ακόμη κι εδώ μέσα αν θυμάμαι σωστά, αποδείχτηκε ότι όσοι υποστηρίζουν ότι την ακολούθησαν διαψεύδονται από τα λεγόμενά τους και γίνεται αντιληπτό ότι ουδέποτε υπήρξαν πραγματικά άθεοι.
Όσον αφορά τον υλισμό, καλύτερα είτε να πας στο νήμα "Γιατί η αθεΐα οδηγεί στην αναρχία και τον υλισμό" είτε, αν δεν σε καλύπτει το νήμα, ν' ανοίξεις άλλο σχετικό, ώστε να μη γίνει χαμός και αχταρμάς εδώ στην αυτοσύστασή σου.

Από κει και πέρα, γιατί χριστιανός, και μάλιστα ορθόδοξος, και όχι κάτι άλλο;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το όνομά μου το βλέπετε και είμαι (πλέον) Χριστιανός Ορθόδοξος.
Να ενισχύσω λίγο την ερώτηση του προηγούμενου συνομιλητή καθώς υπάρχει περίπτωση να χαθεί ανάμεσα στα άλλα που έγραψε:

Σε ποιο ακριβώς σημείο των γνώσεων σου περί λειτουργίας του σύμπαντος συνειδητοποίησες την αλήθεια της ορθοδοξίας και όχι του καθολικισμού;
Η κάποιας άλλης από τις τόσες μοναδικές αλήθειες του χριστιανισμού;
Ή του ισλάμ;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες και από εμένα, καλές συζητήσεις να έχουμε!

Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση στο ερώτημα των δύο προηγούμενων ομιλητών. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "ένθεος". Τι θα πει "ένθεος";
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός, τότε όλοι ένθεοι είμαστε (ως παιδιά του), είτε πιστεύουμε σε αυτόν είτε όχι.
Αν πάλι δεν υπάρχει, τότε δεν υπάρχει και τίποτα "εντός".

Το "ά-θεος" το καταπίνω, το "ένθεος" μου κάθεται στο λαιμό. Θα προτιμούσα το "πιστός" ή πιο διπλωματικά "που πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού" (διότι υπάρχουν και αυτοί που πιστεύουν στην ανυπαρξία του Θεού), παρά ένθεος.
Τέσπα, αν είσαι αργόσχολος όπως σήμερα η αφεντιά μου, γράφεις αργολογίες.
Καλωσήρθες αγαπητέ ένθεε.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Καλώς όρισες, Δημήτριε. Ομολογώ ότι την αντίθετη πορεία που ακολούθησες προσωπικά την θεωρώ από απίθανη έως αδύνατη, και σε όσες περιπτώσεις έχω συναντήσει, ακόμη κι εδώ μέσα αν θυμάμαι σωστά, αποδείχτηκε ότι όσοι υποστηρίζουν ότι την ακολούθησαν διαψεύδονται από τα λεγόμενά τους και γίνεται αντιληπτό ότι ουδέποτε υπήρξαν πραγματικά άθεοι.
Καλημέρα Τάσο από το ακριτικό Διδυμότειχο.

Υπάρχει και σχετική λίστα με τους πιο επώνυμους εξ'αυτών
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_f ... _agnostics

Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση που σήκωσε την περισσότερη σκόνη είναι αυτή του άθεου Φιλόσοφου Antony Flew (που υπάρχει και στην παραπάνω λίστα) που έγινε θειστής με την Αριστοτελική έννοια.

Τα παραπάνω στα φέρω διότι τα ζήτησες και όχι ότι έχουν καμία σημασία για εμένα. Αν δεν έχεις παραδείγματα από το προσωπικό σου περιβάλλον (εξαίρεσε το forum καθώς λόγω ανωνυμίας ο καθένας λέει ότι θέλει) μια βόλτα σε μοναστήρια μάλιστα θα σε πείσει και για τις πιο ανώνυμες περιπτώσεις που δεν πρόκειται ποτέ να δεις σε λίστες και σου μιλάω και για αλλοδαπούς άθεους και ως επί το πλειστον Επιστήμονες.
Εγώ μπορεί να αναφέρομαι κυρίως σε Ελληνικά και Ορθόδοξα μοναστήρια λόγω προσωπικής εμπειρίας αλλά δεχόμενος και τις προσωπικές μαρτυρίες τρίτων η ίδια (μη σου πω και μεγαλύτερης έκτασης) κατάσταση συμβαίνει σε Βουδιστικά και Ινδουιστικά μοναστήρια (εντός ή εκτός εισαγωγικών η λέξη).
Όσον αφορά τον υλισμό, καλύτερα είτε να πας στο νήμα "Γιατί η αθεΐα οδηγεί στην αναρχία και τον υλισμό" είτε, αν δεν σε καλύπτει το νήμα, ν' ανοίξεις άλλο σχετικό, ώστε να μη γίνει χαμός και αχταρμάς εδώ στην αυτοσύστασή σου.
Το παραπάνω νήμα από την τοποθέτηση του νηματοθέτη είναι λάθος οπότε δεν προχώρησα πέραν της πρώτης σελίδας. Εγώ δεν "κατηγορώ" κάποιον ή "κάτι" που να οδηγεί στον Υλισμό. Εγώ αναφέρομαι σε άθεους που έχουν ασπαστεί τον Υλισμό (ανεξάρτητα το πως και το γιατί) ως Φιλοσοφική τους αναφορά για να κάνουμε μια συζήτηση επ'αυτού.
Αν υπάρχει τέτοιο νήμα, ως παλαιότερο μέλος, θα ήθελα να μου το δείξεις για να μην ανοίξω κάποια στιγμή κάποιο παρόμοιο
Από κει και πέρα, γιατί χριστιανός, και μάλιστα ορθόδοξος, και όχι κάτι άλλο;
Σου επαναλαμβάνω φίλε Τάσο όπως έγραψα ρητά και κατηγορηματικά και στο πρώτο μου μήνυμα ότι δεν θα μιλήσω ούτε για θεούς, ούτε για θρησκείες, ούτε για Χριστιανισμό και Ορθοδοξία.
Σας δήλωσα τα πιστεύω μου ώστε να τα γνωρίζετε από την πρώτη στιγμή αλλά δεν επιθυμώ στον παρόντα χώρο θρησκειολογικές συζητήσεις και σας κατέθεσα ήδη την απορία μου για το πόσα πολλά νήματά σας αφορούν την θρησκεία και την Εκκλησία!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Το όνομά μου το βλέπετε και είμαι (πλέον) Χριστιανός Ορθόδοξος.
Να ενισχύσω λίγο την ερώτηση του προηγούμενου συνομιλητή καθώς υπάρχει περίπτωση να χαθεί ανάμεσα στα άλλα που έγραψε:

Σε ποιο ακριβώς σημείο των γνώσεων σου περί λειτουργίας του σύμπαντος συνειδητοποίησες την αλήθεια της ορθοδοξίας και όχι του καθολικισμού;
Η κάποιας άλλης από τις τόσες μοναδικές αλήθειες του χριστιανισμού;
Ή του ισλάμ;
Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε Yianis.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλώς ήλθες και από εμένα, καλές συζητήσεις να έχουμε!

Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση στο ερώτημα των δύο προηγούμενων ομιλητών. :)
Ελπίζω να σε κάλυψα και εσένα φίλε AoratiMelani και σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κούρος έγραψε:Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "ένθεος". Τι θα πει "ένθεος";
Σύμφωνα με το Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής του ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, ένθεος σημαίνει "(λόγ.) που είναι σαν να έχει μέσα του το Θεό ή το θείο· που προέρχεται, εμπνέεται από θεϊκή δύναμη· (πρβ. θεόπνευστος)".

Όμως το νέο μας μέλος μάλλον το χρησιμοποιεί με την έννοια του θεϊστής, αυτός που πιστεύει σε θεό (το ΛΚΝ δεν έχει τέτοιο λήμμα). Είναι γεγονός ότι τα τελευαίτα χρόνια η λέξη ένθεος χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο με αυτήν την έννοια. Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι γράφει στο λήμμα το καινούριο Χρηστικό Λεξικό της Ακαδημίας Αθηνών.

EDIT: Βλέπω ότι απάντησες στο ερώτημα "γιατί χριστιανός ορθόδοξος και όχι κάτι άλλο" λέγοντας ουσιαστικά ότι δεν θέλεις να απαντήσεις. :)
Από εμένα είναι απολύτως σεβαστό. Σαφώς και δεν με καλύπτει με την έννοια ότι δεν λύνει την απορία μου, αλλά φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να μην θέλεις να το συζητήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 22 Ιαν 2016 10:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβώς. Ποιο εύστοχο δεν είναι "αυτός που πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού", ή έστω "πιστός";
(ρητορικό το ερώτημα, ξέρω ότι συμφωνούμε)
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

νηματοθετης εδω :D

δεν υπαρχουν λαθη αλλα διαφορετικες οπτικες. Ο υλισμος σημαινει οτι τα παντα ειναι υλη. πιο απλο δεν γινεται. Το μεγαλυτερο σφαλμα που βλεπω να κανουν ανθρωποι που διαφωνουν με τον υλισμο ειναι η γενικευση του τυπου οτι αφου ενας βραχος ειναι υλη κι εγω ειμαι υλη τοτε δεν υπαρχει ποιοτικη διαφορα αναμεσα σε εμενα και τον βραχο. επισης πολλοι κανουν το σφαλμα να θεωρουν οτι καποιος που ασπαζεται τον υλισμο εχει και μια πειστικη απαντηση για τα παντα. νομιζω οτι ολα ειναι θεμα διαθεσης. ας πουμε εγω νοιωθω πολυ ανετα με το να θεωρω οτι τα παντα ειναι υλη. καποιος αλλος μπορει να νοιωθει ανετα με το να θεωρει οτι δεν υπαρχει μονο υλη. αλλος μπορει να θεωρει οτι τα παντα ειναι αϋλα και αυτο που ζουμε και μας περιβαλλει ειναι εικονικη πραγματικοτητα. γουατεβερ φλοατς γιορ μποατ :angelic-sunshine:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "ένθεος". Τι θα πει "ένθεος";
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός, τότε όλοι ένθεοι είμαστε (ως παιδιά του), είτε πιστεύουμε σε αυτόν είτε όχι.
Αν πάλι δεν υπάρχει, τότε δεν υπάρχει και τίποτα "εντός".

Το "ά-θεος" το καταπίνω, το "ένθεος" μου κάθεται στο λαιμό. Θα προτιμούσα το "πιστός" ή πιο διπλωματικά "που πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού" (διότι υπάρχουν και αυτοί που πιστεύουν στην ανυπαρξία του Θεού), παρά ένθεος.
Τέσπα, αν είσαι αργόσχολος όπως σήμερα η αφεντιά μου, γράφεις αργολογίες.
Καλωσήρθες αγαπητέ ένθεε.
Μπορείς να με αποκαλείς και θειστή,ως τρίτη εναλλακτική, αν θες.
Το εν-θεος για εμένα δηλώνει όχι τόσο πολύ ότι (αν υπάρχει) όλοι είμαστε μέσα του, που ισχύει εξ'ορισμού όπως πολύ εύστοχα παρατηρείς, αλλά ότι εγώ τον έχω μέσα μου και προχωράμε μαζί.

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Κούρος έγραψε:Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "ένθεος". Τι θα πει "ένθεος";
Σύμφωνα με το Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής του ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, ένθεος σημαίνει "(λόγ.) που είναι σαν να έχει μέσα του το Θεό ή το θείο· που προέρχεται, εμπνέεται από θεϊκή δύναμη· (πρβ. θεόπνευστος)".

Όμως το νέο μας μέλος μάλλον το χρησιμοποιεί με την έννοια του θεϊστής, αυτός που πιστεύει σε θεό (το ΛΚΝ δεν έχει τέτοιο λήμμα). Είναι γεγονός ότι τα τελευαίτα χρόνια η λέξη ένθεος χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο με αυτήν την έννοια. Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι γράφει στο λήμμα το καινούριο Χρηστικό Λεξικό της Ακαδημίας Αθηνών.
Ακριβώς AoratiMelani!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:νηματοθετης εδω :D

δεν υπαρχουν λαθη αλλα διαφορετικες οπτικες. Ο υλισμος σημαινει οτι τα παντα ειναι υλη. πιο απλο δεν γινεται. Το μεγαλυτερο σφαλμα που βλεπω να κανουν ανθρωποι που διαφωνουν με τον υλισμο ειναι η γενικευση του τυπου οτι αφου ενας βραχος ειναι υλη κι εγω ειμαι υλη τοτε δεν υπαρχει ποιοτικη διαφορα αναμεσα σε εμενα και τον βραχο. επισης πολλοι κανουν το σφαλμα να θεωρουν οτι καποιος που ασπαζεται τον υλισμο εχει και μια πειστικη απαντηση για τα παντα. νομιζω οτι ολα ειναι θεμα διαθεσης. ας πουμε εγω νοιωθω πολυ ανετα με το να θεωρω οτι τα παντα ειναι υλη. καποιος αλλος μπορει να νοιωθει ανετα με το να θεωρει οτι δεν υπαρχει μονο υλη. αλλος μπορει να θεωρει οτι τα παντα ειναι αϋλα και αυτο που ζουμε και μας περιβαλλει ειναι εικονικη πραγματικοτητα. γουατεβερ φλοατς γιορ μποατ :angelic-sunshine:
Γεια σου nik!

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που γράφεις αλλά στο νήμα σου όρισες διαδρομή από τον αθεισμό προς τον Υλισμό (και την φιλοσοφική Αναρχία) και διαφώνησα ακριβώς πάνω σ'αυτήν την ύπαρξη της διαδρομής.

Εγώ αναφέρομαι σε άθεους (ή αγνωστικιστές) που έχουν ασπαστεί τον Υλισμό και επιθυμώ μια συζήτηση επ'αυτού διότι η σύγχρονη επιστήμη μας έχει δώσει εφόδια για μια τέτοια συζήτηση. Η αθεία ως καθαρή πίστη (ή μη πίστη, ή άρνηση) σε κάτι δεν μπορεί να μπει σε παρόμοια συζήτηση.

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ασπαζεσαι τον υλισμο γιατι ο υλισμος δεν ειναι καποιο συστημα πιστης. απλα μια παρατηρηση κανεις γυρω σου, βαζεις και το μυαλο σου να δουλευει και καταληγεις καπου. αυτη τη στιγμη δυο ειναι τα πεδια της επιστημης οπου υπαρχει η αμφισβητηση του υλισμου. το ενα ειναι η κβαντομηχανικη και το αλλο το θεμα της συνειδησης. υλιστικες ερμηνειες υπαρχουν και για τα δυο ζητηματα απλα δεν θεωρουνται ακρως ικανοποιητικες.

οσο για μενα δεν εγινα κατι πρωτα και μετα εγινα κατι αλλο. μαλλον ολα μαζι μου ηρθαν :lol:

αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου ανοιξε ενα μιτο να συζητησουμε
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε nik ως Φιλοσοφικό ρεύμα το ασπάζεσαι ή το αποδέχεσαι αν σε καλύπτει καλύτερα. Αυτό για κάποιους μπορεί να γίνει μέσω της παρατήρησης ενώ για κάποιους άλλους με οποιονδήποτε άλλο πιθανό (ή απίθανο) τρόπο.

Από την άλλη ολόκληρη η σύχρονη φυσική (πέραν της Κβαντομηχανικής, όπως πολύ σωστά γράφεις) φαίνεται να θέτει ζητήματα για τον Υλισμό είτε πρόκειται για τη Σχετικότητα είτε πρόκειται για τη φυσική των στοιχειωδών σωματιδίων και υψηλών ενεργειών είτε για την Αστροφυσική είτε εν γένει για ολόκληρη τη Θεωρητική φυσική.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
EDIT: Βλέπω ότι απάντησες στο ερώτημα "γιατί χριστιανός ορθόδοξος και όχι κάτι άλλο" λέγοντας ουσιαστικά ότι δεν θέλεις να απαντήσεις. :)
Από εμένα είναι απολύτως σεβαστό. Σαφώς και δεν με καλύπτει με την έννοια ότι δεν λύνει την απορία μου, αλλά φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να μην θέλεις να το συζητήσεις.
Την απορία σου φίλη μου AoratiMelani αφού δεν κατάφεραν κάποιοι άλλοι πριν από εμένα να σου τη λύσουν ή η ίδια η πορεία της ζωής σου (αφ'ής στιγμής παραμένεις μη Χριστιανή Ορθόδοξη) δεν έχω αυταπάτες ότι θα μπορούσα να το κάνω εγώ και να σε κάνω σοφότερη στο συγκεκριμένο.

Αν κάνετε συγκεντρώσεις ως forum και συναντηθούμε από κοντά ίσως να μπορέσουμε να πούμε και κάτι παραπάνω αλλά εδώ μέσα οριοθέτησα τον τρόπο συμμετοχής μου.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Demitrios έγραψε:Την απορία σου φίλη μου AoratiMelani αφού δεν κατάφεραν κάποιοι άλλοι πριν από εμένα να σου τη λύσουν ή η ίδια η πορεία της ζωής σου (αφ'ής στιγμής παραμένεις μη Χριστιανή Ορθόδοξη) δεν έχω αυταπάτες ότι θα μπορούσα να το κάνω εγώ και να σε κάνω σοφότερη στο συγκεκριμένο.
Μα η απορία μου δεν ήταν πώς μπορεί κάποιος εν γένει να γίνει από άθεος θεϊστής, ούτε καν πώς εσύ συγκεκριμένα έγινες από άθεος θεϊστής, αλλά πώς εσύ συγκεκριμένα επέλεξες να γίνεις χριστιανός ορθόδοξος (αντί να επιλέξεις κάποιο άλλο θρησκευτικό δόγμα ή τον άθρησκο θεϊσμό).

Αν δεν θέλεις να απαντήσεις κανένα πρόβλημα, αλλά σαφώς μπορείς να λύσεις αυτήν την απορία.

Ισως να μην μπορω να συμμεριστώ την πορεία σου, αλλά σίγουρα μπορώ να την αντιληφθώ αν μου την περιγράψεις.

Μια άλλη απορία που έχω είναι πώς κι έτυχε να είσαι άθεος στην αρχή της πνευματικής πορείας σου. Οι περισσότεροι άνθρωποι (ιδίως εμείς οι Έλληνες) μεγαλώνουν σε οικογένειες που τους εμφυσούν κάποια θρησκευτική παράδοση. (Εγώ ας πούμε ανατράφηκα ως Χριστιανή Ορθόδοξη και ήμουν πιστή μέχρι κάποια ηλικία, το ίδιο και πολλοί άλλοι.) Το να ανατραφείς ως άθεος είναι σπάνιο πράγμα. Πώς έτυχε αυτό; Πώς ήταν η ανατροφή σου; Ή μήπως κατάλαβα λάθος και δεν ανατράφηκες ως άθεος, αλλά αντράφηκες ως Χριστιανός, μετά έγινες άθεος και μετά ξανά Χριστιανός;

Και πάλι αν είναι σε αυτά που δεν θέλεις να απαντήσεις, κανένα πρόβλημα. Απλά ρωτώ γιατί αυτό δεν είναι θέμα δικής σου πορείας, αλλά απλώς θέμα συγκυρίας, ένα απλό γεγονός.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:Και να σας πω την αλήθεια έμεινα έκπληκτος από τον αριθμό των νημάτων (σε τίτλους) που είδα να υπάρχουν για εκκλησία και Θεό!
το site forum.atheia.gr φιλοξενείται και διαχειρίζεται από την Ένωση Αθέων.


Δεν το ήξερα και σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση.
H Ένωση Αθέων είναι ένα σωματείο με βασικό, ανάμεσα στα άλλα, σκοπό τον διαχωρισμό της εκκλησίας και κράτους.
Σας εύχομαι ολόψυχα καλή σας επιτυχία διότι και εγώ αυτό επιθυμώ.
Παρ' όλα αυτά εσύ έμεινες έκπληκτος που είδες τόσους πολλούς τίτλους νημάτων για θεό και εκκλησία.
Δηλαδή τι περίμενες να δεις;
Νήματα για τα συνολάκια της κάθε Μενεγάκης στα πρωινάδικα;


Ως άθεοι θα περίμενα να ασχολείστε περισσότερο με υπαρκτά ζητήματα που ενδιαφέρουν την κοινή γνώμη σύμφωνα με τις μετρήσεις τηλεθέασης (όπως το lifestyle) παρά με πράγματα που θεωρείτε ανύπαρκτα.
Demitrios έγραψε:Σου επαναλαμβάνω φίλε Τάσο όπως έγραψα ρητά και κατηγορηματικά και στο πρώτο μου μήνυμα ότι δεν θα μιλήσω ούτε για θεούς, ούτε για θρησκείες, ούτε για Χριστιανισμό και Ορθοδοξία.
ήρθες δηλαδή σε ένα χώρο, όπως πολύ συνοπτικά τον περιέγραψα προηγουμένως, για να μιλήσεις για τα συνολάκια της κάθε Μενεγάκης;
Demitrios έγραψε:Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε Yianis.
Mε κάλυψες πλήρως φίλε Μήτσο.[/quote]

Μήτσος?
Γνωριζόμαστε από κάπου (αν και κανένας δεν με αποκαλεί Μήτσο) ή απλώς παίρνεις από μόνος σου το θάρρος για άτομα που μόλις γνώρισες?
Ας μιλήσουμε για κάτι άλλο.
Ας μιλήσουμε για μηχανολογία.
Πόσες βίδες σου λείπουν;
Θα σε πείραζε να μου ξαναμιλήσεις όταν ανακτήσεις τη ψυχραιμία σου που για κάποιο λόγο έχασες?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

@ΑoratiMelani

α) Διάβασε το πρώτο μου ποστ και θα λύσεις τις απορίες σου ως προς την οικογένειά μου και την θρησκευτική ανατροφή μου.

γ) Διέγραψε και εσύ και όποιος άλλος αισθάνεται άβολα το Χριστιανός Ορθόδοξος και κρατήστε απλά το ένθεος ή πιστός ή θειστής. Αν θέλετε διαγράψτέ τα και αυτά καθώς ούτε για Χριστιανισμό ούτε για Θεό θα σας μιλήσω από την συμμετοχή μου εδώ μέσα.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Απάντηση