Γεια σας! Καλώς σας βρήκα!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας φίλοι αθειστές! Είμαι 21 χρονών και είμαι τελειόφοιτος του ΤΕΙ Νοσηλευτικής στο Ηράκλειο. Χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum γιατί πραγματικά εδώ στην Κρήτη δεν υπάρχει κανένας να μιλήσεις για αυτά που πιστεύεις. Ακόμα όμως και να βρεις κάποιους, όπως εγώ τους γονείς μου, σου λένε "γιατί ασχολείσαι;" ή "σπαταλάς τον χρόνο σου σε βλακείες" κτλ. Κατά τα άλλα οι γονείς μου είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι σε σχέση με άλλους που το έχουν μάθει και με αποφεύγουν με όποιο τρόπο μπορούν ή προσπαθούν να με προσηλυτίσουν. Γενικά τέτοιες συμπεριφορές σε τόσο κλειστές κοινωνίες είναι ριζοσπαστικές και ανεπίτρεπτες. Και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιόν λόγο θεωρείται τόσο κακό το να μην πιστεύεις ότι ένα υπέρτατο ον δημιούργησε το Σύμπαν; Κάποια στιγμή μου είπε κάποιος "Δεν πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει ένα υπερφυσικό ον που μας δημιούργησε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν;"
Και του απάντησα(δεν ξέρω αν έκανα καλά) "Δηλαδή λες ότι ο θεός σου δεν υπάρχει ούτε μπορεί να υπάρξει, άρα συμφωνούμε. :) Αλλά και να υπάρχει θα πρέπει να είναι πολύ πιο πολύπλοκος ο ίδιος από το Σύμπαν ώστε να το δημιουργήσει. Τότε πως μας έφτιαξε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν;"
Ο άνθρωπος δεν απάντησε αλλά στο τέλος μου είπε "Εγώ δεν μπορώ να σου τα απαντήσω αυτά, πήγαινε στον γέροντα που θα σου πω να σου τα απαντήσει!"
Σχεδόν έβαλα τα γέλια, αλλά κρατήθηκα και έφυγα...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Wellcome!!

Αρκετα καινουργια μελη τελευταια .
Νομιζω οι δαιμονες εχουν βγει παγανια και σπρωχουν νεαρους και νεαρες στην αθεια :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες. Όντως είσαι (κι εσύ) σε δύσκολη περιοχή. Τουλάχιστον, όμως, είναι μεγάλη πόλη, όλο και κάποιους ομοϊδεάτες θα πετύχεις. Έχουμε και στο φόρουμ μερικούς ακόμα κρητικούς, ασχέτως αν δεν πολυπατάνε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Ελπίζω και άλλοι άθεοι να πουν ανοιχτά την άποψη τους, γιατί θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί ακόμα και στην Ελλάδα... :D
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς ήρθες!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Wellcome!!

Αρκετα καινουργια μελη τελευταια .
Νομιζω οι δαιμονες εχουν βγει παγανια και σπρωχουν νεαρους και νεαρες στην αθεια :mrgreen:

Φταίνε τα Furbys που πουλάνε με τους δαίμονες μέσα, μάλιστα σε μερικά η εταιρεία που τα φτιάχνει είναι πολύ γεναιόδωρη, έχει βάλει ολόκληρη κόλαση μέσα.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

AtheistforReason meet the Furby

[youtube]R-pqP4S44Ws[/youtube]

[youtube]6ZUGH3EZyTE[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:AtheistforReason meet the Furby

[youtube]R-pqP4S44Ws[/youtube]

[youtube]6ZUGH3EZyTE[/youtube]
Χαχαχαχα! Τα έχω δει αυτά τα βίντεο και πρέπει να πω ότι μου θύμισαν αυτά που μας έλεγαν εδώ οι παπάδες για το Diablo και τον Harry Potter. :P Γενικά είναι για γέλια η κατάσταση... ή μήπως όχι;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον! η Ένωση Αθέων έχει κάποια μέλη στο Ηράκλειο.
Αν ενδιαφέρεσαι, ίσως μπορούμε να τους ρωτήσουμε αν θα ήθελαν να έρθετε σε επαφή (αν συμφωνεί η Γραμματεία της Έν.Α.).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλώς τον! η Ένωση Αθέων έχει κάποια μέλη στο Ηράκλειο.
Αν ενδιαφέρεσαι, ίσως μπορούμε να τους ρωτήσουμε αν θα ήθελαν να έρθετε σε επαφή (αν συμφωνεί η Γραμματεία της Έν.Α.).
Όχι, δεν χρειάζεται. Εξάλλου αυτή τη στιγμή δεν ενδιαφέρομαι να γίνω μέλος της Ένωσης.

Ήθελα όμως να σας ρωτήσω κάτι γενικό. Τι γνώμη έχετε εσείς(πως θα απαντούσατε) για την ερώτηση που κάνουν εδώ στον Neil deGrasse Tyson;
http://www.youtube.com/watch?v=JbvDYyoAv9k

Εγώ θεωρώ ότι η επιστήμη και η ανθρώπινη ευφυΐα υποβαθμίζεται και μόνο που υπάρχει ο όρος "διδάγματα" στις θρησκείες. Ενώ τα χρήματα που δίνονται σε παπάδες, εκκλησίες, ναούς κτλ. θα μπορούσαν να δοθούν σε σχολεία, σε νοσοκομεία, σε ερευνητικά προγράμματα ή οτιδήποτε έχει να κάνει με την προαγωγή της υγείας και της επιστήμης. Οπότε νομίζω ότι η θρησκεία όχι μόνο έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη, αλλά "θρέφεται" από την αδυναμία των μέσων που η δεύτερη διαθέτει σε κάθε χρονική περίοδο.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AtheistforReason έγραψε: Ήθελα όμως να σας ρωτήσω κάτι γενικό. Τι γνώμη έχετε εσείς(πως θα απαντούσατε) για την ερώτηση που κάνουν εδώ στον Neil deGrasse Tyson;
http://www.youtube.com/watch?v=JbvDYyoAv9k
Does religion have an inherent conflict with science?

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα και δύσκολη ερώτηση. Αυτό που κάνει ο NdGT (big fan btw) εδώ είναι μια κλασσική στρατηγική υπεκφυγή για λόγους public relations. Κατά την άποψή μου καλά κάνει γιατί το μήνυμα στο οποίο έχει αφιερώσει τη ζωή του είναι ότι η επιστήμη και η τεχνολογία κάνουν καλό και όχι ότι η θρησκεία κάνει κακό (κάτι που έκανε ο Hitchens - επίσης big fan).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως ναι. Η θρησκεία πάντα πατάει σε αναπάντητα ερωτήματα και προσφέρει εξηγήσεις. Η μέθοδος με την οποία το κάνει αυτό είναι κατά πολύ κατώτερη της επιστημονικής. Επίσης όταν η επιστήμη αντικρούει τη θρησκεία, εμφανίζονται απολογητές όπως οι «creation scientists».

Στην πραγματικότητα όσον αφορά την εξήγηση του κόσμου οι θρησκείες βρίσκονται σε διαρκή υποχώρηση καθώς η επιστήμη προοδεύει. Στο θέμα της διάπλασης ηθικών φραγμών οι θρησκείες επίσης τραβιούνται kicking & screaming μπροστά από την πρόοδο της κοινωνίας σε ανθρωπιστικά θέματα.

Επομένως η θρησκεία έχει κάθε συμφέρον να πολεμήσει την επιστήμη καθώς η δεύτερη μπαίνει στα χωράφια της πρώτης και της τρώει μερίδιο της αγοράς.

Η επιστήμη από την πλευρά της δεν είναι ακριβώς ανοιχτή και φιλική προς την αποδοχή ιδεών βάσει δημοφιλίας, αναγνωρισμένης αυθεντίας, παλαιότητας και άλλων λοιπών επιχειρημάτων που βλέπουμε από θρήσκους.

Εν τέλει θα έλεγα ότι κάποιος που αποδέχεται και τα δύο πρέπει να κάνει επιλεκτικά τα στραβά μάτια απέναντι σε ισχυρισμούς που πηγάζουν από αυτές τις δύο τοποθετήσεις. Είναι έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους: η θρησκευτική πίστη εξ' ορισμού σημαίνει αποδοχή μιας θέσης ανεξαρτήτως των αποδείξεων ή μη της αλήθειας αυτής, ενώ η επιστήμη δεν ξεκινά με κάποιο συμπέρασμα αλλά με παρατήρηση και σχηματίζει, δοκιμάζει και επιβεβαιώνει ή καταρρίπτει θεωρίες βάσει των αποδείξεων.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

AtheistforReason έγραψε:Ήθελα όμως να σας ρωτήσω κάτι γενικό. Τι γνώμη έχετε εσείς(πως θα απαντούσατε) για την ερώτηση που κάνουν εδώ στον Neil deGrasse Tyson;
http://www.youtube.com/watch?v=JbvDYyoAv9k
Περίεργα μας τα λέει ο NdGT σε αυτό το video. Εγώ τον έχω δει σε ένα άλλο video που λέει ότι δεν παίρνει μεταπτυχιακούς φοιτητές που είναι θρησκευόμενοι, διότι δεν έχουν το ίδιο πάθος με το να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα με τους άθεους.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια είναι ότι ο Neil deGrasse Tyson προφανώς το κάνει αυτό εδώ για λόγους δημοσίων σχέσεων ή επειδή η οικογένεια του έχει θρησκευόμενα άτομα και δεν θα ήθελε να τους προσβάλει με αυτόν τον τρόπο. Από την άλλη, σαν μεγάλος του fan, έχω παρακολουθήσει ένα σωρό διαλέξεις και συνεντεύξεις του στις οποίες υποστηρίζει ότι δεν μπορεί να δεχθεί κάποιον στο εργαστήριο του ο οποίος είναι πεπεισμένος πως ο θεός έφτιαξε το σύμπαν. Αλλά αφήνοντας αυτό στην άκρη, συμφωνώ με αυτό που λέει ο Lawrence Krauss(επίσης fan) ότι δηλαδή οι επιστήμονες όταν εργάζονται και μελετούν τον φυσικό κόσμο δεν αναρωτιούνται καν αν πιστεύουν στον θεό διότι γι'αυτούς είναι κάτι ασήμαντο.

Επίσης έβλεπα χθες μία διάλεξη του Tyson και κάποιων αστροναυτών των Ηνωμένων Εθνών όπου συζητούσαν για το πως θα καταφέρουμε να αποτρέψουμε τον κίνδυνο των αστεροειδών που κατευθύνονται στη Γη και ίσως να προβλέψουμε την πορεία τους. Ενώ τόνισαν πως πολλές χώρες τους περιπαίζουν όταν μιλούν για τέτοιες απειλές και τα θεωρούν σενάρια επιστημονικής φαντασίας... Αναρωτιέμαι ποιες χώρες να είναι αυτές, και τι σενάρια φαντασίας θεωρούν οι ίδιες ως "πραγματικά"...
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AtheistforReason έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι ο Neil deGrasse Tyson προφανώς το κάνει αυτό εδώ για λόγους δημοσίων σχέσεων ή επειδή η οικογένεια του έχει θρησκευόμενα άτομα και δεν θα ήθελε να τους προσβάλει με αυτόν τον τρόπο.
Το πιθανότερο είναι το πρώτο, γιατί στις ΗΠΑ αν βγεις και πεις χύμα πως είσαι άθεος μπορεί να καταλήξεις να χάσεις τη δουλειά ή και να φας έξωση από το landlord ως godless heathen.
Το big think και τα βιντεάκια του δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που παίζουν την αστροφυσική στα δάχτυλα· φτιάχνει ολιγόλεπτα βιντέακια - nuggets πληροφορίας που μπορεί να παρακολουθήσει ο καθένας και στοχεύει σε ευρύτερο κοινό, ο NdGT είναι και δημόσιο πρόσωπο με δημόσια θέση και πρέπει να μετράει τα λόγια του. Δες τον Penn Jilette πως τα λέει χύμα.
AtheistforReason έγραψε: Από την άλλη, σαν μεγάλος του fan, έχω παρακολουθήσει ένα σωρό διαλέξεις και συνεντεύξεις του στις οποίες υποστηρίζει ότι δεν μπορεί να δεχθεί κάποιον στο εργαστήριο του ο οποίος είναι πεπεισμένος πως ο θεός έφτιαξε το σύμπαν. Αλλά αφήνοντας αυτό στην άκρη, συμφωνώ με αυτό που λέει ο Lawrence Krauss(επίσης fan) ότι δηλαδή οι επιστήμονες όταν εργάζονται και μελετούν τον φυσικό κόσμο δεν αναρωτιούνται καν αν πιστεύουν στον θεό διότι γι'αυτούς είναι κάτι ασήμαντο.
Σε αυτό έχει δίκιο γιατί σε τελική ανάλυση η πίστη είναι ασύμβατη με την επιστήμη. Δεν μπορείς να κάνεις τη διάκριση και να λες ότι όσον αφορά το θεό μου, δεν εφαρμόζω το σκεπτικισμό και την επιστημονική μέθοδο για να καταλήξω στην αλήθεια· αποφασίζω ότι θα δεχτώ ασυζητητί ως αλήθεια αυτά που λέει ένα βιβλίο δύο χιλιάδων ετών, χωρίς διασταύρωση για το 95% του περιεχομένου του, με εσωτερικές αντιφάσεις και ενάντια σε κάθε επιστημονικά αποκτημένη γνώση, αλλά κατά τ' άλλα θα είμαι καλός επιστήμονας.
AtheistforReason έγραψε: Επίσης έβλεπα χθες μία διάλεξη του Tyson και κάποιων αστροναυτών των Ηνωμένων Εθνών όπου συζητούσαν για το πως θα καταφέρουμε να αποτρέψουμε τον κίνδυνο των αστεροειδών που κατευθύνονται στη Γη και ίσως να προβλέψουμε την πορεία τους. Ενώ τόνισαν πως πολλές χώρες τους περιπαίζουν όταν μιλούν για τέτοιες απειλές και τα θεωρούν σενάρια επιστημονικής φαντασίας... Αναρωτιέμαι ποιες χώρες να είναι αυτές, και τι σενάρια φαντασίας θεωρούν οι ίδιες ως "πραγματικά"...
Αυτό πραγματικά έχει γέλιο να το δει κανείς...
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση