Προσσελήνωση! (lilith_child)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
lilith_child
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013 20:51
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας κι από μένα! :D
Βρήκα το φόρουμ τυχαία ψάχνοντας να βρω "κείμενα" της Παλαιάς Διαθήκης σε ηλεκτρονική μορφή και έπεσα στο link ενός μέλους ( csar ) που έχει ανεβάσει το αρχείο και θα ήθελα από εδώ να τον ευχαριστήσω για τον κόπο του.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά να πω για τον εαυτό μου.. Σίγουρα όμως μπορώ να πω ότι δεν είμαι troll, ούτε κάποιος που θέλει να προκαλέσει εντάσεις. Έκανα register εδώ, γιατί η θεματική του φόρουμ με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και πάντα μου αρέσει να ακούω, να συζητάω και να μαθαίνω.

Καλό καλοκαίρι σε όλους! :)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

lilith_child καλώς ήρθες :)


μπορείς να πείς για τον εαυτό σου φύλο, ηλικία περίπου, σε ποιο μέρος του πλανήτη μένεις... τέτοια πράματα. Κανένα μικρό όνομα συνηθίζεται επίσης :)

καλό καλοκαίρι και σε εσένα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς την (εγώ, εκ του ψευδωνύμου, υποθέτω, ίσως καταχρηστικά, ότι είσαι νεαρή γυναίκα).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

εγώ , ακόμα πιο καταχρηστικά

υποθέτω οτι ασχολείσαι με την αστρολογία ή την αστρονομία.

απο το Λιλιθ, που ειναι κάποιο πλανητοειδές, νομίζω κοντά στον Πλούτωνα που εξετάζουν οι ψαγμένοι στην αστρολογία...

αλλα απο την άλλη, το combo άθεος + αστρολογοπαρμένος ειναι μάλλον σπάνιο...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Η Λίλιθ είναι χαρακτήρας στην εβραϊκή μυθολογία.
@Leo21
Αν λες αυτό, ούτε πλανητοειδές είναι, ούτε κοντά στον Πλούτωνα. Κατά τα άλλα, μέσα έπεσες. : brrr :
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
ναι τα μπέρδεψα ειναι όντως η λεγόμενη Λίλιθ - Μαύρη σελήνη, εννοούσα το Χείρωνα.

Χαίρομαι που έμαθα οτι μάλλον δεν υφίσταται το αντικείμενο.

Wut ?? τι σκατά ούτε ο Χείρωνας υπάρχει?? α - οκ δεν υπάρχει ως φεγγάρι

αλλα

"Chiron is considered the most significant of the "centaur" asteroids."

αρα υφίσταται και ειναι κένταυρος

Centaurs are trans-Saturnian objects that have only been discovered in the last quarter-century and are one of the newest additions to astrology.

αυτά παθαίνω αμα μπλέκω με την αστρονομία

Πάλι καλά που δε τα βάζω στους υπολογισμούς μου! χαχαχαχα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
αυτά παθαίνει η αστρονομία και όλοι οι υπόλοιποι βασικά...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

lilith_child έγραψε:Βρήκα το φόρουμ τυχαία ψάχνοντας να βρω "κείμενα" της Παλαιάς Διαθήκης σε ηλεκτρονική μορφή και έπεσα στο link ενός μέλους ( csar ) που έχει ανεβάσει το αρχείο και θα ήθελα από εδώ να τον ευχαριστήσω για τον κόπο του.
lilith_child, καλώς ήρθες στο forum.

Θα ήθελα να επισημάνω για άλλη μία φορά τόσο σε σένα όσο και σε όλα τα μέλη του forum ότι τα κείμενα της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης δεν είναι ελεγμένα κατά 100%. Αν βρεις κάποια λάθη ή κάτι δε βγάζει νόημα (πχ αρχαίο κείμενο σε μετάφραση ή το αντίθετο, στίχοι που λείπουν κλπ.) στείλε μου ένα πμ για να το διορθώσω.

Επίσης υπενθυμίζω ότι κάθε τόσο ενημερώνω τα αρχεία με νεότερες εκδόσεις.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτά παθαίνει η αστρονομία και όλοι οι υπόλοιποι βασικά...
αμα δε γουστάρεις κάνε με ban. αλλιώς σταμάτα να κάνεις ανούσια post χωρίς περιεχόμενο που το μόνο που δείχνουν ειναι εμπάθεια προς το πρόσωπό μου
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
lilith_child
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013 20:51
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχαχα! Γεια σας παιδιά και πάλι!
Άργησα να απαντήσω γιατί είχαμε κάποια θέματα με τις σωληνώσεις στο σπίτι! Άτιμη ΕΥΔΑΠ! Βέβαια για τους "αστρολογοπαρμένους" φταίει ο Ερμής που έχει μπει σε ανάδρομη πορεία! Βασανιστείτε! :mrgreen:

Κατ'αρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τα μηνύματά σας!

Λυπάμαι εάν θα απογοητεύσω κάποιους (ή και κανέναν :P ), αλλά είμαι άρρεν. 26 ετών, μένω Θεσσαλονίκη και το όνομά μου είναι..χμμ.. Θα σας το κάνω quiz! Στα εβραϊκά σημαίνει "Δώρο Θεού" ή κατά άλλους "ο Θεός έχει δείξει εύνοια". Κι έτσι για να σας σοκάρω πιο πολύ κατάγομαι από ελληνορθόδοξη οικογένεια με αρκετούς ιερείς εντός και εκτός Ελλάδας.

Το nickname προέκυψε γιατί πάντα μελετούσα βιβλία, γραφές και κείμενα που αφορούν στη "γένεση". Όχι μόνο βιβλικά, αλλά και εκτός θρησκευτικών δοξασιών. Από θεογονία-κοσμογονία κατά Ησίοδον "ευαγγέλιον" μέχρι το Big Bang Theory.
Και συγκεκριμένα η Λίλιθ είναι από τους "αντι-στάρ" της Γένεσης, έτσι τιμής ένεκεν! Πολύ παρεξηγημένη ατομάρα η μαντάμ.. αλλά παρ' όλ' αυτά δικαίως κάποιοι πιστέψατε ότι είμαι διακορευθείσα κορασίς που ξεστράτισε από το δρόμο του Κυρίου! Sorry guys for the false impressions! : brrr :

@csar. Καταλαβαίνω τη θέση σου και ειλικρινά εκτιμώ πολύ το γεγονός ότι το διορθώνεις και το συμπληρώνεις. Απλά ήταν το λιγότερο που μπορώ να κάνω (να σε ευχαριστήσω για το upload) αν και η όλη έννοια της Σεπτουαγκίντα (μετάφραση των εβδομήκοντα) είναι από μόνη της προβληματικό κείμενο/θέμα.

Αυτά προς το παρόν! :D
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Την πάτησα, προφανώς. ΟΚ, δεν πειράζει. Ποια περιοχή Θεσ/νίκης; Εγώ έχω πατρικό στη Χαριλάου (Νέα Ελβετία) κι έρχομαι μερικές φορές το χρόνο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Γιάννη. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, πολύ παρεξηγημένη η Λίλιθ - ή μήπως Λιλίθ; Έχω δει και τις δύο γραφές αλλά δεν ξέρω πώς τεκμηριώνεται η κάθε μία.

Γενικά έχουν μια τάση είτε να τη δαιμονοποιούν είτε να την εξάρουν, οπωσδήποτε είναι ένα ενδιαφέρον και ελκυστικό σύμβολο της γυναικείας χειραφέτησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΕΥΔΑΠ και Θεσσαλονίκη? :think: χμμ...
Καλώς ήρθες, αν και άρρεν.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
lilith_child
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013 20:51
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχα
@Στέλιο έχεις δίκιο. Κανονικά ΕΥΔΑΘ έπρεπε να πω, αλλά από συνήθεια προτίμησα το ΕΥΔΑΠ που είναι πιο αναγνωρίσιμο.

@apeleytheros είσαι αστέρι με την πρώτη το πέτυχες! :D

@tasos_didymoteicho Μένω κοντά στη Λαοδηγήτρια, Άνω Πόλη.

@AoratiMelani ναι συμφωνώ απόλυτα σχετικά με το σύμβολο "Λίλιθ", έχουν γραφτεί πολλά. Έχει πέσει στα χέρια μου μέχρι και επίκληση (με τελετουργικό) στη Λίλιθ και μάλιστα σε άλλες πηγές αναφέρεται και ως καθαρά σεξουαλικό σύμβολο, μιας και σε πολλές αναπαραστάσεις θεωρείται ερμαφρόδιτο ον. Όσο για την προφορά, μέσω της εβραϊκής γλώσσας που ψιλομαθαίνω το τελευταίο διάστημα γνωρίζω ότι είναι Λίλιτ και για την ακρίβεια σημαίνει "νυχτερινός-ή".

Σας ευχαριστώ και πάλι για το καλωσόρισμα. :)
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Άμα ψάχνεις για παλαιά διαθήκη, προτείνω κάποια έκδοση στην αγγλική γλώσσα, διότι εδώ ωραιοποιούν λέξεις και φράσεις. Εγώ αγόρασα την Παλαιά Διαθήκη (μετάφραση των Ο') με σφραγίδα της Ιεράς Συνόδου Εκκλησίας της Ελλάδος και υπογραφή του Διαυλείας Δαμασκηνού. Προς έκπληξη μου παρατήρησα ότι έχουν αλλάξει πολλές λέξεις για να ακούγονται πιο ωραίες από το αρχικό κείμενο. Θα την βρεις πιο αυτούσια στα αγγλικά.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα:

Στην αγγλική έκδοση [Έξοδος 20 εδαφ. 5 αναφέρει: "I the Lord thy God am a jealous God" - jealoys σημαίνει ζηλιάρης

Στην ελληνική έκδοση το ίδιο εδάφιο το μετέφρασαν: Γιατί εγώ ο κύριος ο Θεός σου, είμαι Θεός που απαιτώ αποκλειστικότητα.

Είδες πόσο ωραία το αλλάξαν;
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Χεχ μπορεί να το άλλαξαν γιατι ο Δίας ήταν γνωστός ζηλιάρης Θεός.

Σου λέει δε μπορεί ο Γιαχβέ να πέφτει τόσο χαμηλά μαζί με τους εθνικούς θεούς, δεν ειναι ζηλιάρης απλά "θέλει αποκλειστικότητα"

(δεν πρόκειται πάντως για τραγική παραποίηση, μιας και δεν ειναι γιάννης ειναι γιαννάκης)

Μου αρέσει το χωρίο , μιας και δείχνει ένα κατεξοχής χαρακτηριστικό του μονοθεϊσμού.

Ένας θεός, μια λατρεία. Ο θεός αυτός θέλει να λατρεύεις ΜΟΝΟ αυτόν
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και στα δύο, σα γκόμενα κάνει.
Spoiler: Εμφάνιση
την αποκλειστικότητα δεν την «απαιτείς». Αν πρέπει να την «απαιτήσεις» το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ!

Η γκόμενα ή ο γκόμενος (δε ζητούν μόνο οι γκόμενες αποκλειστικότητα αλλα και οι γκόμενοι ενιοτε)
τουλάχιστον υπάρχει!!

ένας ανύπαρκτος θεός με τι @@ ζητάει αποκλειστικότητα?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε: .....

(δεν πρόκειται πάντως για τραγική παραποίηση, μιας και δεν ειναι γιάννης ειναι γιαννάκης)

Μου αρέσει το χωρίο , μιας και δείχνει ένα κατεξοχής χαρακτηριστικό του μονοθεϊσμού.

Ένας θεός, μια λατρεία. Ο θεός αυτός θέλει να λατρεύεις ΜΟΝΟ αυτόν
Η διαφορά έγκειται ότι αλλάζει το πρόσωπο της εκκλησίας στα ματιά του κοινού πιστού. Είναι άλλο να κάνει ο Θεός απλά την παρατήρηση "είμαι ζηλιάρης Θεός" και άλλο να χρησιμοποιεί την λέξη "απαιτεί". Το αν πρόκειται για Γιάννης ή Γιαννάκης, ο μέσος Έλληνας δυστυχώς δεν μπορεί να το διαπιστώσει, πόσο μάλλον όταν ποτέ του δεν έχει διαβάσει τις Ιερές Γραφές. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς τις διαβάζουμε και δεν τις πιστεύουμε, οι θρήσκοι δεν τις διαβάζουν αλλά τις πιστεύουν. Υπάρχουν πάρα πολλά άλλα σημεία στην Παλαιά Διαθήκη, που κατά την μελέτη σε αντιπαραβολή με την αγγλική έκδοση παρατήρησα ότι έχουν κάνει ωραιοποιήσεις σε εξευτελιστικό βαθμό κιόλας ορισμένες φορές, ειδικά όταν πρόκειται για βιασμούς και δολοφονίες βρεφών ή ανήλικων.
Απάντηση