καλημέρα! (mamademy)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
mamademy
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2013 07:18
Όνομα Ιστότοπου: -

γεια σας ειμαι ντεμυ 28 χρονων μενω σε χωριο της ηπειρου και ειμαι μαμα 2 παιδιων. ειμαι γεωπονος και ασχολουμε με αγροτικες δουλειες. σας βρηκα απο τη σελ του φεισμπουκ.
να πω και λιγα λογια για την "πιστη" μου... μεγαλωσα σε χωριο με θρησκευομενους γονεις αλλα χωρις να μας πιεζουν σχετικα με την εκκλησια. μικρη πηγαινα στην εκκλησια αλλα διαβαζοντας την καινη διαθηκη και τα θρησκευτικα κατεληξα οτι ειναι κι αυτα μυθολογια.
στο χωριο που μενω λοιπον οπως και σε ολη σχεδον την ελληνικη επαρχια υπαρχουν πολλα εθιμα να τα πω, προληψεις και δυσιδαιμονιες, που πορσπαθουν οι μεγαλυτεροι να τα επιβαλουν και σε μας τους νεοτερους. οπως καταλαβαινεται μεγαλο προβλημα κυριως με μελη της οικογενειας του συντροφου μου.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας όρισες. Άθεη σε χωριό της Ηπείρου ακούγεται σπάνιο κι ενδιαφέρον. Έχεις (άραγε) καμιά παρέα παρόμοιων πεποιθήσεων ή είσαι απομονωμένη κι αντιμετωπίζεις μόνη σου το θηρίο;
Εγώ σπούδασα δασολόγος, και μάλιστα βρέθηκα δυο καλοκαίρια στο Περτούλι για πρακτική, αν βρίσκεσαι εκεί γύρω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
mamademy
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2013 07:18
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Καλώς μας όρισες. Άθεη σε χωριό της Ηπείρου ακούγεται σπάνιο κι ενδιαφέρον. Έχεις (άραγε) καμιά παρέα παρόμοιων πεποιθήσεων ή είσαι απομονωμένη κι αντιμετωπίζεις μόνη σου το θηρίο;
Εγώ σπούδασα δασολόγος, και μάλιστα βρέθηκα δυο καλοκαίρια στο Περτούλι για πρακτική, αν βρίσκεσαι εκεί γύρω.
καλως βρεθήκαμε! μπα ειναι πολλοι αλλα δεν το λενε γιατι στα χωρια αθεος= σατανιστης, ιεχωβας, κλπ.
κι ο αντρας μου δεν εχει καταληξει αν πιστευει ή οχι, και καναμε γαμο κλπ γιατι μας πρηζανε οι γονεις. κοντα στην πρεβεζα μενω.
ωραιο το αντικειμενο των σπουδων σου, ειδα οτι εισαι στο στρατο. θυμαμαι οταν ηταν ο αδερφος μου φανταρος ειχε μπει στους εφεδρους και τον ειχαν στην περιφορα του επιταφειου στην Αθηνα. και σε κατι αλλες λιτανειες στις περιοχες που ηταν μετα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ντεμυ καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι ένστολος. Δεν είναι μόνο ο στρατός με στολή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

mamademy έγραψε:...κοντα στην πρεβεζα μενω. ....
Καλώς ώρισες μαμά... Αν είσαι και σε παραθαλάσσιο χωριό ποιος στην χάρι σου. Το Ιόνιο είναι ο έρωτάς μου και οι παραλίες από Μύτικα μέχρι Πάργα... και όχι μόνον. Η Πρέβεζα είναι σαν δεύτερη πατρίδα μου... από το '74 την επισκέπτομαι δις, τρις, τετράκις ετησίως... Και τώρα ονειρεύομαι να πλατσανίσω στα νερά του Μονολιθίου... :D
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Φυσάει πολύ όμως στο Μονολίθι - ειδικά τον Αύγουστο.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ό,τι πρέπει για ιστιοπλοΐα... :D
...και μετά τον δεκαπενταύγουστο θα το απολαύσω δεόντως. (ελπίζω)
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
mamademy
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2013 07:18
Όνομα Ιστότοπου: -

ευχαριστω για το καλωσορισμα! τασο συγνωμη που καταλαβα λαθος.
αναρχε δεν ειμαι σε παραθαλασσιο χωριο, αν εχεις ακουστα ενα "βασιλειο" στην περιοχη. αλλα και παλι κοντα ειναι η θαλασσα. εμεις παμε πιο πολυ Αμμουδια ή Καστροσυκια και καμια φορα Βραχο. ωραια ειναι και στον ορμο του Οδυσσεα,
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Προφανώς εννοείς τους Κασσωπαίους ή τους Μολοσσούς... Όπως και να είναι, η περιοχή είναι ...ερωτεύσιμη... και ιδανική για την απασχόλησι και την ειδικότητά σου. Ξερό κλαδί το μπήγεις και πρασινίζει.
Αμμουδιά και Καστροσυκιά έκανα ελεύθερη κατασκήνωσι την δεκαετία του '80... Τώρα «βολεύομαι» σε ένα κτήμα δίπλα στο αισθητικό δάσος του Μονολιθίου.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

mamademy έγραψε:ωραια ειναι και στον ορμο του Οδυσσεα,
Αυτό δεν είμαι σίγουρος που πέφτει, αλλά κάτι μου λέει. Από τις γειτονικές προτιμούσα το Αλωνάκι, αν θυμάμαι καλά το όνομα. Ωραία και η Αμμουδιά. Γενικά, αυτές βορειότερα της Πάργας είναι καλύτερες παραλίες (το Καραβοστάσι θυμάμαι). Τα Σύβοτα πολύ ωραία αλλά μακριά από τη βάση μου και πολύ στριμωξίδι...προτιμώ να κατηφορίσω στη Λευκάδα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ντέμυ καλωσήλθες και χαρά στο κουράγιο σου! Ένας λόγος που δεν αποφάσισα ποτέ να κάνω το βήμα και να πάω επαρχία είναι η ασφυκτικά μικρή κλειστή κοινωνία. Φαντάζομαι αν ζούσα σε χωρίο και θρησκευτικό γάμο θα είχα κάνει, και το παιδί θα είχα βαφτίσει.

Καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες και καλες συζιτησεις να υπαρχουν γενικα σε λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση