Ισλάμ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ali al-Yunani έγραψε:Με εξαίρεση τη μουσική και τον χορό, ο Άμπου Σάταρ κάνει ΛΑΘΟΣ.
Και γιατί, παρακαλώ; Ποιος το λέει αυτό; Γιατί η καλλιγραφία, η αρχιτεκτονική και η ζωγραφική είναι ΟΚ, ενώ η μουσική και ο χορός όχι;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:Με εξαίρεση τη μουσική και τον χορό, ο Άμπου Σάταρ κάνει ΛΑΘΟΣ.
Και γιατί, παρακαλώ; Ποιος το λέει αυτό;...
Το λέει το Ισλάμ.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σου Αλή.
Τους τελευταίους 7-8 μήνες μου κίνησε την περιέργεια όλη αυτή η κατάσταση με το χαλιφάτο και τις φρικαλεότητες.
Βέβαια, το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο καθώς φαίνεται πως μάλλον πάλι οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι κρύβονται από πίσω, αλλά εν πάσει περιπτώσει, το θέμα μου δεν είναι αυτό.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η διείσδυση του Ισλάμ στην Δύση, δηλαδή στον ανεπτυγμένο κόσμο.
Ομολογώ πως μεγάλωσα με στερεότυπα και αρνητική προκατάληψη απέναντι στο Ισλάμ (άλλωστε στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα μνήμη από τις διώξεις των παππούδων μας λόγω θρησκείας στον Πόντο, την Καππαδοκία, την Μικρά Ασία, τον Καύκασο, την Κων/πολη), και άρχισα να αναρρωτιέμαι για τον τρόπο που βλέπω ή έμαθα να βλέπω τα πράγματα, δεδομένου μάλιστα ότι πολλοί πλέον μετριοπαθείς και θρησκευτικά αδιάφοροι άνθρωποι απόφοιτοι καλών αμερικάνικων πανεπιστημίων που δεν έχουν καμία σχέση με τον αραβικό κόσμο λόγω καταγωγής ή συγγένειας, ασπάζονται το Ισλάμ σε προχωρημένη ηλικία.

Προσπάθησα να κάνω έναν διάλογο με το http://islamwich.com/an-open-invitation/ και http://islamforgreeks.org/ αλλά σχεδόν από τις πρώτες ερωτήσεις υπήρξε αποκλεισμός και διαγραφή μου.

Αναζητώντας πληροφορίες σχετικά με ανθρώπους που διάβασαν το κοράνι και έχουν κάποια άποψη (δεν έχω χρόνο ή διάθεση να διαβάζω κείμενα από το κοράνι) είδα ως ενδιαφέρουσα την προσπάθησα ενός δηλωμένου άθεου (ή πρώην άθεου, δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη..) να το κάνει και βρέθηκα εδώ.

Διάβασα τις θέσεις σου, (ευτυχώς που κρατούσες τις παραθέσεις και έτσι προσπερνούσα γρήγορα τα αδιάφορα σχόλια-22 σελίδες είναι αυτές..!) και πήρα μια καλή (νομίζω ιδέα).
Ωστόσο, τα ερωτήματά μου παραμένουν.
Μπορώ κάπου να σου τα απευθύνω (δώσε μου ή στείλε μου με π.μ μια διεύθυνση), ή προτιμάς να συνεχίσω εδώ;
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εγώ στην δεύτερη δημοσίευσή μου είδα το φως το αληθινό και έγινα ινδουιστής.

Ps: 8-)
État de siège
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Κούρος έγραψε:Γειά σου Αλή.
Τους τελευταίους 7-8 μήνες μου κίνησε την περιέργεια όλη αυτή η κατάσταση με το χαλιφάτο και τις φρικαλεότητες.
Βέβαια, το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο καθώς φαίνεται πως μάλλον πάλι οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι κρύβονται από πίσω, αλλά εν πάσει περιπτώσει, το θέμα μου δεν είναι αυτό.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η διείσδυση του Ισλάμ στην Δύση, δηλαδή στον ανεπτυγμένο κόσμο.
Ομολογώ πως μεγάλωσα με στερεότυπα και αρνητική προκατάληψη απέναντι στο Ισλάμ (άλλωστε στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα μνήμη από τις διώξεις των παππούδων μας λόγω θρησκείας στον Πόντο, την Καππαδοκία, την Μικρά Ασία, τον Καύκασο, την Κων/πολη), και άρχισα να αναρρωτιέμαι για τον τρόπο που βλέπω ή έμαθα να βλέπω τα πράγματα, δεδομένου μάλιστα ότι πολλοί πλέον μετριοπαθείς και θρησκευτικά αδιάφοροι άνθρωποι απόφοιτοι καλών αμερικάνικων πανεπιστημίων που δεν έχουν καμία σχέση με τον αραβικό κόσμο λόγω καταγωγής ή συγγένειας, ασπάζονται το Ισλάμ σε προχωρημένη ηλικία.

Προσπάθησα να κάνω έναν διάλογο με το http://islamwich.com/an-open-invitation/ και http://islamforgreeks.org/ αλλά σχεδόν από τις πρώτες ερωτήσεις υπήρξε αποκλεισμός και διαγραφή μου.

Αναζητώντας πληροφορίες σχετικά με ανθρώπους που διάβασαν το κοράνι και έχουν κάποια άποψη (δεν έχω χρόνο ή διάθεση να διαβάζω κείμενα από το κοράνι) είδα ως ενδιαφέρουσα την προσπάθησα ενός δηλωμένου άθεου (ή πρώην άθεου, δεν ξέρω τι μπορεί να συνέβη..) να το κάνει και βρέθηκα εδώ.

Διάβασα τις θέσεις σου, (ευτυχώς που κρατούσες τις παραθέσεις και έτσι προσπερνούσα γρήγορα τα αδιάφορα σχόλια-22 σελίδες είναι αυτές..!) και πήρα μια καλή (νομίζω ιδέα).
Ωστόσο, τα ερωτήματά μου παραμένουν.
Μπορώ κάπου να σου τα απευθύνω (δώσε μου ή στείλε μου με π.μ μια διεύθυνση), ή προτιμάς να συνεχίσω εδώ;
alialyunani@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δηλαδή τώρα θα τα πείτε οι δυο σας; :( Κρίμα, θα με ενδιέφερε να ακούσω τα ερωτήματα του Κούρου και τις απαντήσεις του Αλή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός…
https://alialyunani.wordpress.com/2014/ ... B9-%CE%B8/
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζούμε στιγμές Ορθόδοξου.

Αλή, πήγες στο ισλαμικό κράτος ή ακόμα; Έχουν απευθύνει κάλεσμα σε όλους τους μουσουλμάνους. Τι το εξαιρετικό σε κρατάει εδώ; Τι είναι σημαντικότερο από την κατάκτηση της Κωνσταντινούπολης και της Ρώμης; Μη μου πεις 'η οικογένεια', αυτοί θα κάνουν ό,τι πεις και θα έρθουν μαζί σου. Αν δεν καταλάβουν, δικό τους πρόβλημα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ali al-Yunani έγραψε:Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός…
https://alialyunani.wordpress.com/2014/ ... B9-%CE%B8/
:facepalm: :facepalm: :facepalm:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heliotropism

http://en.wikipedia.org/wiki/Phagocyte#Migration

Εναλλακτικα:

Ναι γεια σας, με λενε αλλαχ. Θεος στο επαγγελμα. Καθε πρωι τριγυριζω τον πλανητη και γυρναω οοοοοολα τα ηλιοτροπια με το χερι (κατι σαν το farmville) και μετα παιζω pakman με τα λευκα σας αιμοσφαιρια. Αυτο μου παιρνει πολλη ωρα και καμμια φορα ξεχνιεμαι και αφηνω μερικα εκατομμυρια παιδακια να πεθανουν απο την πεινα, ξεχναω να σταματησω κατι σεισμους, κατι τυφωνες κτλ. Αλλα δε πειραζει γιατι α) αν ηταν καλοι μουσουλμανοι θα τους παω στον Παραδεισο να τρωνε πιλαφια και παρθενες ενω β) αν δεν ηταν ε θα πανε μια ωρα αρχιτερα στο διαβολο.

Αισθανομαι οτι ο εθισμος μου στα video games επηρρεαζει τη ποιοτητα της δουλειας μου. Παρακαλω βοηθηστε με.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εχμ.... Αλή, τουλάχιστον όλοι οι πρωτοετείς του τμήματος βιολογίας γνωρίζουν αυτούς τους μηχανισμούς.
Όπως είπε κι ο απελεύθερος στο νήμα που αυτοσυστήνεσαι, και οι απόφοιτοι γυμνασίου θα πρέπει να τους γνωρίζουν.
Βιοχημικοί μηχανισμοί είναι, δεν είναι κάτι το "υπερφυσικό".

Μπορεί να ακούγεται ποιητικό και σαγηνευτικό, αλλά όπως είπε κι ένας φίλος, η συζήτηση γίνεται με επιχειρήματα, όχι με ποιήματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θρησκεία, προσφέρει άποψη για τον κόσμο για όσους βαριούνται ν'ανοίξουν κάνα σοβαρό βιβλίο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η κίνηση πραγματοποιείται από κινητικά κύτταρα που βρίσκονται σε ένα στέλεχος ακριβώς κάτω από το άνθος. Τα κινητικά κύτταρα ωθούν ιόντα ποτασίου στους παράπλευρους ιστούς τροποποιώντας την πίεση σπαργής τους*.Το στέλεχος κάμπτεται επειδή τα κινητικά κύτταρα στην πλευρά που είναι στη σκιά επιμηκύνονται εξ αιτίας της αύξησης της υδροστατικής πίεσης.
* Η πίεση που δημιουργείται στο εσωτερικό ενός φυτικού κυττάρου και οφείλεται στην υδροστατική πίεση τών περιεχομένων τού χυμοτοπίου πάνω στο άκαμπτο κυτταρικό τοίχωμα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νομίζω ότι λέτε διαφορετικά πράγματα από αυτά που λέει ο Αλή στο συγκεκριμένο σημείο.

Ο Αλή διαπιστώνει την ύπαρξη των βιολογικών μηχανισμών και την αντιλαμβάνεται ως μια απόδειξη ενός "μηχανικού", εσείς επίσης διαπιστώνετε την ύπαρξη βιολογικών μηχανισμών και απλά σταματάτε εκεί.

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διαφωνία μεταξύ σας στο συγκεκριμένο θέμα.

Το πρόβλημα του Ισλάμ δεν είναι η αποδοχή ή όχι της επιστήμης.
Αυτό μόνο ανόητοι (κυριολεκτικά), αγράμματοι ή φανατικοί ρατσιστές ισχυρίζονται.
Το πρώτο πρόβλημα του Ισλάμ είναι εν γένει ένα πρόβλημα ανθρωπισμού.
Από τη στιγμή που ως μουσουλμάνος γνωρίζεις και παραδέχεσαι (όπως έκανε ακόμα και ο μετριοπαθής Αλή πιο πάνω) ότι κάθε αποστάτης μουσουλμάνος πρέπει να γίνεται υποψήφιο θύμα δολοφονίας, τότε η προσπάθειά σου να προσυλητίζεις στο Ισλάμ σε κάνει αυτόματα ηθικό αυτουργό μιας εν δυνάμει δολοφονίας.
Όταν λοιπόν προσπαθείς να προσυλητίζεις, ή να προβάλλεις το Ισλάμ, αποδεικνύεις έμμεσα ότι υπάρχει πρόβλημα με τον ψυχισμό σου. Διότι, είτε το γνωρίζεις και το κάνεις συνειδητά, βάζοντας σε μελλοντικές περιπέτειες τα υποψήφια μέλη της μουσουλμανικής κοινότητας, είτε δεν το γνωρίζεις και αφελώς προσπαθείς να τους παρασύρεις σε μελλοντικές περιπέτειες. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ομολογουμένως ένα σοβαρό ψυχικό πρόβλημα.



@Αλή
είναι η τρίτη ημέρα που περιμένω απάντηση από την πρώτη μου (ακόμα) ερώτηση.
Με απογοήτευση διαπιστώνω ότι έχεις ήδη κάνει μερικές δημοσιεύσεις εδώ, αλλά εμένα με έχεις ξεχάσει..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γιατί άραγε ΟΥΔΕΠΟΤΕ μας δίδαξαν τον τρόπο με τον οποίο συμβαίνουν οι παραπάνω φαινομενικά «συνειδητές κινήσεις» οργανισμών χωρίς συνείδηση; Πόσοι γνωρίζουν άραγε το πώς λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός που στρέφει φύλλα και τα άνθη προς το φως και τον ήλιο;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:...πήγες στο ισλαμικό κράτος ή ακόμα;...
Δεν έχω σχέσεις με εγκληματίες και ούτε θέλω...
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εχμ.... Αλή, τουλάχιστον όλοι οι πρωτοετείς του τμήματος βιολογίας γνωρίζουν αυτούς τους μηχανισμούς.
Όπως είπε κι ο απελεύθερος στο νήμα που αυτοσυστήνεσαι, και οι απόφοιτοι γυμνασίου θα πρέπει να τους γνωρίζουν.
Βιοχημικοί μηχανισμοί είναι, δεν είναι κάτι το "υπερφυσικό"...
Ναι, μηχανισμοί που είναι τόσο τέλεια δομημένοι, που μας αποδεικνύουν ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ το σύμπαν να έγινε μόνο του..
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Κούρος έγραψε:Ο Αλή διαπιστώνει την ύπαρξη των βιολογικών μηχανισμών και την αντιλαμβάνεται ως μια απόδειξη ενός "μηχανικού", εσείς επίσης διαπιστώνετε την ύπαρξη βιολογικών μηχανισμών και απλά σταματάτε εκεί.
Ακριβώς.
Κούρος έγραψε:@Αλή
είναι η τρίτη ημέρα που περιμένω απάντηση από την πρώτη μου (ακόμα) ερώτηση.
Με απογοήτευση διαπιστώνω ότι έχεις ήδη κάνει μερικές δημοσιεύσεις εδώ, αλλά εμένα με έχεις ξεχάσει..
Αν εννοείς για το email, θα σου απαντήσω σύντομα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:μας αποδεικνύουν ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ το σύμπαν να έγινε μόνο του..
Τίποτα τέτοιο δεν μας αποδεικνύουν. Δίνουν σε σένα και σε όσους "σκέφτονται" σαν εσένα αυτή την εντύπωση.
Και, για να 'χουμε το καλό ρώτημα, ακόμα και αν αποδείκνυαν κάτι τέτοιο, γιατί ο θεός που καταδείκνυαν να είναι ο αλλάχ (ουλουάχατ ουλουάχατα) και όχι ο Ντάλας, ο γιαραμπί, ο Τσακ Νόρρις, και, κυρίως και πάνω απ' όλους αυτούς, ο ΜΕΓΑΣ ΚΩΛΟΜΠΑΡΑΧ!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειθε ο Αλλαχ να δωσει ωστε τα ρινισματα σιδηρου που εχω μπροστα μου να καθοδηγηθουν σωστα προς το μαγνητη που τους πλησιάζω!

...
αλουαχ, κουλουβαχατα!

Ευλογημένο το όνομα του Αλλαχ!



Ο σιδηρος που εχεις στο σωμα σου ειναι ο ιδιος σιδηρος που υπαρχει σε ελευθερη μορφη εξω.
Ο τροπος που τον μεταχειριζεται ο οργανισμος σου, δηλαδη τον ελκυει, τον μεταφερει, τον οξειδωνει, τον διαβρωνει, ειναι ακριβως ο ιδιος με της ανοργανης φυσης. Η ιδια χημεια.

Κάθε κυτταρο του σωματος σου διεπεται απο τους ιδιους φυσικους και χημικους κανονες απο τους οποιους διεπεται και η ανοργανη υλη.
Η δομή του κύτταρου είναι που αλλάζει και επιτρέπει να ενεργει με χρησιμο τροπο για τον οργανισμο αντι να κανει τυχαια πραγματα.
Η δομη δεν ειναι τυχαια ή αποτελεσμα δημιουργιας του Αλλαχ, αλλα προεκυψε μετα απο τρισεκατομυρια λαθη μεσα απο τη διαδικασια της εξελιξης.

Η εξελιξη συνεχιζεται και σημερα, εκτος και αν πιστευεις οτι ερχεται καθημερινα ο Αλλαχ και δημιουργει νεους ιους και νεα βακτηρια.

Αν ομως πρεπει να πιστευεις στη δημιουργια του Αλλαχ, τουλαχιστον πιστεψε με αξιοπρεπη για τον Αλλαχ τροπο.

Ήτοι, οτι ο Αλλαχ δημιουργησε τις αρχικες συνθηκες και αφησε την εξελιξη να οδηγησει στη δημιουργια του κοσμου.

Μην υποβιβαζεις το Θεο σου σε εναν ηλιθιο παππουλη που πρεπει να ειναι πανταχου παρων στη Γη και να φροντιζει το δημιουργημα του "καθοδηγωντας" τα στοιχεια που το απαρτιζουν.

ΥΓ. Σε ντουβαρι μιλάω...
Κοιταξτε εδω γελοιότητες...

https://alialyunani.wordpress.com/%CE%B ... %B3%CE%B5/
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση