Θρησκόληπτοι γονείς (σοβαρό πρόβλημα)

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η εικόνα είναι προϊόν εφέ, πείραγμα του focus και παράλληλα ευαισθητοποίηση της κάμερας στο συγκεκριμένο χρώμα φωτισμού (κερί). Απλά κάποιος κρατάει κερί εκεί και η κάμερα το κάνει να φαίνεται σα μπάλα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε:
svoin έγραψε:
athriskos_97 έγραψε:Μα υπάρχουν επαναλαμβανόμενα θαύματα, όπως το Άγιο φως. Οκ έστω η ακαία, έστω οι αστραπές, έστω η αυτανάφλεξη, ε πως γίνεται να βγαίνουν πύρηνες μπάλες κάθε χρόνο;
Που είναι αυτές η πυρήνες μπάλες ? Link ?
στο 4.12 είναι...

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικά ευκολόπιστος ?

Ένα φως, στο ύψος τον ανθρώπων, με φωτεινότητα όσο τα κεριά, ανάμεσα σε ανθρώπους με κεριά, που κινείται

Δεν είναι λίγο προφανές ότι πιθανότατα είναι κάποιος με ένα κερί που κινείται ?

Επίσης λέει ο ομιλων ότι κανεις δεν την αντιλήφθηκε, αν η γύρο είδαν κάποιον με ένα κερί προφανώς δεν θα είδαν αυτό που τους περιέγραψε αυτός

1)Άγιο φως, θαύμα αδύνατο να ελεγχθεί και με πολλές πιθανές εξηγήσεις, όπου βασιζόμαστε στα λόγια ΕΝΟΣ ανθρώπου ότι όντως είναι θαύμα

2)Αστραπές, flash που κατά περίεργο τρόπο μοιάζουν με αυτά τον φωτογραφικών μηχανών σε ένα γεγονός που σίγουρα πολύ θέλουν να φωτογραφίσουν.

3)Ακαια, περνάνε τις φλόγες από πάνω τους για λίγα δευτερόλεπτα, θέλω να δω κάποιον να κρατάει την φλόγα πάνω του για πάνω από 5 δευτερόλεπτα :)

4)Πυρήνες μπάλες, ότι έγραψα πιο πάνω

Μέχρι τώρα το μονο "θαύμα" είναι αυτό το οποιο δεν μπορούμε να ελέγξουμε και να παρατηρήσουμε, το Άγιο Φως :P
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε:Μα υπάρχουν επαναλαμβανόμενα θαύματα, όπως το Άγιο φως. Οκ έστω η ακαία, έστω οι αστραπές, έστω η αυτανάφλεξη, ε πως γίνεται να βγαίνουν πύρηνες μπάλες κάθε χρόνο;
Θέλεις να πιστέψεις και χρειάζεσαι ένα θαύμα;
Δεν είναι κακό, ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αλλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θέλεις.
(Εννοείται πως δεν πρέπει να απαντήσεις στην ερώτησή μου, ούτε σε εμένα, ούτε δημοσίως, οφείλεις όμως να απαντήσεις σε σένα..)
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:
athriskos_97 έγραψε:Μα υπάρχουν επαναλαμβανόμενα θαύματα, όπως το Άγιο φως. Οκ έστω η ακαία, έστω οι αστραπές, έστω η αυτανάφλεξη, ε πως γίνεται να βγαίνουν πύρηνες μπάλες κάθε χρόνο;
Θέλεις να πιστέψεις και χρειάζεσαι ένα θαύμα;
Δεν είναι κακό, ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αλλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θέλεις.
(Εννοείται πως δεν πρέπει να απαντήσεις στην ερώτησή μου, ούτε σε εμένα, ούτε δημοσίως, οφείλεις όμως να απαντήσεις σε σένα..)
Έχεις διαβάσει το αρχικό ποστ;
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε: ο πνευματικός που πήγαινα, μαζί με όλα τα παράλογα που μου έλεγε που τότε τα θεωροούσα φυσιολογικά, μου είπε ότι δεν έχω σχέση με κοπέλα, καθώς οι γονείς μου έχουν προσευχηθεί πολύ και ο θεός με προστατεύει (να σημειωθεί ότι μέχρι τότε είμουν ψιλοχοντρός, είχα σπυράκια κλπ και είχα παραπονεθεί (τί μαλάκας και εγώ) για την "αδικία" και καλά του θεού που ήμουν άσχημος). Τότε δεν άντεξα και ξέκοψα τελείως από την εκκλησία,
Τι ακριβώς σε ενόχλησε στο παραπάνω σκηνικό και σε έκανε να κρατήσεις αποστάσεις από τη θρησκεία;
Έχω την εντύπωση ότι δε μπορείς ακόμα να αποκαλείς τον εαυτό σου "άθρησκο". Έχουν αρχίσει να σε ενοχλούν κάποιες απαντήσεις και λόγω αυτής της ενόχλησης ξεκίνησες να αναθεωρείς. Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου μέχρι να πεις "Ναι, από τον τρόπο που βλέπω τον κόσμο γύρω μου και την πληθώρα των απαντήσεων της Επιστήμης, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει θεός και όλα αυτά που μου είπαν και μου έμαθαν ήταν παραμύθια ή παρερμηνείες".
Η διαδικασία αυτή παίρνει καιρό (σε εμένα πήρε χρόνια ολόκληρα) και καλό θα ήταν να είσαι σίγουρος για κάθε συμπέρασμα που βγάζεις πριν κάνεις το επόμενο βήμα. Πρέπει να αναθεωρήσεις χιλιάδες πράγματα που έμαθες από μικρό παιδί, που έχουν περάσει μέσα σου ως οι μόνες αλήθειες.

Ένα από αυτά είναι και τα θαύματα. Ο άνθρωπος εξιτάρεται από τα ανεξήγητα. Κι επειδή ακριβώς του αρέσουν τόσο πολύ, υπάρχουν τόσες θεωρίες συνωμοσίας εκεί έξω και τόσοι πιστοί. Κι είναι τόσα πολλά λόγω του ότι θέλουν να τα πιστέψουν. Καθετί που συμβαίνει έχει περισσότερες από μία πιθανές απαντήσεις. Θα πρέπει να τις εξετάσεις όλες και να διαλέξεις την πιο λογική, ή την πιο πιθανή, ή την πιο απλή (Occam's razor). Κάτι που δεν κάνουν ποτέ αυτοί που θέλουν να πιστέψουν. Μια πολύ λογική εξήγηση δόθηκε ήδη για το σύννεφο.

Υπομονή λοιπόν και μη ζητάς έτοιμες απαντήσεις. Σε τι διαφέρω εγώ από τον οποιονδήποτε παπά ή θρήσκο άμα σου δώσω μια λίστα για το τι ακριβώς πρέπει να πιστεύεις; :whistle:

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις κι εύχομαι να περάσεις κάπου που θες και όχι όπου σε παρασύρουν τα μόρια. :D
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Moustarditsa έγραψε:
athriskos_97 έγραψε: ο πνευματικός που πήγαινα, μαζί με όλα τα παράλογα που μου έλεγε που τότε τα θεωροούσα φυσιολογικά, μου είπε ότι δεν έχω σχέση με κοπέλα, καθώς οι γονείς μου έχουν προσευχηθεί πολύ και ο θεός με προστατεύει (να σημειωθεί ότι μέχρι τότε είμουν ψιλοχοντρός, είχα σπυράκια κλπ και είχα παραπονεθεί (τί μαλάκας και εγώ) για την "αδικία" και καλά του θεού που ήμουν άσχημος). Τότε δεν άντεξα και ξέκοψα τελείως από την εκκλησία,
Τι ακριβώς σε ενόχλησε στο παραπάνω σκηνικό και σε έκανε να κρατήσεις αποστάσεις από τη θρησκεία;
Έχω την εντύπωση ότι δε μπορείς ακόμα να αποκαλείς τον εαυτό σου "άθρησκο". Έχουν αρχίσει να σε ενοχλούν κάποιες απαντήσεις και λόγω αυτής της ενόχλησης ξεκίνησες να αναθεωρείς. Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου μέχρι να πεις "Ναι, από τον τρόπο που βλέπω τον κόσμο γύρω μου και την πληθώρα των απαντήσεων της Επιστήμης, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει θεός και όλα αυτά που μου είπαν και μου έμαθαν ήταν παραμύθια ή παρερμηνείες".
Η διαδικασία αυτή παίρνει καιρό (σε εμένα πήρε χρόνια ολόκληρα) και καλό θα ήταν να είσαι σίγουρος για κάθε συμπέρασμα που βγάζεις πριν κάνεις το επόμενο βήμα. Πρέπει να αναθεωρήσεις χιλιάδες πράγματα που έμαθες από μικρό παιδί, που έχουν περάσει μέσα σου ως οι μόνες αλήθειες.

Ένα από αυτά είναι και τα θαύματα. Ο άνθρωπος εξιτάρεται από τα ανεξήγητα. Κι επειδή ακριβώς του αρέσουν τόσο πολύ, υπάρχουν τόσες θεωρίες συνωμοσίας εκεί έξω και τόσοι πιστοί. Κι είναι τόσα πολλά λόγω του ότι θέλουν να τα πιστέψουν. Καθετί που συμβαίνει έχει περισσότερες από μία πιθανές απαντήσεις. Θα πρέπει να τις εξετάσεις όλες και να διαλέξεις την πιο λογική, ή την πιο πιθανή, ή την πιο απλή (Occam's razor). Κάτι που δεν κάνουν ποτέ αυτοί που θέλουν να πιστέψουν. Μια πολύ λογική εξήγηση δόθηκε ήδη για το σύννεφο.

Υπομονή λοιπόν και μη ζητάς έτοιμες απαντήσεις. Σε τι διαφέρω εγώ από τον οποιονδήποτε παπά ή θρήσκο άμα σου δώσω μια λίστα για το τι ακριβώς πρέπει να πιστεύεις; :whistle:

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις κι εύχομαι να περάσεις κάπου που θες και όχι όπου σε παρασύρουν τα μόρια. :D
Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι το ξέρω ότι έχω πολύ καιρό ακόμα. Να φανταστείς, τον πρώτο χρόνο που σταμάτησα να πηγαίνω εκκλησία θεωρούσα το μόνο δεδομένο ότι ο θεός υπάρχει, βρίσκεται παντού, μας βλέπει κτλ, και ότι ο θεός είναι μόνο αυτός της Ορθοδοξίας. Τώρα όπως είπα κοντεύω να τα αναθεωρήσω όλα, αυτά τα θαύματα όμως δεν με αφήνουν να το κάνω ακόμα. Βέβαια μπορώ να πω ότι για θαύματα που πίστευα ότι δεν παίζει να μην είναι αληθινά, τώρα για τα περισσότερα γνωρίζω ότι μπορεί να είναι στημένα, και ότι υπάρχει οικονομικό κίνητρο για να γίνονται αυτά. Δεν με πείθει όμως, διότι δυστυχώς έχω τάση στη δεισιδαιμονία...
Τέσπα, εσένα πόσα χρόνια σου πήρε να σταματήσεις να πιστεύεις; Και με τα θαύματα ποιο είναι το τελικό σου συμπέρασμα;
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε θαύματα πιστεύουν μόνο όσοι έχουν ανάγκη να πιστέψουν σε αυτά.
Είναι η αναγωγή φυσικών καταστάσεων σε υπερφυσικές, ακόμη και αν δεν πρόκειται για στημένα γεγονότα. Απλώς το μυαλό τα καταγράφει σαν θαύματα επειδή θέλει να πιστεύει σε κάτι ανώτερο, σε μια αόρατη δύναμη. Εδώ άλλοι βλέπουν το πρόσωπο του Τσέζους στην φρυγανιά και λένε θαύμα, τι να λέμε!

Όταν εξαλειφθεί η ανάγκη της πίστης σε κάποιο ανώτερο ον, τότε τα θαύματα θα πάψουν να φαίνονται σαν θαύματα. Το πρόβλημα είναι ότι λόγο της πίστης σου σε κάτι ανώτερο από εσένα, έστω και κλονισμένης πιστής, δεν μπορείς να αποβάλεις την ιδέα των θαυμάτων. Θέλεις όμως πρώτα να αποδομήσεις τα λεγόμενα θαύματα για να επιβεβαιώσεις την απιστία σου, ενώ πρέπει να κάνεις το αντίθετο.

Αν πραγματικά δεν ήσουν πιστός, σε κάθε αναφορά θαυματος θα ζητούσες ατράνταχτες αποδείξεις και θα έκρινες. Δεν θα αμφιταλαντευόσουν ακόμη και στην πλήρη απουσία χειροπιαστών αποδείξεων.

Άσε τι σου είπαν λοιπόν για θαύματα. Πρώτα όπως σε όλα τα πράγματα ξεκινάμε από το το ότι κάτι δεν υπάρχει μέχρι να μας πείσουν ότι υπάρχει. Δεν ξεκινάμε παραδεχόμενοι ότι υπάρχει και ζητάμε αποδείξεις για να το αποδομήσουμε.
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίγειε, καλά τα λες, αυτό όμως που πραγματικά με τρομάζει μπορώ να πω είναι οι άθεοι που έγιναν θεοσεβούμενοι. Έχουν υπάρξει πολλά τέτοια περιστατικά και αυτό μπορώ να πω ότι με προβληματίζει πολυ..
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε: Τέσπα, εσένα πόσα χρόνια σου πήρε να σταματήσεις να πιστεύεις; Και με τα θαύματα ποιο είναι το τελικό σου συμπέρασμα;
Άρχισα να απορρίπτω τη θρησκεία γύρω στα 12-13. Μετά από 10 χρόνια ήμουν οριστικά σίγουρη ότι δεν υπάρχει κανένας θεός. Αλλά συνέχιζα να καταπίνω αμάσητες διάφορες θεωρίες συνωμοσίας. Και συγκεκριμένα ήμουν φανατική της χαμένης Ατλαντίδας. Άρα θα μπορούσες να πεις ότι ακόμα πίστευα στα "θαύματα".
Εκεί λοιπόν στα 25-26 έφαγα το πρώτο χαστούκι, όταν έκατσα να δω ένα ντοκιμαντέρ για τον μύθο της Ατλαντίδας, και εξηγούσε πόσες εκατοντάδες πράγματα είχε αγνοήσει ο τύπος που έβγαλε τη θεωρία για να την φέρει στα μέτρα του. Τότε άρχισα δειλά-δειλά να πιάνω την έννοια του confirmation bias, ότι δηλαδή κρατάμε μόνο τα δεδομένα που επαληθεύουν αυτό που έχουμε αποφασίσει να πιστέψουμε και απορρίπτουμε ό,τι άλλο το καταρρίπτει.
"Καθάρισα" οριστικά και αμετάκλητα 2-3 χρόνια πριν, στα 35 μου.

Η άποψή μου για τα θαύματα (κάθε είδους, βάλε μέσα και ζώδια, προφητικά όνειρα) είναι ότι υπάρχουν φαινόμενα που δε μπορούμε να ερμηνεύσουμε εύκολα. Το ότι εγώ δε γνωρίζω την επιστημονική απάντηση, δε σημαίνει ότι έχει υπερφυσικές ιδιότητες. Από τη στιγμή που δεν πιστεύω σε πνεύματα, φαντάσματα, θεούς και μαγικές ενέργειες, από τη στιγμή που η επιστήμη έχει δείξει ότι δεν υπάρχουν, η εξήγηση είναι λογική. Ή θα σκεφτώ και θα τη βρω, ή θα ψάξω να δω τι λένε οι επιστήμονες ή θα το καταχωρήσω στην άκρη του μυαλού μου ως "Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά κάποια στιγμή θα μάθω".
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

athriskos_97 έγραψε:Επίγειε, καλά τα λες, αυτό όμως που πραγματικά με τρομάζει μπορώ να πω είναι οι άθεοι που έγιναν θεοσεβούμενοι. Έχουν υπάρξει πολλά τέτοια περιστατικά και αυτό μπορώ να πω ότι με προβληματίζει πολυ..
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα ενδίδουν στις πιέσεις της κοινωνίας τους. Αυτό δε σημαίνει τίποτα. Δε πρέπει να κοιτάς τις εξαιρέσεις αλλά τον κανόνα. Και μη ξεχνάς, "άθεος" είναι απλά μια δήλωση μη αποδοχής της ύπαρξης θεών, υπάρχουν κάποιοι άθεοι που πιστεύουν σε new-age, στο μάτι, στο υπερφυσικό με λίγα λόγια. Είναι τα υπολείμματα της θρησκείας που συνεχίζουν να βρίσκονται στον εγκέφαλο ακόμα και μετά την αποδοχή ότι είναι λάθος... Γι' αυτό λέμε ότι είναι δύσκολη και μακροχρόνια διαδικασία να γίνεις άθεος, επειδή παίρνει πολύ καιρό να αδειάσεις το μυαλό σου απ' αυτές τις ανοησίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Moustarditsa έγραψε:Ή θα σκεφτώ και θα τη βρω, ή θα ψάξω να δω τι λένε οι επιστήμονες ή θα το καταχωρήσω στην άκρη του μυαλού μου ως "Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά κάποια στιγμή θα μάθω".
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα ενδίδουν στις πιέσεις της κοινωνίας τους. Αυτό δε σημαίνει τίποτα. Δε πρέπει να κοιτάς τις εξαιρέσεις αλλά τον κανόνα. Και μη ξεχνάς, "άθεος" είναι απλά μια δήλωση μη αποδοχής της ύπαρξης θεών, υπάρχουν κάποιοι άθεοι που πιστεύουν σε new-age, στο μάτι, στο υπερφυσικό με λίγα λόγια. Είναι τα υπολείμματα της θρησκείας που συνεχίζουν να βρίσκονται στον εγκέφαλο ακόμα και μετά την αποδοχή ότι είναι λάθος... Γι' αυτό λέμε ότι είναι δύσκολη και μακροχρόνια διαδικασία να γίνεις άθεος, επειδή παίρνει πολύ καιρό να αδειάσεις το μυαλό σου απ' αυτές τις ανοησίες.
Δεν είναι μόνο ότι έχουν απομεινάρια της θρησκείας, κάποιοι απλά θέλουν να πιστεύουν ότι υπάρχει κάτι υπερφυσικό που μπορεί να βοηθήσει. Δεν αντέχουν στη σκέψη ότι μόνος σου ζεις και πορεύεσαι και κανείς δε θα σε βοηθήσει πέρα από τον εαυτό σου.
Έχω μια φιλενάδα που έχει όλη την τιμιότητα να παραδεχτεί ότι ξέρει ότι δε μπορεί να υπάρχει θεός αλλά δεν αντέχει στη σκέψη ότι δε μπορεί να ζητήσει βοήθεια από κάποιον αν χρειαστεί.
AoratiMelani έγραψε:
Moustarditsa έγραψε:Ή θα σκεφτώ και θα τη βρω, ή θα ψάξω να δω τι λένε οι επιστήμονες ή θα το καταχωρήσω στην άκρη του μυαλού μου ως "Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά κάποια στιγμή θα μάθω".
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...
Τώρα πια; Ναι, μ' αρέσει κι εμένα. Εκείνη τη μαύρη σελίδα της Ατλαντίδας πώς τη σβήνουμε; : brrr :
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορω να πω πως θαυμαζω οσους αναθεωρισαν τα της θρησκειας δεν πιστευουνε πως υπαρχει καποια θεικη βοηθεια εχουν της δυναμεις μονοι τους και εμπιστοσινη στον ευατο τους της δυσκολες στιγμες
σημαινει πως ισως εχουνε οι ιδιοι μαντικες εικανοτητες να ξερουν 100 της 100 πως δεν υπαρχει τιποτα και για αυτο το τονιζουνε σε ολους

απλα δεν μπορω να το πιστεψω για ολους οσους το λενε αυτοι που αναφερω πρεπει να ειναι ελαχιστοι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:σημαινει πως ισως εχουνε οι ιδιοι μαντικες εικανοτητες να ξερουν 100 της 100 πως δεν υπαρχει τιποτα και για αυτο το τονιζουνε σε ολους
Ξέρεις, διστάζω να απαντήσω σε αυτό, επειδή δεν σε ξέρω και δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι λες έτσι όπως το έγραψες, αλλά ας το πω ούτως ή άλλως.

Αλήθεια, ποιος λογικός και ειλικρινής άνθρωπος λέει με 100% σιγουριά ότι "δεν υπάρχει τίποτα"? Κανείς. Όποιος το λέει αυτό είναι είτε ανώριμος( δεν έχει μάθει να σκέφτεται κριτικά ), υπερβάλλει για εντυπώσεις ή έχει υπολείμματα δογματισμού/φανατισμού.

(Σχεδόν) κανείς από εμάς δεν ήρθε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός/υπερφυσικό επειδή έτσι μας κάπνισε μια μέρα. Είναι μια χρονοβόρα διαδικασία κατά την οποία αλλάζει ολόκληρος ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις τον κόσμο( και ανακαλύπτεις πόσο διαστρεβλωμένος ήταν ο προηγούμενος... ).
Άβαταρ μέλους
freemind
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2014 12:37
Όνομα Ιστότοπου: -

άθρησκε για τα θαύματα μπορείς να ανατρέξεις και στο αμερικάνικο περιοδικό skeptic

εκεί θα δεις πολλά από τα "θαύματα" πως ανατρέπονται....
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"άθεοι που έγιναν θεοσεβούμενοι". Δεν το καταπίνω με τίποτα. Δείξε μου ΕΝΑΝ, που να ήταν πραγματικά άθεος και να 'γινε θεοσεβούμενος. Και δεν νομίζω να κατηγορηθώ για no true scotsman. Άνθρωπος που αυτοπροσδιορίζεται ως πρώην άθεος δεν θα με πείσει ποτέ ότι ήταν πράγματι άθεος. Πείτε με εμμονικό ή κολλημένο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα πω μόνο ότι ίσως ορίζεις κάπως περιοριστικά τον άθεο. Μπορεί κάποιος να είναι άθεος χωρίς να είναι ψαγμένος και συνειδητός, και στην πορεία της ζωής να συμβούν πράγματα που να τον κάνουν να στραφεί στη θρησκευτική πίστη. Συμφωνώ ωστόσο ότι είναι πάρα πολύ απίθανο και σπάνιο, και αντιμετωπίζω με καχυποψία τη δήλωση ότι πολλοί άθεοι έχουν γίνει θεοσεβούμενοι. Πολύ πιο συχνά συμβαίνει το αντίστροφο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:"άθεοι που έγιναν θεοσεβούμενοι". Δεν το καταπίνω με τίποτα. Δείξε μου ΕΝΑΝ, που να ήταν πραγματικά άθεος και να 'γινε θεοσεβούμενος. Και δεν νομίζω να κατηγορηθώ για no true scotsman. Άνθρωπος που αυτοπροσδιορίζεται ως πρώην άθεος δεν θα με πείσει ποτέ ότι ήταν πράγματι άθεος. Πείτε με εμμονικό ή κολλημένο.
εγώ είμαι αυτός. ήμουν εκ γεννεθείς άθεος. μετά έγινα θεοσεβούμενος αλλά τελικά επικράτησε η αθειά πανάθεμα την.
Off Topic
έχω μια υποψία.εδώ νομίζω πώς κάποιος δουλεύει κάποιον άλλον. ποιός;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
εγώ είμαι αυτός. ήμουν εκ γεννεθείς άθεος. μετά έγινα θεοσεβούμενος αλλά τελικά επικράτησε η αθειά πανάθεμα την.
Off Topic
έχω μια υποψία.εδώ νομίζω πώς κάποιος δουλεύει κάποιον άλλον. ποιός;
εκ γενετης δεν ειμαστε αθεοι, αλλα θεοι.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx

κοιταξε να σου πω τι ηθελα να πω
για να λες εσυ ειμαι αθεος χρονια δεν χρειαζομαι θρησκεια θεο και τιποτα σημαινει πως εκανες μελετες και καταλαβες πως δεν υπαρχει αυτο που λεμε θεος και θρησκειες
αρα εισαι σιγουρος 100 της εκατο

αν δεν εισαι τοτε γιατι τα αποριπτεις?

σε αυτο το φορουμ εχω δει και ατομα φανατικα αλλα και καποιους με διαθεση για συζιτηση απλη που εχουν τα πιστευω τους αλλα συζητανε ολες της αποψεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση