Μπουτάρης: Διαχωρισμός εδώ και τώρα.

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Να αναλάβει τη μισθοδοσία του κλήρου η εκκλησία
http://www.romfea.gr/diafora-ekklisiast ... 8-10-54-05
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ γουστάρει Μπουτάρη!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

;οπως είπα και στο φέισμπουκ, θα ήθελα ν αήμουν θεσαλλονικιά για να τον ψηφίζω
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατι κοιτατε μονο το ενα και οχι και τα αλλα δε μπορω να καταλαβω
θα με πειτε και εσυ το ιδιο δεν εκανες καποτε? ε καποια στιγμη ομως καταλαβαινεις

ο κυριος δημαρχος καταλαβαινει οτι δε θα ξαναβγει και παει να κερδισει καμια ψηφο απο τα αριστερα
τον ψηφισα την πρωηγουμενη φορα που ελεγε οτι θα αλλαξει την πολη μας τι αλλαγη αραγε εκανε?
οι της δημωτικης συνεχιζουνε να γραφουν και να ειναι το ιδιο αυστηροι
τα σκουπιδια συνεχιζουν να ειναι γεματα στους δρομους με της συνεχομενες απεργιες
καποιο σημαντικο εργο δε μπορεις να πεις οτι εκανε 2,5 χρονια που ειναι δημαρχος
ενω προκαλαει ανα εποχη με καποιες δηλωσεις του
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
aristotelis_1 έγραψε:οι της δημωτικης συνεχιζουνε να γραφουν και να ειναι το ιδιο αυστηροι
Μακάρι να ήταν αυστηροί και να είχαν ουσιαστική εξουσία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εγώ γουστάρει Μπουτάρη!
Tο ΚΚΕ το λέει εδώ και 90 χρόνια μήπως τους γουστάρεις και αυτούς; λέω εγώ τώρα.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε πρέπει επιτέλους να το πάρεις απόφαση, ότι τα περισσότερα άτομα εδώ μέσα είναι πολύ πιο έξυπνα από εσένα και ότι τέτοια επιχειρήματα του κώλου, μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν. Με αυτά, το πολύ πολύ να πείσεις κανά πεντάχρονο, κανά ΑΜΕΑ ή κανά τσομπάνη. Δεν θα σε συμβούλευα να τα χρησιμοποιείς αλλού.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Θεόφιλε πρέπει επιτέλους να το πάρεις απόφαση, ότι τα περισσότερα άτομα εδώ μέσα είναι πολύ πιο έξυπνα από εσένα και ότι τέτοια επιχειρήματα του κώλου, μόνο το γέλιο μπορούν να προκαλέσουν. Με αυτά, το πολύ πολύ να πείσεις κανά πεντάχρονο, κανά ΑΜΕΑ ή κανά τσομπάνη. Δεν θα σε συμβούλευα να τα χρησιμοποιείς αλλού.
αν έχεις πρόβλημα με τους ΑΜΕΑ θα πρέπει να το ξανασκεφθείς να ασχολείσαι μαζί μου διότι σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και εγώ με δυο εγχειρήσεις και μια φλεγμονώδη νόσο ολική ρήξη τένοντα ώμου, αφαίρεση κατά 50%του τελευταίου μεσοσπονδύλιου δίσκου, και ελκώδη κολίτιδα.
αλήθεια τι έχουμε εμείς οι ΑΜΕΑ που δεν σου αρέσει; λέω μήπως ο απελεύθερος σαν διαχειριστής να λάβει υπόψη του πώς εννοείς τους διανοητικά καθυστερημένους . καθυστερημένε!
η μήπως έχει ευαισθησία μόνο για τις περιπτώσεις προσβολής ομοφυλόφιλων που δικαίως με απέκλεισε μια εβδομάδα.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Συνεχίζεις βλέπω στο ίδιο μοτίβο.

Όταν λέω "κανά ΑΜΕΑ", εννοώ διανοητικά καθυστερημένο ΑΜΕΑ προφανώς. Δεν εξέφρασα κάποιο μίσος ή απέχθεια προς του διανοητικά καθυστερημένους, είπα ότι είναι πολύ πιο εύκολο να πειστούν από ένα βλακώδες επιχείρημα (σαν το δικό σου), σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αυτό είναι μια πραγματικότητα.

Καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στην έκφραση άποψης για την πραγματικότητα και στην έκφραση μίσους, ή μήπως οι αναπηρίες που προανέφερες δεν είναι οι μόνες που έχεις;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Μαζευτείτε...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωχ ρε τεμπελοσκυλο ασε μας να μαλωσουμε λιγο

χαρχαρ πανε και εσυ για 5 λεπτα να βαλεις το αμαξι σου και να σε γραψουνε και να χαμογελανε και μετα πες με

[γενικα το λεω συμβαινει σε παρα πολλους δεν εξεταζω το λαθος του οδηγου αλλα την αυστηροτητα τους πανε ρε αδελφε να το παρεις εμποδιζει τελος]

ξανα λεω τωρα εκτος οτι ο δημαρχος δεν γουσταρει τους παπαδες κατι αλλο για να τον ψηφισουμε εχετε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και εγώ με δυο εγχειρήσεις και μια φλεγμονώδη νόσο , ολική ρήξη τένοντα ώμου ...
Από που το'παθες αυτό πάντως , κάπου πάει το μυαλό μου
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
aristotelis_1 έγραψε:χαρχαρ πανε και εσυ για 5 λεπτα να βαλεις το αμαξι σου και να σε γραψουνε και να χαμογελανε και μετα πες με

[γενικα το λεω συμβαινει σε παρα πολλους δεν εξεταζω το λαθος του οδηγου αλλα την αυστηροτητα τους πανε ρε αδελφε να το παρεις εμποδιζει τελος]
Εγώ όμως εξετάζω το λάθος του οδηγού ΦΥΣΙΚΑ. Όχι, Αρίστο δε θα βάλω το αμάξι μου, όποιος παρκάρει παράνομα ακόμα και για 5', να το πληρώσει. Αν δε βρίσκεις να παρκάρεις, να μην το πάρεις!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δήμαρχο Μπουτάρη
κι όποιος δε γουστάρει
του δείχνω τι να πάρει! :obscene-buttsway:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η πατριωτική στάσις είναι να παρκάρει ο καθένας όπου γουστάρει κι άμα δεν του αρέσει να σηκωθεί να φύγει από την Ελλάδα. Να πάει στην κωλογερμανία που οι μπάτσοι σε γράφουνε στο πιτς φιτίλι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:Tο ΚΚΕ το λέει εδώ και 90 χρόνια μήπως τους γουστάρεις και αυτούς; λέω εγώ τώρα.
Good point! :D Μη βαράς θεόφιλε, μια κουβέντα είπα κι εγώ μέσα στον ενθουσιασμό μου... :lol:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Μαζευτείτε...
I´ll second that.
Off Topic
Αν και όπου πίπτει πολιτική, πίπτει ξύλο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Συνεχίζεις βλέπω στο ίδιο μοτίβο.

Όταν λέω "κανά ΑΜΕΑ", εννοώ διανοητικά καθυστερημένο ΑΜΕΑ προφανώς. Δεν εξέφρασα κάποιο μίσος ή απέχθεια προς του διανοητικά καθυστερημένους, είπα ότι είναι πολύ πιο εύκολο να πειστούν από ένα βλακώδες επιχείρημα (σαν το δικό σου), σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αυτό είναι μια πραγματικότητα.
δεν είναι επιχείρημα, είναι πάγια θέση του ΚΚΕ εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες πριν ακόμη εμφανισθεί ο αθεισμός εδώ στην ελλάδα σαν μόδα, με διάφορα βιβλία τύπου ντώκινς και φόρουμ όπως καλή ώρα,
αλλά περισσότερο έγινε αυτήν η αναφορά σαν αστείο για την φράση της Α.Μ.
εσύ όμως όταν λές δεν μπορώ να πείθω παρά μόνο ΑΜΕΑ που κολλάει αυτό; η δεν καταλαβαίνεις από πειράγματα και αστεία, η ήθελες να δείξεις την αντιπάθεια προς εμένα με την μικρότητα σου να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους ΑΜΕΑ, πράγματι είσαι πιο έξυπνος απο αυτούς. αλλά τι σημασία έχει αυτό; δεν μπορώ να σε πείσω πως το ΚΚΕ έχει από παλιά την θέση για διαχωρισμό εκκλησίας κράτους και πως αστειεύτηκα με την φράση της μελάνης. μπράβο! άρα είσαι έξυπνος.[/quote]
Καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στην έκφραση άποψης για την πραγματικότητα και στην έκφραση μίσους, ή μήπως οι αναπηρίες που προανέφερες δεν είναι οι μόνες που έχεις;
καταλαβαίνεις λοιπόν για που το πήγαινες εξαρχής ήθελες να χύσεις λίγο απο το δηλητήριο που σε πνίγει για ανθρώπους με αντίθετη άποψη και κυρίως διανοητικά και μορφωτικά κατώτερους όπως ΑΜΕΑ τσομπάνηδες πάντα κατά την δική σου αντίληψη. ο παππούς η προπάππος σου ίσως να ήταν τσομπάνηδες η ακόμη και κάποιο παιδί σου μελλοντικά να γεννηθεί με ειδικές ανάγκες. τότε τι θα έλεγες ρε μεγάλε;
επίσης για τις αναπηρίες μου που λές, έχω ακόμη μία είμαι ανήμπορος να κατανοήσω,πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ένας άνθρωπος όταν πάει να συγκρίνει χωρίς να υπάρχει αιτία τον εαυτό του με τον συνομιλητή του, άραγε εσύ καταλαβαίνεις;
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: ναι οk πλάκα έκανες :liar:
Θεόφιλος έγραψε: καταλαβαίνεις λοιπόν για που το πήγαινες εξαρχής ήθελες να χύσεις λίγο απο το δηλητήριο που σε πνίγει για ανθρώπους με αντίθετη άποψη και κυρίως διανοητικά και μορφωτικά κατώτερους όπως ΑΜΕΑ τσομπάνηδες πάντα κατά την δική σου αντίληψη. ο παππούς η προπάππος σου ίσως να ήταν τσομπάνηδες η ακόμη και κάποιο παιδί σου μελλοντικά να γεννηθεί με ειδικές ανάγκες. τότε τι θα έλεγες ρε μεγάλε;
Θα έλεγα ότι έχεις μεγάλες ελπίδες να το πείσεις με τα επιχειρήματά σου (όπως και τους τσομπάνηδες παππούδες μου). Το δηλητήριο προς αυτούς, που το βλέπεις;
Θεόφιλος έγραψε:επίσης για τις αναπηρίες μου που λές, έχω ακόμη μία είμαι ανήμπορος να κατανοήσω,πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ένας άνθρωπος όταν πάει να συγκρίνει χωρίς να υπάρχει αιτία τον εαυτό του με τον συνομιλητή του, άραγε εσύ καταλαβαίνεις;
Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει αιτία να συγκρίνω τον εαυτό μου και τους υπόλοιπους με σένα, αφού νομίζεις (και το νομίζεις ακόμη!) ότι μπορείς να μας κοροϊδέψεις με τέτοιες γελοιότητες...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:Γιατι κοιτατε μονο το ενα και οχι και τα αλλα δε μπορω να καταλαβω
θα με πειτε και εσυ το ιδιο δεν εκανες καποτε? ε καποια στιγμη ομως καταλαβαινεις

ο κυριος δημαρχος καταλαβαινει οτι δε θα ξαναβγει και παει να κερδισει καμια ψηφο απο τα αριστερα
τον ψηφισα την πρωηγουμενη φορα που ελεγε οτι θα αλλαξει την πολη μας τι αλλαγη αραγε εκανε?
οι της δημωτικης συνεχιζουνε να γραφουν και να ειναι το ιδιο αυστηροι
τα σκουπιδια συνεχιζουν να ειναι γεματα στους δρομους με της συνεχομενες απεργιες
καποιο σημαντικο εργο δε μπορεις να πεις οτι εκανε 2,5 χρονια που ειναι δημαρχος
ενω προκαλαει ανα εποχη με καποιες δηλωσεις του
Ο δικός μου δήμαρχος!
του Νίκου Μαραντζίδη

Τον είδα καθώς ανέβαινα την Παλαιών Πατρών, να κάθεται μόνος του σε ένα καφέ. Μιλούσε στο κινητό του. Ανταλλάξαμε από ένα ζεστό χαμόγελο· άγγιξα με το χέρι μου τον ώμο του (πάντα αγγίζω έτσι τους ανθρώπους που αγαπώ, παραβιάζοντας ενίοτε την ιδιωτικότητά τους) και συνέχισα. Πόσο μοναχικός άνθρωπος πρέπει να είναι, σκέφτηκα.

Ψήφισα τον Μπουτάρη όποτε κατέβηκε υποψήφιος. Στις τελευταίες εκλογές, όμως, μου είχε φύγει ο ενθουσιασμός. Δεν ήμουν βέβαιος ότι μπορούσε να προσφέρει, πια, από αυτή τη θέση. Τα χρόνια είχαν περάσει και φοβόμουν, μήπως τώρα ήταν απλώς ένας πεισματάρης γέρος που νοιαζόταν κυρίως για την υστεροφημία του. Τον ξαναψήφισα προβληματισμένος, πιο πολύ από ιδεολογική συγγένεια και χωρίς πίστη. Χάρηκα, βέβαια, που εκλέχτηκε, αλλά πιο πολύ χάρηκα για το τέλος μιας άσχημης κατάστασης στον Δήμο Θεσσαλονίκης.

Σύντομα διαπίστωσα πως οι φόβοι μου διαψεύστηκαν και δεν κρύβω τον ενθουσιασμό μου για αυτό. Η ενέργεια που έδειξε όλο αυτό το διάστημα ο Μπουτάρης είναι εντυπωσιακή. Αυτά τα δυόμισι χρόνια τον έχω συναντήσει τόσες φορές με τους συνεργάτες του σε διάφορα σημεία της πόλης να εργάζεται, όσο δεν συνάντησα όλους τους άλλους δημάρχους μαζί, τα τελευταία 25 χρόνια.

Ο Μπουτάρης δεν έφερε, όμως, μόνο την ενέργειά του. Έφερε πάνω απ’ όλα την κουλτούρα και τον αέρα του. Πατριώτης και κοσμοπολίτης μαζί, φιλελεύθερος και σοσιαλδημοκράτης, βαλκάνιος και ευρωπαίος, επιχειρηματίας και ακτιβιστής, συμβατικός και αντικομφορμιστής, πολιτικός και αντιπολιτικός, μη γελιόμαστε, ο Μπουτάρης δεν εκφράζει τη «βαθιά» Θεσσαλονίκη της ορθοδοξίας, του επαρχιωτισμού και του εθνικισμού, αλλά μια Θεσσαλονίκη avant-garde, λίγο ιδιαίτερη και, κυρίως, πολύ μειοψηφική. Με μια διαφορά, ο Μπουτάρης είναι η μια πρωτοπορία, που δεν αντιμετωπίζει τους πολίτες αφ’ υψηλού, με το ύφος μιας στεγνής ελίτ που νομίζει πως όλα τα ξέρει. Οι Θεσσαλονικείς τον αποδέχονται έτσι όπως είναι, γιατί αισθάνονται πως αυτός εδώ είναι οργανικό κομμάτι της πόλης, είναι αυθεντικός και όχι υποκριτής ή πολιτικάντης.


Με ρωτούν συχνά, φίλοι μου από την Αθήνα, τι άλλαξε πραγματικά ο Μπουτάρης στην πόλη; Τους απαντώ, πως ο Μπουτάρης έδωσε νόημα στον θεσμό του δημάρχου. Και μόνο αυτό να έκανε, θα ήταν αρκετό για να τον ξαναψηφίσω. Όμως, όλοι ξέρουμε πως η παρουσία του σηματοδότησε ευρύτερες αλλαγές είτε αυτές αφορούν αντιλήψεις και νοοτροπίες για το πώς μπορεί να αναπτυχθεί η Θεσσαλονίκη είτε αφορούν πρακτικές και λειτουργίες του Δήμου. Η πόλη άλλαξε και, παρά τους καιρούς της κρίσης, είναι χαμογελαστή και ζωντανή.

Κανείς δεν πρέπει να ξεγελαστεί. Ο Μπουτάρης είναι ένα μοναδικό φαινόμενο και δεν αντιγράφεται, ούτε και χρειάζεται εξάλλου. Τέτοιοι τύποι εμφανίζονται σε συνθήκες κρίσης και μπορούν να μεταμορφώσουν το τοπίο γύρω τους μόνο με την αύρα τους και την ενέργειά τους. Ο Μπουτάρης δεν αντιγράφεται λοιπόν, όμως η παρουσία του μπορεί να αξιοποιηθεί, τόσο για το παρόν, όσο και για το μέλλον. Γιατί, αν για κάτι είμαι πλέον σίγουρος, είναι πως η έννοια του δημάρχου Θεσσαλονίκης δεν θα είναι πια ποτέ η ίδια μετά από αυτόν. Μέχρι τότε όμως έχει πολλά να προσφέρει από αυτή τη θέση και σίγουρα μια πενταετία ακόμη θα τον έχουμε μαζί μας. Έτσι δεν είναι, Δήμαρχε;

Για το τέλος κράτησα κάτι προσωπικό. Ας μου συγχωρεθεί. Αυτό το κείμενο το αφιερώνω στη μνήμη του πατέρα μου Αλέξανδρου, ενός έντιμου και προοδευτικού ανθρώπου, που έφυγε από τη ζωή πριν από έναν χρόνο. Προσφυγάκι και τουμπιωτάκη, αγάπησε πολύ τη Θεσσαλονίκη και τους κατοίκους της και υπήρξε για αρκετά χρόνια δημοτικός σύμβουλος και αντιδήμαρχος αυτής της πόλης. Μέλος της νεολαίας του κόμματος του Σβώλου και στη συνέχεια της Ένωσης Κέντρου, βίωσε τόσο τις φιλελεύθερες, όσο και τις σοσιαλιστικές ανησυχίες. Όταν τα πράγματα ζόρισαν, δραστηριοποιήθηκε στον αντιδικτατορικό αγώνα μέσα από τις γραμμές της Δημοκρατικής Άμυνας. Τότε που πολλοί σώπασαν, ανάμεσά τους και κάποιοι σημερινοί επαναστάτες, ο πατέρας μου εγκατέλειψε την οικογένειά του για να ακολουθήσει αυτό που αυτός νόμιζε σωστό· γιατί πολλά πράγματα μπορούσε να στερηθεί, εκτός από το να ανοίγει το στόμα του ελεύθερα. Αυτός μου κληροδότησε αυτήν την πεισματάρικη αίσθηση ελευθερίας που με κάνει να βλέπω, αυτούς που σαν σκιάχτρα μου κουνούν απειλητικά το χέρι προσπαθώντας να με τρομάξουν και να με κάνουν να σωπάσω, ως παλιάτσους που απλώς εκτελούν το νούμερό τους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ο μπουτάρης έχει δηλώσει ότι δεν θα ξανακατέβει δήμαρχος, αριστοτέλη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση