Πρόταση δράσης

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Εμεις γιατι δεν κανουμε προσηλυτισμο; Χωρις καποιο μυστηριο σκοπο, απλα να πιανουμε κοσμο και να τους λεμε για τη λογικη και οτι δεν εχουν λογο να φοβουνται τον στιγματισμο.
Ξερω οτι κι εμεις σπαζομαστε με αυτη τη κινηση οταν την κανουν οι θρησκευομενοι και μερικοι σιγουρα θα ειναι κατα της ιδεας...αλλα γιατι να μη ξεκινησουμε κι εμεις το ιδιο επιθετικα οπως και αυτοι να δειχνουμε στον κοσμο την αληθεια;
Και οχι, δεν εχει να γινει συγκριση εδω τυπου "οτι κανουν αυτοι θα κανουμε και μεις;" Γιατι;
Μερα με τη μερα τα πολιτικα προσωπα το κανουν αυτο μονο με τις εμφανισεις τους.
Ο Σαμαρας μας ειπε οτι μιλαει με το Θεο
Μελη του Συριζα μας ειπαν οτι δε θα γινει διαχωρισμος Εκκλησιας - Κρατους.
Διασημοι στην τηλεοραση μας λενε μιζερους και μοναχικους πιστους.
Αλλοι οτι ειναι απλα μια μοδα.
Αλλοι λενε οτι ειμαστε το τελος της ανθρωπιας και του Χριστιανισμου.

Δε χρειαζεται να σας χτυπησουν καν την πορτα πλεον, ειναι ηδη μεσα στο σπιτι σας καθε μερα και σας μιλουν.

Μηπως ηρθε η ωρα να χτυπησουμε κι εμεις τις πορτες και να εμφανιζομαστε ολο και πιο συχνα με τις δρασεις μας και με το τι πραγματικα ειμαστε ωστε να καταλαβει ο κοσμος οτι δε προκειται για τραμπουκους που ηρθαν να φανε τα μωρα τους;
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και καλώς ήλθες!

Εμείς ως ένωση αθέων δεν κάνουμε "προσηλυτισμό", δηλαδή δεν προσεγγίζουμε πόρτα-πόρτα (μια που έθεσες το συγκεκριμένο παράδειγμα) διότι το θεωρούμε υπερβολικά επιθετικό, ενοχλητικό και δυνητικά αρνητικό για εμάς τελικά (λόγω της αντίδρασης που θα προκαλέσει σε πολλούς). Ένας άλλος λόγος (όχι ο βασικός) είναι ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα άτομα να κάνουν ούτε τα βασικά, πόσο μάλλον αυτό. :geek:

Αλλά υπάρχουν άτομα που θα συμφωνήσουν μαζί σου (μπορώ ήδη να σκεφτώ τουλάχιστον ένα). Αν έλθετε σε επαφή, ίσως μπορέσετε να οργανώσετε κάτι, εφόσον το κρίνετε σκόπιμο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Θεωρω οτι αυτη ειναι η καλυτερη στιγμη για τετοιου ειδους επιθετικοτητας. Ειμαστε σε μια περιοδο οπου ηγετες της χωρας δρουν με βαση τη θρησκεια. Αλλοι το κανουν οντως γιατι το πιστευουν και αλλοι το κανουν προφανως για ελεγχο.

Και γω δεν ειμαι υπερ της πορτας σε γενικες γραμμες, αλλα το εφερα ως παραδειγμα. Θα μπορουσε να ειναι ενα stand καπου που να εξηγει τι ειμαστε και γιατι. Θα μπορουσε να ειναι ενα event σε καποιο χωρο. Αφισες σε μερη που ειναι ευκολα να φανουν. Αυτοκολητα κ.ο.κ
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν πρόκειται για σταντ και εκδηλώσεις, είμαστε μέσα. Κατά καιρούς έχουμε κάνει διάφορα.

Το μόνιμο πρόβλημα σε αυτά είναι η έλλειψη εθελοντών να τα υλοποιήσουν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Τοτε κι εγω ειμαι μεσα σε οποιαδηποτε δραση.
Απλα εγω πιστευω οτι πρεπει να γινουμε λιγο πιο επιθετικοι. Ειδικα αυτην την περιοδο.
Ειμαι απο Θεσσαλονικη και οσο να ναι οι δρασεις εδω χρειαζονται μιας και ο βορρας εχει μεγαλο συναισθηματικο δεσμο με το Βυζαντιο και το Αγ.Ορος αλλα και με τον Αγ.Δημητριο.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Άμα πρόκειται για σταντ, να είναι τοποθετημένο δίπλα σε αστυνομικό τμήμα για άμεση διαφυγή ή/και αποτροπή τυγχών, ακραίας συμπεριφοράς, ταραχοποιών στοιχείων.

Πέραν τούτων, είμαι πολύ περίεργος να μάθω τις ανάγκες, απαιτήσεις και το είδος της προετοιμασίας που είναι αναγκαία για την υλοποίηση μίας τέτοιας ενέργειας.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σούπερ, για δες εδώ. Και ο Θάνος ψάχνεται αυτή τη στιγμή να κανονίσει κάτι, δεν κανονίζετε παρέα;

ΕΔΙΤ: σχετικά με τις ανάγκες και τα λοιπά: τυπικά για τραπεζάκι χρειάζεται μια άδεια από το δήμο, αλλά αν δεν έχεις σταντ κι έχεις μόνο φυλλάδια και υλικό σε μια τσάντα, μπορείς να είσαι οπουδήποτε. Χρειάζονται τουλάχιστον 3 εθελοντές (το μίνιμουμ λέμε), κάποιο ενημερωτικό υλικό (φυλλάδια κ.λ.π.) που θα το προμηθεύσει η ένωση, και καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια θεματική, ας πούμε να είναι μεγάλο σάββατο πρωί και να μοιράζουμε αναπτήρες "άγιο φως" στον κόσμο μαζί με φυλλαδιάκια.

Από την εμπειρία μου, οι περιστασιακές και μη στοχευμένες ενημερώσεις (δηλαδή μια στις τόσες όπου να ναι σε ό,τι κόσμο να ναι) δεν επιφέρουν κανένα αποτέλεσμα. Καλό είναι να σχεδιαστεί προσεκτικά το πού, πώς, πότε. (Πέρυσι στο pride ας πούμε πήγαμε εξαιρετικά, γιατί υπήρχε πολύ ενδιαφέρον από το συγκεκριμένο κοινό της εκδήλωσης.)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Καλες οι στοχευμενες δρασεις αλλα πιστευω οτι ειμαστε σε περιοδο που πρεπει να γινουμε λιγο πιο επιθετικοι.
Το να περιμενουμε να γινει το pride για να παμε να δειξουμε το παρον, δε μας δειχνει ως αθεους και φυσικα δε μας δειχνει ως ενωση στο συνολο μιας και δεν ειναι ολοι υπερ του pride (ειμαι υπερ αμα σκεφτει κανεις το αντιθετο).
Η ταυτοτητα της ενωσης ειναι η αθεια νομιζω και οχι ο ακτιβισμος εναντια στην καταπιεση ανθρωπινων δικαιωματων.
Επειδη λοιπον σκεφτομαι και τα ατομα που ειναι κατα του pride η που δε το υπολογιζουν καν, η εαν δεν ειναι το pride το σημαντικο αλλα γενικα η αθεια ειναι, προτεινω να γινουν μη-στοχευμενες δρασεις ειτε με σταντ/τραπεζακι ειτε με οποιοδηποτε τροπο γινεται.
Προσωπικα ειμαι υπερ και του πορτα-πορτα και δε με ενοχλει να το κανω και ο ιδιος (το εκανα και σαν επαγγελμα).
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Για το πράιντ το 'χουμε συζητήσει παλιότερα διεξοδικά και ήταν πλειοψηφική απόφαση η συμμετοχή μας με περίπτερο, και μάλιστα είχαμε πάει πολύ καλά και θεωρώ ότι είχαμε επιτυχία.

Για το πόρτα πόρτα διαφωνώ ριζικά, τότε είναι που το "Γιαχωβάδες" θα πάει σύννεφο, και θα 'χει και δικαιολογία. Άσε που δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή θα χτυπάς την πόρτα για να πεις τι; "Είμαι άθεος, να γίνεις κι εσύ, επειδή έτσι μου κάπνισε";

Μα, κατ' αρχάς, ποσώς μας ενδιαφέρει το τι πιστεύει και πρεσβεύει ο καθένας, εμείς με το σύστημα και τα στραβά αυτού θέλουμε να τα βάλουμε. Εκτιμώ, φυσικά, τον ενθουσιασμό και την όρεξή σου, αλλά πρέπει οι προτάσεις να είναι και πιο συγκεκριμένες και καλά δομημένες και εφαρμόσιμες πρακτικά.

Τέλος, πρέπει κάποια στιγμή να συμμαζέψουμε τις γενικόλογες ιδέες δράσης σε ένα και μόνο συγκεκριμένο χώρο.

Μερικές Ιδέες και Σκέψεις
Σκόρπιες ιδέες
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι ο λογοπαίγμων Ερμής μας (=merQree για όποιον δεν το 'πιασε το υπονοούμενο) δεν εννοεί να τους κάνουμε άθεους με το ζόρι, αλλά να τους ενημερώσουμε για την ύπαρξή μας, ώστε όσοι είναι ήδη άθεοι και θα ήθελαν να αναλάβουν δράση να μπορούν να ενωθούν μαζί μας.

Επίσης απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχει αντίρρηση για το pride (και ποιος θα είχε άλλωστε) απλώς θεωρεί ότι χρειάζεται και κάτι επιπλέον/παραέξω/διαφορετικό.

Το πόρτα πόρτα ούτ' εγώ θα το ήθελα, προσωπικά με ενοχλεί πολύ να μου το κάνουν, ακόμη και αν είναι από οργάνωση που υπό άλλες συνθήκες θα συμπαθούσα. Αλλά για ένα περίπου μόνιμο σταντ σε κάποιο κεντρικό σημείο δε θα έλεγα όχι. Αν υπάρχει θετικό κλίμα και βρεθούν εθελοντές να το επανδρώσουν, εγώ είμαι υπέρ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Οι σκεψεις μου ακριβως Μελανη.

Δε θελω να παω πορτα πορτα να τους μιλησω για το θρησκευτικο ηγετη που δεν εχω και να τους αλλαξω γνωμη σε οτι πιστευουν ηδη. Ενημερωση θελω να κανω και οσοι ειναι μαζι μας καλως, ας παρουν και μερος και οσοι δεν ειναι θα μας βρισουν οπου και να ειμαστε. Απλα θα ειναι λιγο πιο βιαιο θαρρω στην πορτα απο οτι σε ενα σταντ.
Ειμαι μεσα σε οποιαδηποτε δραση που αφορα την ενημερωση.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μπορούμε κατ αρχήν να ψάξουμε καμιά έκθεση βιβλίου, στην οποία θα μπορούσαμε να πάμε με στάντ, αν παίζει καμιά τέτοια εποχή.
Που αλλού θα μαζεύονταν μεγάλο ποσοστό άθεων που ίσως θα γίνονταν μέλη της Ένωσης;
Μου έρχεται το rockwave festival που είναι το καλοκαίρι κάθε χρόνο. Αντιρατσιστικά φεστιβάλ κλπ. Φεστιβάλ γαλλικού κινηματογράφου ίσως; ακόμα και σε πολιτικά φεστιβάλ (πχ της ΚΝΕ που γίνεται κάθε φθινόπωρο) θα μπορούσαμε να πάμε. ρίξτε ιδέες :)


(για το πόρτα πόρτα, εκτός της ενόχλησης, είναι πολύς κόπος για ελάχιστα αποτελέσματα. σε κάποιο κεντρικό σημείο βλέπεις 100 υποψήφιους την ώρα, θα μιλήσεις με 5-10. Στο πόρτα πόρτα πόσους 10? 15? και όλοι θα σε διώξουν (είναι και το ψυχολογικό του αθεοκύρηκα (:P) στη μέση)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Εκανα καθαριστης οδικης κυκλοφοριας στον περιφεριακο Θεσσαλονικης. Δε με αγγιζει τιποτα απο αποψη επιθεσεων :P

Τα σταντακια ειναι μια πολυ καλη ιδεα και συμφωνω. Παρ'ολα αυτα θεωρω οτι δε χρειαζεται να ειμαστε ΠΑΝΤΑ συνδεδεμενοι με καποιο αλλο event, ποσο μαλιστα ενα κομματικο και πως θα μπορουσαμε απο μονοι μας (πχ πλατεια Αριστοτελους με σταντ) να κανουμε μια απλη ενημερωση με φυλλαδες, καρτες, stickers κ.ο.κ που μπορει να παρει ο καθενας η και να αγορασει για τις αναγκες της Ενωσης.
Η εκθεση βιβλιου στη Θεσσαλονικη νομιζω ειναι να ξεκινησει σε ενα μηνα η 2. Οποιος γνωριζει καλο θα ηταν να μας πει.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

επαναφερω το θεμα αναγκαστικα με σπαμ για να μη δημιουργησω καινουριο νημα.
μιας και το κεντρικο θεμα ειναι οι πραξεις και τα σταντακια, με το θεμα του Pride στη Θεσσαλονικη θα κανουμε κατι;
θελω να παρω μερος αν και δηλωσα για εθελοντης στο pride το ιδιο και οχι εδω. αλλα αμα η ενωση παρει μερος, θελω να ειμαι στο σταντακι και εγω.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα έχουμε περίπτερο στο pride και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Υποθέτω πως όταν πλησιάζει ο καιρός θα κάνουμε έναν κατάλογο με βάρδιες. Καλό θα ήταν να βρεθεί και κάποιος που θα συντονίζει τους υπόλοιπους. Θα μπορούσες να είσαι εσύ, ή επειδή είσαι εθελοντής γενικά του pride δεν θα μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

AoratiMelani έγραψε:Θα έχουμε περίπτερο στο pride και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Υποθέτω πως όταν πλησιάζει ο καιρός θα κάνουμε έναν κατάλογο με βάρδιες. Καλό θα ήταν να βρεθεί και κάποιος που θα συντονίζει τους υπόλοιπους. Θα μπορούσες να είσαι εσύ, ή επειδή είσαι εθελοντής γενικά του pride δεν θα μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο;

Δηλωσα να παρω μερος, αλλα δεν εχω παρει απαντηση. Προσωπικα θα ηθελα πιο πολυ να ειμαι σε σταντακι της ενωσης (με μπλουζακι xxl παρακαλω).
Τι χρειαζεται να κανει ενας συντονιστης;
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να έχει την έγνοια του να πάνε όλα καλά. :)
Να αισθάνεται πως ό,τι πρέπει να γίνει, είναι δική του ευθύνη, και να μην ησυχάζει αν δεν έχει σιγουρευτεί ότι θα γίνει με κάποιον τρόπο.

Δεν είναι ένα πράγμα, είναι τα πάντα όλα: να στείλει μέιλ, να κάνει τηλέφωνα για να βεβαιωθεί πως όλοι ξέρουν τι να κάνουν και πότε να το κάνουν, να βεβαιωθεί ότι θα έχει το υλικό εγκαίρως, να μας κυνηγήσει για να του το στείλουμε αν είναι από Αθήνα ή να πάει να παραλάβει τα φυλλάδια που τυπώνονται Θεσσαλονίκη ή να στείλει κάποιον να το κάνει, να εισπράττει συνδρομές και δωρεές και να κόβει αποδείξεις ή να αναθέτει σε κάποιον να το κάνει και να κάνει αυτός ταμείο στο τέλος, να μαζέψει και να φυλάξει τα πράγματα για την επόμενη φορά ή να τα φορτώσει σε κάποιον... οτιδήποτε μπορεί να χρειαστεί.

Μπορεί να μην κάνει ο ίδιος όλα αυτά, αλλά να έχει κατά νου να γίνουν, να τα αναθέσει και να ελέγξει ότι έγιναν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
merQree
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2013 14:54

Ειμαστε εν αναμονη για το Pride και σε συνεχη συνενοηση με τα παιδια που τρεχουν για την παρελαση. Παραπανω θα μαθουμε συντομα.
Καλο ειναι, η αναρτηση αυτη να γινει ως ανακοινωση και στο γκρουπ για να βρεθουν εθελοντες και για το pride και για την ενωση.
Εικόνα

Light a candle for the sinners...set the world on fire.
dpuxaras
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 29 Απρ 2014 00:33
Όνομα Ιστότοπου: http://katathesh.blogspot.gr/
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις! θα ήθελα και γω να πώ απλά την γνώμη μου.

Η όλη φάση του σταντ κάπου στα άσχετα, είναι λίγο τραβηγμένη. θα υπάρξουν τρελές αντιδράσεις και φυσικά ένα σταν κάπου μόνο του περνάει πάντα απαρατήρητο.

Η συμμετοχή της ένωσης σαν ένωση σε πολιτικά φεστιβάλ - εκδηλώσεις, μπορεί να μαζέψει αρκετό κόσμο, ειδικά από τον αριστερό κόσμο που μάλιστα για να έχει πάει σε κάποιο φεστιβάλ πάει να πει ότι έχει μέσα του και μια σπίθα εθελοντισμού. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να επέλθει χρωματισμός που ίσως δυσαρεστήσει μερικούς.

Σε φεστιβάλ τύπου pride, έχεις να κάνεις με κοινωνικές ομάδες που βιώνουν στιγματισμό και ίσως αυτό είναι και το μόνο κοινό....

Η ιδέα, συμμετοχών σε περίπτερα από εκθέσεις βιβλίων - λουλουδιών κτλ που δεν είναι ούτε χρωματισμένες ούτε και στιγματισμένες είναι η καλύτερη επιλογή. Και αυτό γιατί εστιάζεις κατευθείαν στο target group που σε ενδιαφέρει χωρίς να έχεις πολλές αντιδράσεις...
Πυξαράς Δημήτρης
http://katathesh.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ, μόνο που στην έκθεση βιβλίου ας πούμε τα περίπτερα είναι απλησίαστα οικονομικά για εμάς. :)
Τα λουλούδια τα βλέπω λίγο άσχετα (και υποψιάζομαι ότι επίσης θα είναι ακριβά).

Στο πράιντ είναι πάμφθηνα και έχουμε καλό τάργκετ γκρουπ (δεν έρχονται μόνο γκέι, έρχονται οικογένειες, ετερόφυλα ζευγάρια, φοιτητές, πολύς κόσμος). Και τα αριστερά φεστιβάλ θα ήταν καλή περίπτωση, αλλά υποτίθεται ότι προσπαθούμε να μην χρωματιστούμε πολιτικά.

Κάνα αντιρατσιστικό νομίζω θα ήταν καλή ιδέα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση