Γιατί πρέπει να πιστεύω

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Παν
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2015 16:44
Όνομα Ιστότοπου: -

¨Καλησπέρα σας είμαι καινούριος στο forum και είμαι αρκετά εκστασιασμένος μπορώ να πω Αν ήθελα να δώσω μια ταυτότητα στον εαυτό μου για τους ανθρώπους στο forum θα έλεγα ότι είμαι «άνθρωπος» χωρίς θρησκευτική ταυτότητα Έλληνας (όχι εθνικιστής φασίστας νεοέλληνας μην παρεξηγηθώ) Λάτρεις τις δημοκρατίας και τις ελευθερίας!!
Μου αρέσει που στο forum υπάρχουν και η 2 κατηγορίες ανθρώπων γιατί μου δίνει την δυνατότητα να κανό το συγκεκριμένο ερώτημα «Γιατί πρέπει να πιστεύω »
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Παν έγραψε: «Γιατί πρέπει να πιστεύω »
γιασου. νομίζω πως αυτό το ερώτημα θα πρέπει να το θέσεις πρώτα στον εαυτό σου, και μετά στους άλλους.
ο κάθε άνθρωπος έχει τις πεποιθήσεις του. κι αυτό είναι σεβαστό. όταν βέβαια δεν προσπαθεί να τις επιβάλλει με το έτσι θέλω στους συνανθρώπους του. μπορεί όμως να τις συζητήσει όταν δεν είναι δογματικές και απόλυτες. γιατί τότε δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση, απλώς θέλει να περάσει και να προβάλλει μόνο απόψεις του χωρίς να ενδιαφέρεται να ακούσει τίποτε άλλο από τους άλλους.
όλοι πιστεύουν σε κάτι. ακόμη κι αυτοί που δεν πιστεύουν σε τίποτε, το όνομα τους θαρρώ πως είναι μηδενιστές.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστη γενικως σημαινει πληρης και ανεπιφυλακτη αποδοχη μιας δεδομενης αδιαπραγματευτης καταστασης και κατι τετοιο δεν ειναι κι απαραιτητα κακο γιατι ετσι οριζει ο ανθρωπος καποιες αρχες κι αξιες στην ζωη του.

Εκει οπου στεκομαι τελειως αντιθετα ειναι αυτη η λεγομενη θρησκευτικη πιστη κι αυτο γιατι υποβιβαζει και ισοπεδωνει τους ανθρωπους θεωρωντας τους ως υπηρετες και δουλους ενος θεου δηλαδη του ιερατειου και ολων των θρησκευτικων εθιμων.Και η θρησκεια βαζει πιο πανω απο τις ανθρωπινες αναγκες τα θρησκευτικα εθιμα και οι ανθρωποι ειναι απλα υπηρετες αυτων των εθιμων.Δηλαδη της ιδιας της θρησκειας που αλλη δουλεια δεν κανει απο το να τους υποδουλωνει στο ονομα ενος θεου και να καρπωνεται ολα τα υλικα οφελη το ιερατειο ταιζοντας τους για αμετρητους αιωνες με τα ιδια ψευτικα κουφια λογια.

Κι εφοσον ο ενας και μοναδικος σκοπος της καθε θρησκειας ειναι μοναχα η αυτοσυντηρηση και διαιωνιση της φυσικα και ειμαι φανατικα εναντιος.Το ιδιο ακριβως κανουν και τα μικροβια που λατρευουν την βρωμια κι εχθρευονται την καθαριοτητα κι οτιδηποτε βαζει τα πραγματα σε ταξη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες.
Θεωρώ λανθασμένη τη διατύπωσή σου. Δεν "πρέπει" κανείς να πιστεύει, κι αν ξεκινάει μ' αυτό το εφαλτήριο κάθε του πίστη είναι λανθασμένη ή σε λανθασμένη βάση. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση σε οποιονδήποτε να πιστεύει οτιδήποτε. Προσωπικά, δε, θεωρώ ότι και σε όσους ακόμα έχει περάσει ότι "πρέπει" να πιστεύουν, είναι απόρροια εξωγενών πιέσεων που τους έχουν επιβληθεί, μάλλον υποσυνείδητα. Ούτε "πρέπει" λοιπόν να πιστεύεις, ούτε καν χρειάζεται. Τώρα, αν για κάποιο λόγο έχεις ανάγκη να το κάνεις είναι δικό σου θέμα. Όμως η όποια σου ανάγκη δεν είναι κατ' ανάγκη και πραγματική ούτε και ορίζει ως πραγματική τη βάση και τη θεωρία της όποιας πίστης σου. Πιο απλά, το ότι (νομίζεις ότι) έχεις την ανάγκη να πιστεύεις σε κάτι δεν κάνει αυτό το κάτι αληθινό. ;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Παν
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2015 16:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά και συγγνώμη για αυτό ήθελα να βάλω και ένα ερωτηματικό εκεί .ι γενική μ ερώτηση ήταν γιατί είναι τόσο τεράστια η ανάγκη της ανθρώπινης φύσης να πιστεύει σε κάθε αόρατο μεταφυσικό ον και φυσικά το μυαλό δεχόμενο αυτό σαν αλήθεια δημιουργεί και βλέπει διάφορα (θαύματα όνειρα μεταφυσικά)!!!! Και δεν νομίζω ότι είναι μόνο το μετά τη ζωή που τους φοβίζει γιατί αλλιώς ειδικά με το χριστιανισμό θα εζήταγαν μα άφεση λίγο πριν ψοφήσουν και τσουπ παραδισω πάλι .Απλά γιατί τόσο επικίνδυνη μια ιδέα σαν το Χωρίς θεό που είναι ικανή να σκοτώσει (βλέπε john Lennon imagine πυροβολήθηκε)


Θα θελα και κάποιον ειδικό να με βοηθήσει λίγο με το λογαριασμό μου και να μου εξηγήσει λίγο σχετικά με το forum και πώς να κάνω γιατί κάνω πατάτες :D . ευχαριστώ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Παν έγραψε: γιατί είναι τόσο τεράστια η ανάγκη της ανθρώπινης φύσης να πιστεύει σε κάθε αόρατο μεταφυσικό ον
είναι τεχνητή ανάγκη, που δημιουργεί ο ίδιος ο άνθρωπος για να πολεμήσει τον φόβο της αρρώστιας και του θανάτου, και να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του πως θα υπάρξει και μετά, όμως κατά βάθος ξέρει πως μόνο μέσω τω γονιδίων του ένα μέρος του θα συνεχίσει να υπάρχει, όμως ο ίδιος θα χαθεί οριστικά και αμετάκλητα. κι αυτό τρομάζει τον καθένα. το ζήτημα είναι πως το αντιμετωπίζει κανείς. λυποψυχά μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα και εκλιπαρεί, η σηκώνει ψηλά στο κεφάλι και κοιτά κατάματα τον θάνατο και του λέει: εδώ είμαι και σε περιμένω.
υπάρχει ένα βιβλίο. {μελέτη θανάτου} νομίζω πώς το λένε.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παλι δεν πιστευω οτι ειναι εσωτερικη αναγκη του ανθρωπου να πιστευει σε ενα ανωτερο ον,αλλα του δημιουργει την αναγκη η ιδια η θρησκεια παιζοντας με τους φοβους του και του δημιουργει καινουργιους φοβους μεσα σε ενα φαυλο κυκλο.

Οι ανθρωποι περνανε απο την ζωη,οι θρησκειες ομως ειναι αυστηρα οργανωμενες και χρησιμοποιουν τα ιδια ακριβως λογια για αιωνες,οποτε ο καθενας που ερχεται στην ζωη και μεχρι να αποθανει ακουει ακριβως τα ιδια με ολους τους προηγουμενους και λειτουργει με το ιδιο τροπο που λειτουργησαν και οι αλλοι.

Οποτε ποια εσωτερικη αναγκη,για δια βιου θρησκευτικη αποβλακωση προκειται.
Και οπου δεν λειτουργει εθελουσιως η αποβλακωση τοτε εχουμε και λεμε.Κοινωνικος αποκλεισμος,διαπομπευση,αφορισμος,δημευση περιουσιων,λιθοβολισμος,ιερα εξεταση,ατομικες και μαζικες σφαγες απιστων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Παν
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2015 16:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Η διαμάχη μεταξύ θρησκείας-Επιστήμης τελείωσε όταν οι εκκλησίες έβαλαν αλεξικέραυνα στις σκεπές τους...Προφανώς αυτό δηλώνει έλλειψη πίστης...
Pisteuw oti den prepi na pisteuw ayta pou pisteuw giati den einai dika mou pisteuw!!!!!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Παν όχι εθνικιστής φασίστας νεοέλληνας μην παρεξηγηθώ

δε ξεκινησαμε καλα αυτο που κανετε ολοι[δε το λεω για εσενα] να λετε τους εθνικιστες φασιστες και να φοβασται να πειτε περιφανα πως ειστε ελληνες ειναι λαθος αλλα παμε στο θεμα μας

Παν Γιατί πρέπει να πιστεύω

προφανος ολος ο κοσμος δεν ειναι η χαρουμενη παρεα λιγων ατομων στο φορουμ που ειχα την τιμη να γνωρισω και πως εγινε ξαφνικα κατι και καταλαβανε πως δεν υπαρχει θεος δεν εχουν τιποτα να περιμενουν και θα αγωνιστουνε για τα μη πιστευω τους
προφανως οι περισσοτεροι εχουν την αναγκη μιας θεικης δυναμης και πιστευουνε πως στον κοσμο που ηρθαμε δεν φυτρωσαμε αλλα καποια θεικη δυναμη βοηθησε να γινει το συμπαν
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Παν
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2015 16:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ελληνισμός δεν είναι χώρα δεν είναι σύνορα δεν είναι Φάρα ι φατρία γιατί τότε γινόμαστε ένα με έναν πχ χριστιανό ανεβάζουμε σύνορα και ψάχνουμε
σε κάτι που δεν υπάρχει τις διαφορές είμαστε όλοι άνθρωποι και για αυτό κάποιος που σπουδάζει για τον ελληνισμό και τον καταλαβαίνει λέει ότι ι
νιώθει Έλληνας γιατί η Ελλάδα και ο ελληνισμός δεν είναι σύνορα αλλά μια ηδέα μια ηδέα ελευθερίας και δημοκρατίας γνώσης και αναζήτησης!!!
Αλλά και σεβασμό για τον συνάνθρωπο
Pisteuw oti den prepi na pisteuw ayta pou pisteuw giati den einai dika mou pisteuw!!!!!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μαζι σου αλλα τι σχεση εχει με οτι ειπα?
τελος παντων θα βγουμε εκτος θεματος και δεν το θελω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ελληνισμός δεν είναι χώρα δεν είναι σύνορα δεν είναι Φάρα ι φατρία γιατί τότε γινόμαστε ένα με έναν πχ χριστιανό ανεβάζουμε σύνορα και ψάχνουμε
σε κάτι που δεν υπάρχει τις διαφορές είμαστε όλοι άνθρωποι και για αυτό κάποιος που σπουδάζει για τον ελληνισμό και τον καταλαβαίνει λέει ότι ι
νιώθει Έλληνας γιατί η Ελλάδα και ο ελληνισμός δεν είναι σύνορα αλλά μια ηδέα μια ηδέα ελευθερίας και δημοκρατίας γνώσης και αναζήτησης!!!
Αλλά και σεβασμό για τον συνάνθρωπο
Ο Ιουλιανος στο εργο του Αντιοχικος εκθειαζει τις αρετες και την φιλομαθεια των γαλατων κατοικων μιας μικρης ασημαντης πολιχνης στις οχθες του ποταμου σηκουανα.Κι αυτο το ελληνικο πνευμα ηταν που ξαναεβγαλε τον κοσμο μεσα απο τους σκοτεινους χρονους του μεσαιωνα αυτη τη φορα μεσα απο τον Διαφωτισμο και την Γαλλικη Επανασταση ως μια απο τις τρεις μεγαλες που αλλαξαν τον κοσμο με τους Γαλλους ως πρωταγωνιστες.Και ως προς την εκτιμηση του για τους γαλατες ο Ιουλιανος δεν εσφαλε ουτε στο ελαχιστο,εστω κι αν υποθεσουμε οτι δικαιωθηκε ακομα και μεσα απο μια ευχαριστη συμπτωση της ιστοριας.Ομως και η μετεπειτα πορειας της Γαλλιας ειναι εντυπωσιακη,με τις βασεις του πολιτευματος και του πολιτισμου της να εδραζονται γερα επανω στο αρχαιο Ελληνικο Πνευμα.Οπως και της Αμερικης αλλωστε κι αυτο σιγουρα κατι αποδεικνυει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Παν έγραψε:Ο ελληνισμός δεν είναι χώρα δεν είναι σύνορα δεν είναι Φάρα ι φατρία γιατί τότε γινόμαστε ένα με έναν πχ χριστιανό ανεβάζουμε σύνορα και ψάχνουμε
συγνώμη ρε φίλε μήπως είσαι δωδεκαθειστής;
σε κάτι που δεν υπάρχει τις διαφορές είμαστε όλοι άνθρωποι και για αυτό κάποιος που σπουδάζει για τον ελληνισμό και τον καταλαβαίνει λέει ότι ι
νιώθει Έλληνας γιατί η Ελλάδα και ο ελληνισμός δεν είναι σύνορα αλλά μια ηδέα μια ηδέα ελευθερίας και δημοκρατίας γνώσης και αναζήτησης!!!
όταν μιλάμε για ελληνισμό καλύτερα θα ήταν να μιλάμε για ελληνορωμαικό πολιτισμό.
αλλά για ποιά δημοκρατία μιλάς, όταν οι σκλάβοι στην εποχή του σόλων ήταν περισσότεροι από τους ελεύθερουςς πολιτες;
το προνόμιο των συλλογικών αποφάσεων για σένα δημοκρατία υπήρξε και αλλού και χωρίς την ύπαρξη σκλάβων.
ελπίζω στον ελληνισμό να μην συμπεριλαμβάνεις και τον βυζαντινό πολιτισμό, γιατί κατά τα λεγόμενα του καστοριάδη πάγωσε την εξέλιξη ότι μπορεί κανείς να θαυμάσει από τον λεγόμενο ελληνιστικό κόσμο. ιατρική , φιλοσοφία κυρίως τους ίωνες φιλοσοφους και το επίκουρο. και όχι τον ιδεαλισμό του σωκράτη πλάτωνα αριστοτέλη. που θεωρούσε ο τελευταίος τους σκλάβους πράγματα.τα μαθηματικά και την τριγονομετρία άστα τα εφεύρεσαν οι αιγύπτιοι.
όσο για το αλφάβητο το δανείστηκαν από τους φοίνικες. τελικά ο ελληνισμός είναι ένα μικρό κομμάτι του παγκόσμιου πολιτισμού
εφόσον προηγήθηκαν παλαιότεροι πολιτισμοι που διαμόρφωσαν την πολιτιστική και τεχνολογική εξέλιξη του ανθρώπου. βλέπε σουμερία ιράκ αίγυπτος , κίνα που πρόσφατα φαίνεται πως είναι πολύ πιο αρχαίος πολιτισμός από τον δικό μας.
έτσι μερικά στοιχεία για μην καταλήξουμε και προγονόπληκτοι
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Περι δωδεκαθεου φυσικα αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.Ομως οποιος αγαπαει την θυραθεν γραμματεια αυτοματα ειναι λατρης του ελληνικου πολιτισμου.Κι ο μεγαλυτερος αθεος να ειναι η μια και μοναδικη θεοτητα που ξεπροβαλλει στο βαθος του μυαλου του ειναι μια.Ο Διας ως η προσωποποιηση της Ελλαδας,του πολιτισμου και του πνευματος της.Και τιμαται οχι σε βωμους σε ερημιες,αλλα μεσα απο βιβλια και βιβλιοθηκες κι ολοι οι πνευματικοι ανθρωποι που δηλωσαν Ελληνες το φρονημα λογω παιδειας κι ας μην ηταν στην καταγωγη ειναι τοτε φιλοι του.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ασε τους αλλους θεους και κρατα μονο αυτον που εχω στο αβαταρ μου ο μοναδικος που αξιζει να πιστεψετε και εσεις οι αθεοι

περι ελλαδας δε νομιζω πως ειναι το σωστο τοπικ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Παν
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Δεκ 2015 16:44
Όνομα Ιστότοπου: -

theofile
Όχι δεν είμαι δωδεκαθειστής αν και τον καταλαβαίνω και άσχετα από αυτό από όσο ξέρω ιστορικά ναι υπήρχε πολύ δουλεία στην εποχή του Σωλον αλλά ήταν ο πρώτος που νομοθέτησε κατά τις δουλειάς απελευθέρωσε όσους Αθηναίους είχαν γίνει δούλοι λόγω χρεών στην ίδια την Αθήνα κατάργησε το δανεισμό με εγγύηση το σώμα (προσωπική ελευθερία) αμνήστευσε τα αδικήματα που επέφεραν στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων και πάει λέγοντας τώρα όλα αυτά σε μια νέα δημοκρατία που ζούσε μέσα από τιν δουλεία 2500 χιλιάδες χρόνια πριν ήταν ειδή πολύ επαναστατικά και άκρος αναδυόμενα και το καταλαβαίνεις στην στασιμότητα του πολιτισμού 800 χρόνια μετά με τον σκοταδισμό που έφερε ο χριστιανισμός….
Pisteuw oti den prepi na pisteuw ayta pou pisteuw giati den einai dika mou pisteuw!!!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Ο Σόλων
του Σόλωνος
κλπ
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιατρέ καρφώνεσαι... : brrr :
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Παν έγραψε:theofile
ήταν ο πρώτος που νομοθέτησε κατά τις δουλειάς απελευθέρωσε όσους Αθηναίους είχαν γίνει δούλοι λόγω χρεών στην ίδια την Αθήνα κατάργησε το δανεισμό με εγγύηση το σώμα (προσωπική ελευθερία) αμνήστευσε τα αδικήματα που επέφεραν στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων και πάει λέγοντας τώρα όλα αυτά σε μια νέα δημοκρατία που ζούσε μέσα από τιν δουλεία 2500 χιλιάδες χρόνια πριν ήταν ειδή πολύ επαναστατικά και άκρος αναδυόμενα και το καταλαβαίνεις στην στασιμότητα του πολιτισμού 800 χρόνια μετά με τον σκοταδισμό που έφερε ο χριστιανισμός….
H Μεταρύθμιση του Σόλωνα αφορούσε τους ελεύθερους πολίτες που έγιναν δούλοι, με τους άλλους όμως που ήταν δούλοι εξ αρχής δούλοι τι γίνεται; πιθανόν να παρέμειναν δούλοι.
εκτός κι αν θεωρείς πως μπορούμε να ονομάσουμε δημοκρατία το πολίτευμα της Αθήνας που είχε ως βάση παραγωγής το δουλοκτητικό σύστημα, ε τότε μ'αυτήν την λογική και η Σπάρτη είχε δημοκρατία από την μια πλευρά οι όμοιοι και από την άλλοι οι είλωτες.
η μελέτη των αρχαίων πολιτισμών είναι διδακτική για τις σχέσεις μεταξύ των κρατών, και την σχέση μεταξύ των ανθρώπων μέσα σε αυτές τις κοινωνίες, όπως και τις διαμάχες για τα οικονομικά συμφέροντα μεταξύ των τάξεων που υπήρχαν μέσα σ' αυτές.
για μένα προσωπικά κανένας από τους γνωστούς μεγάλους Έλληνες ηγέτες και στρατηλάτες δεν είναι τόσο σημαντικός για την προσπάθεια απελευθέρωσης των σκλάβων, όσο ένας σκλάβος ονόματι Σπάρτακος που αναστάτωσε την ρωμαικη αυτοκρατορία.
διαβάζω πάντα με κριτήριο όχι τον θαυμασμό του ελληνικού πολιτισμού αλλά με το τι έχει δώσει αυτός ο πολιτισμός. π.χ.
η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου έγινε καθαρά για πλιάτσικο και όχι για την διάδοση του ελληνικού πολιτισμού.
όσο για τον σκοταδισμό του χριστιανισμού δεν μπορούμε να το δούμε μεμονωμένα αλλά όλες τις θρησκείες απανταχού της γής ως το μεγαλύτερο μέσο χειραγώγησης των απλών ανθρώπων από τον εκάστοτε ηγέτη.
αυτήν είναι όλη η ουσία. και όχι η άκριτη λατρεία και ο θαυμασμός του ελληνικού πολιτισμού που είναι πολύ πιο υποδεέστερος του αιγυπτιακού και πρόσφατα απ'οτι φαίνεται και του σινικού.
Απάντηση