Καλησπέρα! αυτη είναι η μικρη μου ιστορία. ..

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

σαν τι δηλαδη?
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

προσευχες εκκλησιες οτι κανει ο μεσος πιστος δηλαδη
οταν μεσα απο το δικο σου τροπο αναθεωρισες και τα απεριψες τα σταματησες με την μια η σε πηρε καπως χρονο και ειχες επιφιλαξεις αρχικα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα πιστή! πέρασα κάποια περίοδο που προσπαθούσα απλώς να πιστέψω ( οχι μόνο στο θεό , γενικά στη μεταφυσική ) και έτσι μπήκα σε όλες αυτές τις ομάδες , αλλά καταβάθος δεν πίστευα ούτε τότε , οπότε μου ήταν πολύ εύκολο να μην ξανακάνω τίποτα! ίσως το μόνο κάπως περίεργο τον πρώτο καιρό ήταν οτι δεν είχα τίποτα να επικαλεστώ στη "δύσκολη" στιγμή , όπως και να χει καμιά φορά θέλεις ενα μπούστ ... αλλά και αυτό μου πέρασε πάρα πολυ γρήγορα...σκέφτηκα οτι έτσι είναι , τι να κάνουμε τώρα, οτι κάνουμε μόνοι μας.
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ησουν σαν να λεμε απο παλια καπως ψαγμενη με τα θεματα και αμφισβιτουσες πολλα ειναι και αυτο ενα προσον στον ανθρωπο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

ψαγμένη δεν ξέρω... ίσως ήμουν τυχερή. Αν είχα μεγαλώσει σε μια οικογένεια πιο πιεστική σε θέματα πίστης να μην σκεφτόμουν ποτέ να το ψάξω.
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:
nik_korosis έγραψε:η ορθοδοξια είναι η πιο νορμαλ εκδοχη του χριστιανισμού. μπορει να ακουγεται καπως αλλα ειναι γεγονος :D

ειθε η δυναμη να ειναι μαζι σου :pray:
Διαφωνώ.
Η Ορθοδοξία είναι η χειρότερη εκδοχή του χριστιανισμού...

Δεν ξέρω αν είναι η χειρότερη αλλά σίγουρα δεν είναι και η πιο νορμάλ.
On a scale of 1 to 10, 1 being η πιο νορμάλ, 10 being η χειρότερη, θα έλεγα ότι η ορθοδοξία είναι ένα γερό 7.

Προς την πιο νορμάλ κατεύθυνση θα έλεγα ότι κινούνται οι Αγγλικανοί (θα τους έβαζα 3) και οι διάφοροι Unitarians (θα τους έβαζα από 1 μέχρι 2).
Προς τη χειρότερη μάλλον οι Ιεχωβάδες (9), Amish (9), Καλβινιστές και Πεντηκοστιανοί μαζί με Southern Baptists και άλλους τέτοιους νομίζω χτυπάνε το 10άρι.

Όλοι παίρνουν 10 στη βλακεία όμως...
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

μην κοιτατε τους χριστιανοταλιμπαν. αυτοι χωρις θεο θα ηταν ακομα χειροτεροι (εκτος αν νομιζετε οτι ο χριστιανοταλιμπαν θα αλλαξει μυαλα με τον ορθο λογο χαχαχα)
η ορθοδοξια πιανει καλυτερα απο τους αλλους χριστιανισμους την εννοια της κοινοτητας. και αυτο ειναι το ζητουμενο. η θρησκευτικη λατρεια ειναι μια ομαδικη διαδικασια και σ' αυτό η ορθοδοξια ειναι δουλεμενη. επισης ειναι ανεκτικη σε πολλα πραγματα και δεν υπαρχει η εννοια της τιμωριας και της αμαρτιας στο βαθμο που το εχουν οι αλλοι.
επισης τα ρασα δεν κανουν τον παπα. το να γινει μια λεσβια επισκοπος δεν σημαινει οτι υπαρχει καποιου ειδους απελευθερωση.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πειτε μια καλη κουβεντα μια καλησπερα μια ερωτιση ρε στην κοπελα και μετα αρχιζεται τα τροπαρια σας

κοινωνικος3 φτανουμε και στην τριτη σελιδα

αντε να ξεκινησω κλασσικα παλυ εγω

κοπελια ετυχε ποτε να βρεθεις σε καποια θρησκευτικη τελετη αλλης θρησκειας η να εισαι σε χωρα που η πλειοψηφια ειναι αλλης θρησκειας για να μας πεις της διαφωρες?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχαχαχαχα. ..Αριστοτέλη βαλε ταξη!! :D

εχω παει μονο σε καθολικη τελετη, διαφορες εχει μεγαλες απο αισθητικης αποψεως!
σαν τελετη ειναι πιο ευχαριστη, πιο φωτεινή!
Κατα τα αλλα το νοημα είναι το ιδιο! Παντως θα μου αρεσε πολυ να παραβρεθώ σε τελετες ολων των θρησκειών, πιστεύω ειναι ενδιαφέρον, Ιδιαίτερα καποιων περουβιανικων που ειδα σε ενα ντοκιμαντέρ! Εσυ?
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χαλαρα :)

οχι δεν ετυχε να βρεθω ποτε σε αλλη θρησκευτικη τελετη μονο μια φορα εντελος τυχαια περασα απο ενα μερος που ειχαν συνεδριο οι γιαχοβαδες και ηταν ολοι καλα ντιμενοι οσο ακουγοντουσαν εμβατηρια κατι αντιστιχο με θρησκευτικη γιορτη σε καποιο ναο
ωραια

θα θελα ομως να παμε σε μια μουσουλμανικη χωρα να σχολιαζουμε με βαση την σατηρα την εκει θρησκεια τους και να δουμε ποιες θα ειναι οι αντιδρασεις

αν το κραξιμο μεσο φορουμ απο χριστιανους το ονομαζουμε χριστιανοταλιμπαν τα εκει σχολια αραγε πως θα τα ονομαζουμε?

επειδη εισαι καινουργια το λεω αυτο σε εσενα το ειχα πει παλιοτερα και η κλασσικη απαντηση ειναι

ναι αλλα εκει ειναι απολιτιστοι και εμεις ειμαστε πολιτισμενοι οποτε οι συμπεριφορα μας πρεπει να ειναι ποιο χαλαρη στην σατηρα
αυτο φανταζομαι θα λενε και τωρα οι περισσοτεροι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω οτι σε χάνω... αλλά θα το προσπαθήσω.
Θεωρώ τη σάτιρα ως το καλύτερο μέσο αντιμετώπισης καταστάσεων γενικότερα, εντούτοις δεν θα τη χρησιμοποιούσα για να συνδιαλεχθώ με κάποιον πιστό ( ανεξαρτήτου θρησκείας ) , γιατί θεωρώ κατ' αρχάς ότι δεν θα πιάσει το νόημα και κατά δεύτερον γιατί είμαι υποχρεωμένη να σεβαστώ τα πιστεύω του. Αν τώρα αυτός που εχω απέναντί μου δεν με σέβεται , τότε θα προτιμήσω την κατα μέτωπο επίθεση ή θα τον αγνοήσω.
Όταν όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο αυστηρά , η σάτιρα μπορεί να είναι πολύ εποικοδομητική.

Όσο για τους μουσουλμάνους....χμμ...δεν θα το δοκίμαζα ....είναι που έχουν και την τζιχάντ αλ-σάιφ, και δεν νομίζω οτι θα ήθελα να μπλέξω ( :naughty: )...( πάντως αυτό δεν έχει να κάνει με λόγους πολιτισμού και πνεύματος αλλά λόγω μπουρλότου..καταλαβαίνεις!)
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

cornel έγραψε:είμαι υποχρεωμένη να σεβαστώ τα πιστεύω του.
Τι ακριβώς εννοείς;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

εννοώ οτι αν κάποιος πιστεύει σε κάτι που τον κάνει να νιώθει καλά , εγω δεν εχω κανένα δικαίωμα να το προσβάλλω , εκτός και αν το κάνει πρώτα ο συνομιλητής μου . Αν ο εκάστοτε άνθρωπος που εχω απέναντι μου μπορεί να σεβαστεί το ότι είμαι άθεη , θα πρέπει και εγω να σεβαστώ αυτό που πιστεύει, άρα σε αυτή την περίπτωση η σάτιρα δεν χωράει. Όταν η συζήτηση γίνεται με ανθρώπους πιο ανοιχτούς και ίσως με ιδέες παρόμοιες με την δική μου, τότε η σάτιρα φυσικά και έχει θέση.
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εννοώ οτι αν κάποιος πιστεύει σε κάτι που τον κάνει να νιώθει καλά , εγω δεν εχω κανένα δικαίωμα να το προσβάλλω

α μπραβοοοοο
αυτο που ελεγα και αμεσος με κραζανε και αυτο που λεμε αρκετοι

απο την στιγμη που ΕΣΥ δεν πιστευεις τι σε νοιαζει για τον αλλον αν πιστευει και πως ακολουθει την θρησκεια του
η σατιρα ναι ειναι δεκτη αλλα οταν ειναι σατιρα οχι οταν ειναι για να προκαλεσεις

οταν λοιπον εχεις εναν πιστο που ξερεις οτι ενωχλειται απο την σατιρα και αρχισες να τον βριζεις τα πιστευω του θα το κανεις οχι γιατι ειναι σατιρα απλα για να τον προκαλεσεις αυτο ειναι λαθος και απο την αντιθετη πλευρα
οταν εσυ πεις οτι εισαι αθεα και ενας πιστος αρχιζει να σε λεει περιπτοσεις πολλες για να σε κανει να αλλαξεις επισης ειναι πολυ λαθος

οι φιλοι μας οι μουσουλμανοι παντος δεν ξερουν απο αυτα τους σατιρισες την πιστη τους? παει,,,
αλλα να μην λεμε κατι κακο για αυτους και μας περασουν για ακροδεξιους θρησκολιπτους ετσι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

συμφωνώ απόλυτα !!! ....αν και πάλι κάτι θες να πεις σε κάποιον άλλο εσυ!!! ( :lol: :lol: )
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Αριστοτέλης γενικά για να ξέρεις έχει φιάξει ένα σκιάχτρο για το τι είναι ένας άθεος και το χτυπάει συνεχεια. Λέει "απλα λεω" και χτυπάει με την μαγκούρα το σκιάχτρο του ενώ οι άθεοι τον κοιτάνε πίσω από τον φράχτη και του φωνάζουνε "Ε Αριστοτέλη, εδώ εδώ είμαστε"

Επίσης PMs

Πολλά
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

η αληθεια ειναι οτι εστελνα πολλα πμ ειδικα στις αρχες η σε καποιους που γραφανε κατι και μετα το κραξιμο που εφαγα και για αυτο το σταματησα ναι οκ ορισμενοι δεν θελουν να κανουν συζιτηση με καποιον σε πμ αλλα αρκουνται να τα λενε δημωσιος και ασ μην παιρνουν ποτε απαντησεις
απλα ο λογος που εστελνα πμ ηταν ο εξης

το να λεμε οτι απορια εχουμε στο φορουμ ειναι κουραστικο [και πως το λεει ενας σβοιν και ενας τασσος τρολ? ναι ετσι τρολ]
και θεωρισα πως ειναι ποιο καλο να σε ρωτησω την απορια μου απο το να το πω δημωσιος

απο εκει και περα τα αλλα του σβοιν δε θα τα απαντησω γιατι θα κουρασουμε παλυ

ελπιζω να καταλαβες κατι αν οχι ρωτησε :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

cornel έγραψε:εννοώ οτι αν κάποιος πιστεύει σε κάτι που τον κάνει να νιώθει καλά , εγω δεν εχω κανένα δικαίωμα να το προσβάλλω , εκτός και αν το κάνει πρώτα ο συνομιλητής μου . Αν ο εκάστοτε άνθρωπος που εχω απέναντι μου μπορεί να σεβαστεί το ότι είμαι άθεη , θα πρέπει και εγω να σεβαστώ αυτό που πιστεύει, άρα σε αυτή την περίπτωση η σάτιρα δεν χωράει. Όταν η συζήτηση γίνεται με ανθρώπους πιο ανοιχτούς και ίσως με ιδέες παρόμοιες με την δική μου, τότε η σάτιρα φυσικά και έχει θέση.

Θα διαφωνήσω μαζί σου εδώ. Προσωπικά πιστεύω πως η σάτιρα έχει θέση παντού. Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει και να πιάνει όποιο θέμα και πρόσωπο επιθυμεί στο στόμα/στυλό/πληκτρολόγιό του.
Σε κάποιες φορές υπάρχει περιθώριο για δικαστική κίνηση εναντίον κάποιου που ξεπερνά κάποια όρια.

Η ιδέα ότι επειδή κάποιοι πιστεύουν στα ζώδια και νιώθουν καλά με τις προβλέψεις τους μου στερεί το δικαίωμα να σατιρίσω αυτό που πιστεύουν, μου είναι παντελώς απεχθής.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλέ άσε τους να χτυπιούνται μέχρι να ξεκαθαρίσουν τις θρηκσευτικές σου καταβολές!

Καλώς ήρθες κοπελίτσα, καλές κουβέντες να έχουμε και ακόμα καλύτερα δρώμενα!
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα claire μου!!! όσο για τα δρώμενα...τα περιμένω πως και πως!!!!
Claire έγραψε:Καλέ άσε τους να χτυπιούνται μέχρι να ξεκαθαρίσουν τις θρηκσευτικές σου καταβολές!
τις δικές μου εννοείς??? νομίζω ότι τις ξεκαθάρισα ευθύς αμέσως.
sugoruyo έγραψε: Θα διαφωνήσω μαζί σου εδώ. Προσωπικά πιστεύω πως η σάτιρα έχει θέση παντού. Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει και να πιάνει όποιο θέμα και πρόσωπο επιθυμεί στο στόμα/στυλό/πληκτρολόγιό του.
Σε κάποιες φορές υπάρχει περιθώριο για δικαστική κίνηση εναντίον κάποιου που ξεπερνά κάποια όρια.

Η ιδέα ότι επειδή κάποιοι πιστεύουν στα ζώδια και νιώθουν καλά με τις προβλέψεις τους μου στερεί το δικαίωμα να σατιρίσω αυτό που πιστεύουν, μου είναι παντελώς απεχθής.
Κανένας δεν σου στερεί το δικαίωμα να κάνεις σάτιρα , ούτε βέβαια την ελευθερία σου να πεις την γνώμη σου.Και βέβαια εαν ήμουν μπροστά σε κάποια σάτιρα σου και ήταν καλή , εγω προσωπικά θα γελούσα πολύ.
Όταν όμως γινεται μια σοβαρή συζήτηση , (και τα πιστεύω , είναι σοβαρή συνήθως) , θα ήταν καλό να μην προσβάλλεις το αντίπαλο στρατόπεδο , όπως δεν θα ήθελες να στο κάνουν.( εντάξει , ναι , δεκτό , ακούγονται τελείως ηλίθια τα ζώδια, τα μεταφυσικά και τα βουντού, και καμιά φορά σε αναγκάζει να σατιρίσεις , αλλά καλό θα ήταν να αποφευχθει αν δεν έχουμε φτάσει σε ακραία σημεία) . Αυτό είναι πάντα, απλώς η γνώμη μου, έτσι συναναστρέφομαι με τους άλλους και έτσι αντιδρώ σε κάθε είδους συζήτηση.( Ξανατονίζω , οχι όταν ο άλλος είναι ακραίος )
Εχεις δει άνθρωπο να πεθαίνει?? έχεις μπει σε νοσοκομείο να δεις μάνα να έχει το παιδί της στην εντατική??? κάν' της σάτιρα με το μοναδικό πράγμα που έχει εκείνη να πιαστεί!! εμένα και στην ιπτάμενη ....σπαλομπριζόλα να μου έλεγε ότι πιστεύει , σάτιρα δεν θα έκανα.
Είμαι άθεη και είναι δικαίωμα μου , θα το υποστηρίζω και με το μεγαλύτερο μένος σε όποιον προσπαθήσει να με προσβάλει γι αυτό!.. δεν θα κάνω το ίδιο στους άλλους εγω. Οχι άλλα μέτρα και άλλα σταθμά. Το τι λέμε όμως μεταξύ μας, π.χ αν οι άθεοι σατιρίζουν , τους άμις(τυχαίο παράδειγμα) ας πούμε, είναι και αυτό δικαίωμα μας και μάλιστα πολύ εποικοδομητικό.
Αν ενας πιστός πάει να σου κάνει πλύση εγκεφάλου και αρχίσει με όλα αυτά πτα φληναφήματα....ε τα θέλει ο πισινούλης του. :lol:
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Απάντηση