Βάπτιση ≠ Ονοματοδοσία

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε κάποια κίνηση, να στηθούμε έξω από ένα ληξιαρχείο με πολλή κίνηση, δευτέρα -τρίτη πρωί και να κάνουμε κάποιο θέμα με κάποιον υπάλληλο που δέχτηκε ένα τέτοιο έντυπο. Θα ήταν καλύτερα να το κάνουμε με κάποιον γνωστό μας.
Δεν μπορούμε να παρακολουθούμε τις ιδιωτικές συναλλαγές του καθενός.

Μόνον αν πάει κάποιος δικός μας βαλτός με χαρτί βάπτισης του παιδιού του, κάτι παίζει να γίνει, αν και δεν είμαι σίγουρη ακριβώς τι: θα κάνει καταγγελία αυτός που έδωσε το χαρτί της βάπτισης; Λίγο χοντρό το βρίσκω, να τη στήσουμε σε έναν υπάλληλο, που δεν φταίει προσωπικά σε κάτι (εντάξει, παρατυπεί, αλλά όλοι το κάνουν - το σύστημα πρέπει να χτυπήσουμε, όχι το άτομο). Και πού θα βρούμε άνθρωπο διατεθειμένο να το κάνει;

Μπορούμε ίσως να πάμε απλώς να ζητήσουμε πληροφορίες και να καταγράφουμε τις απαντήσεις είτε με βίντεο είτε με mini recorder (το δεύτερο καλύτερα, που δεν θα φαίνεται κιόλας και θα είναι αυθόρμητοι οι υπάλληλοι), ή και από τηλεφώνου, και μετά να κάνουμε ένα ρεπορτάζ και μια καταγγελία στο υπουργείο εσωτερικών και στον ΣτΠ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα πολύ ενδιαφέροντα παραπάνω οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το 99,9% των δηλώσεων ονόματος τέκνου, που φυσικά στην Ελλάδα γίνονται με τη δήλωση βάπτισης είναι μη σύννομες. Άλλο ένα Ελληνικό ευτράπελο, στη χώρα που το παπαδαριό επιβάλλει ακόμη και την αγνόηση των νόμων του κράτους. Είμαστε, όχι απλώς για τα πανηγύρια, αλλά πραγματικά απορώ πώς θεωρούμαστε ακόμα δυτικό κράτος, ευρωπαική ένωση κλπ
Περιττό να πω πως όταν αναφέρω ότι στα παιδιά έχω κάνει ονοματοδοσία (κανονικά και με το νόμο) πολύ πριν τη βάφτισή τους (που δυστυχώς δεν μπορούσα να αποφύγω) και ότι η τελευταία ουδεμία σχέση ή επίδραση έχει στα ήδη δοθέντα ονόματα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο.
Ααχ Ελλαδάρα, είσαι και θα είσαι η πιο "εξωτική" χώρα του κόσμου, από άλλο ανέκδοτο. Μη φοβάστε ρε, δεν πρόκειται ποτέ να πάθουμε τίποτα, μας προστατεύει η αστείρευτη γελοιότητά μας.
Πλάκα, πλάκα νομίζω ότι τελικά είναι πολύ σοβαρό θέμα αυτό, με την έννοια ότι κανείς δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι παραβιάζεται ο νόμος καθολικά και ότι η ας το πούμε κοσμική (κρατική) ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική. Φαντάζεστε τι έχει να γίνει από το παπαδαριό και το ακροδεξιο/δεξιό κατεστημένο έτσι και το θέμα αυτό ερχόταν στην επιφάνεια;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάτι έψαχνε τις προάλλες κάποιος γνωστός μου στο προσωπικό του αρχείο ;) , κι έπεσε πάνω σ' αυτά, τα οποία, γνωρίζοντας την εδώ δράση μου, μου τα έστειλε και τα παραθέτω με τη σειρά, σαν μια μικρή ιστορία. Απολαύστε υπεύθυνα.

Αρχικά λοιπόν ζητήθηκε αυτό.
1η διαταγή
Εικόνα

... αλλά στάλθηκε αυτό
1η απάντηση
Εικόνα

Κατόπιν επανήλθε πιο εμφατικά η πρώτη διαταγή
2η διαταγή
Εικόνα

... και πάλι όμως απαντήθηκε δεόντως!
2η απάντηση
Εικόνα


Αποτέλεσμα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 15 Φεβ 2013 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μεγέθυνση εικόνων μέσω απ' ευθείας συνδέσμων
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν αναφέρει την νομοθεσία «όπως ο νόμος ορίζει» ο φίλος σου (μας). τελικά το πρόστιμο πληρώθηκε;
νομίζω ότι μπορεί να προσφύγει (μπορούσε, είναι εκπρόθεσμο τώρα) εναντίον τους για άγνοια της νομοθεσίας, έκδοση παράνομης εντολής και άλλα.

το πρόστιμο τι άλλη αφορμή είχε; το έντυπο που παραθέτεις έχει σβησμένα τα πάντα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσεξε την επεξήγηση με κόκκινα γράμματα στο τελευταίο. Τα σβησίματα ήταν εσκεμμένα λόγω προσωπικών δεδομένων. Δεν γινόταν να υπάρχουν περισσότερα ορατά στοιχεία. Καταλαβαίνετε.

Το πρόστιμο φυσικά και πληρώθηκε. Είπαμε, η αφορμή ήταν εντελώς άσχετη.

Μάλιστα, τονίζω ότι ο εν λόγω προϊστάμενος είχε προσπαθήσει λυσσαλέα να τον απολύσει τον υπάλληλο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποσημείωση: Ο προϊστάμενος με πέντε παιδιά, πατρίς-θρησκεία-οικογένεια, και διαρκώς στ' αγιόρος.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Σκεφτόμουν τις προάλλες μία κουβέντα που είχα με τη σύζυγό μου για το όνομα που θα δίναμε στο μικρό μας και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από τα μέλη του forum έχει προσπαθήσει να δώσει μη συμβατικό όνομα στο παιδί του.

Για παράδειγμα από ότι ξέρω στην Κύπρο, είναι δυνατό στην ταυτότητα κάποιου να γράφει «Τάσος» αντί για «Αναστάσιος» ή «Γιαννάκης» αντί για «Ιωάννης».

Επίσης στις ΗΠΑ και την Αυστραλία μπορείς να δώσεις ό,τι όνομα θέλεις ακόμα και λέξεις που δεν υπάρχουν ή αρχικά (π.χ. A.C. ή J.J. τα οποία μπορεί να σημαίνουν κάτι αλλά στην ταυτότητά είναι γραμμένα έτσι). Με την εξαίρεση κάποιων ονομάτων που δεν επιτρέπονται (η Αυστραλέζα φίλη μας μάς είχε πει ότι δεν επιτρέπεται π.χ. το όνομα Satan στην Αυστραλία).

Έχει προσπαθήσει κανείς να δηλώσει τέτοιο όνομα στο Ληξιαρχείο;

Αν το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο, αν πάει ένα ζευγάρι και δηλώσει για όνομα της κόρης του «Στρουμφίτα» ή «Μοτσαρέλα» ή «Πορδή» ή για το γιο του «Κλαπαρχίδας» ή «Ευκοίλιος» είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν στο Ληξιαρχείο;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Κρίνοντας από γνωστούς/συγγενείς/φίλους, φαντάζομαι ότι μέχρι ένα βαθμό γίνεται. Δεν ξέρω όμως να σου πω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός ή κάποια επίσημη λίστα με επιτρεπτά ή απαγορευμένα ονόματα (όπως πχ στην Ισλανδία).
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

csar έγραψε:Αν το τραβήξουμε ακόμα περισσότερο, αν πάει ένα ζευγάρι και δηλώσει για όνομα της κόρης του «Στρουμφίτα» ή «Μοτσαρέλα» ή «Πορδή» ή για το γιο του «Κλαπαρχίδας» ή «Ευκοίλιος» είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν στο Ληξιαρχείο;
με δεδομένο ότι η δήλωση είναι οριστική, (η αλλαγή ονόματος περνά από δικαστήριο) φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να το (έχει) δοκιμάσει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Στην βάπτισι (ήταν υποχρεωτική τότε) της δεύτερης κόρης μου το όνομα που επιλέξαμε ήταν «Λιλή», από την Γερμανίδα πεθερά μου. Το συζητήσαμε με τον παπά πριν την τελετή και με το ζόρι συμφώνησε. Επέμενε να την ονομάση επισήμως «Ευαγγελία»... «κι εσείς φωνάξτε την όπως θέλετε»... Επείσθη μόνον όταν απείλησα ότι θα πάω σε άλλη ενορία για να την βαφτίσω.
Στο Ληξιαρχείο δεν υπήρξε βεβαίως κανένα πρόβλημα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν γνωρίζω κανέναν που να επιχείρησε να δώσει μη συμβατικό όνομα, και μάλιστα κραυγαλέα αντιαισθητικό ή προβληματικό κοινωνικά, όπως αυτά που λες.

Επίσης δεν γνωρίζω την ύπαρξη κανενός νόμου που να περιορίζει τη μορφή του ονόματος που μπορεί να δοθεί.

Θεωρητικά, όλα επιτρέπονται. Το Τάσος πάντως είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. (Στο ληξιαρχείο μιλάμε πάντα - στην εκκλησία ούτε ξέρω ούτε με αφορά, ας τα βρουν μαζί της όσοι θέλουν να βαφτίσουν).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Για να επαναφέρω το θέμα συζήτησης στη βάφτιση και ονοματοδοσία:

Ίσως γνωρίζετε την Εθνική Πύλη Δημόσιας Διοίκησης «Ερμής» (http://www.ermis.gov.gr) από την οποία οι εγγεγραμμένοι μπορούν να παραλαμβάνουν διάφορα πιστοποιητικά ηλεκτρονικά.

Στη σχετική σελίδα για τη δήλωση ονοματοδοσίας αναφέρει στις Σημειώσεις και Επεξηγήσεις:
«Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού και απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης (ή ταυτοχρόνως δηλουμένης) βαπτίσεως
(η έμφαση δική μου.) Δεν είναι κάτι καινούριο φυσικά, και το ξέραμε αλλά είναι θετικό ότι το ξεκαθαρίζει και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως αναφορά αν χρειαστεί. (Στην υπηρεσία δήλωσης βάφτισης δεν αναφέρει τίποτα για την ονοματοδοσία)
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από τον Marios Marli στο facebook (permalink):
Η πίεση που δέχεται κάποιος από το συγγενικό του περιβάλλον, είναι συνήθως ο καθοριστικός παράγοντας που αναγκάζει έναν άθεο, για την βάπτιση του παιδιού του . Για τους ένθεους, η μη βάπτιση τέκνου, θεωρείτε μεγάλη αμαρτία και για αυτό το να σε μεταπείσουν για την απόφαση, το βλέπουν ως ιερό τους καθήκον. Δεν θα σταματήσουν ποτέ !! Το έζησα και το ζω ακόμα.
Το θέμα ήταν σημαντικό για μένα και δεν το έβλεπα χαλαρά . Γιατί είχα και εγώ μια εσωτερική αναφορά, αντίστοιχα με το ιερό καθήκον των συγγενών : Τον πολιτικό μου αγώνα. Δεν γίνεται να πολεμάς έναν θεσμό και μετά να τον αναγνωρίζεις. Το να συγκρουστώ λοιπόν με το ιερό καθήκον των συγγενών, το έβλεπα ως μέρος του αγώνα μου. Αυτό όμως που δεν μπορούσα να φανταστώ, ήταν ότι η μάχη με τους ένθεους δεν θα ήταν και τόσο απλή υπόθεση.

Στην αρχή προσπάθησαν να μου αλλάξουν γνώμη με το καλό: ’’ δε θα πληρώσεις τίποτα εσύ‘’ μου λέγανε ‘’σαν τους καλεσμένους θα έρθεις στην εκκλησία ‘’. Μετά προσπαθήσανε να μου περάσουν το φόβο της παράνομης πράξης που θα έχει και μελλοντικές συνέπειες στο παιδί (σχολείο , στρατός ..κτλ). Είναι πολύ εύκολο να βρεις τεκμηριωμένες απαντήσεις, σχετικά με το δικαίωμα της ανεξιθρησκίας. Το δύσκολο ήταν ότι αυτές τις απαντήσεις έπρεπε να τις δίνω ξανά και ξανά, γιατί για κάποιο λόγο (!) τις ξεχνούσανε και επανερχόντουσαν. Χρησιμοποίησαν επίσης τις απειλές και τον εκβιασμό (διακοπή σχέσεων, περιουσιακά) , αλλά και τη μέθοδο της διάσπασης του ζευγαριού. Νόμιζαν ότι θα είναι πιο εύκολο αν μεταπείσουν πρώτα τη γυναίκα μου , να την κάνουν σύμμαχο τους, για να λυγίσουν μετά από κοινού τον ‘’αμετανόητο ιδεολόγο‘’.
Σε αυτό το τελευταίο σημείο, μάλλον, θα χάσουν τη μάχη όσα ζευγάρια δεν είναι μαζί στην απόφαση. Και αυτή η χαμένη μάχη δυστυχώς δεν θα είναι η τελευταία. Θα έρθουν και άλλες καταστροφές για το ζευγάρι, γιατί αυτό το ‘’μαζί ’’ αποδείχτηκε προβληματικό και στην επόμενη συγκυρία θα ξαναεκδηλωθεί. Εμείς ευτυχώς, αυτό το ‘’μαζί ‘’ το είχαμε και όχι μόνο τους νικήσαμε, αλλά μας αποκαλύφθηκε και ένα μυστικό από όλη αυτή την ιστορία: ‘’Η συνταγή για έναν επιτυχημένο γάμο, είναι το ζευγάρι να έχει κοινούς εχθρούς ‘’.

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε. Κάποιοι δε μου το συχώρεσαν. Η μάνα μου επιμένει μέχρι και σήμερα να μην εύχεται χρόνια πολλά στο αβάπτιστο παιδί μου ,την ημέρα της ονομαστικής του εορτής. Εγώ συνεχίζω να τσακώνομαι, όχι με συγγενείς αυτή τη φορά, αλλά με διευθύντριες σχολείων για την απαλλαγή του μαθήματος των θρησκευτικών, καθώς δεν υπάρχει πρόβλεψη για το τι θα κάνει ένα παιδί του δημοτικού, την αδίδακτη ώρα. Στην κοινωνία των Χριστιανοταλιμπάν, η αθεΐα δεν είναι εύκολο πράγμα, ούτε αναφαίρετο δικαίωμα. Ένας συνεχής αγώνας είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

από φόρουμ για γονείς
Στο ληξιαρχείο της Αθήνας έχουν τοιχοκολλήσει χαρτί που λέει πως η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ότι το όνομα της βάφτισης δεν ισχύει.Επισης λέει αν γίνει πριν τη βαφτιση η ονοματοδοσία και θες να μπει το βαπτιστικό ως δεύτερο πρέπει να έχεις απόφαση από το πρωτοδικείο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Να μη ρωτήσω τι δουλειά έχεις εσύ στο φόρουμ για γονείς... : brrr :
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
επανάληψη στα επιχειρήματα για αντισύλληψη, έχουν ακριβύνει τα σκουφάκια τελευταία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:από φόρουμ για γονείς
Στο ληξιαρχείο της Αθήνας έχουν τοιχοκολλήσει χαρτί που λέει πως η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ότι το όνομα της βάφτισης δεν ισχύει.Επισης λέει αν γίνει πριν τη βαφτιση η ονοματοδοσία και θες να μπει το βαπτιστικό ως δεύτερο πρέπει να έχεις απόφαση από το πρωτοδικείο.
Καιρός ήταν! Αμήν και στα υπόλοιπα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Προς επίρρωση του ανωτέρω, τίλος μου έστειλε πρόσφατα το εξής:
Spoiler: Εμφάνιση
βαφτίσαμε την μικρή
και πάω στο ληξιαρχείο αθηνών να την δηλωσω με την δήλωση βαπτίσεως ανα χείρας
όοοοχι μου λένε, αλλάξανε τα εθιμα
για κάποιον μυστήριο σε μένα λόγο αποφασισανε να εφαρμόζουν πλέον το άρ. 25 ν. 344/1976

Αρθρο: 25
Ημ/νία: 11.12.1976
Ημ/νία Ισχύος: 11.12.1976
Περιγραφή όρου θησαυρού: ΒΑΠΤΙΣΗ-ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ

Τίτλος Αρθρου
Ονοματοδοσία

Λήμματα
Ληξιαρχικές πράξεις, Ονοματοδοσία

Κείμενο Αρθρου

Το όνομα του νεογνού καταχωρίζεται στη ληξιαρχική πράξη της γέννησης ύστερα από δήλωση των γονέων του που ασκούν τη γονική μέριμνα ή του ενός από αυτούς εφόσον έχει έγγραφη εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια, δημοτική ή κοινοτική αρχή.

Αν ένας από τους γονείς δεν υπάρχει ή δεν έχει τη γονική μέριμνα, η δήλωση του ονόματος γίνεται από τον άλλο γονέα.

Αν και οι δύο γονείς δεν υπάρχουν ή δεν έχουν γονική μέριμνα, το όνομα καταχωρίζεται με δήλωση αυτού που έχει την επιτροπεία του προσώπου του τέκνου.

Η γενομένη σύμφωνα με τα ανωτέρω δήλωση ονοματοδοσίας δεν ανακαλείται.


και ζητουν πλέον δήλωση ονοματοδοσίας


όπερ σημαίνει ότι πρέπει να πάει η γυναίκα μου στο ΚΕΠ να μου υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση

για κάτι για το οποίο ***έχει ήδη υπογράψει*** στην δήλωση βαπτίσεως

η οποια ****προβλέπεται από τον ίδιο νόμο*** στο άρ. 16

συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι χωρισμός εκκλησίας και κράτους, είναι τιμωρία του πολίτη
Αναρωτιέμαι σε τι βαθμό έχει δίκιο ο φίλος και είναι μια άσκοπη ταλαιπωρία. Με προβληματίζει αυτό που λέει, ότι έχουν ήδη υπογράψει και οι δύο στο χαρτί της βάπτισης (αν και χωρίς βεβαίωση γνησίου υπογραφής, υποθέτω με τη λογική ότι ο ιερέας είναι δημόσιος λειτουργός ή τέλος πάντων του δίνεται η εξουσία να επιβεβαιώσει το γνήσιο της υπογραφής των γονέων για τη συγκεκριμένη περίπτωση). Εγώ ξέρω δύο περιπτώσεις που η μάνα βάπτισε το παιδί χωρίς την συγκατάθεση του πατέρα, όμως η μία ήταν ανύπαντρη μητέρα (αλλά ο πατέρας είχε κάνει πράξη αναγνώρισης, άρα λογικά πρέπει να είχε όλα τα δικαιώματα γονικής μέριμνας, άρα θα έπρεπε να είχε υπογράψει κι εκείνος, ή όχι; ) και τη δεύτερη ήταν διαζευγμένη (και δεν ξέρω τι ίσχυε ως προς γονική μέριμνα και κηδεμονία, αλλά θα περίμενα να χρειάζεται συγκατάθεση του πατέρα για κα΄τι τόσο σοβαρό όσο η ένταξη σε θρήσκευμα ή/και η απόδοση ονόματος).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, μωρέ, όταν παν κι οι δυο στον παπά και υπογράφουν δεν είναι ταλαιπωρία, αν πάνε στο ληξιαρχείο ξαφνικά ανάγεται σε τέτοια. Δεν μας παρατάνε; Ας μάθουν όλοι τη νόμιμη διαδικασία και να ξέρουν εξ αρχής τι πρέπει να κάνουν, να δεις τι καλά που θα το εφαρμόσουν. Στην ουσία γκρινιάζουν επειδή δεν είναι σωστά πληροφορημένοι, οπότε δεν μεριμνούν εξ αρχής να πάνε μαζί στο ληξιαρχείο, αλλά κι επειδή ο κάθε παπάς κατ' ουσίαν τους εξαπατά, βολευόμενος από την ως τώρα παρανομία και άγνοια.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τυχαίνει ο συγκεκριμένος να είναι νομικός και πάρα πολύ καλά πληροφορημένος (και πολύ σημαντικός φίλος, με ό,τι αυτό σημαίνει). Εξάλλου παραμένει πολίτης του ελληνικού κράτους και κάθε άποψη χρήζει σεβασμού και εξέτασης.

Στην εκκλησία πάνε και οι δύο για την τελετή, δεν πάνε για το χαρτί. Το αν θα πρέπει να κάνουν τελετή ή όχι είναι δικός τους λογαριασμός.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θα ήθελε να ξεμπερδέψει πιο εύκολα. Το μόνο που με κάνει να έχω αντίρρηση είναι ότι δεν θέλω να έχει αξία στα μάτια του κράτους κανένα χαρτί που εκδίδεται από θρησκευτικό οργανισμό ούτε να έχουν εξουσία δημόσιου λειτουργού οι ιερουργοί οποιασδήποτε θρησκείας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση