Προτάσεις για τη βελτίωση του Forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βελτιοση του φορουμ?
φτιαξτε ενα τσατ οπου θα μπαινουν οσοι εχουν διαθεση για κουβεντα ορισμενοι [δηλαδη οι κοινωνικοι :) ]
και να μην ενωχλουμε τα σοβαρα τοπικ τον μη κοινωνικων που κολανε στις λεπτομεριες και γραφουνε πολλα
ειπα να πω και εγω μια γνωμη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που θα γράψω δεν είναι τόσο πρόταση για βελτίωση όσο λειτουργικό ζήτημα μάλλον.
Όταν είμαι συνδεδεμένος δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση ενεργών θεμάτων ή θεμάτων με νέες απαντήσεις. Πρέπει να αποσυνδεθώ για να μπορέσω να δω το λινκ που λέει "προβολή ενεργών θεμάτων". Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν τον έχω βρει, αλλά είναι πολύ ενοχλητικό να κάνω αποσύνδεση για να δω τα ενεργά θέματα και μετά ξανασύνδεση για να ποστάρω, και φτου κι απ'την αρχή.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τι browser/λειτουργικό χρησιμοποιείς; εμένα εμφανίζεται σε όλες τις περιπτώσεις :S
μια προσωρινή λύση θα είναι να το βάλεις σε κάποιο bookmark.


έντιτ:
μήπως σε μπερδεύει κάτι με το ζούμ; όταν είσαι συνδεδεμένος εμφανίζονται τα εξής λινκ
αριστερά
Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων
Προβολή ενεργών θεμάτων

δεξιά
Προβολή μη αναγνωσμένων δημοσιεύσεων
Προβολή των νέων δημοσιεύσεων
Προβολή των δημοσιεύσεων σας


ενώ όταν είσαι αποσυνδεδεμένος μόνο το
αριστερά
Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων
Προβολή ενεργών θεμάτων
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξαφνικά μου εμφανίστηκαν όλα ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Μέχρι πριν απο 1 ώρα όμως δεν είχα τιποτα απο αυτά. Μήπως έχετε περιορισμούς σε νέα μέλη μέχρι κάποιο αριθμό μηνυμάτων; Είδα ότι μου εμφανίστηκαν τώρα που έχουν έγκριθεί 6 ποστ μου, ενώ όσο είχα 4 ποστ δεν έβλεπα τίποτα απο αυτά.

Είναι λίγο άσχημος περιορισμός πάντως. Το να χρειάζεται έγκριση το ποστ για κάποιον αριθμό ποστ σε ένα τέτοιο φορουμ το καταλαβαίνω, μιας και σίγουρα θα υπάρχουν ηλεκτρονικές επιθέσεις απο bot αλλά και ανθρωποτρολ. Αλλα το να μην μπορεί το νέο μέλος να βλέπει τις νέες δημοσιεύσεις με ένα κλικ, αλλά να πρέπει να αποσυνδεθεί για να το κάνει ως επισκέπτης, δεν βοηθάει κάπου.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως μέχρι τα 5 ποστς δεν έχει κάποιος πλήρη πρόσβαση. Όλα καλά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια πρόταση μου είναι τα λινκ που υπάρχουν σε ποστ να ανοίγουν σε νέα καρτέλα και να μην συνεχίζουν στην ίδια που βρισκόμαστε. Έτσι ανοίγοντας ένα λινκ μπορούμε διαβάζοντας το να το κλείσουμε έπειτα με το X (ή και όχι), ενώ ταυτόχρονα μπορούμε στην καρτέλα που βρισκόμαστε να συνεχίσουμε την περιήγηση στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Για να μη ανοίξω νέο θέμα...
Υπάρχει λόγος που το viewtopic.php?f=82&t=1736 μου βγαίνει μονίμως στα μη αναγνωσμένα;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όταν λες μονίμως; Γιατί έγινε ένα μπέρδεμα πριν, με μια δημοσίευση νέου μέλους που εγκρίθηκε και χάθηκε και ξαναέγινε και ξαναεγκρίθηκε... Ελπίζω ότι δεν θα υπάρχει άλλο θέμα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ναι. Πριν δεν εμφανιζόταν το τελευταίο μήνυμα του μέλους «Απόλλων». Τώρα που ενεφανίσθη είναι όλα εν τάξει... :D
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όποιος κάνει ένα κλικ στις αναπάντητες δημοσιεύσεις, θα δει τις σελίδες πλημμυρισμένες από άσχετα ποστ του Ιμπραήμ και του Σίμωνα. Έχουμε, νομίζω, παρεξηγήσει τη λειτουργία του "Εκτός θέματος" χώρου και πετάμε ό,τι άχρηστο μας κατέβει στο μυαλό.

Προτείνω λοιπόν εφεξής να μπει μία ασφαλιστική δικλείδα, και πιο συγκεκριμένα, δημοσιεύσεις νέων θεμάτων οι οποίες μετά από ένα χρονικό διάστημα (π.χ. μια-δυο βδομάδες ή το πολύ έναν μήνα) μένουν αναπάντητες ή συγκεντρώνουν έναν ελάχιστο αριθμό σχολίων (π.χ. κάτω από πέντε), να διαγράφονται.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάντως αρχίζω και απαντώ σε κάποιες, έτσι για τον κόπο των αναρτούντων την ανάρτηση.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Εμένα δεν μ' αρέσει να σβήνονται θέματα. Αν κάποιος τρολάρει συστηματικά, πολύ απλά θα φύγει και τελείωσε το θέμα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αναζήτηση, τις περισσότερες φορές, αποτυγχάνει παταγωδώς να βρει αυτό που ζητάω. Μπορεί να γίνει κάτι, κάποια βελτίωση; Να γίνεται ομοίως για κεφαλαία-μικρά, τόνους, διαλυτικά κ.λπ.;

Επίσης, διαχειριστικά, διορθώνω όποτε μπορώ ορθογραφικά λάθη στους τίτλους νημάτων. Κάποια στιγμή ίσως βάλω κώλο κάτω να το κάνω συστηματικά. Δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
cakrit
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Δεκ 2014 20:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν έχετε οποιοδήποτε θέμα τεχνικής φύσης, μπορώ, αν θέλετε, να βοηθήσω. Π.χ. backup της βάσης, αναβάθμιση σε νέα έκδοση κλπ.
Έχω και έναν linux server στο εξωτερικό που ήδη τον πληρώνω και δεν έχουν κίνηση τα sites του, ίσως να μπορεί να βοηθήσει κάπου. Χρόνο για τέτοια πράγματα έχω μόνο το ΣΚ, οπότε δεν προσφέρομαι να αναλάβω όλα τα τεχνικά θέματα. Αν έχετε όμως κάτι που σας φαίνεται πολύ δύσκολο ή δεν ξέρετε πώς να το κάνετε, θα σας βρω λύση.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Άλλαξε η αναζήτηση, πλέον δεν κάνει διάκριση τονισμένων-άτονων (κεφαλαια-μικρά δεν έκανε ούτε πριν).

Off Topic
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα γονατίσει η βάση...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Υπάρχει κάποια δυνατότητα για περιορισμό των post σε κάτω από 2000 την ημέρα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λύση θα μπορούσε να βρεθεί στην κατεύθυνση δημιουργίας ενοτήτων υπό τους γενικότερους τίτλους <κριτικές ταινιών> και <επιστημονικά επίκαιρα>.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε ξέρω αν το έχει ξαναπεί κάποιος αυτό, αλλά πρέπει πραγματικά να κάνουμε τουλάχιστον κάποια απ' τα subforums δημόσια. Δε γίνεται να λινκάρω πχ σε ένα ωραίο thread που βρήκα εδώ και να πρέπει ο οποιοσδήποτε να εγγραφεί πρώτα για να το διαβάσει!...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αρχικά ήταν όλα τα subforums δημόσια, αλλά σύντομα διαπιστώσαμε ότι γινόταν χαμός στις "δευτερεύουσες" ενότητες που δεν αφορούν άμεσα τη θεματολογία του φόρουμ και δινόταν προς τα έξω μία εικόνα που δεν βοηθούσε τελικά το σκοπό ύπαρξης του φόρουμ (τις συζητήσεις σχετικά με τον αθεϊσμό και τη θρησκεία, την ανάπτυξη μιας αθεϊστικής κοινότητας, τη διάδοση των αθεϊστικών ιδεών, τις δράσεις υπέρ του διαχωρισμού εκκλησίας κράτους κτο.). Έτσι κάναμε κάποιες ενότητες να φαίνονται μόνον όταν έχεις κάνει Login (βασικά ολόκληρο το subforum "Εκτός θέματος").

Αργότερα ιδρύθηκε και η Ένωση Αθέων που έχει τον δικό της χώρο στο φόρουμ με διάφορες βαθμίδες πρόσβασης για προφανείς λόγους (δεν μπορεί να έχεις πρόσβαση στην Ηλεκτρονική Συνέλευση χωρίς να είσαι μέλος, ούτε είναι σκόπιμο να μπορεί κάθε περαστικός να διαβάσει τα όσα λέγονται στις Ομάδες Εργασίας πριν διαμορφωθεί το αποτέλεσμα της δουλειάς τους).

Αν έχεις κατά νου κάποια συγκεκριμένη υποενότητα που νομίζεις ότι θα μπορούσε να βγει προς τα έξω χωρίς πρόβλημα, πες μας ποια είναι για να το δουν οι συντονιστές το θέμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά τη γνώμη μου, όλα εκτός από αυτά που είναι για την ένωση θα έπρεπε να είναι δημόσια. Αλλά μάλλον έχεις δίκιο ότι δεν θα βγαίνει καλή εικόνα προς τα έξω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι θα μοιάζουμε με σέχτα αν δε δείχνουμε το πραγματικό πρόσωπο μας στον κόσμο. Ναι, μπορεί κάποιοι να το εκμεταλλευτούν για να χαλάσουν λίγο την εικόνα της ένωσης, αλλά όσο πιο ανοιχτές είναι οι απόψεις σου, τόσο περισσότερο κόσμο φτάνουν. Θεωρώ μεγάλο λάθος να αρνούμαστε σε περαστικούς να διαβάζουν τα θέματά μας.
Απάντηση