Η αθεΐα στην Ελλάδα (ντοκιμαντέρ)

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Καλησπερα.
Στη συναντηση στη Θεσσαλονικη προσφατα αλλα και στο γκρουπ στο facebook, εχει πεσει μια ιδεα να γυριστει ενα ντοκυμαντερ που θα εστιαζει στη ζωη των αθεων στην Ελλαδα και ισως επεκταθει και στο γενικο κοινωνικο θρησκευτικο ρατσισμο.. ΙΣΩΣ.
Το κυριο θεμα ειναι να βγουν να μιλησουν καποιοι αθεοι στην καμερα με ονομα και μια ιστορια τους, οπως πως εγιναν αθεοι και γιατι.
Η ιδεα ειναι μιας κοπελας που προσφερει καποια μεσα ωστε να γινει ενα σωστο γυρισμα (δε γνωριζω, θα μας τα πει η ιδια) και το μονο που χρειαζεται ειναι μια σωστη οργανωση, ατομα να παρουν μερος και προωθηση.

Σας δινω αυτη την ιδεα λοιπον και την προτεινω ως κατι το οποιο θα βοηθησει τον κοσμο να δει ποιες πραγματικα ειναι οι διαφορες μας και γιατι υπαρχει η δαιμονοποιηση μας (και αν ειναι εφικτο να απεδαιμονοποιησουμε την αθεια καπως).
Ριξτε το μια σκεψη. Θεληση υπαρχει και για να παρει μπρος ενα τετοιο project θα χρειαστει κουραγιο και χρονος, οπως και ατομα σιγουρα να αναλαβουν.
Το σιγουρο που χρειαζομαστε ειναι καποιος για το μονταζ. Εχει προσφερθει ατομο αλλα δηλωσε πως δεν εχει ιδεα, αλλα θα προσπαθησει. Καμερες υπαρχουν. Χρειαζομαστε επισης ατομα της Ενωσης να βγουν να μιλησουν ανοιχτα για το τι πρεσβευουν και αν θελει καποιος να πει την ιστορια του.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Την ιδέα τη βρίσκω πολύ καλή.

Εγώ προφανώς να βγω ευχαρίστως στο φακό, δυστυχώς όμως δεν έχω χρόνο να προσφέρω τίποτε άλλο.

Υπάρχει κάποιο άτομο να αναλάβει ως project manager ας πούμε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Βασικα εγω ειπα οτι διαθετω φωτογραφικη μηχανη που γυριζει και βιντεο και μπορω να κανω τις ληψεις των πλανων. Την αφηγηση την εχει αναλαβει ο Τριανταφυλλος (που εφτιαξε και το topic) και ψαχνουμε περεταιρω μελη που να θελουν να μπουν μπροστα στην καμερα. Θα θελαμε επισης καποιες ερωτησεις απο την Ενωση για τους συνεντευξιαζομενους, εαν και εφοσον τελικα η Ενωση επιθυμει τη δημιουργια του ντοκιμαντερ. Το μονο μας προβλημα ειναι το μονταζ και ψαχνουμε και οι ιδιοι τροπο για να λυθει αυτο.
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Μελανη επειδη ειμαστε Θεσσαλονικη εγω και ο Τριανταφυλλος που ουσιαστικα το ξεκινησαμε αυτο (με αφορμη το 4λεπτο που ειδαμε στον Αντ1) σκεφτηκαμε τα γυρισματα να γινουν εδω ή αν μπορει να γυρισει καποιος και πλανα στην Αθηνα και να μας τα στειλει για να γινει το τελικο μονταζ. Εσυ Αθηνα εισαι?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, Αθήνα. Οπότε άστο. Εξάλλου εγώ βγήκα και στον Αντένα, ίσως θα ήταν σκόπιμο να βγουν άλλα άτομα.

Θα πρότεινα να ακολουθήσουμε την τυπική διαδικασία πρότασης στην Μόνιμη Ηλεκτρονική Συνέλευση (αν θες το κάνω εγώ) και στη συνέχεια να στείλει η Γραμματεία ένα ενημερωτικό σε όλα τα μέλη της Θεσσαλονίκης, εφόσον συμφωνήσει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Φυσικα αν μπορεις ναι για να προχωρησουν και οι διαδικασιες! Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ορίστε. Όσοι είναι μέλη μπορούν να ψηφίσουν εδώ. Αν έχεις κάποια αντίρρηση γαι τη διατύπωσή μου μπορούμε να ζητήσουμε να διαγραφεί το δημοψήφισμα και να ανοίξει νέο. Το άφησα σκοπίμως αρκετά αόριστο ώστε να υπάρχει ευελιξία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Annieboy
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015 21:48

Σας στέλνω μήνυμα σε περίπτωση που δε βρείτε κανέναν να μοντάρει τη ταινία :) Ζω στην Αγγλία (λίγο μακριά) και είμαι μοντέρ οπότε αν μπορώ να βοηθήσω, να με έχετε υπόψιν.

Καλή επιτυχία!

:text-thankyouyellow:
Cuckoo
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015 22:43
Όνομα Ιστότοπου: Cuckoo's Nest
Τοποθεσία: Cuckoo's Nest

AoratiMelani έγραψε:Ορίστε. Όσοι είναι μέλη μπορούν να ψηφίσουν εδώ. Αν έχεις κάποια αντίρρηση γαι τη διατύπωσή μου μπορούμε να ζητήσουμε να διαγραφεί το δημοψήφισμα και να ανοίξει νέο. Το άφησα σκοπίμως αρκετά αόριστο ώστε να υπάρχει ευελιξία.

Δεν έχετε το δικαίωμα να αναγνώσετε την Δ. Συζήτηση... :( Why??
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Cuckoo έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Ορίστε. Όσοι είναι μέλη μπορούν να ψηφίσουν εδώ. Αν έχεις κάποια αντίρρηση γαι τη διατύπωσή μου μπορούμε να ζητήσουμε να διαγραφεί το δημοψήφισμα και να ανοίξει νέο. Το άφησα σκοπίμως αρκετά αόριστο ώστε να υπάρχει ευελιξία.
Δεν έχετε το δικαίωμα να αναγνώσετε την Δ. Συζήτηση... :( Why??
Πρόκειται για ψηφοφορία στη Μόνιμη Ηλεκτρονική Συνέλευση της Ένωσης Αθέων, στην οποία έχουν δικαίωμα συμμετοχής μόνο τα μέλη της Ένωσης Αθέων.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Μερικα θεματα που προτεινω να πουμε στο ντοκυμαντερ ειναι:

- πως γινεται καποιος αθεος; προσωπικες εμπειριες
- Εχουν υποστει κοινωνικο ρατσισμο οι αθεοι στην Ελλαδα;
- Τι ζητουν οι αθεοι απο το Ελληνικο κρατος;
- Πως ειναι η καθημερινοτητα ενος αθεου;


νομιζω πως θα ηταν απλες και ευκολες ερωτησεις που θα απεδαιμονοποιουσαν την αθεια σε ενα μεγαλο ποσοστο. φυσικα αυτο ειναι προς συζητηση.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

- Τι σημαίνουν για έναν άθεο τα έθιμα και οι παραδόσεις;
- Πώς αντιμετωπίζει ένας άθεος τις κοινωνικές τελετές (γάμος, κηδεία, ονοματοδοσία/βάπτιση);
- Πού βασίζει ένας άθεος τις ηθικές αξίες και αρχές του;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Σταμάτης Αρχοντής
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Φεβ 2015 01:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσων αφορά το τεχνικό κομμάτι θα μπορούσα να βοηθήσω με γραφιστικά θέματα. Αφίσες, ηλεκτρονικά Poster κλπ. Και επίσης προτίθεμαι να μιλήσω και στο ντοκιμαντέρ αν παραστεί ανάγκη. Πολύ καλή πρωτοβουλία.
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Ευχαριστουμε πολυ παιδια θα χρειαστουμε και το μονταζ αλλα και ατομα για την καμερα!!
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Επισης το γραφω κι εδω επειδη ειπατε οτι θελετε να το αναλαβει εθελοντης θα ηθελα να το αναλαβω εγω με τον Τριανταφυλλο γιατι εφοσον το προτειναμε θα θελαμε και να το αναλαβουμε.
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

AoratiMelani έγραψε:- Τι σημαίνουν για έναν άθεο τα έθιμα και οι παραδόσεις;
- Πώς αντιμετωπίζει ένας άθεος τις κοινωνικές τελετές (γάμος, κηδεία, ονοματοδοσία/βάπτιση);
- Πού βασίζει ένας άθεος τις ηθικές αξίες και αρχές του;
πολυ ωραιες ερωτησεις που ξεχασα να αναφερω!!! νομιζω οι ιδιες πρεπει να μπουν σε ολους
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
χρόνια στο κουρμπέτι... :P
- Πώς αντιμετωπίζουν οι οικογένεια και οι φίλοι σας το γεγονός ότι είστε άθεος;
- Τι γνώμη έχετε για την υποστήριξη των θρησκειών από το κράτος, είτε επιλεκτικά μίας μόνο είτε γενικά όλων;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα από τα επιχειρήματα των θεϊστών ενάντια στον αθεϊσμό είναι και το γεγονός ότι προσπαθούν να συνδέσουν τα αίσχη του Στάλιν και του Χίτλερ με τον αθεϊσμό τους.
Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει στο ντοκιμαντέρ προσπάθεια να απεμπλακεί ο αθεϊσμός από αίσχη τα οποία έχουν κάνει αθεϊστές. Δεν τα έκαναν στο όνομα του αθεϊσμού όπως οι χριστιανοί σταυροφόροι τα έκαναν στο όνομα της αγίας τριάδας αλλά στο όνομα της παράνοιας τους σαν άτομα που δεν εξέφρασαν ούτε εκφράζουν τον αθεϊσμό.
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Περιμενουμε την απαντηση απο την Ενωση ειτε εδω ειτε στο fb :P Ενημερωστε μας οταν ειναι γιατι η προθεσμια του poll εχει εκπνευσει
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Έφη μας συγχωρείς για την καθυστέρηση, έχετε το ελεύθερο να το κάνετε όπως φαντάζεστε, εσύ υπεύθυνη με τον Τριαντάφυλλο (και όποιον άλλο) βοηθό. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση