Ισλάμ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποιος είναι ο όρκος υποταγής στις δυτικές αξίες; (αν και, τώρα που το σκέφτομαι, οι έννοιες υποταγή και δυτικές αξίες δεν πολυσυνάδουν).
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μη σκοτώνεις τον αποστάτη του Ισλάμ, να μη δέρνεις την γυναίκα σου... Με λίγα λόγια να τηρείς το σύνταγμα και τους νόμους.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ο μικυ μαους πρεπει να πεθανει :lol:

[youtube]BmgFQiaYEdk[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

η πιστη με σιγουρια σε υπερτατες αρχες δικαιου δεν ειναι του γουστου μου.
Ούτε του δικού μου. Αλλά δεν μίλησα για πίστη σε αρχές. Είπα ότι αν δεν εφαρμοστούν αυτές οι αρχές είμαι σίγουρος ότι οι συνέπειες θα είναι οδυνηρές. Και είμαι σίγουρος όχι από κάποιο δογματισμό αλλά γιατί τις βλέπω (τις συνέπειες) μπροστά στα μάτια μου. Γιατί σε αντίθεση με τον υποτιθέμενο εξισλαμισμό της Ευρώπης οι καραβιές με τις εκατόμβες των μεταναστών που πνίγονται είναι γεγονός. Οι Μανωλάδες είναι γεγονός. Τα μαχαιρώματα των ναζιστών είναι γεγονός.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Spoiler: Εμφάνιση
-Η Μανωλαδα θεωρειται παρανομη απο το Νομο και καταδικαστηκε.
-Οι πνιγμενοι πνιγηκαν απο τους δουλεμπορους και με δικη τους ευθυνη μπαρκαραν στα καρυδοτσουφλα τους. Εγω μπορει αυριο να θελησω να παω στο Βορειο Πολο, δεν σημαινει οτι αν πεθανω στη διαδρομη, ευθυνονται οι Εσκιμωοι.
-Η Χρυση Αυγη ειναι στη φυλακη.
Τα γεγονότα είναι γεγονότα και αναμφισβητητα, η ερμηνεια που τους δινεις δειχνει οτι τελικα βαζεις αυτη την αρχη πανω απο ολα.
Δεν τα βλεπεις σαν συνεπειες της αλογιστης παροχης ασυλου, αλλα σαν αποδειξη της ανεπαρκους παροχης ασυλου.
Η μονη μου απορια ειναι μεχρι που πρεπει να φτασει η ενοχη και η ευθυνη μας.

Ειμαι ηθικα υποχρεωμενος να εγγυηθω σε οποιον ανθρωπο φτασει στη Μεσογειο και θελει να ερθει, την ασφαλη μεταφορα στην Ελλαδα, και μετα τη προσβαση σε υγεια, παιδεια, διατροφη και στεγη, αξιοπρεπη εργασια, ασφαλεια απο φασισμο και ρατσισμο; Αυτο ειναι το οριο; Μεχρι τοτε θα ακουω ανθρωπιστικη γκρινια;

Και οι μεταναστες που πεθαινουν κατα τη διαδρομη απο τη χωρα καταγωγης εως τις ακτες της μεσογειου; Οποτε μηπως να στειλουμε καραβια σε ολες τις χωρες του κοσμου να τους παρουμε στη πηγη;

Ξερεις οτι υπαρχουν συνεπειες για ολα αυτα. Οικονομικες και πολιτισμικες. Ξερεις οτι η δυνατοτητα της χωρας ειναι πεπερασμενη. Απλως δεν σε απασχολει. Γιατι;
Γιατι ισχυει αυτο που ειπα στην αρχη. Οτι την θεωρεις την αλληλεγγυη ΥΠΕΡΤΑΤΗ αρχη.

Εγω θεωρω οτι η αλληλεγγυη εχει νοημα οταν μπορεις να την εγγυηθεις μεχρι τελους.
Το να τους δεχεσαι ολους ή να τους βοηθας κιολας να στοιβαζονται εδω δεν συνιστα αλληλεγγυη. Συνιστα εγκληματικη επιπολαιοτητα.

Εννοειται φυσικα οτι η αριστερα δεν θα εχει καμια ευθυνη οτι και να συμβει.
Γιατι οπου υπαρχει πραγματικοτητα δεν υπαρχει η αριστερα. Και το αντιστροφο.
Θα ερθει και ο Τσιπρας, θα τα κανει σαλατα ή θα συμβιβαστει, αλλα η αριστερα δεν θα ειναι εκει. Θα ειναι παραδιπλα και θα κριτικαρει.

Οποτε ας γυρισουμε στο θεμα μας, το Ισλαμ, γιατι κατι μου λεει οτι στο μελλον θα μας απασχολησει σαν αθεους αλλα και σαν ελευθερους πολιτες, παρα παρα πολυ...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Ξερεις οτι υπαρχουν συνεπειες για ολα αυτα. Οικονομικες και πολιτισμικες. Ξερεις οτι η δυνατοτητα της χωρας ειναι πεπερασμενη. Απλως δεν σε απασχολει. Γιατι;
Γιατι ισχυει αυτο που ειπα στην αρχη. Οτι την θεωρεις την αλληλεγγυη ΥΠΕΡΤΑΤΗ αρχη.
Η αιτιολογία που βρίσκω εγώ είναι ότι όταν είσαι έξω από τη διακυβέρνηση, μπορείς να κάνεις πολιτική εντελώς τσάμπα. Από τη στιγμή που δεν καλείσαι να κάνεις πράξη τα λεγόμενα σου και να βρεις πραγματική λύση στις πραγματικές δυσκολίες και προβλήματα, μπορείς να λες ότι θέλεις. Αυτό είναι ορατό σε οποιοδήποτε φάσμα της πολιτικής, όχι μόνο στο μεταναστευτικό. Μπορεί να ισχύουν και τα δύο. Όταν είσαι έξω από τη διακυβέρνηση η αλληλεγγύη να εμφανίζεται ως υπέρτατη αρχή ενώ όταν είσαι μέσα, η πολιτική επιβίωση να παίρνει τη θέση της. Ίσως, και λίγο πριν πάρεις τη διακυβέρνηση. Επίσης η αλληλεγγύη «πουλάει» επειδή είναι συναίσθημα. Ειδικά όταν είναι «δωρεάν» γιατί να μην τη διαφημίζεις. Εμείς είμαστε οι καλοί, οι «έτσι» οι «αλλιώς».
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ακριβως. Ειναι αδικο να λεμε οτι ισχυει μονο στο μεταναστευτικο και μονο για την αριστερα.
Πουλαει και ο φοβος απεναντι στο Ισλαμ στην αντιπερα οχθη.
Το βασικο προβλημα δεν ειναι το Ισλαμ, ουτε τι λεει το Ισλαμ.
Το προβλημα ειναι η ποιοτητα των ανθρωπων και των κοινωνιων που πιστευουν στο Ισλαμ.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Σίμων Resurrected έγραψε::mrgreen: ...BOOM... :mrgreen:
Off Topic
Ευτυχώς που μετακόμισα πέρσι αλλιώς θα με έπιανε και μένα το μπουμ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αν κατανόησα σωστά αυτό που λέει ο καπατσες η αλληλεγγύη για την Αριστερά είναι σαν να δίνεις ελεημοσύνη στον ζητιανο και να τον κρατάς ζητιάνο.Αυτό είναι το διπλό πρόσωπο των αριστοκρατών ηγεμόνων της.
Δεν δίνω ελεημοσύνη σε κάποιον που τη ζητά.

Ας παλέψει και αυτός στην πατρίδα του για την ελευθερία του, όπως έχω κάνει και εγώ.

Ας μην δραπετεύει από την πραγματικότητα που έχει συμβάλει για να έρθει σε μια άλλη πιο βιώσιμη ( κατά την γνώμη του ) πραγματικότητα που δεν έχει κάνει τίποτα για αυτήν.
Όχι ρε φίλε έχω γαμηθει να χτίσω ένα σπίτι και θες να το μοιραστώ μαζί σου χωρίς συνέπειες κόστος και κόπο?
Ξέροντας ότι εδώ θα τα βρουν όλα αν όχι τέλεια καλιτερα από τα δικά τους γιατί να παιδευτουν να φτιάξουν τα χαλάσματα?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Δεν τα βλεπεις σαν συνεπειες της αλογιστης παροχης ασυλου, αλλα σαν αποδειξη της ανεπαρκους παροχης ασυλου.
Επειδή έχω προσωπική εμπειρία από μια χώρα (τη Σουηδία) που πραγματικά ακολουθεί αλόγιστη πολιτική παροχής ασύλου (και εγώ έχω απορήσει πολλές φορές) σου λέω ότι οι περισσότερες από τις αρνητικές συνέπειες της παράνομης μετανάστευσης δεν προέρχονται από την αλόγιστη πολιτική παροχής ασύλου που ακολουθεί η Ελλάδα αλλά ακριβώς απ'αυτή τη μεσοβέζικη κατάσταση ουσιαστικά αποστασιοποίησης του κράτους από το πρόβλημα, από το ότι το πρόβλημα έχει αφεθεί στην τύχη του. Η ουσιαστικά μη παρέμβαση της οργανωμένης κοινωνίας με σκοπό να λύσει το πρόβλημα είναι που δημιουργεί τα ανεπίσημα γκέτο-άντρα παρανομίας και εξαθλίωσης, είναι που αφήνει περιθώρια για φαινόμενα εκμετάλλευσης τύπου σχεδόν δουλοκτητικής εργασίας, είναι που οπλίζει το χέρι του δολοφόνου ναζιστή, που δεν αφήνει καμιά ελπίδα αφομοίωσης για όσους απ'αυτούς μένουν εκόντες - άκοντες. Το θέμα δεν είναι ότι επιλαμβάνεται στις πιο κραυγαλέες περιπτώσεις απ'αυτές κατόπιν εορτής και κατασταλτικά το κράτος. Το θέμα είναι να μη φτάνουν τα πράγματα εκεί. Γιατί τότε απλά λειτουργείς σα τις νοικοκυρές που σπρώχνουν τις βρωμιές κάτω απ'το χαλί.

Οπότε επαναλαμβάνω: ανεξάρτητα με το αν θεωρώ την αλληλεγγύη υπέρτατη αρχή ή όχι το θέμα είναι ότι θεωρώ την αλληλεγγύη ως την καλύτερη μέθοδο αντιμετώπισης του προβλήματος. Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν ο σωστός όρος είναι αλληλεγγύη όσο πολιτισμένη και ανθρώπινη λειτουργία της κοινωνίας στο σύνολό της.

epicourosan 1ον κανένας δεν σου ζήτησε να μοιραστείς το σπίτι σου με κανέναν. Και η χώρα σου (αν εννοείς αυτήν) δεν ισοδυναμεί με το σπίτι σου. Άλλωστε αυτό το σπίτι σου ήδη το μοιράζεσαι με πολλούς άλλους και χωρίς την θέλησή σου και αυτούς, μόνο που αυτοί δεν είναι φτωχοί και εξαθλιωμένοι οπότε είναι πιο συμπαθητικοί.
2ον Εσύ αγωνίζεσαι να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ ο Σύριος να γλυτώσει τα παιδιά του από τα χημικά όπλα του Άσσαντ. Και όμως πολλοί συμπατριώτες σου μετανάστευουν για τον ΕΝΦΙΑ και την ανεργία. Αν αυτοί είναι δικαιολογημένοι φαντάζομαι μπορούμε να βρούμε μια ανάλογη δικαιολογία και για τους άλλους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Πρώτον, μη βάζετε κι εδώ πολιτική, λαθρομετανάστες κ.λπ.
Δεύτερον, μέχρι ν' απαντήσει σοβαρά ο Αλή, τζάμπα αναλωνόμαστε. Θα πρότεινα, δε, στον ίδιο ν' αποφεύγει απαντήσεις με συνδέσμους-μακαρόνια αλλά με δικά του γραφόμενα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ή Αλληλεγγύη ή το αλόγιστο άσυλο της Σουηδίας ή οποιασδήποτε Σουηδίας λειτουργεί κατά το δοκούν.
Η Σουηδία θέλει και μπορεί να δεχθεί μετανάστες για καθαρά δικούς της λόγους και το κάνει.
Εμείς θέλουμε?
Μπορούμε?
Πρώτα το αποφασίζουμε και μετά το πράττουμε?
Αποφασισαμε ? και ποιος αποφάσισε?
Στο ελλάδα Επειδή γίνονται όλα κατά το δοκούν ΜΟΝΟ κάποιων, εγώ πρέπει να προστατέψω το σπίτι μου που τυγχάνει να το μοιράζομαι με άλλους που ήταν παρόντες στο κτίσιμο.
Όσο σοβαρός είναι ο ενφια για μένα άλλο τόσο σοβαρό είναι τα χημικά για κάποιους άλλους.

Και μην χολοσκας και εδώ πεθαίνουν από τα χημικά του ενφια κτλ σως και περισσότεροι.


r
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Στην Σουηδία πεθαίνουν από πλήξη!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
Να μην ξεχνάμε και την απόσταση και φυσικά/θεσμικά εμπόδια που παρεμβάλλονται μεταξύ της κάθε χώρας σε σχέση τα σύνορα με τις περιοχές προέλευσης. Άλλους αριθμούς δέχεται η Σουηδία η το ΗΒ, άλλους η Ελλάδα, πόσο μάλλον, αναλογικά με τον οικονομικά ενεργό πληθυσμό της. Είμαστε σε σχέση με την Ευρώπη η πρώτη ηπειρωτική χώρα που συναντά κανείς στο μεταναστευτικό ρεύμα από τη μέση Ανατολή.

Επίσης, άλλη ικανότητα/επιμονή θέλει να περάσεις μια θάλασσα 1km σε βάρκα λαθρέμπορα (ως την Τουρκία πάνε νόμιμα), άλλο το να περάσεις 3-4 Ευρωπαϊκά σύνορα, αεροδρόμια και λιμάνια. Τώρα, κάποιες προτάσεις της Αριστεράς θεωρούν ότι λύση θα ήταν να τους δίνουμε χαρτιά και να τους αφήνουμε να πάνε όπου θέλουν, αγνοώντας ότι πιθανότατα από την επόμενη μέρα, απλώς οι χώρες υποδοχής θα μας τους στέλνουν πίσω με την ίδια πτήση/πλοίο. Και εγώ αν ήμουν στη Σουηδία και κάποιος είχε έρθει στο έδαφος μου περνώντας από 2-3 σύνορα, βίζες κλπ, μάλλον θα τον δεχόμουν. Όταν έρχεται ανώνυμα με βάρκα, σε 1000πλάσιους αριθμούς, αλλάζει το θέμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε: Το βασικο προβλημα δεν ειναι το Ισλαμ, ουτε τι λεει το Ισλαμ.
Το προβλημα ειναι η ποιοτητα των ανθρωπων και των κοινωνιων που πιστευουν στο Ισλαμ.
Θα έλεγα ότι το πρόβλημα σήμερα είναι κάποιες συγκεκριμένες εκδοχές του ισλάμ, όπως κάποτε ήταν κάποιες συγκεκριμένες εκδοχές του χριστιανισμού (πχ στην εποχή των σταυροφοριών). Λέγοντας εκδοχή, ουσιαστικά εννοώ την ερμηνεία των ιερών κειμένων η οποία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το επίπεδο των ανθρώπων, τα συμφέροντά τους, αλλά, μη κρυβόμαστε, και από τα ίδια τα ιερά κείμενα (πχ με τους υπόλοιπους παράγοντες ίδιους, πιο πολλοί άνθρωποι θα βρεθούν να αμφισβητήσουν την συμβατότητα του ιερού πολέμου με την διδασκαλία του Ιησού, σε σχέση με αυτούς που θα βρεθούν να αμφισβητήσουν την συμβατότητά του με την διδασκαλία του Μωάμεθ. Ακόμη περισσότεροι θα βρεθούν να αμφισβητήσουν την συμβατότητά του με την διδασκαλία του Βούδα).
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αν θεωρήσουμε ότι οι πραγματικές αιτίες του ισλαμικού φανατισμού βρίσκονται στο ίδιο το Ισλάμ νομίζω ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να λύσουμε το πρόβλημα. Το ζήτημα είναι γιατί τα κηρύγματα του ισλαμικού φονταμενταλισμού βρίσκουν απήχηση σε κάποιες χώρες με μουσουλμανική πλειοψηφία. Γιατί για παράδειγμα οι Παλαιστίνιοι ένας λαός που στο παρελθόν η πολιτική του ταυτότητα και η ιδεολογική κατεύθυνση του αγώνα του ήταν κοσμικού χαρακτήρα έχει στραφεί στο να αποδεχτεί τις πιο ακραίες μορφές του πολιτικού Ισλάμ;Η Αίγυπτος το ίδιο, η Αλγερία επίσης. Γιατί υπάρχουν πολλές άλλες μουσουλμανικές χώρες που όπως σωστά παρατήρησε ο vesid αυτές οι ιδέες δεν βρίσκουν απήχηση; Ποιός υπέθαλψε το πολιτικό Ισλάμ ως αντίβαρο στις αντιαποικιακές (καλές ή κακές) δυνάμεις που κυριαρχούσαν στον μουσουλμανικό κόσμο μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 80;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το καταλάβαμε γιατρέ, και τον Κωνσταντίνο και τον Θεοδόσιο η καπιταλιστική πολιτική της ΕΕ και οι πράκτορες της τους έβαλε στη θέση τους (με κάποια μηχανή του χρόνου προφανώς, τα αυτονόητα θα λέμε;) και γιαυτό εξαφάνισαν τους μετριοπαθείς 12θειστές στον ελλαδικό χώρο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αν θεωρήσουμε ότι οι πραγματικές αιτίες του ισλαμικού φανατισμού βρίσκονται στο ίδιο το Ισλάμ νομίζω ότι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να λύσουμε το πρόβλημα. Το ζήτημα είναι γιατί τα κηρύγματα του ισλαμικού φονταμενταλισμού βρίσκουν απήχηση σε κάποιες χώρες με μουσουλμανική πλειοψηφία. Γιατί για παράδειγμα οι Παλαιστίνιοι ένας λαός που στο παρελθόν η πολιτική του ταυτότητα και η ιδεολογική κατεύθυνση του αγώνα του ήταν κοσμικού χαρακτήρα έχει στραφεί στο να αποδεχτεί τις πιο ακραίες μορφές του πολιτικού Ισλάμ;Η Αίγυπτος το ίδιο, η Αλγερία επίσης.
Γιατί στις παραδοσιακές κλειστές κοινωνίες πάντα επικρατούν τα ακραία συντηρητικά στοιχεία και ακολουθεί η αποδόμηση του πολιτισμού.
Το πρόβλημα είναι αυτές οι κοινωνίες και όχι η κάθε ακραία ιδεολογία ή θρησκεία.
Δυστυχώς όμως κάτω από τον βλακώδη μανδύα ενός συνδυασμού "οικολογίας" , "πολυπολιτισμικότητας" , "ρελατιβισμού" και "ανοχής" αυτές οι καρκινωματικές κοινωνίες έχουν περάσει κάτω από την προστασία ακόμα και της αριστεράς που παλιότερα ήταν ο ορκισμένος εχθρός τους.

Αν δεν διαλυθούν οι "παραδοσιακές" κλειστές κοινωνίες ο άνθρωπος σύντομα θα ανέβει πάλι στα δέντρα. Η παράδοση που κάποτε δούλευε σαν συνεκτικός κρίκος για τις αρχαίες κοινωνίες έχει μετατραπεί σε καρκίνωμα για τις σύγχρονες κοινωνίες.

Γιαυτό όταν λέω βομβαρδίστε τα χωριά και τις μικρές πόλεις και γκρεμίστε με κλωτσιές εκκλησίες και λαογραφικά μουσεία ..το εννοώ.
Ps:και όταν ακούω παραδοσιόπλικτους να ηδονίζονται όταν αντιφέρονται στην "παράδοση" ...μου γυρνάνε τα άντερα.
État de siège
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γιατί στις παραδοσιακές κλειστές κοινωνίες πάντα επικρατούν τα ακραία συντηρητικά στοιχεία και ακολουθεί η αποδόμηση του πολιτισμού.
Δεν είναι έτσι όπως το λες τουλάχιστον για πολλές μουσουλμανικές χώρες.Ναι, κάτι τέτοιο ισχύει για το Αφγανιστάν, ή τη Σομαλία,το Σουδάν και τη Νιγηρία. Αλλά δεν ισχύει για το Ιράν, μια χώρα που ο βαθμός αστικοποίησής της ήταν πάντα πολύ υψηλότερος από το μέσο όρο της περιοχής, ούτε για την Αλγερία και ούτε για πολλές άλλες χώρες. Η ουσία είναι ότι το πολιτικό Ισλάμ τροφοδοτήθηκε στα 80ς τόσο από τους Δυτικούς ως αντίβαρο στα μαρξίζοντα πολιτικά κινήματα και τους σοβιετόφιλους Άραβες εθνικιστές του Μπάαθ και γενικά του αραβικού "σοσιαλισμού" και από τη Σαουδική Αραβία που αναγνώριζε ότι τέτοιου είδους καθεστώτα αποτελούσαν απειλή για τα ανώμαλα διεφθαρμένα καθεστώτα τους (άσχετο με το ότι τα μπααθικά-μετανασερικά καθεστώτα ήταν και αυτά εξίσου,αλλά όχι περισσότερο διεφθαρμένα και σάπια).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Πρώτον, μη βάζετε κι εδώ πολιτική, λαθρομετανάστες κ.λπ.
Δεύτερον, μέχρι ν' απαντήσει σοβαρά ο Αλή, τζάμπα αναλωνόμαστε...
Δεν με ενοχλεί.

Το μεταναστευτικό από την σκοπιά του Ισλάμ

http://ahmadeldin.org/2014/09/22/metanasteutiko-islam/

Ο Μουσουλμάνος σε μη Ισλαμική χώρα
http://ahmadeldin.org/2014/03/21/mousou ... mikh-xwra/
Απάντηση