άθεο εορτολόγιο

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν είναι συνηθισμένο όνομα, αλλά έχει τον άγιό του: Θωρ.

Για να το ξαναπιάσω συστηματικά το θέμα:
Ελένη 27 Ιουνίου, Έλεν Κέλερ

Για Λουκά τι λέτε να βάλουμε αυτόν; :lol:

Πέρασα όλες τις προτάσεις μας στη λίστα
Off Topic
(εκτος από αυτό με τις ουρανίες και τους ακτινολόγους, χεχε)
.
Πετρόπουλο και Κάρλιν τους έβαλα ως δεύτερη επιλογή, αφήνοντας κενή την πρώτη, με την επιφύλαξη ότι μπορεί να μην είναι τόσο γνωστοί στον ευρύτερο πληθυσμό ή/και μπορεί να θεωρηθούν ακραίοι από πολλούς και να μην τύχουν ευρείας αποδοχής. Όμως στη λίστα μας μπορούμε κάλλιστα να έχουμε περισσότερους του ενός "αγίους" για κάθε όνομα (όπως κάνουν και οι χριστιανοί άλλωστε, χεχε) κι ας διαλέγει καθένας ποιον θέλει.
Επίσης θα τονίζουμε ότι καθένας μπορεί να φτιάξει τον δικό του "άγιο" δηλαδή να επιλέξει ένα φερώνυμο που του αρέσει και να γιορτάζει την αντίστοιχη ημερομηνία γέννησης (ή θανάτου).
Θα λέμε ότι η ημερομηνία που γιορτάζουμε είναι κατά κανόνα η ημερομηνία γέννησης, όταν είναι γνωστή, αλλά όταν δεν είναι γνωστή γιορτάζουμε την ημερομηνία θανάτου, εις μνήμην του φερωνύμου (αυτό για όσους θέλουμε οπωσδήποτε να βάλουμε στη λίστα - επειδή είναι ασυνήθιστο το όνομα και δεν βρίσκουμε εύκολα υποψήφιο φερώνυμο, ή επειδή ο φερώνυμος είναι πραγματικά πολύ σημαντικός και αξιόλογος και δεν θέλουμε να διαλέξουμε άλλον - αλλά δεν ξέρουμε ημερομηνία γέννησης).

Επίσης πρόσθεσα στήλες με την αγγλική εκδοχή του ονόματος (και κάποιες γραμμές με αγγλικά ονόματα χωρίς ελληνικό αντίστοιχο - αυτό δεν επείγει, αλλά ό,τι βρίσκω στο αναμεταξύ, θα το προσθέτω να βρίσκεται).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ερρίκος:

Ανρί ντε Τουλούζ Λωτρέκ, 24 Νοεμβρίου.

Ζαν Ανρί Ντυνάν, 8 Μαΐου.

Χάινριχ Σλήμαν, 6 Ιανουαρίου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατερίνα ("εμένα οι φίλοι είναι μαύρα πουλιά" που λένε και οι Magic de spell) 1 Ιουνίου

Αν συμφωνήσουμε στα πρώτα πέντε-δέκα δημοφιλή του κάθε φύλου, έχουμε καλύψει σημαντικό έδαφος. Ψήνομαι για παγκόσμιες ημέρες και για Πρωτοχρονιές διάφορων λαών.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λοιπόν, φαντάζομαι ένα site (by Ένωση Αθέων οβ Γκρής ή ακόμη καλύτερα by AAI ή σε συνεργασία με κάποιον/ους μεγάλο/ους οργανισμό/ους) όπου με κάποιον τρόπο θα είναι περασμένα τα ονόματα και θα μπορεί κανείς να κάνει αλφαβητική αναζήτηση και αναζήτηση με ημερομηνία, όπου θα μπορούν οι χρήστες να προσθέτουν ονόματα της αρεσκείας τους (αλλά θα περνάνε από έγκριση, μη μας βάλουν το Χίτλερ στο Αδόλφος) και όπου θα μπορούν να ψηφίζουν για κάθε όνομα, ώστε να βγαίνει πάνω-πάνω στα ομοειδή του.

Τεχνικά δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά αξίζει τον κόπο νομίζω. Ένα είδος βικιπαίδειας, τι λέτε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν υπάρχουν πρόθυμοι να κάνουν την αρχή, ναι. Αυτό είναι πάντα το θέμα...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

παιδιά βοηθήστε λίγο. Έχω μια φίλη Δήμητρα και δεν της αρέσει η Γαλάνη και δεν βρίσκω καμιά της προκοπής με αυτό το όνομα.
Από ξένες η μόνη που μου κάνει κάτι είναι η Ντέμι Μουρ (Demetria).

Ας κάνουμε και το Δημήτρη μια που ασχολούμεθα - δεν είναι εύκολο όπως θα διαπιστώσετε. Καλύτερος υποψήφιος μέχρις στιγμής ο Παπαμιχαήλ και ο Μητροπάνος.

Για ρίχτε προτάσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δημήτρης Νανόπουλος

Βάζουμε και ξένους Δημήτρηδες; Αν ναι, τότε http://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Mendeleev για τους λάτρεις της επιστήμης, και http://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Shostakovich για αυτούς της μουσικής.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αν βάλουμε το Νανόπουλο, οι μισοί φυσικοί (μην πω όλοι) θα εφεύρουν δικό τους εορτολόγιο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έβαλα τις διεθνείς διασημότητες.

Για βοηθήστε και με το φίλο μου το Θανάση τώρα. Βλέπω ανταπόκριση και θέλω να τους πιάσω τώρα που έιναι ζεστοί.
Μόνο κάτι επίσκοποι και άγιοι μου βγαίνουνε. Ο Αθανάσιος Διάκος δεν έχει γνωστή ημερομηνία γέννησης. ΣΟΣ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

http://en.wikipedia.org/wiki/Athanasius ... biguation)

Εδώ οι καλοι Θανασηδεεεεςςςς
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ψαλιδας
(η βελουχιώτης :P)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, και για Σάββα και Χριστόδουλο να βάλουμε τους Ξηρούς...
...και για Βασίλη τον Παπακώστα. : brrr :
(Ξέρω πως δεν είναι το ίδιο - και πλάκα πλάκα, δεν θα είναι κακό να έχει απ' όλα μέσα. Θα πρέπει να δούμε λίγο πώς θα λειτουργεί. Είχα σκεφτεί ένα σύστημα όπου το κοινό και θα ψηφίζει αλλά και θα προτείνει δικόυς του "αγίους", όμως δεν θα ήθελα να χώσουνε τίποτε καθίκια μέσα, οπότε θα πρέπει να υπάρχει φιλτράρισμα και κανόνες. Κακό αυτό, διότι θα χρειάζεται πολλούς διαχειριστές για να δουλέψει.)

Καλός ο Ψαλίδας αλλά ποιος τον ξέρει; Πάει, τους χάνω τους φίλους μου.... :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ο Βέγγος δε σας κάνει για Θανάσης;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σίγουρα θα κάνει σε κάποιους! :text-+1:

άλλο ερώτημα: θεωρείτε ότι θα πρέπει οι "άγιοι" να έχουν πεθάνει; Εγώ λέω ναι, διότι αν ζουν ακόμη, τότε τι μέρα θα γιορτάζουν οι ίδιοι; :geek:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σίγουρα θα πρέπει να είναι πεθαμένοι... Μη μας βγει κανένας Κεντέρης...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εμμανουήλ Ροΐδης, 28 Ιουλίου

Παίζουν επίσης:
Μάνος Χατζιδάκις 23 Οκτωβρίου

Μάνος Λοΐζος 22 Οκτωβρίου
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:http://en.wikipedia.org/wiki/Athanasius ... biguation) Εδώ οι καλοι Θανασηδεεεεςςςς
Αμ αν ήταν τόσο εύκολο καλή μου θα είχα τελειώσει ήδη... από εκεί ξεκίνησα. Οι περισσότεροι είναι παπάδες ή παντελώς άγνωστοι. :D
Σε άλλους, όπως τον Τσακάλωφ, τον Ψαλίδα, τον Λειβαδίτη, δεν έχουμε ημερομηνία γέννησης.
Έχω κρατήσει το Βέγγο μόνο προς το παρόν.

Πρόσθεσα στον Ιωσήφ τους εξής:

Γιόζεφ Χάυντ 31 Μαρτίου
Χοσέ Ορτέγα υ Γκασσέτ 9 Μαΐου
Τζο Ντι Μάτζιο 25 Νοεμβρίου

Σε Δημήτρη και Δήμητρα έχω:

Δημήτρης Μητρόπουλος 1 Μαρτίου
Νμτίτρι Σοστακόβιτς 25 Σεπτεμβρίου
Νμτίτρι Μεντελέγιεφ 8 Φεβρουαρίου
Δημήτρης Μητροπάνος 2 Απριλίου

Επίσης σε Μάρθα έχω την Μάρθα Γκρέιαμ (Martha Graham) aka Μάρθα Γκράχαμ 11 Μαΐου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πρόσθεσα:

Άννα:
Άννα Φρανκ

Μιχάλης & Άγγελος:
Μιχαήλ Άγγελος Μπουοναρότι

Αντώνης:
Τόνυ Κέρτις / Μάρκος Αντώνιος
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γεράρδος Μερκάτωρ, 5 Μαρτίου (είπαμε, βολεύουμε πρώτα τα δικά μας τα παιδιά ;) )

http://en.wikipedia.org/wiki/Gerardus_Mercator
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Ευθύμης, αν και ξερουμε μονο ακριβη ημερομηνια θανατου (11 Δεκεμβριου). Πολυ σημαντικος Ελληνας γλυπτης.
Ψάχνω Ευθύμη ή Ευθυμία για χάρη της Έφης μας και δεν βρίσκω.

Βρήκα την Έφη Μεταγγιτσινού, αλλά βρίσκω μόνο έτος γέννησης, χωρίς ημερομηνία (παρά το γεγονός ότι είναι πρόσφατη περίπτωση, γεννήθηκε μόλις το 1969, απλώς δεν είναι διαθέσιμη η πληροφορία ονλάιν).
Spoiler: Εμφάνιση
Έφη Μεταγγιτσινού, θεατρική ηθοποιός (Θέατρο Τέχνης, ΚΘΒΕ κ.ά.), χάθηκε πολύ νέα σε τροχαίο ατύχημα.
Παντού αναφέρουν μόνο ότι γεννήθηκε το 1969 αλλά όχι ημερομηνία. Θα πρέπει να πάμε στη Νικήτη να δούμε το μνήμα.

[url¡http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%C ... E%BF%CF%8D]Έφη Μεταγγιτσινού - retroDB[/url]
Βιογραφία: Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Αποφοίτησε από το "Θεάτρο Τέχνης-Κάρολος Κουν". Συνεργάστηκε με το ΚΘΒΕ στα έργα: "Αναγγελία", "Οδυσσέα γύρισε σπίτι", "Ιστορίες από το δάσος της Βιέννης". Με το "Θέατρο Τέχνης" στα έργα: "Ιφιγένεια εν Αυλίδι", "Νεφέλες", "Γάμος". Με το ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων στα έργα…
retrodb.gr
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση