Μερικές Ιδέες και Σκέψεις

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Με αφορμή το εισαγωγικό μου ποστ όπου ανέφερα ότι έχω υπόψην μερικές κινήσεις που κάνουν κοινότητες αθέων στο εξωτερικό είπα να γράψω μερικές ιδέες, δικές τους και δικές μου προς συζήτηση.

Ζητώ συγνώμη αν μερικά θέματα που θα αναφέρω μπορεί να έχουν ξανατεθεί αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω όλο το φόρουμ καθώς μόλις έσκασε δουλειά.

Α Αφ' ενός θεωρώ ότι η φωνή μας πρέπει να ακούγεται ειδικά σε θέματα που μας αφορούν.
Φαντάζομαι ότι πολλοί έχετε δει τις σαχλαμάρες που γράφουν τα βιβλία θρησκευτικών με τα οποία πρήζουν τους μαθητές στα σχολεία, οι οποίοι συχνά δεν μπορούν να απαλλαγούν.
Θα πρότεινα να κάνουμε κάποια κίνηση να ζητήσουμε να μη γράφει το ορθόδοξο ιερατείο για τις θρησκείες των άλλων στα σχολικά βιβλία. Είναι που είναι κατήχηση και άνιση μεταχείριση, δε βλέπω πως δικαιολογείται να διδάσκεται στα παιδιά (έστω κι αν οι μαθητές τα γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι) η άποψη των παπάδων για τους άλλους χωρίς να μας επιτρέπεται καν να αυτοπροσδιοριστούμε.

Β Γνωρίζω ότι υπάρχουν ζητήματα που αφορούν την καύση νεκρών αλλά τι γίνεται με εκείνους που επιθυμούν μη θρησκευτική ταφή; Δεν έπρεπε να υπάρχουν μέρη για εκείνους σε όλη τη χώρα;

Γ Τι λέτε για τη δημιουργία ενός YouTube channel με υλικό σχετικό με το θέμα, όπως clips ειδήσεων από τα κανάλια που μας αφορούν, ανάρτηση ξένου υλικού με υποτιτλισμό και ενδεχομένως κάποια δικά μας βίντεο στα οποία θα ασχολούμαστε με θέματα που αφορούν την αθεΐα;

Δ Σχετικό με το παραπάνω: αν δούμε ότι έχουμε αρκετά να πούμε, και νομίζω ότι θα έπρεπε καθώς κοντεύουμε να γίνουμε Ιράν, τι θα λέγατε για τη δημιουργία ενός podcast; Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι δεν έχεις να παράξεις και οπτικό υλικό για να πεις αυτό που θες.

Ε Να ενημερώσουμε τον κόσμο για το κόστος της Εκκλησίας. Με αυτό εννοώ το γεγονός ότι η μισθοδοσία των κληρικών μπορεί κάλλιστα να πληρωθεί από την Εκκλησία και το κατά πόσο ισχύουν δικαιολογίες του τύπου «η Εκκλησία βοήθησε την Ελλάδα όταν χρειαζόταν (π.χ. '21, '40 κ.α.) ή «η Εκκλησία κάνει φιλανθρωπίες».

ΣΤ Πολύ βασικό για μένα είναι να πολεμήσουμε την παραπληροφόρηση που έρχεται από τη θρησκεία.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα: την άνοιξη σε μνημόσυνο στην εκκλησία του Αγ. Νικολάου στην Καισαριανή, στεκόμουν έξω από την εκκλησία και παρατήρησα στον πίνακα ανακοινώσεων μία ανακοίνωση για την ομιλία κάποιου παπά που θα έλεγε στους πιστούς για το πόσο κακό κάνουν στην ψυχή οι μεταμοσχεύσεις οργάνων. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι επίσημη θέση της εκκλησίας αυτή αλλά νομίζω ότι τέτοιου είδους βλακείες οφείλουμε να τις πολεμήσουμε πριν διαβάσουμε ότι πέθανε κάποιος επειδή αρνήθηκε μεταμόσχευση.

Αυτά είναι κάποια θέματα που έχω διαθέσιμα off the top of my head και θεωρώ ότι χρήζουν σχετικά άμεσης δράσης.
Τι λέτε για αυτά; Έχετε ασχοληθεί ποτέ με αυτά;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

A Έχουμε ομάδα εργασίας για τα θρησκευτικά στην παιδεία και υπάρχουν ήδη δύο ανοιχτά θέματα σχετικά με τα βιβλία:

βιβλία θρησκευτικών: παραπληροφόρηση - αίτημα αλλαγής

διαθεματικές θρησκευτικές αναφορές σε σχολικά βιβλία

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με το θέμα μπορεί είτε να γίνει υποστηρικτής της ΈνΑ ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις ανοιχτές ομάδες εργασίας, είτε να ζητήσει από τη Γραμματεία να μπει στη συγκεκριμένη ομάδα εργασίας.


Β Τι εννοείς να υπάρχουν μέρη για μη θρησκευτική ταφή; Εννοείς χωριστά νεκροταφεία;

Τα υπάρχοντα νεκροταφεία ανήκουν στους Δήμους και είναι διαθέσιμα σε όλους τους πολίτες. Βεβαίως οι περισσότερες κηδείες και οι περισσότεροι τάφοι εκεί είναι χριστιανικοί, για προφανείς λόγους, αλλά τα νεκροταφεία αυτά καθαυτά δεν είναι χριστιανικά. Διάφοροι οπαδοί άλλων θρησκειών θάβονται σε δικά τους επειδή οι ίδιοι το προτιμούν, όχι επειδή δεν τους επιτρέπεται να πάνε εκεί.

Το μόνο που λείπει κατ' εμέ, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, είναι ένας χώρος διαθέσιμος για την τελετή. Θα μου άρεσε να υπάρχει σε κάθε νεκροταφείο μια αίθουσα τελετών περιποιημένη.


Γ Η ΈνΑ έχει δικό της κανάλι το οποίο η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να δημοσιεύει περισσότερα. Αυτή τη στιγμή τα άτομα που ασχολούνται είναι βασικά δύο, τα εξής ένα, ο Spylab. Αν θα ήθελες να ασχοληθείς, μπορείς να μπεις και σε αυτή την ομάδα εργασίας, θα ήσουν παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

Παρεμπ, όλες οι ομάδες εργασίας αναφέρονται σε αυτό το ποστ.


Δ Αμέ γιατί όχι; Αρκεί να βρεθεί τουλάχιστον ένα άτομο διαθέσιμο να το τρέξει, γιατί θα έχει αρκετό τρέξιμο.

Θα συνεχίσω για τα υπόλοιπα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ε Το κόστος της μισθοδοσίας μπορεί εύκολα να βρεθεί από τον κρατικό προϋπολογισμό => Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων => διεύθυνση θρησκευμάτων ή κάτι σχετικό. Κάποτε το είχαμε βρει, και πάλι μπορούμε να το βρούμε.

Για άλλα έξοδα υπάρχει το νήμα Κονδύλια (του κράτους, και όχι μόνο) υπέρ εκκλησίας με αρκετές πληροφορίες.

Το μέγεθος της περιουσίας και των εισοδημάτων της εκκλησίας είναι αρκετά δύσκολο να υπολογιστεί και δε θα μας δώσουν στοιχεία. Παρόλα αυτά μπορεί οποιοσδήποτε να επιχειρήσει να βρει πηγές. Εξάλλου κτγμ πάντα ισχύει το επιχείρημα ότι οφείλουν να πληρώνουν τη μισθοδοσία οι ίδιοι, ασχέτως μεγέθους περιουσίας τους. Αν δεν μπορούν, ας το κλείσουν το μαγαζί, δεν φταίμε τίποτε όλοι εμείς που τους πληρώνουμε χωρίς να θέλουμε από τους φόρους μας.

ΣΤ Ενδιαφέρον αυτό που λες, μπορείς μήπως να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Το ζήτημα εδώ όπως και στο σημείο Ε δεν είναι τόσο τι θα τους πούμε, όσο πώς θα το πούμε: με τι τρόπο, με τι μέσα; Έχουμε ήδη ιστοσελίδα, ιστολόδιο, σελίδα και ομάδα φέισμπουκ, κανάλι γιουτιουμπ, προφανώς μπορεί να γίνει κάτι μέσα από αυτά. Εδώ το θέμα είναι να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας τι ακριβώς θέλουμε και να βρεθούν άτομα να το κάνουν, δηλαδή να κάνουν ένα σχέδιο στο κεφάλι τους για την εκστρατεία ενημέρωσης περί τα οικονομικά, ένα άλλο για την εκστρατεία ενημέρωσης περί τα φιλοσοφικά-ψυχολογικά-κοινωνικά, να καθήσουν να γράψουν κείμενα για ανάρτηση ή να γυρίσουν βίντεο ή να ηχογραφήσουν σποτάκια.

Τι άλλο μπορεί να γίνει; Φυλλάδια; Ομιλίες; Ραδιοφωνικά σποτ; Πώς ακριβώς φανταζόμαστε ότι μπορούμε να διασπείρουμε την πληροφορία, τι πόρους φανταζόμαστε ότι θα χρειαστούμε και πώς θα τους βρούμε;

Βασικά ό,τι και να γίνει θέλει άτομα και οργάνωση. Εδώ μια ταινία με ειδήσεις είχαμε στο μπλογκ και δεν μπορέσαμε να τη συντηρήσουμε, κάθε φορά που αναλαμβάνει κάποιος να ανεβάζει ειδήσεις αργά ή γρήγορα τα παρατάει. Το θέμα λοιπόν είναι να βρεθεί τουλάχιστον ένα άτομο που να νοιάζεται και να θέλει να επιφορτιστεί το συγκεκριμένο έργο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:A Έχουμε ομάδα εργασίας για τα θρησκευτικά στην παιδεία και υπάρχουν ήδη δύο ανοιχτά θέματα σχετικά με τα βιβλία:

βιβλία θρησκευτικών: παραπληροφόρηση - αίτημα αλλαγής

διαθεματικές θρησκευτικές αναφορές σε σχολικά βιβλία

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με το θέμα μπορεί είτε να γίνει υποστηρικτής της ΈνΑ ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις ανοιχτές ομάδες εργασίας, είτε να ζητήσει από τη Γραμματεία να μπει στη συγκεκριμένη ομάδα εργασίας.
Σχετικά με αυτό, να σας πω ότι είμαι στη διαδικασία μετάφρασης προς την Αγγλική του σχετικού κεφαλαίου του βιβλίου της Β' Λυκείου. Αυτό το κάνω γιατί μου το ζήτησαν φίλοι στην Αμερική και την Αυστραλία για να το χρησιμοποιήσουν ως παράδειγμα του είδους της προπαγάνδας που μπορείς να φτάσεις όταν αφήνεις ομάδες ειδικών συμφερόντων να διδάσκουν ότι θέλουν στα σχολεία.
AoratiMelani έγραψε: Β Τι εννοείς να υπάρχουν μέρη για μη θρησκευτική ταφή; Εννοείς χωριστά νεκροταφεία;

Τα υπάρχοντα νεκροταφεία ανήκουν στους Δήμους και είναι διαθέσιμα σε όλους τους πολίτες. Βεβαίως οι περισσότερες κηδείες και οι περισσότεροι τάφοι εκεί είναι χριστιανικοί, για προφανείς λόγους, αλλά τα νεκροταφεία αυτά καθαυτά δεν είναι χριστιανικά. Διάφοροι οπαδοί άλλων θρησκειών θάβονται σε δικά τους επειδή οι ίδιοι το προτιμούν, όχι επειδή δεν τους επιτρέπεται να πάνε εκεί.

Το μόνο που λείπει κατ' εμέ, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, είναι ένας χώρος διαθέσιμος για την τελετή. Θα μου άρεσε να υπάρχει σε κάθε νεκροταφείο μια αίθουσα τελετών περιποιημένη.
Βασικά αυτό εννοούσα, π.χ. στο νεκ/φείο Καισαριανής (που έχουμε θάψει αρκετούς ως οικογένεια) δεν έχω δει κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μια μη χριστιανική τελετή.
AoratiMelani έγραψε: Γ Η ΈνΑ έχειδικό της κανάλι το οποίο η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να δημοσιεύει περισσότερα. Αυτή τη στιγμή τα άτομα που ασχολούνται είναι βασικά δύο, τα εξής ένα, ο Spylab. Αν θα ήθελες να ασχοληθείς, μπορείς να μπεις και σε αυτή την ομάδα εργασίας, θα ήσουν παραπάνω από ευπρόσδεκτος.

Παρεμπ, όλες οι ομάδες εργασίας αναφέρονται σε αυτό το ποστ.
Θα το κοιτάξω όταν μπορέσω, θεωρώ πως το YouTube είναι ένας καλός τρόπος να έρθουμε σε επαφή με τον κόσμο.
AoratiMelani έγραψε: Δ Αμέ γιατί όχι; Αρκεί να βρεθεί τουλάχιστον ένα άτομο διαθέσιμο να το τρέξει, γιατί θα έχει αρκετό τρέξιμο.
Το βασικό δύσκολο με αυτό είναι ότι κάπως να ηχογραφούμε επεισόδια και να τα προωθούμε στο iTunes και σε άλλες πηγές. Και πρέπει να έχουμε αρκετό κόσμο να το ακούσει για να γίνει worthwhile.
AoratiMelani έγραψε: Θα συνεχίσω για τα υπόλοιπα.
You do that. Εντωμεταξύ θα προσθέσω μερικά πράγματα στο post μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 08 Νοέμ 2013 14:57, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: διόρθωση σε url
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για τα νεκροταφεία, έχω συγγενείς που ετάφησαν με πολιτική κηδεία και ο τάφος δεν έχει σταυρό πάνω. Οκ, για να μπούμε στο νεκροταφείο περάσαμε μπροστά από την εκκλησία, αλλά η τελετή έγινε στο μνήμα και χωρίς παπά.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Ε Το κόστος της μισθοδοσίας μπορεί εύκολα να βρεθεί από τον κρατικό προϋπολογισμό => Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων => διεύθυνση θρησκευμάτων ή κάτι σχετικό. Κάποτε το είχαμε βρει, και πάλι μπορούμε να το βρούμε.

Για άλλα έξοδα υπάρχει το νήμα Κονδύλια (του κράτους, και όχι μόνο) υπέρ εκκλησίας με αρκετές πληροφορίες.

Το μέγεθος της περιουσίας και των εισοδημάτων της εκκλησίας είναι αρκετά δύσκολο να υπολογιστεί και δε θα μας δώσουν στοιχεία. Παρόλα αυτά μπορεί οποιοσδήποτε να επιχειρήσει να βρει πηγές. Εξάλλου κτγμ πάντα ισχύει το επιχείρημα ότι οφείλουν να πληρώνουν τη μισθοδοσία οι ίδιοι, ασχέτως μεγέθους περιουσίας τους. Αν δεν μπορούν, ας το κλείσουν το μαγαζί, δεν φταίμε τίποτε όλοι εμείς που τους πληρώνουμε χωρίς να θέλουμε από τους φόρους μας.
Αυτό είναι σημαντικό γιατί είμαστε και σε κρίση. Είδα στο παλιότερο θέμα ότι το κόστος μισθοδοσίας ήταν περίπου 230 μύρια το χρόνο. Αυτό είναι δύο φορές το κόστος του «φιλόδοξου σχεδίου» για τη σωτηρία των αμυντικών βιομηχανιών που απέρριψε η τρόικα. Αντ' αυτού θα γίνουν καθώς φαίνεται σχεδόν 1.500 απολύσεις.
Full disclosure: Έχω προσωπικό ενδιαφέρον γιατί το κύριο εισόδημα στο σπίτι μου είναι ο πατέρας μου που εργάζεται στην ΕΑΣ και έχει να πληρωθεί από το Μάρτιο.
Πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα δεν αξιοποιούν «υπηρεσίες του κλήρου» και πιστεύω ότι αν γινόταν γνωστό το πόσο μας κοστίζει θα υπήρχε μεγαλύτερη υποστήριξη.
AoratiMelani έγραψε: ΣΤ Ενδιαφέρον αυτό που λες, μπορείς μήπως να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Το ζήτημα εδώ όπως και στο σημείο Ε δεν είναι τόσο τι θα τους πούμε, όσο πώς θα το πούμε: με τι τρόπο, με τι μέσα; Έχουμε ήδη ιστοσελίδα, ιστολόδιο, σελίδα και ομάδα φέισμπουκ, κανάλι γιουτιουμπ, προφανώς μπορεί να γίνει κάτι μέσα από αυτά. Εδώ το θέμα είναι να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας τι ακριβώς θέλουμε και να βρεθούν άτομα να το κάνουν, δηλαδή να κάνουν ένα σχέδιο στο κεφάλι τους για την εκστρατεία ενημέρωσης περί τα οικονομικά, ένα άλλο για την εκστρατεία ενημέρωσης περί τα φιλοσοφικά-ψυχολογικά-κοινωνικά, να καθήσουν να γράψουν κείμενα για ανάρτηση ή να γυρίσουν βίντεο ή να ηχογραφήσουν σποτάκια.

Τι άλλο μπορεί να γίνει; Φυλλάδια; Ομιλίες; Ραδιοφωνικά σποτ; Πώς ακριβώς φανταζόμαστε ότι μπορούμε να διασπείρουμε την πληροφορία, τι πόρους φανταζόμαστε ότι θα χρειαστούμε και πώς θα τους βρούμε;
Το ζήτημα είναι να έχουμε μια θέση σχετικά με τέτοια ζητήματα και να την εκφράσουμε κάπου. Ορισμένα πράγματα όπως τους Ιεχωβάδες που δεν κάνουν μεταγγίσεις δε θα τα πολεμήσουμε αποτελεσματικά με κάποιο τρόπο γιατί τα πιστεύουν.
Θα μεταφέρω μία ιστορία από ένα φίλο μου που κατοικεί στο Austin, Texas:
Το 2011 το Τέξας πέρασε όλη την άνοιξη χωρίς βροχή και με υψηλές θερμοκρασίες (σκεφτείτε ελληνικό καλοκαίρι). Φοβούμενοι τη ζημιά που θα παθαίνανε (και πάθανε) αποφάσισαν ότι με το καλοκαίρι προ των πυλών κάτι έπρεπε να γίνει. Ο Ρεπουμπλικάνος Κυβερνήτης Ρικ Πέρρυ αντί να ξεκινήσει μέτρα διατήρησης των αποθεμάτων του νερού αποφάσισε να καταστήσει ένα ΠΣΚ ως τριήμερο προσευχής και νηστείας, ζητώντας βροχή από το θεό (κάτι σαν χορός της βροχής). Το καλοκαίρι πέρασε χωρίς σταγόνα βροχής και στο τέλος του, μετά την καταστροφή της αγροτικής οικονομίας ξαναέκανε δημόσιες προσευχές αυτή τη φορά γεμίζοντας ένα στάδιο με 30.000 πιστούς για να προσευχηθούν όλοι μαζί, αυτή τη φορά για οικονομική ανάκαμψη.
Νομίζω είναι σαφές what's wrong with this picture. Ευτυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα γιατί τα περιμένουμε όλα από το κράτος.
Αυτό που σκέφτομαι είναι κατά πόσον είναι νόμιμη όλη αυτή η ανάμιξη της θρησκείας στο κράτος. Μήπως έχουμε πατήματα να πολεμήσουμε κάποια πράγματα;
AoratiMelani έγραψε: Βασικά ό,τι και να γίνει θέλει άτομα και οργάνωση. Εδώ μια ταινία με ειδήσεις είχαμε στο μπλογκ και δεν μπορέσαμε να τη συντηρήσουμε, κάθε φορά που αναλαμβάνει κάποιος να ανεβάζει ειδήσεις αργά ή γρήγορα τα παρατάει. Το θέμα λοιπόν είναι να βρεθεί τουλάχιστον ένα άτομο που να νοιάζεται και να θέλει να επιφορτιστεί το συγκεκριμένο έργο.
Σίγουρα και το δικό μου πρόβλημα είναι ότι από Γενάρη μάλλον θα είμαι φαντάρος οπότε δε θα μπορώ να ασχοληθώ και με πολλά.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε συνέχεια του πρώτου μου ποστ:

Ζ Όπως είχα αναφέρει έχω δει τι έχουν κάνει σύλλογοι στο εξωτερικό και ιδιαίτερα μια οργάνωση που λέγεται Atheist Community of Austin στο Τέξας. Εκεί δύο μέλη τους έχουν ξεκινήσει ένα wiki. Το wiki αυτό περιέχει περιγραφές των επιχειρημάτων και αντεπιχειρημάτων, συνηθισμένες λογικές παγίδες που χρησιμοποιούνται ως «φιλοσοφικές» αποδείξεις και κάποια επιστημονικά στοιχεία που έρχονται σε αντίθεση με τα διάφορα θρησκευτικά κείμενα.
Υπάρχει επίσης το RationalWiki που έχει γενικότερο σκεπτικιστικό περιεχόμενο.
Και στην τηλεοπτική τους εκπομπή πολλές φορές παραπέμπουν αυτούς που τους παίρνουν σε τηλέφωνο και δεν έχουν ιδέα της επιστημονικής θεώρησης των πραγμάτων, αλλά κάνουν τρελούς ισχυρισμούς, σε ιστοσελίδες όπως αυτή. Εκεί υπάρχει πολύ υλικό από online συζητήσεις μαζί με παραπομπές και αναφορές σε σχετικές επιστημονικές πηγές.

Σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλή ιδέα να είχαμε υλικό ειδικά από τα 2 wiki μεταφρασμένο στα ελληνικά. Ίσως και ένα δικό μας wiki.

Δ (συνέχεια) Σε σχέση πάλι με την τηλεοπτική εκπομπή της οργάνωσης αυτής: Σε πολλές εκπομπές τους έχουν κάποια θέματα που συζητάνε για το πρώτο 20λεπτο (η εκπομπή κρατάει μία ώρα) τα οποία είναι κυρίως αθεϊστικά, ανθρωπιστικά και σκεπτικιστικά θέματα. Συχνά έχουν να κάνουν και με την επικαιρότητα στην Αμερική (όπως το ότι έχουν αποφασίσει σε κάποιες πολιτείες να διδάσκουν βιβλικές κοσμογονίες μαζί με την επιστημονική θεωρία). Αυτά είναι συχνά θέματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν από blog posts αλλά θα μπορούσαν να αποτελέσουν και υλικό για ένα podcast. Το βασικό ζήτημα θα ήταν η δημοτικότητα ενός blog/podcast νομίζω.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

για την ιδέα του podcastέχετε αξολυσει για το atheist experience? Βασικά είναι 2 hosts και ο κόσμος άθεοι ή πιστοί παίρνουν τηλέφωνο για συζητήσεις. Δυστυχώς δεν έχω link γιατί είμαι δουλειά και το Youtube είναι μπλοκαρισμένο...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:για την ιδέα του podcastέχετε αξολυσει για το atheist experience? Βασικά είναι 2 hosts και ο κόσμος άθεοι ή πιστοί παίρνουν τηλέφωνο για συζητήσεις. Δυστυχώς δεν έχω link γιατί είμαι δουλειά και το Youtube είναι μπλοκαρισμένο...
Υποθέτω «αξολυσει» == «ακούσει».
Η συγκεκριμένη εκπομπή αποτελεί την έμπευση για τη συγκεκριμένη ιδέα. Απλά αυτοί έχουν πρόσβαση σε στούντιο δημοσίου καναλιού που υπάρχει για να βοηθά στο έργο των ΜΚΟ με κάποιους περιορισμούς. Το φορμάτ των 2 παρουσιαστών και των κλήσεων από θεατές επελέγη γιατί τους επιτρέπει να κινούνται μέσα στους κανονισμούς και να έχουν επαφή με τον κόσμα αλλά να μπορούν να περάσουν και αυτό που θέλουν.

Είναι μερικές φορές αρκετά διασκεδαστικό το όλο πακέτο με τους διάφορους τρελούς που παίρνουν και προσπαθούν να εξηγήσουν διάφορες ανυπόστατες θεωρίες και προσωπικές ερμηνείες με ψευδο-φιλοσοφικά επιχειρήματα.

Αυτό που προτείνω για το podcast, καθώς δεν υπάρχει κανάλι στην Ελλάδα που θα σε βγάλει στην τηλεόραση για μία ώρα την εβδομάδα να μιλάς για αθεΐα - και ακόμα κι αν το κάνανε θα μας έψαχναν χρυσαύγουλα στο δρόμο να μας δείρουν μετά - είναι να κάναμε κάτι που θα μαζευόμαστε 2-3 με ένα δεδομένο θέμα κάθε φορά και θα το συζητάμε εμπεριστατωμένα.

Η ελπίδα είναι ένας πιο ανοιχτόμυαλος άνθρωπος να ακούσει και τη δική μας άποψη και να μη μας θεωρεί όργανα του Σατανά κ.τ.λ. Επίσης φυσικά παίζει ρόλο η ενημέρωση για θέματα που αφορούν τους άθεους στη χώρα μας, όπως νέες εξελίξεις κάπου ή π.χ. στην αρχή της σχολικής χρονιάς τι μπορούν να κάνουν οι γονείς για τα θρησκευτικά, τα Χριστούγεννα τι μπορεί να γίνει με τα παιδιά που δε θέλουν οι γονείς τους να τους φορτώνουν μυθοπλασίες, πόσο κοσμικός είναι ο χαρακτήρας της γιορτής κ.τ.λ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ο χρόνος και το υλικό αυτή τη στιγμή για να κάνουμε κάτι συχνό αλλά ίσως 2 φορές το μήνα θα μπορούσε να γίνει κάτι.

Επίσης: Αρχείο του Atheist Experience στο blip.tv και ιστοσελίδα της εκπομπής.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

το Podcast ειναι πολύ καλή ιδέα αν υπάρχει κόσμος να το τρέξει
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν κάποιος αναλάβει το τεχνικό κομμάτι, εγώ είμαι μέσα για να συμμετάσχω στις συζητήσεις, αν αυτό βοηθάει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^

βασικά σκέφτηκα οτι ειναιναι πολύ πιο εύκολο να οργανωθεί το Podcast (κομπιουτεράδες υπάρχουνε πολλοί εδώ εξάλλλου), σε σχέση με μια εξωτερική εκδήλωση και άρα μπορει να έχει καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλύτερo following.

Επίσης μπορούν να γίνονται πιο συχνά χωρις πολύ κόπο και χωρίς καθόλου χρήμα...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είχα αναφέρει έχω δει τι έχουν κάνει σύλλογοι στο εξωτερικό και ιδιαίτερα μια οργάνωση που λέγεται Atheist Community of Austin στο Τέξας. Εκεί δύο μέλη τους έχουν ξεκινήσει ένα wiki.
Κοινοτητα αθεων στο Austin του Texas πιθανον να μην αριθμει περισσοτερα απο τα δυο αυτα μελη που ξεκινησαν το συγκεκριμενο wiki.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σαν να είναι λίγοι περισσότεροι...
http://www.atheist-community.org/
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά έχουν αρκετό κόσμο, ένας φίλος που κατοικεί εκεί πήγε στο Texas Freethought Convention που έγινε σχετικά πρόσφατα και είχανε λαό. Εκεί κατοικοεδρεύουν διάφοροι γνωστοί άθεοι YouTubers και εκεί ξεκίνησε η οργάνωση American Atheists.

Μην κοιτάτε που είναι Texas, η συγκεκριμένη πόλη είναι άλλο φρούτο.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Μία σκέψη που κάνω τις τελευταίες ημέρες είναι ότι μάλλον χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο στο Ελλαδιστάν.

Πώς σας φαίνεται ως ιδέα;
Είναι αρκετά μεγάλο σαν project και από πλευράς ανάγνωσης και συγγραφής σχολίων και ελέγχου των σχολίων ως προς επιστημονικές πηγές και λογική ακρίβεια αλλά και από την άποψη του στησίματος μιας ιστοσελίδας κατάλληλης.

Ο λόγος που το λέω είναι αφ' ενός ότι αυτό είναι προφανώς στην Αγγλική αλλά και γιατί χρησιμοποιεί τη βασική "King James" έκδοση που χρησιμοποιούν οι Προτεστάντες και οι περισσότεροι Καθολικοί (AFAIK). Δεν έχουμε κάτι αντίστοιχο για τα βασικά κείμενα που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το project υπάρχει και προχωράει αλλά πάντα χρειαζόμαστε άτομα.

Μήπως ενδιαφέρεσαι να συμμετέχεις;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενικώς ναι, ειδικά στον τεχνικό τομέα. Αλλά όπως έχω ξαναπει είμαι σε μια ψιλοπερίεργη φάση (περιμένω απαντήσεις από PhD προγράμματα έξω, αλλιώς πάω στρατό) και το πρόγραμμά μου είναι τελείως απρόβλεπτο..

Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για αυτό που ήδη υπάρχει.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
xphstos
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Σεπ 2013 00:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ωραίες ιδέες!!!

Σκεφτόμουν και εγώ ένα podcast, μαγνητοσκοπημένο για αρχή και αν πάει καλά γιατί όχι και live...
Έχω σκεφτεί και κάποια πραγματάκια για την θεματολογία...
Προσωπικά θα το ήθελα να μην είναι τελείως θρησκευτικού περιεχομένου...
Θα ήθελα να έχει θέματα κοινωνικού περιεχομένου, επιστημονικά και γενικά ο αθεϊσμός να μην προβάλλεται τόσο έντονα. Κάτι σαν το Skeptics Guide to the Universe.
Νομίζω θα τραβήξουμε περισσότερο κοινό έτσι...
Αφήστε που πιστεύω ότι δεν θα βρίσκαμε να συζητήσουμε τόση ώρα μόνο για την θρησκεία... :P
Θα μπορούσε για αρχή να είναι ένα 30λεπτο - 40λεπτο στην διάρκεια... εβδομαδιαίο ή εβδομάδα παρα εβδομάδα...
Επίσης μέσω του podcast, σαν "ομάδα", θα μπορούσαμε πιο εύκολα να μαζέψουμε χρήματα για δωρεές...
Εικόνα
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

30λεπτο ή 40λεπτο είναι μεγάλο. Αν θέλουμε να τα δει πολύς κόσμος θα πρέπει να είναι 5-7 λεπτά, το πολύ 10.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση