Υπουργειο Επιστημων και Τεχνολογιας

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Υπαρχει σχετικο θεμα απο τον Υοg στο γκρουπ που ειναι εδω:


αντι να απαντησω εκει, θα απαντησω εδω και θα το ριξω σαν ιδεα μιας και δε γνωριζω τις διαδικασιες που θα χρειαζοταν κατι τετοιο.

το εγραψα μολις και σε ενα φιλο, θα το γραψω και εδω:

"ειμαστε το λικνο του πολιτισμου και αντι για υπουργειο επιστημης και τεχνολογιας εχουμε υπουργειο παιδειας και θρησκευματων και προφανως εννοει μονο ενα.
πραγμα που εχουν στις φιλιππινες που ειναι μανιακοι με τη θρησκεια και δεν εχουμε εδω που δηλωνουν μανιακοι αλλα ειναι απλα προβατοβλαχοι που δεν εχουν ιδεα καν τι πιστευουν, απλα μονο και μονο γιατι μεγαλωσαν εδω και φοβουνται τον κοινονικο στιγματισμο."

ενα τετοιο θεμα θα επρεπε να πιεσουμε θαρρω να υπαρξει το οποιο δε θα μπορει να ειναι υπο τον ελεγχο της ελληνικης εκκλησιας αλλα υπο τον ελεγχο ανθρωπων που δε πασχουν απο θρησκευτικο η κοινονικο προβατισμο και ειναι της λογικης, της γνωσης και της αληθειας.
σε λιγο καιρο εχουμε ευρωεκλογες και καλουμαστε να παμε να ψηφισουμε ατομα που εχουν ταχθει υπερ της θρησκειας ειτε επειδη το πιστευουν, ειτε επειδη το λενε για να πεισουν τους θρησκευομενους.
Κανενας δεν εχει πεισει εμενα και εσας (οχι ολους ισως, αλλα ας μη μπουμε στα κομματικα) που δεν ειμαι ουτε θρησκευομενος και ουτε σε καποια κατηγορια σχετικη με αυτο.
Κανενας δεν εχει ασχοληθει με την αναπτυξη αυτης της χωρας τοσο σοβαρα, ωστε να επενδυσει στην τεχνολογια και την επιστημη.

Η προταση μου ειναι απλη:
Προφανως την τωρινη κυβερνηση οπως εχει για να την πεισουμε θα χρειαστει καποιος που γνωριζει νομικα αλλα και πολιτικα πως θα μπορουσαμε να συμπεριλαβουμε ενα υπουργειο Επιστημων και Τεχνολογιας (εαν δεν το αντικαταστησουμε με το Θρησκευματων). Καλω λοιπον ατομα που γνωριζουν η θελουν να ασχοληθουν με αυτο το θεμα μεχρι τελους, να δηλωσουν παρων.
Επισης ατομα που τους ενδιαφερει η εχουν κανει μια τετοια κινηση παλιοτερα, να μας πουνε αποψεις, ενστασεις (ειμαι σιγουρος θα υπαρξουν) και συμβουλες.
Σκοπος μας δεν ειναι να εμπλακουμε στην πολιτικη και τον κομματισμο. Σκοπος μας ειναι να υπαρξει μια σχετικα λογικη εκπαιδευση των παιδιων μας στο σχολειο. Μια εκπαιδευση που δε σταματαει στο μαθημα της εξελιξης, μια εκπαιδευση που δε στηριζεται στο "ο θεος τα δημιουργησε ολα", μια εκπαιδευση που θα βοηθησει τα παιδια, εμας και τη χωρα ολοκληρη.


:D
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"ειμαστε το λικνο του πολιτισμου"

Τι είμαστε λέει; :mrgreen:


Εικόνα

Τούτ’ η γη μας με τ’ αρχαία,
γη δεν φαίνεται τυχαία.

Τούτ’ η γη των Παρθενώνων,
βγάζει πλήθος ημιόνων.

Τούτ’ η γη των καφενέδων,
βγάζει πλήθη κουνενέδων.

Τούτ’ η γη με τους κοτίνους,
βγάζει πλήθος Αρλεκίνους

και κηφήνας και παλιάτσους,
πούχουν μάγουλα και μπάτσους.

Τούτ’ η γη μας η Ρωμιά,
βγάζει τόση φρονιμιά,

που δεν την χωρεί το σπίτι,
του Ζωρζή Δρομοκαΐτη.

(Γ. Σουρή, απόσπασμα από το ποίημα «Ο Ρωμιός»).
État de siège
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

που λεει ο λογος.

ετσι μας βλεπουν στο εξωτερικο, γι'αυτο και το ανεφερα. ισως επρεπε να δηλωσω τον σαρκασμο μου σε αυτη τη δηλωση.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιστημη κι οτιδηποτε δεν γενναται απο το μηδεν και δεν βασιζεται στις μερες μας πανω στη φαεινη ιδεα ενος φωτισμενου.Μπορει να εχουμε παμπολλους πτυχιουχους μηχανολογους του πανεπιστημιου αλλα εγιναν τετοιοι ακριβως και μονον για να μην λερωνουν τα χερια τους με γρασα και βρωμιες.

Να υπογραψουν για ανελκυστηρες,ανατρεπομενα,αλλαγες κινητηρων,κι οτι αλλο θελετε το οποιο υπαρχει σαν εφαρμογη και χρειαζεται απλα μια πιστοποιηση και να αμοιφθουν για αυτο.

Αλλα να καθησει να σχεδιασει καποιος απο την αρχη και να κατασκευασει κατι για αυτο δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι μπορει να γινει.Δεν ξερω αν στο πανεπιστημιο διδασκουν ευτελεις δραστηριοτητες οπως κοπη και συγκολληση μεταλλων,κι αν συμβαινει σε καποιο εξαμηνο θα ειναι χειροτερο απο πολιτισμικο σοκ για τους αριστουχους της πρωτης δεσμης.

Οποτε αμα δεν ξερεις ο ιδιος να κατασκευασεις την ιδεα σου επομενο ειναι να μην εχεις ιδεες,αμα βασιζεσαι επανω στους αλλους τοτε την ιδεα σου θα την εκμεταλλευτουν αλλοι.

Αλλα επειδη η παιδεια εχει παρα πολλα προβληματα προτεινω ακομα περισσοτερες απεργιες και καταληψεις μηπως ειναι αυτο το προβλημα που εμποδιζει να διορθωθουν ολα τα κακως κειμενα.Οτι δεν χτυπαμε αρκετα το κεφαλι μας στον τοιχο και δεν αλλοφρονουμε επαρκως και γιαυτο τα παθαινουμε ολα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

merQree έγραψε: ετσι μας βλεπουν στο εξωτερικο.
Έτσι μας έβλεπαν τον 18ο αιώνα και στις αρχές του 19ου αιώνα, μέχρι που ήρθαν και μας είδαν από κοντά. :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

επικουρειος έγραψε:...Αλλα να καθησει να σχεδιασει καποιος απο την αρχη και να κατασκευασει κατι για αυτο δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι μπορει να γινει.Δεν ξερω αν στο πανεπιστημιο διδασκουν ευτελεις δραστηριοτητες οπως κοπη και συγκολληση μεταλλων,κι αν συμβαινει σε καποιο εξαμηνο θα ειναι χειροτερο απο πολιτισμικο σοκ για τους αριστουχους της πρωτης δεσμης....
Προ αμνημονεύτων ( :D ), φοιτητής ων του Φυσικού τμήματος του Καποδιστριακού πανεπιστημίου, εδιδάχθην εργαστηριακά μαθήματα μηχανολογίας και μηχανουργείου. Το μάθημα ήτο υποχρεωτικό, ετήσιο, εν δίωρο εβδομαδιαίως...
Φαντάζομαι ότι και σήμερα υπάρχουν ανάλογα μαθήματα στις σχετικές σχολές.
Κατά τ' άλλα, ένας μηχανολόγος μπορεί να συλλάβη την ιδέα αλλά για την πειραματική εφαρμογή βεβαίως θα χρειασθή ετέρους σχετικούς ειδικούς τεχνίτες (ειδικότητες οι οποίες λαμβάνονται σε ανώτερες και μέσες σχολές Τ.Ε.Ι. και Ι.Ε.Κ.).
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Άναρχου λίγο πιο πρόσφατα, ένα από τα εργαστήρια ήταν το διαβόητο σφυράκι που έπρεπε να κάνουμε, μηχανολογικό σχέδιο, κοπή μετάλλων χρήση όλου του εξοπλισμού του μηχανουργείου (και χειροκίνητων εργαλείων βεβαίως) για να γίνει. πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Υπουργείο... τίνος πράγματος είπαμε;
Αν κάνετε καμιά μνεία στην "παιδεία" σε σχέση με επιστήμη, θυμηθείτε να αναφέρετε αυτό. Μυθολογία (θρησκευτική) σε βιβλίο επιστήμης (φυσική). Και όποιος έχει όρεξη ας ξαναπιάσει το θέμα του εκεί νήματος (διαθεματικές θρησκευτικές αναφορές σε σχολικά βιβλία).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

merQree έγραψε:που λεει ο λογος.

ετσι μας βλεπουν στο εξωτερικο, γι'αυτο και το ανεφερα. ισως επρεπε να δηλωσω τον σαρκασμο μου σε αυτη τη δηλωση.
Όπως ανέφερε και ο αείμνηστος Λιαντίνης, η Δύση μας βλέπει πια ως "βαλκανιλίκι".
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Stan έγραψε:
merQree έγραψε:που λεει ο λογος.

ετσι μας βλεπουν στο εξωτερικο, γι'αυτο και το ανεφερα. ισως επρεπε να δηλωσω τον σαρκασμο μου σε αυτη τη δηλωση.
Όπως ανέφερε και ο αείμνηστος Λιαντίνης, η Δύση μας βλέπει πια ως "βαλκανιλίκι".
Spoiler: Εμφάνιση
Όταν βλέπω τον εαυτό μου μέσα στον καθρέπτη, βλέπω κάτι, αυτό που νομίζω.
Όταν βλέπω κάποιον άλλον μέσα στον καθρέπτη, βλέπω κάτι, αυτό που νομίζω.
Όταν βλέπω κάποιον ανφάς, βλέπω κάτι, αυτό που νομίζω.
Όταν βλέπω κάποιον προφίλ, βλέπω κάτι, αυτό που νομίζω.
Όταν βλέπω κάποιον φρομ μπακ, βλέπω κάτι, αυτό που νομίζω.
Για να μην νομίζεις υπάρχει και αυτό!
Τι σε νοιάζει βρε αδελφέ πως σε βλέπει ή βλέπεις τον εαυτό σου ή τον καθένα.
Σημασία έχει πως αισθάνεσαι είσαι υγιής?
Είσαι ευτυχής?
Είσαι ισορροπημένος?
Συνάδεις?

ή είσαι Ιμπραήμης? :lol:
Ιμπραήμ μην το πάρεις προσωπικά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αναρχος έγραψε:
επικουρειος έγραψε:...Αλλα να καθησει να σχεδιασει καποιος απο την αρχη και να κατασκευασει κατι για αυτο δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι μπορει να γινει.Δεν ξερω αν στο πανεπιστημιο διδασκουν ευτελεις δραστηριοτητες οπως κοπη και συγκολληση μεταλλων,κι αν συμβαινει σε καποιο εξαμηνο θα ειναι χειροτερο απο πολιτισμικο σοκ για τους αριστουχους της πρωτης δεσμης....
Προ αμνημονεύτων ( :D ), φοιτητής ων του Φυσικού τμήματος του Καποδιστριακού πανεπιστημίου, εδιδάχθην εργαστηριακά μαθήματα μηχανολογίας και μηχανουργείου. Το μάθημα ήτο υποχρεωτικό, ετήσιο, εν δίωρο εβδομαδιαίως...
Φαντάζομαι ότι και σήμερα υπάρχουν ανάλογα μαθήματα στις σχετικές σχολές.
Κατά τ' άλλα, ένας μηχανολόγος μπορεί να συλλάβη την ιδέα αλλά για την πειραματική εφαρμογή βεβαίως θα χρειασθή ετέρους σχετικούς ειδικούς τεχνίτες (ειδικότητες οι οποίες λαμβάνονται σε ανώτερες και μέσες σχολές Τ.Ε.Ι. και Ι.Ε.Κ.).
Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το καπάκι της κονσέρβας που δεν μπορεί η γυναίκα σου είσαι για τα μπάζα.

Μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, σιδεράδες, οικοδόμους κτλ
Σε καμιά 30αρια χρόνια θα έχουμε :lol:

Έχουμε πολλούς που σχεδιάζουν, κατασκευάζουν και δημιουργούν, αλλα δεν τους ξέρει ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους.

Τους άλλους τα λαμόγια τα κάνατε γνωστά εσείς που τα ψηφίσατε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση