Αγιορίτικο B(λ)ήμα εναντίον παγανιστών.

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

...κάποιοι κάνουν περίεργες τελετές.

http://www.agioritikovima.gr/koin%CE%BF ... iergi-tele
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

πωπω άρχισα να διαβάζω τα σχόλια απο κάτω και κάηκα....

πιφ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το προβλημα ειναι οταν πανω απο την ιδιοτητα του πολιτη βαζει ο ανθρωπος εκεινη του πιστου,ανεξαρτητως θρησκειας,δογματος,η αιρεσης.Τοτε μιλαμε για ξοφλημενη περιπτωση αχρηστη για ολους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Εγω παντως συμφωνω οτο οποιος παει στη παραλια φορωντας το μακρυ ασπρο σωβρακο του παππου του θα πρεπει να καει στο πυρ το εξωτερο...

Θα πρεπει οντως η Μητροπολη να δρασει αμεσα γιατι στο τελος θα γινει μοδα, θα βγαλουν ολες τα μπικινια να βαλουν σωβρακοφανελες και θα χαθει και ο τελευταιος λογος του να πηγαινει κανεις στην παραλια. (Γιατι τωρα λες 'Θα υποστω το διπλανο εξ αριστερων που εχει φερει ταπερακι με μπακαλιαρο σκορδαλια διπλα μου και εχω πεθανει απο τα αερια, θα υποστω και τον εκ δεξιων διπλανο που εχει φυτεψει ενα δασος Αμαζονιου απο τσιγαριες, θα υποστω και τους αλλους δυο που παιζουν ρακετες απο πανω μου, θα υποστω το μικροπωλητη, θα υποστω και τα πιτσιρικια που τους λεει η μανα τους 'να πατε εκει περα να παιξετε' για να ζαλιζουν εμενα και οχι αυτη...θα τα υποστω ολα αυτα αλλα θα δω και κανεναν πισινο ρε παιδι μου! Αν χαθει και αυτο τοτε παει...)
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"...κάποιοι κάνουν περίεργες τελετές."

Ενώ εκείνοι που λατρεύουν ένα πτώμα καρφωμένο πάνω σε ένα ξύλο ...που στις τελετές τους τρώνε το πτώμα και πίνουν το αίμα του ....
Είναι νορμάλ :lol: :lol: :lol: :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Παραβρέθηκα προ πενταετίας περίπου σε τελετή δωδεκαθεϊστών κάπου στο Περιστέρι. Ο χώρος ιδιωτικός (μονοκατοικία με αυλή) κυκλωμένος από πολυκατοικίες. Στην αυλή έκαιγε η φωτιά για την πυροβασία που θα ακολουθούσε στο τέλος της τελετής... Τύμπανα, κύμβαλα, αυλοί και ύμνοι. Σπονδές και θυσίες. 25 περίπου οι συμμετέχοντες... Από αργά το μεσημέρι έως το βράδυ.
Πρωτόγνωρο για εμένα το όλο σκηνικό, ενδιαφέρον, διασκεδαστικό και κάπου κάπου επιβλητικό.... αλλά...
Το τι ακούγαμε από τα απέναντι μπαλκόνια δεν περιγράφονται. Ήσαν 5-6 βλαμμένοι που κατέβασαν όλα τα διαόλια και τριβόλια... με αποκορύφωμα την ώρα της πυροβασίας. Από τους συμμετέχοντες απόλυτος ψυχραιμία. Καμμία αντίδρασις... Έστειλαν και την αστυνομία. Μπήκε στην αυλή ένας ένστολος, μίλησε για λίγο με τον ιδιοκτήτη και έφυγε.
Σε όποιον πετύχει τέτοια τελετή του συνιστώ να μείνη να την παρακολουθήση. Δεν είναι απλώς γραφικό...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Παραβρέθηκα προ πενταετίας περίπου σε τελετή δωδεκαθεϊστών κάπου στο Περιστέρι. Ο χώρος ιδιωτικός (μονοκατοικία με αυλή) κυκλωμένος από πολυκατοικίες. Στην αυλή έκαιγε η φωτιά για την πυροβασία ... Τύμπανα, κύμβαλα, αυλοί και ύμνοι. Σπονδές και θυσίες. 25 περίπου ... Από αργά το μεσημέρι έως το βράδυ.

Το τι ακούγαμε από τα απέναντι μπαλκόνια δεν περιγράφονται. Ήσαν 5-6 βλαμμένοι ... με αποκορύφωμα την ώρα της πυροβασίας...την αστυνομία. Μπήκε στην αυλή ένας ένστολος, μίλησε για λίγο με τον ιδιοκτήτη και έφυγε. Από τους συμμετέχοντες απόλυτος ψυχραιμία. Καμμία αντίδρασις...

τέτοια τελετή του συνιστώ να μείνη να την παρακολουθήση. Δεν είναι απλώς γραφικό...
Αυτό (εαν είναι γραφικό, ή ενδιαφέρον ή όχι) εναπόκειται στο τί πίνουν, ή ήπιαν, ή έκαναν το "λάθος" και ήπιαν κάποτε

σαν δρώμενο, εφόσον συμμετέχουν συνειδητά, έχει την χάριν ενός φάσματος, πτυχής, εκπολιτισμού / έχω βρεθεί σε αντίστοιχα στην βόρεια Ευρώπη και είχαν ακουστικότατη πλάκα

δύσκολο (χωρίς τεχνική βοήθεια) στον κόσμο τόσο του κυνικού μηδενιστή πληβείου όσο και του πλουτοκράτη
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση