Γιατί η αθεΐα οδηγεί στην αναρχία και τον υλισμό

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε: σταν
βαζεις αυθαιρετα ενα στοπ στο infinite regress. αν υπαρχει θεος που δημιουργησε τα παντα, τοτε ποιος δημιουργησε τον θεο? αν πεις οτι δεν υπαρχει κατι που δημιουργησε τον θεο, τοτε βαζεις τον θεο σαν αρχη αυτου του κοσμου. απο εκει και περα μπορεις να υποστηριξεις οτι αυτος ο κοσμος δεν εχει καποια αισθητα ορια. αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι αναρχος, σημαινει οτι ειναι απειρος. δηλαδη λες οτι ο κοσμος εχει αρχη τον θεο αλλα ειναι απειρος. ελπιζω να γινεται αντιληπτη η διαφορα.
Δεν βάζω αυθαίρετα κανένα στοπ. Όποιον θεϊστή και να ρωτήσεις θα σου πει αφελέστατα ότι ο Θεός υπήρχε πάντα και δεν έχει αρχή. Οσον αφορά τον κόσμο, και πάλι θα σου πει ότι ο Θεός είναι στον ίδιο κόσμο και όχι στον κόσμο του. Εκτός αν είσαι Επικούρειος, όχι ο χρήστης αλλά ο φιλόσοφος.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

nik_korosis έγραψε:κλαιρ
υπαρχει αλλο φορουμ γιατι εδω τμημα για την πολιτικη δεν βρισκω
Εδώ βρε, κοτζάμ ενότητα έχουμε για την πολιτική.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Εύκολα μπαίνεις, δύσκολα βγαίνεις
:mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

@ nik_korosis
Διάβαζε τι έχω γράψει πριν μου "απαντήσεις".
Σιγά μην κάθομαι κάθε τόσο να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Γιατρέ ασήμαντα είναι αυτά που γράφεις, οπότε...
Παράδειγμα:
viewtopic.php?f=42&t=6639
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:
nik_korosis έγραψε:αν λοιπον δεν υπαρχει θεος τοτε δεν υπαρχει και μια αρχη που δημιουργησε τον κοσμο. απο την στιγμη που δεν υπαρχει αρχη, ο κοσμος αυτος ειναι αναρχος (δηλαδη χωρις αρχη).
Αυτό μπορούμε να το γράψουμε και έτσι: αν λοιπόν υπάρχει θεός, τότε δεν υπάρχει και μία αρχή που δημιούργησε τον θεό. Από την στιγμή που δεν υπάρχει αρχή, ο κόσμος αυτός είναι άναρχος.
Αυτό δεν είναι αναρχία. Στην αναρχία υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν άρχοντες και αρχόμενοι, υπάρχουν όμως νόμοι και δίκαιο.
(Αν υπάρχουν αναρχικοί που δεν δέχονται ούτε τους νόμους τότε πάω πάσο.)
Ο νόμος (φυσικός νόμος στην περίπτωσή μας) αποτελεί και αυτός αρχή.
Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα: ιδεαλισμός και υλισμός ως μονιστικές αντιλήψεις δέχονται ότι υπάρχει αρχή. Στον ιδεαλισμό είναι ιδεατή, ενώ στον υλισμό είναι υλική αρχή.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

ibraim
εισαι αφασια, μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο να διαβασω τα γραφομενα σου. δυστυχως δεν εχω :)

απο που και ως που ο υλισμος ή ο ιδεαλισμος δεχονται οτι υπαρχει αρχη?
αν παλι εχεις γραψει κατι επ' αυτου στειλε κανα λινκ.

απλα να σημειωσω οτι ο μονισμος στην υλη δεν ειναι αυστηρος μονισμος. δηλαδη δεν θεωρειται η υλη κατι πολυ συγκεκριμενο και απο αυτο πηγαζουν ολα. η υλη θεωρειται οτι εχει πολλες μορφες. δηλαδη λεμε υλη αλλα στην ουσια εννοουμε μια πολυμορφια που εχει υλικη βαση.

αν παλι εχεις γραψει κατι επ'αυτου, σορρυ που σε σκοτιζω με επαναληψεις ΛΟΛ
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν λες αρχή εννοείς ότι κάποτε κάτι ξεκίνησε προφανώς.
Εγώ αναφερόμουν στις θεμελιώδεις αρχές.
Μονισμός
Δυαλισμός
Πλουραλισμός
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Φυσικα και δεν εχει αρνητικα ο καταναλωτισμος.Με λεφτα της εργασιας σου αγοραζεις πραγματα κι ετσι βλεπουν το φραγκο σου κι αλλοι ανθρωποι μπας και δουν θεου προσωπο.

Αυτα περι ψυχικων κενων κι αδιεξοδων του καταναλωτισμου ειναι μπαρουφες των αντιδραστικων οπισθοδρομιστων.Αγοραζεις καινουργια πραγματα γιατι τα παλια παλιωσαν και δεν τρεχεις για επισκευη ολην την ωρα το γραμμοφωνο του παππου σου,ουτε γυρνας τα ρουχα το μεσα εξω γιατι το εξω τριφτηκε απο την πολυκαιρια.Η χαρα του καινουργιου ειναι ο φοβος του καθε παρωχημενου οπισθοδρομικου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ξέχνα τα ψυχικά κενά και τα αδιέξοδα και όλες τις μελό παπάρες.
Σπαταλάς ηλιθίως όλες τις πρώτες ύλες και εξαντλείς μια ώρα αρχύτερα όλα τα ενεργειακά σου αποθέματα που στην πλειονότητα τους προέρχονται από μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Τότε μια αποφράδα μέρα .... έρχεται ο λογαριασμός :mrgreen:

...και κάθεσαι μισότρελος πάνω στη στοίβα με τα σκουπίδια κοιτάζοντας γύρω γύρω αποσβολωμένος μη ξέροντας τι να κάνεις .
Εικόνα
État de siège
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Φυσικα και δεν εχει αρνητικα ο καταναλωτισμος.Με λεφτα της εργασιας σου αγοραζεις πραγματα κι ετσι βλεπουν το φραγκο σου κι αλλοι ανθρωποι μπας και δουν θεου προσωπο.

Αυτα περι ψυχικων κενων κι αδιεξοδων του καταναλωτισμου ειναι μπαρουφες των αντιδραστικων οπισθοδρομιστων.Αγοραζεις καινουργια πραγματα γιατι τα παλια παλιωσαν και δεν τρεχεις για επισκευη ολην την ωρα το γραμμοφωνο του παππου σου,ουτε γυρνας τα ρουχα το μεσα εξω γιατι το εξω τριφτηκε απο την πολυκαιρια.Η χαρα του καινουργιου ειναι ο φοβος του καθε παρωχημενου οπισθοδρομικου.
Χε, χε, χε, βλέπω επιμένεις να με επιβεβαιώνεις.
Αυτά που γράφεις αποτελούν απόδειξη πόσο τελικά συνδέεται ο υλισμός με την σημερινή καταναλωτική μας κοινωνία.
Και ναι και ο ιδεαλισμός σίγουρα έχει βάλει το χεράκι του, αλλά το θέμα μας είναι ο υλισμός και γιατί κανείς γνωστός απολογητής του υλισμού δεν έχει βγει να πει να μπει ένα πλαφόν στην κατανάλωση και γενικά στην καταναλωτική κουλτούρα για το καλό του περιβάλλοντος και κατά επέκταση της ποιότητας ζωής μας.
Εσύ βέβαια θα συνεχίσεις το χαβά σου. Τώρα θα μου πεις ότι άλλο ο υπερκαταναλωτισμός και άλλο ο καταναλωτισμός και εγώ θα σου πω ότι σε προηγούμενο σχόλιό μου έγραψα ότι δεν μπορείς να προσδιορίσεις το μέτρο στον καταναλωτισμό και ότι το πρόβλημα είναι η καταναλωτική αντίληψη και ότι δεν θέλω να ξαναγράφω πάλι τα ίδια επειδή κάποιοι αρνούνται να τα δεχτούν και μετά θα πεταχτεί κάποιο άλλο ξεφτέρι και θα μου πει ότι είμαι παράξενος κοκ.
Τελικά ξέρετε κάτι; Πηγαίνετε σε κάνα ψητοπωλείο να "συζητήσετε"!.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:...Αυτά που γράφεις αποτελούν απόδειξη πόσο τελικά συνδέεται ο υλισμός με την σημερινή καταναλωτική μας κοινωνία.
Κάποιος μπερδεύει τον υλισμό με την αγάπη για το υλικό, την καλοπέραση, το μοντέρνο; Πόσο πιο ρηχά μπορεί κάποιος να προσεγγίση την φιλοσοφία του υλισμού...
Και ναι και ο ιδεαλισμός σίγουρα έχει βάλει το χεράκι του...
Αυτή η βεβαιότης με κάνει και τσουτσουρώνω...
Τελικά ξέρετε κάτι; Πηγαίνετε σε κάνα ψητοπωλείο να "συζητήσετε"!.
Ξέρεις, οι θαμώνες του καφενέ και του ψητοπωλείου έχουν πιο συγκροτημένο λόγο... Μαλακίες μεν, όπως και οι δικές σου, αλλά όχι ασυνάρτητες...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι οι θαμώνες του σουβλατζίδικου είναι πιο συγκροτημένοι...
:lol:
Τζερτζελολαγνεία και αρλουμπολογία και στο τέλος όλοι έχουν δίκιο, όπως πάντα εξάλλου.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε συ ιμπραϊμ
εδω ο Μαρξ ενας διακεκριμενος υλιστης, εζησε σχεδον σαν πενητας. ενας καθηγητης στο πανεπιστημιο που δηλωνε υλιστης ερχοταν με τρυπια παπουτσια, δεν ειχε αμαξι και ζουσε στο ενοικιο. υπαρχει κατι πιο αντι-καταναλωτικο απο αυτο?
αυτο που μου αφηνει τα λεγομενα σου ειναι μια γευση του τυπου, μακαρι να υπηρχε ενας καλοβουλος δικτατορας που θα επεβαλλε στους ανθρωπους να αλλαξουν καταναλωτικες συνηθειες για να ζουμε πιο ουσιαστικα σαν ειδος.
μπορει να μην εχεις στο μυαλο σου κατι τετοιο, αλλα εμενα εκει με κατευθυνουν αυτα που γραφεις.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι μακακίες διαβάζω.
Και οι παπάδες κυκλοφορούν με καγιέν, αλλά υπάρχει και ο τάδε αδύνατος παπάς που τη βγάζει με σούπες και ταπεινότητα.
Είστε εκτός θέματος. Σας ενόχλησε το πρώτο μου σχόλιο και επειδή δεν μπορείτε να το χωνέψετε, γράφετε αρλούμπες.
Καληνύχτα.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα ΛΟΛ
απλα νομιζω οτι εχεις υπερβολικες απαιτησεις απο τους υπολοιπους.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:Τι μακακίες διαβάζω.
Ξαναδιάβασες αυτά που έγραψες;
...Σας ενόχλησε το πρώτο μου σχόλιο και επειδή δεν μπορείτε να το χωνέψετε, γράφετε αρλούμπες.
Ναι... Το σχόλιό σου που συνδέει υλισμό με καταναλωτισμό ήταν απολαυστικότατο...
Το πρόβλημά σου ξέρεις ποίο είναι; Ότι όταν σε βρίζουν εσύ καυλώνεις περισσότερο...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Προειδοποίηση προς το μέλος Ibraim Bielidopoulos για μειωτικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη. Ιμπραήμ σε παρακαλώ να εκφράζεσαι με σεβασμό προς τους συνομιλητές σου, ήδη από πριν έχεις υποτιμητικό ύφος. Παρακαλώ όλους να κατεβάσετε τους τόνους.


Άντε πάλι με τα πολιτικά πάντα μας παίρνουν τα αίματα... για μαζευτείτε λίγο όλοι σας παρακαλώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Άναρχε ότι σχέση έχεις εσύ με φιλοσοφία και αναρχία έχω εγώ με υψηλή ραπτική.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Πες το βρε Μπραΐμη ότι είσαι μόδιστρος!!! Δεν είναι ντροπή...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Παιδάκια, αν πάει έτσι το βιολί, θα σας πάω να παίξετε στις γραφικότητες. :twisted:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση