Όριο ηλικίας στο φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.

Ποιο θεωρείτε το κατάλληλο όριο ηλικίας για το φόρουμ;

18
6
16%
17
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
16
6
16%
15
2
5%
14
1
3%
13
1
3%
12
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κανένα όριο
21
57%
 
Σύνολο ψήφων: 37
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Αμα εισαι 12 χρονων δεν κανεις για εδω και γενικοτερα στο ιντερνετ να διαλεξεις συναναστροφες με συνομιληκους σου.Για τους αθεους μεταξυ των αλλων που τους καταλογιζουν δεν θελει και πολυ να βγουν να πουν εφτασαν μεχρι να κερνανε καραμελιτσες σε πιτσιρικαδες για να τους αποπροσανατολισουν απο την πιστη.

Κι οσο για την προσφωνηση "φιλε μου" δεν νομιζω να υπαρχει κανενος ειδους φιλια μεταξυ 12χρονου και αγνωστων ενηλικων,κι ουτε φυσικα την θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος.

Οπως μπηκες ετσι βγηκες,τελος.
Τα σκέφτηκα και εγώ τα παραπάνω (και άλλα τόσα) και μάλιστα γι' αυτό δεν επεκτάθηκα πολύ στην απάντηση μου. Είναι πολύ λεπτό το θέμα όταν αφορά τέτοιες ηλικίες και δεν νομίζω ότι όλοι εμείς εδώ είμαστε κατάλληλοι να δίνουμε συμβουλές σε τόσο λεπτά θέματα, όταν αφορούν τέτοιες ηλικίες. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχουν πρόσβαση τόσο νεαρά άτομα στο φόρουμ. Πολλές από τις συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα (και όχι οι περί αθεΐας) δεν είναι για τα μάτια μικρών παιδιών.Αυτό πιθανόν να είναι κάτι αδύνατον μιας και δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε την ηλικία του ατόμου στην άλλη άκρη της οθόνης, αλλά να υπάρχει έστω ένα κουμπί για την είσοδο στο φόρουμ που θα δηλώνουν όσοι θέλουν να συμμετέχουν ότι είναι ενήλικες, ή έστω έφηβοι και όχι παιδιά. Κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει και ως disclaimer και failsafe σε περίπτωση οποιασδήποτε "στραβής". Θα είναι το φόρουμ έστω και τυπικά καλυμμένο νομικά.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίγειος έγραψε:αλλά να υπάρχει έστω ένα κουμπί για την είσοδο στο φόρουμ που θα δηλώνουν όσοι θέλουν να συμμετέχουν ότι είναι ενήλικες, ή έστω έφηβοι και όχι παιδιά. Κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει και ως disclaimer και failsafe σε περίπτωση οποιασδήποτε "στραβής". Θα είναι το φόρουμ έστω και τυπικά καλυμμένο νομικά.
Το πιο απλο ειναι στη σελιδα εγγραφης να λεει "συμφωνω με τους ορους και ειμαι ταδε χρονων". Το ελεγξα πριν λιγο και ειδα οτι σταματαει στο "ορους". ΟΚ ακομα κι αλεξιπτωτιστης να ηταν αυτος που εγραψε, δεν παιχτηκε κατι περιεργο, μια ερωτηση εκανε και ξεκινησε κουβεντα. Δε θυμαμαι αν υπαρχει περιορισμος στα πμ των νεων μελων μαζι με αυτον της προεγκρισης των πρωτων δημοσιευσεων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Επίγειος έγραψε:αλλά να υπάρχει έστω ένα κουμπί για την είσοδο στο φόρουμ που θα δηλώνουν όσοι θέλουν να συμμετέχουν ότι είναι ενήλικες, ή έστω έφηβοι και όχι παιδιά. Κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει και ως disclaimer και failsafe σε περίπτωση οποιασδήποτε "στραβής". Θα είναι το φόρουμ έστω και τυπικά καλυμμένο νομικά.
Το πιο απλο ειναι στη σελιδα εγγραφης να λεει "συμφωνω με τους ορους και ειμαι ταδε χρονων". Το ελεγξα πριν λιγο και ειδα οτι σταματαει στο "ορους". ΟΚ ακομα κι αλεξιπτωτιστης να ηταν αυτος που εγραψε, δεν παιχτηκε κατι περιεργο, μια ερωτηση εκανε και ξεκινησε κουβεντα. Δε θυμαμαι αν υπαρχει περιορισμος στα πμ των νεων μελων μαζι με αυτον της προεγκρισης των πρωτων δημοσιευσεων.
Βρε το παιδί δεν έκανε κάτι κακό, ούτε περίεργο. Όπως είπες, μπήκε και ρώτησε κάτι. Αλλά για να είμαστε διασφαλισμένοι σαν φόρουμ, καλό είναι να υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας σχετικά με το ποιες ηλικίες δεχόμαστε εδώ μέσα σαν συνομιλητές.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ μάλλον. Σοβαρότατος χώρος είμαστε, προσηλυτισμούς ούτως ή άλλως δεν κάνουμε, γνώμες ανταλλάσσουμε. Αν κάποιος μικρός μπορεί από μόνος του να πλοηγηθεί σε διαδικτυακά μονοπάτια, δεν βλέπω τον λόγο να αποτελεί το δικό μας μετερίζι μία εκ των απαγορευμένων προσβάσεών του. Μην βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας. Φανταστείτε σε πόσους άλλους -ενδεχομένους προβληματικούς για την είσοδο τόσο μικρών παιδιών- μπορεί να μπαίνει.

Απ' την άλλη, ξέρει κανείς αν σε άλλα μεγαλύτερα και πολυπληθέστερα φόρα -παγκοσμίως, θα έλεγα- υπάρχουν αντίστοιχοι κανονισμοί; Αν ναι, το συζητάμε σε πιο σοβαρή βάση.

Βέβαια, ούτως ή άλλως, επειδή ακριβώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιος του απαντάει από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου, πιο πολύ για το θεαθήναι θα είναι υποθέτω ένας τέτοιος κανόνας, και μάλιστα θα εμποδίζει ένα παιδί όπως το συγκεκριμένο να διατυπώσει ευθέως και ειλικρινά τους προβληματισμούς του, όπως εν προκειμένω, καλή ώρα.
Off Topic
Εφόσον, το λέω γι' άλλη μια φορά, είναι όντως ό,τι δηλώνει. 12 ετών, για όνομα του Μακαρονοτέρατος, ούτε γυμνάσιο δεν πήγε ακόμα!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
Σε σχέση με την αντίδραση στην ηλικία και στις απόλυτες τοποθετήσεις επ'αυτής, έχοντας υπάρξει "αυτός ο 12χρονος", θα διαχωρίσω ρητά και κατηγορηματικά τη θέση μου και θα διαφωνήσω κι εγώ όπως ο Τάσος. Νομική κάλυψη σαφώς και χρειάζεται*, καθώς και υπευθυνότητα. Όχι ευθυνοφοβία όμως. Προσωπικά και επί της ουσίας δε θα αρνηθώ ποτέ σε κανέναν διάλογο αποκλειστικά και μόνο λόγω της ηλικίας του. Το θεωρώ πολύ υποτιμητικό και λάθος. Κάποιοι στα 12 τους είναι πιο ώριμοι από κάποιους στα 20 τους, και η απόρριψη χωρίς εξέταση είναι αλλουνού αμπέλια κατ'εμέ. Πιθανώς όμως να είναι λίγο εκτός θέματος αυτή η συζήτηση, ούτως ή άλλως, γι'αυτό θα τη βάλω ώς offtopic.

*Και ναι, μεγάλα φόρουμ έχουνε όριο ηλικίας, αλλά αυτό είναι συνήθως τα 12, μην περιμένει κανείς 18/21+, αυτά είναι όρια για τσοντοsite.
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

snm έγραψε:
Off Topic
Σε σχέση με την αντίδραση στην ηλικία και στις απόλυτες τοποθετήσεις επ'αυτής, έχοντας υπάρξει "αυτός ο 12χρονος", θα διαχωρίσω ρητά και κατηγορηματικά τη θέση μου και θα διαφωνήσω κι εγώ όπως ο Τάσος. Νομική κάλυψη σαφώς και χρειάζεται*, καθώς και υπευθυνότητα. Όχι ευθυνοφοβία όμως. Προσωπικά και επί της ουσίας δε θα αρνηθώ ποτέ σε κανέναν διάλογο αποκλειστικά και μόνο λόγω της ηλικίας του. Το θεωρώ πολύ υποτιμητικό και λάθος. Κάποιοι στα 12 τους είναι πιο ώριμοι από κάποιους στα 20 τους, και η απόρριψη χωρίς εξέταση είναι αλλουνού αμπέλια κατ'εμέ. Πιθανώς όμως να είναι λίγο εκτός θέματος αυτή η συζήτηση, ούτως ή άλλως, γι'αυτό θα τη βάλω ώς offtopic.

*Και ναι, μεγάλα φόρουμ έχουνε όριο ηλικίας, αλλά αυτό είναι συνήθως τα 12, μην περιμένει κανείς 18/21+, αυτά είναι όρια για τσοντοsite.
Off Topic
Δεν είναι θέμα ευθυνοφοβίας και δεν είναι θέμα των απλών μελών βασικά. Είναι θέμα προστασίας του φόρουμ χωρίς να είναι άρνηση διαλόγου λόγο ηλικίας, ούτε υποτίμησης. Όπως και να έχει είναι μια πρόταση. Όσοι έχουν κάνει διαχειριστές σε φόρουμ ξέρουν ότι στραβές τυχαίνουν.
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Επίγειος έγραψε:
Off Topic
Όσοι έχουν κάνει διαχειριστές σε φόρουμ
Off Topic
Του υποφαινόμενου συμπεριλαμβανομένου. Επίσης, προς τί το "δεν είναι θέμα των απλών μελών"; Απλά μέλη ήταν κι αυτά που αντέδρασαν έτσι. Προς τί ο ψευδοδιαχωρισμός; ;)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

snm έγραψε:
Επίγειος έγραψε:
Off Topic
Όσοι έχουν κάνει διαχειριστές σε φόρουμ
Off Topic
Του υποφαινόμενου συμπεριλαμβανομένου. Επίσης, προς τί το "δεν είναι θέμα των απλών μελών"; Απλά μέλη ήταν κι αυτά που αντέδρασαν έτσι. Προς τί ο ψευδοδιαχωρισμός; ;)
Off Topic
Το "δεν είναι θέμα των απλών μελών" αφορά την πρόταση που έγινε πάνω σε μια προσωπική μου άποψη για το αν πρέπει να μπορούν να μπουν στο φόρουμ τόσο νεαρά άτομα. Είναι θέμα διαχείρισης του φόρουμ και η πρόταση αφορά αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις σε αυτό το φόρουμ. Δεν έκανα την πρόταση για να την επεξεργαστούν τα μέλη, αλλά οι διαχειριστές, επειδή αυτοί έχουν και την όποια ευθύνη για τον χώρο αυτό.

Το ότι κάποια μέλη συμφώνησαν ή διαφώνησαν με την πρόταση αυτή είναι μια παρενέργεια που δεν επιδίωκα. Τους λόγους που πιστεύω ότι πρέπει να γίνει αυτό τους έγραψα εξαρχής, οπότε δεν μένει και κάτι άλλο να συμπληρώσω. Είναι θέμα διαχειριστών αν θα το υιοθετήσουν ή θα το απορρίψουν.
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
Έκανες μια σκέψη σε ένα φόρουμ συζητήσεων. Συζητιέται. Δεν είναι στην κρίση σου ποιος θα εκφέρει άποψη και ποιος όχι, ούτε τί άποψη θα είναι αυτή, δυστυχώς ή ευτυχώς. Δεν είναι "παρενέργεια" η συζήτηση σε ένα φόρουμ. Είναι ο λόγος ύπαρξής του. Εάν θέλεις ιδιωτική συζήτηση, υπάρχουν τα ΠΜ. :) Προσωπικά, απαντάω απλά και μόνο γιατί απ'όλες τις απόψεις επί του θέματος, επιλεκτικά, μόνο τη δική μου επιχείρησες να αποτρέψεις, και δεν είμαι άνθρωπος που δέχεται εύκολα ετσιθελικές "επιταγές".

Επί του θέματος της ηλικίας, επαναλαμβάνω για να επιστρέψουμε στο κυρίως όφτοπικ, υπάρχει μια "δικλείδα" στη διαδικασία εγγραφής που επιτρέπει στους χρήστες άνω των 12 μόνο, να εγγραφούν. Είναι έτσι διαμορφωμένη η πλατφόρμα, δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις ή ρυθμίσεις. Ή, για να είμαι πιο αντικειμενικός, δεν υπήρχαν την τελευταία φορά που ήμουν προσωπικά σε ACP, πριν 2-3 χρόνια.
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατά τη γνώμη μου δεν είμαστε καθόλου εκτός θέματος· δείτε τον τίτλο του.
Όσον αφορά το όριο των 12 ετών που λες, Σωτήρη, ούτως ή άλλως πιο μικρές ηλικίες είναι πολύ δύσκολο να έχουν τόσες γνώσεις κι εξοικείωση διαδικτυακή για να μπορούν να μπαίνουν σε παρόμοιους διαδικτυακούς τόπους.
Off Topic
snm έγραψε:... θα διαφωνήσω κι εγώ όπως ο Τάσος...
Σούζυ, είπαμε.
Θα σου στείλω μήνυμα στο φβ.
: brrr : :mrgreen: Συμφωνούμε κι αλλού αρκετές φορές. Αυτό είναι όντως γνήσια offtopic. :whistle:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

...έγραψα ένα μακροσέντονο, να απαντήσω στον snm, αλλά το έσβησα. Δεν υπάρχει λόγος. Έκανα μια σαφή πρόταση (και όχι σκέψη) προς τους διαχειριστές. Ας αποφασίσουν οι ίδιοι τι θέλουν να πράξουν και αν θέλουν να φέρουν το θέμα σε δημόσια διαβούλευση στο φόρουμ.

Τις καλημέρες μου. :)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Με αφορμή τη συζήτηση που ξεκίνησε εδώ, θεωρείτε ότι πρέπει να υπάρχει όριο ηλικίας για όσους γράφονται στο φόρουμ;

Μερικές σκόρπιες σκέψεις:
1) Είναι προφανές βέβαια ότι στο ίντερνετ είσαι ό,τι δηλώσεις, και ότι δεν υπάρχει τρόπος να βεβαιωθεί με ασφάλεια η ηλικία κάποιου που θα γραφτεί μέλος.
2) Είναι εξίσου προφανές ότι κάποιος κακόβουλος θα μπορούσε να δει την όποια συμμετοχή ανηλίκων εδώ μέσα και να πει ότι προσπαθούμε να προσηλυτίσουμε παιδιά. Ακόμα χειρότερα, να το πει αυτό για την Ένωση, παρόλο που στο καταστατικό της αναφέρεται ρητά ότι μέλη γίνονται μόνο ενήλικες.
3) Θεωρώ ότι η πλειονότητα των μελών του φόρουμ έχει απαντήσει πολύ σωστά και ώριμα στους (υποτιθέμενους) ανήλικους που έρχονται εδώ κατά καιρούς.

Off Topic
Disclaimer: Η παρούσα δημοσκόπηση γίνεται από προσωπική απορία και μόνο. Η διαχειριστική ομάδα του φόρουμ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτήν, και δεν δεσμεύεται να εφαρμόσει κάποιον ηλικιακό περιορισμό που θα προκύψη απ' τη δημοσκόπηση.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Πέραν της αντικειμενικής αδυναμίας διαπιστώσεως της ηλικίας του εγγραφομένου, έχω να πω το εξής: Η ηλικία δεν (πρέπει να) μετράται σε έτη αλλά σε νοητική ικανότητα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον Άναρχο, από προσωπική εμπειρία. Θα μου κακοφαινόταν πολύ ως έφηβος αν με "πετάγανε απ'έξω λόγω ηλικίας", όταν ψάχνω ένα στήριγμα λογικής μέσα σε μια χώρα θρησκοληψίας. Αν είναι αρκετά μεγάλο το 6χρονο να κάνει Θρησκευτικά, είναι αρκετά μεγάλο και το.. 12χρονο για να ΜΗΝ κάνει. Υπάρχουν κι άλλα επίπεδα, βέβαια, όπως γλώσσα και πράγματα που μπορεί να συζητηθούν ελεύθερα εδώ μέσα αλλά δε θεωρούνται κατάλληλα για ανήλικους (κι ας ξέρουμε όλοι ότι τα ίδια κάναμε και λέγαμε στο σχολείο κι εμείς, άλλο θέμα αυτό, ας πούμε τυπικά). Απ'αυτήν την άποψη το θεωρώ δεκτό να μπει ένα όριο για τυπικούς λόγους, λοιπόν. Ίσως με βάση τη λογική να μπορούμε να το εξισώσουμε με την ηλικία συναίνεσης; Σίγουρα αν είναι αρκετά μεγάλος κάποιος νομικά για σεξουαλική επαφή, θα είναι και αρκετά μεγάλος για ν'ακούει "κακά λογάκια" φαντάζομαι, οπότε θα βάλω 15 εγώ (αν και ιδανικά θα έλεγα κανένα όριο). Ξέρω πιτσιρίκια πολύ πιο συνειδητοποιημένα απ'τα 12-13 τους, αλλά ας το κρατήσουμε με βάση τον κανόνα κι όχι τις εξαιρέσεις.

ΥΓ: Επίσης, "προσηλυτισμός" στον οποίο πάει το "θύμα" και ψάχνει να βρει κάποιον να τον "προσηλυτίσει" πρέπει να'ναι παγκόσμια καινοτομία :think:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snm την 03 Ιούλ 2014 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Επίσης, να προσθέσω κάτι; Μήπως θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψη μας και την άλλη πλευρά; Είσαι 12-13 χρονών. Ζεις σε μια "Θεοκρατία" όπου συγγενείς και κοινωνία πιθανόν να σου τρώνε τ'αυτιά για τους "σατανικούς εγκληματίες άθεους προδότες" κτλ. Ήδη νιώθεις χαμένος, ήδη νιώθεις μόνος, λόγω της ηλικίας, κι έχεις απώ πάνω τις ενοχές που σου φορτώνουν επειδή δεν πιστεύεις. Ψάχνεις ένα καταφύγιο, έναν άνθρωπο να σου πει πέντε πράγματα, να σου δείξει πέντε ορίζοντες, πέντε βιβλία, πέντε ντοκιμαντέρ, και να σε καθησυχάσει ότι δεν είσαι ο ... αντίχριστος. Κι αντιμετωπίζεις τί; Απόρριψη κι από εκεί; "ουτε φυσικα την [φιλία μαζί σου] θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος. Οπως μπηκες ετσι βγηκες,τελος."; Ειλικρινά, ντράπηκα όταν τα διάβασα. Άποψή μου, αλλά αυτή είναι. Άλλο να συζητήσουμε με γεγονότα κι επιχειρήματα και να διαφέρουν οι απόψεις μας, άλλο να γίνουμε Άνθιμοι στη θέση των Ανθίμων. Ο εχέφρων άνθρωπος θα ήταν ο πρώτος που θα έδινε στήριγμα και τροφή για σκέψη στον αναπτυσσόμενο, όχι το αντίθετο. Δε θα βγούμε και για ουίσκι και για γκόμενες, όχι, αλλά μην ακούω κι ότι δεν μπορώ ν'απαντήσω πέντε πράγματα, να δώσω ένα λινκ για Ρουσσώ, ή κάτι τέτοιο, γιατί με κάνει... "αλλόφρωνα". :/
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δική μου άποψη είναι ότι το όριο εγγραφής πρέπει να είναι τουλάχιστον 16 ετών.

Δεν έχει να κάνει μόνο με τις συζητήσεις περί αθεΐας που βρίσκονται στο φόρουμ, αλλά κυρίως με άλλα νήματα που κατά καιρούς διαβάζω και τα θεωρώ ακατάλληλα για 12χρονους είτε λόγο λεξιλογίου, είτε λόγω εικόνων.

Αν το φόρουμ απευθυνόταν σε όλες τις ηλικίες, τότε θα έπρεπε να γίνεται σφιχτό moderation σε θέματα λεξιλογίου αλλά και ανάρτησης εικόνων και βίντεο ακατάλληλων για ανηλίκους, σε όλα τα νήματα. Από την στιγμή που δεν γίνεται αυτό το σφιχτό moderation (και σωστά κατά την γνώμη μου) θα πρέπει να υπάρχει μια δικλείδα που να αποτρέπει ανηλίκους να εκτίθενται σε τέτοιες εικόνες, άσχετα αν πατώντας το κουμπί ψεύδονται. Είναι μια δικλείδα για κάλυψη του φόρουμ. Αυτό είναι το ένα σκέλος.

Το δεύτερο σκέλος είναι το σημείο που ειπώθηκε για "προσηλυτισμό". Παρότι είναι αστείο ως έννοια να προσηλυτίσεις κάποιον προς την αθεΐα, αυτό δεν αποκλείει κάποιοι θρησκόληπτοι γονείς, ενοχλημένοι, να κινηθούν εναντίον του φόρουμ και της Ένωσης, ακόμη και αν διαπιστώσουν ότι απλώς συζητάμε με 12χρονους σοβαρά και υπεύθυνα. Δεν αποκλείει επίσης το γεγονός να παρουσιαστούν οι ίδιοι ως ανήλικοι αυτής της ηλικίας με τέτοιους ακριβώς σκοπούς. Το όριο ηλικίας διασφαλίζει το φόρουμ και τους υπευθύνους του και σε αυτή την περίπτωση.

Το τρίτο σκέλος είναι αυτό που προστατεύει το ίδιο το ανήλικο άτομο. Εδώ μέσα μπορεί να συζητάμε μεταξύ μας, αλλά δεν ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο διπλανός μας. Μπορεί κάποιος ανήλικος που θα μπει εδώ (ή και σε όποιο άλλο φόρουμ δεν το ειδικεύω) και δηλώσει την ηλικία του να "πλευριστεί" από κάποιον ενήλικο "κυνηγό", μέσω "φιλικών" πμ, για άλλους σκοπούς, άσχετους με την θεματολογία του φόρουμ.. Ξαναλέω, δεν το γράφω για αυτό το φόρουμ, αλλά είναι κάτι που ισχύει σε ολόκληρη την διαδικτυακή κοινωνία. Κι ο 16 χρόνος ανήλικος είναι τεχνικά, αλλά πολύ περισσότερο ψυλλιασμένος για τέτοιες καταστάσεις που μπορεί να του τύχουν διαδικτυακά από ότι ένας 12χρόνος.

Πιστεύω ότι ένας ανήλικος των ηλικιών 10-12 χρονών δεν έχει καμία δουλειά να συναναστρέφεται σε τέτοιο επίπεδο με αγνώστους 40-50 χρονών. Για κανέναν λόγο.

Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει όριο ηλικίας εγγραφής στο φόρουμ και συμμετοχής στις δημόσιες συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
Zee Prime
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011 13:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεωρώ οξύμωρο αυτό που ειπώθηκε από κάποιον ή υπαινίχθηκαν κάποιοι, στο αρχικό ποστ, ότι "η θέση του 12χρονου δεν είναι εδώ και να ψάξει για συνομηλίκους του". Σε ποια κοινωνία ιστορικά υπήρξε παρόμοιο φαινόμενο, να απεμπολείται ένα άτομο νεαρής ηλικίας από την πρόσβαση σε συμβουλές ώριμων ηλικιακά και πνευματικά ατόμων και να οδηγείται σε ανώριμους (και με έλλειψη ανάλογων εμπειριών που απαιτεί το θέμα της ζητούμενης συμβουλής) συνομήλικες;

Σκεφτείτε μόνο ότι η "απέναντι όχθη", με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, τα παίρνει από βρέφη για να τα διδάξει τις θρησκευτικές της μπαρούφες. Και μεις θα αρνηθούμε την πρωτοβουλία ενός παιδιού που είχε τη γνώση και το θάρρος να βρει την Ε.Α. και το κατάλληλο thread και να ζητήσει από ανθρώπους που έχουν περάσει από παρόμοια φάση, μια συμβουλή; Το παιδί δε ρώτησε αν υπάρχει Θεός ή όχι. Έχει πάρει θέση σ' αυτό. Και μπορεί όποτε θέλει να την αλλάξει, αν κρίνει έτσι. Ρώτησε για το πως αντιδρά σε κάτι που λίγο πολύ έχουμε περάσει όλοι εμείς. Και μεις θα του πούμε "φύγε από δω";
Σκεφτείτε το!
"Δεν υπάρχουν ακόμη αρκετά στοιχεία για μια θετική απάντηση."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

snm έγραψε:Ε Κι αντιμετωπίζεις τί; Απόρριψη κι από εκεί; "ουτε φυσικα την [φιλία μαζί σου] θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος. Οπως μπηκες ετσι βγηκες,τελος."; Ειλικρινά, ντράπηκα όταν τα διάβασα.
:text-yeahthat:

Εγώ νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε έχει θέμα με την ηλικία (πραγματική η νοητική) κάποιου συνομιλητή του, καλό θα είναι να μη συμμετέχει σε συζητήσεις που συμμετέχει ο συγκεκριμένος συνομιλητής. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να μιλούν με όλους, όμως σίγουρα επιβάλλεται να είναι ευγενικοί όταν επιλέγουν να το κάνουν, και όχι να προσπαθούν να τον διώξουν για οποιοδήποτε λόγο.

Ο προσηλυτισμός ορίζεται ως η επίμονη προσπάθεια μεταβολής του θρησκεύματος, όχι η συνομιλία, ειδικά αν ο άλλος λέει ήδη είμαι άθεος. Δεν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει την συνομιλία με ανήλικους οποιασδήποτε ηλικίας. Για όνομα! Από τη στιγμή που οι γονείς του του εμπιστεύονται την ελευθερία να μπαίνει στο ίντερνετ και να ψάχνει, ήδη κάποιος έχει αξιολογήσει την ωριμότητα του με πολύ πιο ειδικά κριτήρια από τα δικά μας που ρωτάμε πόσο είσαι.

Επιπλέον ανησυχώ ότι μια ερώτηση «είστε πάνω από 18» κατά την είσοδο είναι πολύ πιο επιζήμια για τη φήμη του φόρουμ στα μέλη (οποιασδήποτε ηλικίας) που εγγράφονται καθώς παραπέμπει σε άλλα πράγματα. Και για το «πάνω από 16 ετών» η το πάνω από οποιαδήποτε ηλικία. (από την υποτιθέμενη ασφάλεια που ένα τέτοιο μέτρο παρέχει)

Το πολύ πολύ που θα δεχόμουν, είναι στους όρους χρήσης να μπει μια επισήμανση για ασφάλεια ανηλίκων στο διαδίκτυο, και ότι σε περίπτωση που κάποιος νιώσει ότι απειλείται να επικοινωνήσει άμεσα με κάποιο διαχειριστή.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αν και είμαι κατά οποιουδήποτε ορίου, επί της διαδικασίας να πω ότι ο τρόπος με τον οποίο τέθηκε το δημοψήφισμα δεν ειναι σωστός, αφού κατακερματίζονται οι ψήφοι όσων θέλουν όριο ηλικίας.

Αν π.χ. πουν 10 ότι δε θέλουν όριο, 8 ότι θέλουν όριο τα 18, άλλοι 8 ότι θέλουν όριο τα 17, άλλοι 8 ότι θέλουν όριο τα 16 κ.λπ., τότε ποιο ειναι το αποτέλεσμα; Ότι δε θελουμε όριο;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Κανένα όριο.
Απάντηση