Καλώς σας βρήκα, tasos_didymoteicho

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλά να περάσεις!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ. Εσκεμμένα δεν ενημέρωσα το απουσιολόγιο, γιατί θα έχω ιντερνετ. ;) :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

όντως Τάσο πολυ καλή δουλειά με τη Βουλή, καθώς και προσφάτως ο Csar.

έχει δίκιο ο epicourosan : κανικά ειμαι στη δεκάδα με κανα 2900 + posts. με τρώει όμως ο αρίστος!

[Radi+Laci+Voiceof] ~=1200 posts

εύφημο μνεία και στο dtango μιας και ειναι ακόμα στην δεκαπεντάδα ακόμα και αν δεν είναι μαζί μας καιρό τώρα.

ΥΓ: αν μετράγαμε το word count ποιος θα κέρδιζε άραγε?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω μονο γυροπιτες τρωω οχι εσενα λεο
το τοπικ αυτο ειναι το μακραν καλυτερο γιατι εχει λιγο καλησπερες λιγο συναντησεις λιγο φαγητα και λιγες κοντρες
συνεχιζουμε ομως χαλαρα σε λεω
αυτα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε περίπτωση που αναρωτήθηκε κανείς για το καινούργιο μου άβαταρ, ενημερώνω πως πρόκειται για ψηφιακή ζωγραφιά της κόρης μου. Μη με ρωτήσετε τι είναι, ούτε εγώ ρώτησα, η γυναίκα μου όμως την ονόμασε "χαμόγελο".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι ένα δωράκι από τις γέφυρες της Εγνατίας στην Αλεξανδρούπολη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Της Εγνατία, Τάσο... Η Εγνατία οδός, της Εγνατία οδού... : brrr : : brrr :
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

:D Λες και τό 'ξεραν ότι θα περάσεις...
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αναρχος έγραψε:Της Εγνατία, Τάσο... Η Εγνατία οδός, της Εγνατία οδού... : brrr : : brrr :
Άναρχε θα μας το εξηγήσεις αυτό λίγο;

Δε θα είχε περάσει ποτέ από το μυαλό μου ότι το σωστό είναι «της Εγνατία οδού» και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα έπρεπε να είναι έτσι.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν σας λεω οτι ειναι το ποιο κοινωνικο τοπικ αυτο δε με πιστευεται 6 σελιδες και συνεχιζουμε σε λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρίστο, δεν τ' αφήνω ποτέ ν' αραχνιάσει. ;) :D

Χρήστο Σ., τα είχα δει εδώ και καιρό κι όλο ξεχνούσα να τ' απαθανατίσω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

csar έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Της Εγνατία, Τάσο... Η Εγνατία οδός, της Εγνατία οδού... : brrr : : brrr :
Άναρχε θα μας το εξηγήσεις αυτό λίγο; .
Να σου το εξηγήσω εγώ: σας δουλεύει κανονικά. : brrr :
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

5000 δημοσιεύσεις.

:music-guitarred: :band-singer: :band-singer: :big-band: :Drums: :harp: :piano: :banana-dance: :banana-dreads: :banana-guitar: :banana-jumprope: :banana-linedance: :banana-parachute: :banana-skier: :banana-stoner: :happy-bouncyyellow: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncyshadowgreen: :happy-cheerleaderkid: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-jumpeveryone: :happy-jumpgreen: :happy-partydance: :happy-smileyflower: :happy-smileygiantred: :happy-sunny: :happy-wavemulticolor: :music-rockout: :occasion-cake: :occasion-candle: :occasion-clown: :occasion-gift: :occasion-gift: :occasion-partyblower:

Τα 'χω πει παλιότερα.

Spoiler: Εμφάνιση
Σε λίγες μόλις ώρες κλείνω ακριβώς ένα έτος, όσον αφορά την εδώ μέσα παρουσία μου. :big-band: :greetings-clappingorange: :greetings-clappingyellow: :happy-partydance: :happy-cheerleadersmileyguy: :occasion-birthday: :occasion-birthdaymulticolor: :occasion-cake: :occasion-candle:

Έχω ήδη ανέβει στο όγδοο σκαλί των δημοσιεύσεων :dance: , με την παρούσα ν' αποτελεί τη δισχιλιοστή έκτη, ασχέτως αν οι περισσότερες εξ' αυτών είναι της μιας ή των δύο σειρών :oops: , κι αν κατά πάσα πιθανότητα (κι όπως θα σας πουν οι... κακές γλώσσες :mrgreen: ) κατέχω το μεγαλύτερο ποσοστό στις off topic :shhh: :shifty: , βάζοντας, πιστεύω, κι εγώ το λιθαράκι μου στην ύπαρξη και φυσιογνωμία αυτού του χώρου.

Έχω αναλάβει εξ ολοκλήρου την παρακολούθηση του κοινοβουλευτικού ελέγχου, έχοντας ανατρέξει σε ΟΛΑ τα φετινά θέματα.

Έχω αναλάβει σχεδόν εξ ολοκλήρου το μπλογκ της Ένωσης, από το αρχικό στάδιο της αναζήτησης άρθρων μέχρι και τη δημοσίευσή τους, με συνέπεια, όπως έχω γράψει μόλις χθες, να το θεωρώ σαν παιδί μου :romance-caress: .

Τα ανωτέρω φυσικά, όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν, τα κάνω ως χόμπι, επειδή μ' αρέσει η προσφορά, η συμμετοχή και η δουλειά και δεν είμαι άνθρωπος που μπορεί να κάθεται και να βλέπει απλά τους άλλους να δραστηριοποιούνται, κάνοντας δε απλώς υποδείξεις ή εγείροντας απαιτήσεις.

Όμως, αυτά είναι μόνο ο πρόλογος, ο απολογισμός, αν θέλετε.

Αυτό που έχει πραγματική σημασία είναι η στέγη που βρήκα εδώ μέσα, σ' έναν χώρο που τον νιώθω εντελώς σαν σπίτι μου. Οι καταπληκτικοί πολυγνώστες φίλοι που έχω κάνει (η δε γυναίκα μου σας ονομάζει πλέον "οι ξερόλες οι φίλοι σου" :) ), έστω και διαδικτυακά εξ αποστάσεως. Η πλάκα που έχω σπάσει αμέτρητες φορές. Τα πράγματα που έχω μάθει, και για τα οποία σας είμαι εκ βάθους καρδίας ευγνώμων. Το γεγονός ότι έχω διευρύνει τις γνώσεις μου, τους κύκλους επαφών μου, τις απόψεις μου, τις σκέψεις μου, τις ιδέες μου, τις ανησυχίες μου και γενικότερα τον ίδιο μου τον εαυτό και χαρακτήρα.

Να σημειώσω ότι πριν έναν ακριβώς χρόνο η επαφή μου με το διαδίκτυο ήταν ανύπαρκτη, μην έχοντας την παραμικρή ιδέα για το τι είναι και πώς λειτουργεί ένα φόρουμ, ποιοι είναι οι τρόποι διαδικτυακής συζήτησης, πώς χρησιμοποιούνται φωτογραφίες, tags, emoticons, youtube, παραπομπές κ.λπ., τι είναι και πώς λειτουργεί ένα μπλογκ, τι είναι το html (θυμάστε την πρώτη μου αντίδραση, μελάνη και EvanT;) και πάρα πολλά άλλα πράγματα, πρακτικά και τεχνικής φύσης, τα οποία τώρα θεωρώ απλώς αυτονόητα.

Ακόμη, δεν είχα την παραμικρή ιδέα για ένα σωρό φιλοσοφικούς όρους (όχι ότι τώρα έμαθα, αλλά τουλάχιστον τους αναγνωρίζω ως τίτλους) αλλά κι ένα σωρό φιλοσοφικές (και όχι μόνο) θεωρίες, απόψεις, ιδέες που διάβασα εδώ κατά την περιήγησή μου.

Επίσης ξαναλέω ότι πιστεύω πως ό,τι κάνω και κάνουμε έχει νόημα και δεν είναι άνευ αντικρίσματος ή ουτοπία. Προσπαθούμε να δώσουμε μία διέξοδο, μία εναλλακτική οδό, ένα αποκούμπι, φωτίζοντας το τούνελ προς την έξοδο της λογικής. Διεκδικούμε, παλεύουμε, φωνάζουμε απέναντι σ' έναν πανίσχυρο, παμπόνηρο, πολύπειρο, πανταχού παρόντα μηχανισμό εξουσίας και υποδούλωσης που αντιστέκεται σθεναρά (έως λυσσαλέα), ευέλικτα κι αθέμιτα σε κάθε ενδεχόμενη απόπειρα αποκαθήλωσής του, συστρατεύοντας όλα τα μέσα που διαθέτει.

Χαίρομαι λοιπόν αφάνταστα που σας βρήκα και σας γνώρισα, ευελπιστώ στο μέλλον να συναντήσω και όσο το δυνατόν περισσότερους και διά ζώσης (και, αντίστοιχα, θα χαρώ πολύ να με αναζητήσει όποιος από σας τύχει ν' ανεβεί προς τα μέρη μου — με μεγάλες πιθανότητες να συγκεντρώνουν, χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, οι νεαρότεροι άρρενες που ακόμη δεν στρατεύτηκαν ;) ) και εύχομαι σε όλους τα καλύτερα για τη νέα χρονιά, αλλά και γενικότερα.


Μόλις πρόσφατα αναπροσαρμόστηκαν θέση κι ευθύνες, ενώ με ξαλάφρωσε απο ένα σημαντικό φόρτο δουλειάς ο csar στη βουλή. Στην υγειά μας, γεροί να 'μαστε όλοι και να 'χουμε όρεξη και κέφι να συνεχίζουμε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Tanti auguri :clap:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

a.jpg
a.jpg (51.11 KiB) Προβλήθηκε 1590 φορές
Καθήκια, σε λίγο θα με πετάξετε έξω από την πεντάδα... :twisted:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γραφεις πολλα σε κραζουν δε γραφεις πολλα σε λενε σε νικησα στις δημοσιεψεις μα σε ολα να υπαρχουν κοντρες?

αυτο το τοπικ εσπασε καθε ρεκορ στο αυτοσυστηθειτε :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Θα μπορούσα σίγουρα να το γράψω αλλού, αλλά προτιμώ εδώ.
Λοιπόοον, έγινε δεκτή η αίτηση απαλλαγής της εννιάχρονης κόρης μου από τα θρησκευτικά της τετάρτης δημοτικού. 8-) Είχα ένα άγχος, καθότι ήμουν μια μέρα εκπρόθεσμος, αλλά ο διευθυντής αποδείχτηκε κύριος και δεν θέλησε να δημιουργήσει πρόβλημα. Διαδικαστικά, τελικά χρειάστηκαν αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις και από τους δύο γονείς, ενώ ο σύλλογος αποφάσισε να παραμένει η μικρή στην αίθουσα κατά τη διάρκεια του μαθήματος, χωρίς να συμμετέχει, ασχολούμενη με άλλα της μαθήματα ή οτιδήποτε δεν ενοχλεί τους υπόλοιπους. Ξέρω ότι για κάποιους δεν είναι η ιδανική λύση, αλλά δεν θέλω να δημιουργήσω προβλήματα, ούτε να γίνομαι εριστικός, εφόσον η δουλειά μου έγινε.

Νιώθω χαρούμενος, αλλά και αγχωμένος, να πω την αλήθεια. Μάλλον είμαι πρωτοπόρος και γράφω ιστορία, αφού πολύ αμφιβάλλω αν έχει ξαναγίνει ποτέ κάτι τέτοιο στον βόρειο Έβρο, ή ίσως και σε ολόκληρο. Το άγχος οφείλεται, όπως μάλλον καταλαβαίνετε, στον φόβο των αντιδράσεων των παιδιών, των δασκάλων και των άλλων γονέων. Αν και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλορίζικο! :D
Όλα καλά θα πάνε, είμαι σίγουρη. Αν κάποιος είναι άξιος να ανοίξει το δρόμο στον Έβρο αυτός είσαι εσύ, και αν υπάρχει ένα παιδί που μπορεί να το σηκώσει χωρίς καν να του φανεί βάρος, αυτή είναι σίγουρα η κόρη σου. Να μου τη φιλήσεις (που σιγά μη με θυμάται...) :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ. Να επισημάνω ότι είναι η πρώτη φορά που πατάω πόδι και κάνω αυτό που νομίζω εγώ, καθώς ως τώρα μόνο υποχωρήσεις έκανα (γάμος-βάφτιση). Feels good.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση