Υποβίβασε ο χριστιανισμός τη θέση της γυναίκας;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εσύ λες ότι ο Αριστοτέλης έλεγε πολλές μαλακίες κι εγώ λέω ότι έλεγε πάρα πολλές. Άρα ούτε εδώ συμφωνούμε :-)

Έχεις απαντήσει μόνος σου επιβεβαιώνοντας τον δικό μου ισχυρισμό και ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι την αντίθεση που εξακολουθείς να αναδεικνύεις…

Λες ότι ο Αριστοτέλης δεν σχεδίασε την κοινωνική οργάνωση της Αθήνας.
Αυτό λέω κι εγώ καθώς πουθενά δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο.
Λες ότι η θέση του ήταν μια post hoc εκλογίκευση.
Αυτό λέω κι εγώ.

Δηλαδή κοιτάει γύρω του και προσπαθεί να εκλογικεύσει το γεγονός που βλέπει.
Αυτό σημαίνει «post hoc εκλογίκευση».
Και το γεγονός το οποίο έβλεπε ήταν ότι οι δολοφόνοι του Σωκράτη είχαν τις γυναίκες κλειδωμένες στο σπίτι κυριολεκτικά για τον πούτσο.
Και το αλάνθαστο λαμπρό μυαλό του Πάνσοφου, το οποίο μυαλό για εκατονταετίες "φώτισε" τον κόσμο, είπε ότι οι γυναίκες είναι άμυαλα μπάζα και δικαίως οι Αθηναίοι τις έχουν κλειδωμένες μόνο για τον πούτσο και τίποτα άλλο.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς αυτή η κατάσταση που έβλεπε ο Πάνσοφος ήταν καταμερισμός εργασίας με στόχο την επιβίωση;

Δεν καταλαβαίνω που δεν συμφωνούμε αφού τα ίδια λέμε…
Προφανώς εσύ, πιθανώς για πατριωτικούς λόγους, δεν θέλεις να παραδεχτείς ότι οι αρχαίοι Αθηναίοι ήταν ένα μάτσο ιμπεριαλιστές δυνάστες φαλλοκράτες και θέλεις να τους παρουσιάσεις πολιτισμένους.
Δηλαδή μετά από 2500 χρόνια έρχεται ένας τύπος και επικαλείται, από την επιφανή μειοψηφία των πολιτών η οποία υπάρχει σε όλους τους πολιτισμούς, τον Αριστοφάνη και τον Σοφοκλή και λέει λοιπόν αυτός ο τύπος ότι στα βιβλία, τα θεατρικά έργα και την μυθολογία οι γυναίκες είχαν μια εξέχουσα θέση.
Βέβαια εσύ ο ίδιος λες ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά επιπόλαιο αλλά δεν έχεις πρόβλημα να το κάνεις.

Και μάλλον θα πρέπει να διευκρινίσεις ότι ένας Χρυσαυγίτης δεν είναι επιφανές πρόσωπο.
Γιατί εάν θεωρείς έναν Χρυσαυγίτη επιφανές πρόσωπο η συζήτηση μας μόλις τελείωσε.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τον έχεις παρεξηγήσει τελείως τον νοξ, καμία σχέση με μπατριώτη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο συνονοματος ελεγε μαλακιες? ενταξει μονο ενας νοξ θα το ελεγε
ναι τασσο τον παρεξυγησαμεεεεεεε δε προσβαλει μηλαει σοβαραααααααααα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Τον έχεις παρεξηγήσει τελείως τον νοξ, καμία σχέση με μπατριώτη.
Off Topic
Δεν μπορώ να παρεξηγήσω κάποιον που δεν ξέρω.
Από αυτά τα λίγα που έχω καταλάβει πάντως δεν νομίζω να είναι ο πατριώτης, όπως τουλάχιστον το έθεσα σαν σχήμα λόγου.
Πάντως η πρώτη του ανάλυση ήταν πολύ εύστοχη και όμορφα δομημένη.
Απλά διαφωνώ ότι αυτή η ανάλυση είναι η μόνη που εξηγεί τον υποτιμημένο ρόλο της γυναίκας ιστορικά. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι ο νόμος της ζούγκλας που ποδοπάτησε και ακόμα μέχρι σήμερα ποδοπατάει την γυναίκα παγκοσμίως, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Δηλαδή ο νόμος του δυνατότερου και ισχυρότερου.

Στις ύαινες (στικτή ύαινα) παραδείγματος χάριν όπου οι θηλυκές είναι σχεδόν διπλάσιες σε μέγεθος από τις αρσενικές κουμάντο κάνουν τα κορίτσια :-)
έτσι θα ήταν και σε μας εάν οι γυναίκες μπορούσαν να μας δείρουν :-)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Nox ο κύριος λόγος της τάσης για υπέρβαση του σεξιστικού διαχωρισμού είναι η αντικειμενική (κολλεκτιβίστικη) κοινωνική ανάγκη της μαζικής εισαγωγής των γυναικών στην αγορά εργασίας.Και επειδή η μισθωτή σχέση εργασίας ως σύμβαση του αστικού δικαίου προϋποθέτει την νομική αφαίρεση της συνδιαλλαγής νομικά ίσων υποκειμένων η νομική αυτή εξίσωση (και η συνακόλουθη οικονομική ανεξαρτητοποίηση των εργαζόμενων γυναικών) συμπαρέσυρε με πολύ "κολλεκτιβιστικό" τρόπο και τα κοινωνικά ήθη προς την κατεύθυνση της θεώρησης των γυναικών και των ανδρών ως ίσες και στις άλλες πλευρές της ζωής και τέλος στο επίπεδο της κοινωνικής συνείδησης.

Επίσης το να επισημαίνει κανείς το όποιο λειτουργικό-ωφελιμιστικό αποτέλεσμα μιας εξουσιαστικής σχέσης (ας πούμε το ότι οι γυναίκες προστατεύονταν από τις φρίκες του πολέμου σε σχέση με τους άνδρες-πράγμα ανακριβές κατά τη γνώμη μου) δεν αναιρεί το εξουσιαστικό περιεχόμενο της σχέσης μόνο και μόνο επειδή υπάρχει (ή νομίζουμε ότι υπάρχει) ένα ωφελιμιστικό αντιστάθμισμα.

Αρίστο,ο Αριστοτέλης (ο παλιός,ο σοφός) έλεγε ότι τα πράγματα πέφτουν στην γη λόγω του έρωτά τους προς αυτήν.Άρα ναι,έλεγε ΚΑΙ μαλακίες,ή πιο σωστά έκανε και πολλά λάθη.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και κάποιοι που δεν είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ώστε να τον κρίνουν απ'αυτά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αρίστο,ο Αριστοτέλης (ο παλιός,ο σοφός) έλεγε ότι τα πράγματα πέφτουν στην γη λόγω του έρωτά τους προς αυτήν.Άρα ναι,έλεγε ΚΑΙ μαλακίες,ή πιο σωστά έκανε και πολλά λάθη.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και κάποιοι που δεν είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ώστε να τον κρίνουν απ'αυτά.
Κομμουνιστικός δογματικός ορθολογισμός…
Σαν το σύμφωνο συμβίωσης…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το πρόβλημά σου (πέρα από το προφανές) ποιό είναι;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σου πω εάν μου πεις πρώτα πιο είναι το προφανές.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ένα από τα προφανή είναι είναι ότι αντιμετωπίζεις ότι και να πω με βάση το στερεότυπο: "Είναι κομμουνιστής (που δεν είμαι,είμαι υποστηρικτής του ΚΚΕ,το κομμουνιστής είναι τίτλος τιμής που δεν δύναμαι να ισχυριστώ ότι τον φέρω) άρα είναι δογματικός,άρα ότι και να πει είναι εξορισμού δογματικό,δογματικέ κομμουνιστή,λαλαλαλαλαλαλααααά".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Θα βγούμε εκτός θέματος εάν σου απαντήσω εδώ…
Θα σου απαντήσω αργότερα σήμερα το βράδυ στο νήμα «Η μάστιγα της αριστεράς».
Στο μεταξύ μπορείς να μου πεις και τα άλλα από τα προφανή, καθώς είδα ότι τώρα έγιναν πολλά τα προφανή προβλήματα μου…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτά αφορούν την γνώμη μου για το άτομό σου και ως τέτοια δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλο εκτός από μένα (που τα ξέρω) και εσένα (στον οποίο δεν έχω διάθεση να τα πω).

Στην συγκεκριμένη άποψη,που παρατίθεται εδώ και αφορά τη θέση της γυναίκας και την γενικότερη αποτίμηση του αριστοτελικού έργου ποιά είναι η αντίρρησή σου;

Από κει και πέρα η γενικότερη γνώμη σου για την αριστερά,την δεξιά,τον κομμουνισμό,το ΚΚΕ ή και για μένα προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει, οπότε σχολιάσεις δεν σχολιάσεις είτε εδώ είτε σε κάποιο άλλο νήμα καρφί δε μου καίγεται,για να το πω ήπια.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλιστα…
Πάντως έχεις πολύ ωραίο ύφος για να δώσεις κίνητρα στον συνομιλητή σου για διάλογο…
Άστο καλύτερα…
Εξάλλου εγώ δεν ανήκω στο ΚΚΕ και επομένως δεν έχω ορθό λόγο…
Το ΚΚΕ έχει το μονοπώλιο του ορθού λόγου…
Όλοι οι άλλοι είναι μαλάκες…
:facepalm:
Και μετά αναρωτιέσαι γιατί σε λέω δογματικό...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εξάλλου εγώ δεν ανήκω στο ΚΚΕ και επομένως δεν έχω ορθό λόγο…
Το ΚΚΕ έχει το μονοπώλιο του ορθού λόγου…
Tην φράση αυτή την είπε σήμερα ο Κυριάκος όταν παραλάμβανε την ηγεσία της ΝΔ. (Ότι αναλαμβάνουν οι δυνάμεις του ορθού λόγου ενάντια στον λαϊκισμό ή κάπως έτσι).Η χρήση της φράσης από μέρους μου δεν είναι κυριολεκτική,δεν αφορά εμένα ή το ΚΚΕ αλλά ειρωνικά αναφέρεται στους "φιλελεύθερους" και την μεγαλομανή αυταπάτη τους ότι η πολιτική τους δεν είναι ακριβώς πολιτική αλλά η εφαρμογή του αυτονόητου.

Και άντε,πες ότι την δήλωση του Κυριάκου δεν την είχες ακούσει.Λογικό.Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις το γεγονός.Το ότι την φράση μου αυτή την ακολούθησε ένα video της ακραίας φιλοκαπιταλίστριας Λυμπεράκη στο οποίο κάνει ένα σχόλιο που αποτελεί και την απάντηση στο γιατί οι φτωχοί δεν επιλέγουν Κυριάκο,όπως προκύπτει από τον πίνακα που παρέθεσα δεν σε ψίλιασε καθόλου για τον ειρωνικό χαρακτήρα του σχολίου μου;

Αυτό που κατάλαβες εσύ είναι ότι εγώ ή οι κομμουνιστές ή το ΚΚΕ έχουμε/έχουν το μονοπώλιο της αλήθειας και του ορθού λόγου;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατρε μου προφανος και ειπε 2-3 φρασεις λαθος θα σταθουμε σε αυτες και οχι στις τοσες αλλες σοφες κουβεντες του?

ασε τα του κκε σε αλλο θεμα οκ δεν εισαι κομμουνιστης υπηρχανε φιλελεδες που ψηφησαν στις εκλογες της νδ και ειπανε α δεν ειμαι νδ ετσι πηγα οποτε εσυ παλυ καλος εισαι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Και όταν εγώ αποδοκίμασα αυτό το statement περί μονοπωλίου ορθού λόγου εσύ γιατί δεν επικρότησες την αποδοκιμασία μου αλλά αντίθετα την αποδοκίμασες;
Πώς κατάλαβες εκείνη την στιγμή ότι δεν εννοούσα κι εγώ την δήλωση του Μητσοτάκη;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

EQ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:EQ.
Χα χα... Δεν ήξερα ότι το "τρέχω να τα μπαλώσω" λέγεται EQ στα αγγλικά...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Χαχαχα,τίποτα δε σου ξεφεύγει,είσαι τσακάλι εσύ,τι είσαι κανένας βλακοsapiens;

Τίποτα δεν πάω να μπαλώσω φυσικά,τα πράγματα είναι όπως τα λέω,έτσι τα εννοούσα εξαρχής και θα έλεγα πως είναι και προφανές αλλά δυστυχώς δεν...κρίμα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Βλέπεις μια δήλωση του Μητσοτάκη και τρεις ώρες αργότερα την σχολιάζεις χωρίς να αναφερθείς στον Μητσοτάκη καθώς με τους δικούς σου τους εγκεφαλικούς νευρώνες είναι προφανές και αυτονόητο ότι όλοι την έχουν δει την δήλωση.
Όταν αργότερα συνειδητοποιείς ότι μάλλον δεν είναι και τόσο προφανές μου λες ότι έπρεπε να καταλάβω την ειρωνεία καθώς ήταν προφανές ότι δεν θα μπορούσες εσύ να ισχυριστείς τέτοια χοντράδα…

ΕΣΥ, ο άνθρωπος ο οποίος έχει επανειλημμένα εκθειάσει τον Στάλιν, το καθεστώς της βόρειας Κορέας και άλλα τερατουργήματα του εφαρμοσμένου κομμουνισμού και απόλυτου φασισμού, δεν θα μπορούσες ποτέ να πεις τέτοια χοντράδα…

Έχεις δίκιο…
Είναι προφανές ότι δεν θα μπορούσες ποτέ να πεις τέτοια χοντράδα…

ΥΓ Εάν άνθρωποι σαν κι σένα μου λένε ότι είμαι βλάκας ή μαλάκας πιστεύεις πραγματικά ότι μου καίγεται πινέζα;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Έλα, λήξτε το.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση