Ψάχνοντας για διαμέρισμα...

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Το τελευταίο διάστημα ψάχνω να μετακομίσω και πριν μερικές μέρες βρήκα κάτι ενδιαφέρον στην περιγραφή. Με υποδέχτηκε . Το διαμέρισμα υποτίθεται ότι δεν ήταν επιπλωμένο και είχε αδειάσει από καιρό. Και, ενώ ήταν αρκετά καλό (εντός των προδιαγραφών μου. φωτεινό κλπ.), σύντομα διαπίστωσα ότι κάθε δωμάτιο (κυριολεκτικά - πλην του μπάνιου που δεν έψαξα καλά) είχε αναρτημένα 1-2 τουλάχιστον ΧΟ φυλακτά: ξύλινοι εσταυρωμένοι, κεντημένοι ΙΧ με ακάνθινα στεφάνια, εικονίτσες μικρές και μεγάλες (μέχρι Α4) στους τοίχους, σε ντουλάπια κλπ.. Οπότε με μια δεύτερη ματιά στην ηλικιωμένη ιδιοκτήτρια συνειδητοποίησα ότι κάλυπτε εμφανισιακά το στερεοτυπικό μοντέλο θεούσας για προσκύνημα στον Αγ. Δημήτριο: κοντό μαλλί, μάξι φούστα και λευκό πουκαμισάκι (με το στρογγυλό γιακαδάκι). Η αλήθεια είναι ότι μπήκα σε διάφορους πειρασμούς να κάνω κάποιο σχόλιο, να ρωτήσω αν η διακόσμηση "πάει" με το σπίτι κτλ., αλλά τελικά κρατήθηκα και έσβησα το σπίτι από τη λίστα. Σκέφτηκα ότι
1) αν ρωτήσεις ευθέως και εισπράξεις άρνηση, τον θέλεις τέτοιον ιδιοκτήτη;
2) αν κάνεις κάποιο πλάγιο ερώτημα για να ξεφορτωθείς ότι δε χρειάζεσαι, ίσως να μη γίνεις κατανοητός,
3) αν τα ξεφορτωθείς χωρίς να ρωτήσεις αφού μετακομίσεις, ίσως τα πράγματα να μην εξελιχθούν και τόσο καλά.
Γενικά, δεν είμαι από τους άθεους που το διατυμπανίζουν, ούτε το κρύβω, βέβαια, αν με ρωτήσουν. Κατόπιν αναρωτήθηκα μήπως η προκατάληψή μου να με ώθησε σε βιαστικά συμπεράσματα και παρεξήγησα την κυρία. Αν όμως τα άφησε ο προηγούμενος ένοικος, γιατί ξεφορτώθηκε σχεδόν τα πάντα εκτός από αυτά; Και τελοσπάντων, ακόμα και πιστός να ήμουν ποιος θα ήθελε τέτοιο ντεκόρ;

Anyway, ίσως έχασα και μια καλή ευκαιρία για γέλιο ή ακόμα και ένα καλό σπίτι, αλλά δεν ήμουν σε διάθεση...
Off Topic
Υ.Γ.: Ψάχνω στη Θεσσαλονίκη, νοτιοανατολικά, αν κάποιος έχει ενδιαφέρουσα πρόταση, ας στείλει pm.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

εγώ θα ρώταγα, στα ίσια. μπορεί να τα άφησε ο προηγούμενος και η τύπισσα να μην τα πέταξε από σεβασμό στυλ ας τα κάνει ο επόμενος ότι θέλει. Πάντως εφόσον το σπίτι ήταν προς ενοικίαση, δε νομίζω να πήγε να τα κρέμασε η ίδια. Δηλαδή, μπορεί, αλλά εκτός και αν ήταν η αδερφή της λουκά, μάλλον απίθανο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
για θεσσ/νίκη δε ξέρω τίποτα, για Αθήνα ξέρω τουλάχιστον 2 ιδιοκτήτες που ψάχνουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αν ο νοικάρης δε μένει δίπλα σου

ακόμα και να στράβωνε που δεν ήθελες τις εικόνες τι θα σου έκανε?

εξάλλου δεν υπήρχε κανένας λόγος να της πείς οτι εισαι άθεος

ξέρω πολλούς δήθεν χριστιανούς που δεν έχουν ούτε γουστάρουν ΧΟ για διακόσμηση.

Τσάμπα το έκαψες , δλδ.... , νομίζω...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

Φοιτητές στην Αγγλία πριν κάμποσα χρόνια είχαμε νοικιάσει από agency ένα σπίτι χωρίς να ξέρουμε ποιός ήταν ο ιδιοκτήτης του, πράγμα όχι ασυνήθιστο για εκεί. Το μόνο που ξέραμε ήταν ότι ο ίδιος έμενε στο Πακιστάν.

Μετά από καιρό μας ειπαν ότι έχει έρθει ο ιδιοκτήτης και ότι θέλει να έρθει να επισκεφτεί το σπίτι του. Ήρθε λοιπόν την άλλη μέρα ένας 50άρης με σαρίκι, μακριά γενειάδα και παραδοσιακή φορεσιά. Αφού πήγε σε όλα τα δωμάτια, μας ρώτησε σε σπαστά εγγλέζικα αν πιστεύουμε στο Θεό...

Την άλλη μέρα το πρωί (ήταν Σάββατο) ήρθαν 3 φουσκωτοί νεαροί πακιστανοί με ελαφρά τσαμπουκαλεμένο ύφος και μας είπαν να έχουμε αδειάσει το σπίτι μέσα σε 24 ώρες.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:lol:
καλά η αναζήτησή μου είχε συνέχεια, αλλά μάλλον πρέπει να μεταθέσουμε το νήμα αλλού για να συνεχίσω. Δεν ξέρω για τα θρησκευτικά πιστεύω της νέας μου συνάντησης, αλλά παρότι ευγενέστατη μου εξήγησε πως αν ενδιαφερόμουν, θα ζητούσε αποδείξεις για να βεβαιωθεί για την ελληνική μου καταγωγή (δεν το διευκρίνισε), αν είμαι από καλή οικογένεια και άλλα στοιχεία για να είναι εξασφαλισμένη (τηλέφωνα, διευθύνσεις πατρικού, δουλειάς κ.ά.). Και συνέχισε με ένα ατελείωτο λογύδριο ότι οι Έλληνες πρέπει να βοηθηθούμε μεταξύ μας, να αναζητήσουμε τις παλιές αξίες της ελληνικής οικογένειας, κλπ. κλπ., κλπ.. Στη θρησκεία δεν προλάβαμε να φτάσουμε.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

dracumelenios έγραψε:Φοιτητές στην Αγγλία πριν κάμποσα χρόνια είχαμε νοικιάσει από agency ένα σπίτι χωρίς να ξέρουμε ποιός ήταν ο ιδιοκτήτης του, πράγμα όχι ασυνήθιστο για εκεί. Το μόνο που ξέραμε ήταν ότι ο ίδιος έμενε στο Πακιστάν.

Μετά από καιρό μας ειπαν ότι έχει έρθει ο ιδιοκτήτης και ότι θέλει να έρθει να επισκεφτεί το σπίτι του. Ήρθε λοιπόν την άλλη μέρα ένας 50άρης με σαρίκι, μακριά γενειάδα και παραδοσιακή φορεσιά. Αφού πήγε σε όλα τα δωμάτια, μας ρώτησε σε σπαστά εγγλέζικα αν πιστεύουμε στο Θεό...

Την άλλη μέρα το πρωί (ήταν Σάββατο) ήρθαν 3 φουσκωτοί νεαροί πακιστανοί με ελαφρά τσαμπουκαλεμένο ύφος και μας είπαν να έχουμε αδειάσει το σπίτι μέσα σε 24 ώρες.
Στην Αγγλια με τετοιο πραγμα θα μπορουσες να του κανεις μια ωραια καταγγελια και μονο με το αρθρο που θα πουλουσες στη Sun να ειχες λυσει το οικονομικο προβλημα των φοιτητικων σου χρονων :)

Προσωπικα μου λειπει το ποσο ανετα μπορεις να εισαι αθεος στην Αγγλια σε σχεση με το Ελαντα μας...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

xarxar σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έψαχνα σπίτι πριν δύο-δυόμισι χρόνια, ακόμα θυμάμαι ιστορίες με παλαβούς ιδιοκτήτες.
It is by will alone I set my mind in motion.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μετά από καιρό μας ειπαν ότι έχει έρθει ο ιδιοκτήτης και ότι θέλει να έρθει να επισκεφτεί το σπίτι του. Ήρθε λοιπόν την άλλη μέρα ένας 50άρης με σαρίκι, μακριά γενειάδα και παραδοσιακή φορεσιά. Αφού πήγε σε όλα τα δωμάτια, μας ρώτησε σε σπαστά εγγλέζικα αν πιστεύουμε στο Θεό...

Την άλλη μέρα το πρωί (ήταν Σάββατο) ήρθαν 3 φουσκωτοί νεαροί πακιστανοί με ελαφρά τσαμπουκαλεμένο ύφος και μας είπαν να έχουμε αδειάσει το σπίτι μέσα σε 24 ώρες.

........................................................

Προσωπικα μου λειπει το ποσο ανετα μπορεις να εισαι αθεος στην Αγγλια σε σχεση με το Ελαντα μας...
Κι απο οτι φαινεται οσο ανετα μπορεις να εισαι αθεος αλλο τοσο ανετα καταληγεις κι αστεγος.Ηρθε λεει απο το Πακισταν και σε 48 ωρες βρεθηκαν στο δρομο. :lol: :lol:
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση