Κριτική στην "Απόσυρση μύθων"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Γελάτε αλλά μέσα σας κλαίτε
και αυτό το ξέρετε πολύ καλά.
Δεν θα σας το πώ εγώ..

Εάν περνούσατε καλά και μόνοι σας
δεν θα αναζητούσατε ούτε συναντήσεις
αλλά ούτε και τίποτε άλλο,
θα είσασταν απλά χαρούμενοι και επαναπαυμένοι.

Γι΄αυτό και βρίσκεστε όπως και βρίσκετε ο κάθε άνθρωπος πάνω στην γή
στην ίδια
την θέση την δικιά μου και
μιλάμε
με ή χωρίς εμένα.
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

καλο δεν ειναι να απομακρυνθουν ολες αυτες οι αηδιες απο το Θεμα των εκδηλωσεων του Δεκεμβριου κατα προτιμηση μαζι με μια αυστηρη συσταση κατα του τρολαρισματος;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Με φοβάσαι kapages γιατί;
Γιατί ίσως με θεωρείς αιρετικό στις απόψεις μου...
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Άλλαξα τον τίτλο του νήματος.


Off Topic
Δεν είναι εδώ το θέμα των εκδηλώσεων, το θέμα των εκδηλώσεων είναι εκεί, στον χώρο των Ανακοινώσεων της Ένωσης, όπου δικαίωμα σχολιασμού έχουν μόνο τα μέλη και οι υποστηρικτές.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Για να γίνω φίλε μου μέλος και υποστηρικτής
πρέπει να βαπτιστώ και να δώσω εκκλησιαστικό παράβολο;
Η παρουσία μου ως άνθρωπο στο forum δεν με καθορίζει μέλος και υποστηρικτή των ανθρώπων που απαρτίζουν την ένωση;

Aλλά άμα θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και τα λόγια τα δικά σας στα λόγια τα δικά μου και έτσι να τα ανταλλάξετε με τα δικά σας εφόσον αλλάξατε το όνομα του θέματος..

Αυτό δεν θα κάνετε και στις 28-29-30 δεκεμβρίου
αυτό δεν κάνατε και τώρα..
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Η απάντησή μου παρπάνω πήγαινε στον kapages, που ζήτησε να αφαιρεθούν τα σχόλιά σου από το θέμα των εκδηλώσεων. Επεσήμανα ότι το παρόν δεν είναι το θέμα των εκδηλώσεων και άρα έχουν κάθε λόγο να βρίσκονται εδώ. Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω, θα πω μόνο ότι έτσι δικαιώνεις τον kapages που λέει περί τρολαρίσματος...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μπερδευτηκα απο το προηγουμενο παραπλανητικο τιτλο. Ευχαριστω.
Αφου προκειται για ξεχωριστο θεμα, δεν ασχολουμαι.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Έτσι είναι η ελεύθερη σκέψη και η ελεύθερη βούληση ονομάζεται τρολάρισμα ή αίρεση του διαδικτύου.

Τουλάχιστον απο αυτό το forum δεν περίμενα πώς θα λογοκριθώ για τρολάρισμα.

Εσείς το λέτε αυτό;
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

know_unknow, όταν γράφεις τόσο κραυγαλέα προκλητικές μαλακίες, όσοι σε διαβάζουν είτε θα θεωρήσουν ότι είσαι ηλίθιος είτε ότι παριστάνεις τον ηλίθιο. Φαντάζομαι τα παιδιά από ευγένεια υποθέτουν το δεύτερο, αποκαλώντας σε troll. Αν σε παρηγορεί, εγώ διαφωνώ.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η παρουσία μου ως άνθρωπο στο forum δεν με καθορίζει μέλος και υποστηρικτή των ανθρώπων που απαρτίζουν την ένωση;
Όχι, μέλος στο σωματείο γράφεσαι με την διαδικασία που περιγράφεται στο καταστατικό του σωματείου. Η σχετική αίτηση βρίσκεται εδώ
http://union.atheia.gr/?page_id=942

Καθώς το φόρουμ δεν ζητά πιστοποιητικό φρονημάτων στην είσοδο, δεν θεωρείται a priori ότι όποιος γράφεται συμφωνεί η υποστηρίζει.
Ζητείται βέβαια η συμφωνία σε ένα συγκεκριμένο σύνολο κανόνων, οι οποίοι αποσκοπούν στην ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων, και με τους οποίους εφόσον συμμετέχεις, έχεις συμφωνήσει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Εικόνα

Με την σειρά μου σας λέω και εγώ...

Πόθεν έσχες .

ή αλλιώς

Tο ισχύει για όλους.
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Δέν έχω πια θέση εδώ
κάνω ένωση με τον εαυτό μου
και μόνο σε αυτόν μπορώ να έχω απόλυτη πίστη!
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αμήν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Απόσυρση, απόσυρση. Σιγά μην κάτσω τώρα να νιώθω και ενοχές που θα εξαφανίζονται βιβλία μέσω των οποίων θεοποιούνται γενοκτονίες, βιασμοί, δολοφονίες αλλόθρησκων, παραμύθια της χαλιμάς διανθισμένα με αστρολογία, ομοφοβία, μαγικό τρόπο σκέψης, προτροπές σε βία, κάργα μισογυνία και άλλες ομορφιές. Η ανθρωπότητα έχει να κερδίσει από τέτοιες αποσύρσεις βιβλιοαχταρμάδων κυρίαρχης ιδεολογίας, το τι θα κάνει ο καθείς με αυτά που του επέβαλαν (by the way, δεν επέλεξα ξέρεις να γίνω χριστιανή όταν ήμουνα μικρούλα) είναι δικό του θέμα. Αλλά εγώ δεν τα σέβομαι τα βάρη και τα δηλητήρια που μου φόρτωσε ο πολιτισμός μου.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

noxteryn έγραψε:know_unknow, όταν γράφεις τόσο κραυγαλέα προκλητικές μαλακίες, όσοι σε διαβάζουν είτε θα θεωρήσουν ότι είσαι ηλίθιος είτε ότι παριστάνεις τον ηλίθιο.
:think: Εγώ έχω και μια τρίτη εκδοχή αλλά ομολογώ πως ακούγεται γραφική...
know_unknow έγραψε:Με φοβάσαι kapages γιατί;
Γιατί ίσως με θεωρείς αιρετικό στις απόψεις μου...
Αλλά δε βοηθάς...
know_unknow έγραψε:Δέν έχω πια θέση εδώ
κάνω ένωση με τον εαυτό μου
και μόνο σε αυτόν μπορώ να έχω απόλυτη πίστη!
Αναρωτιέμαι...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Nox :text-+1:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

know_unknow έγραψε:Για να γίνω φίλε μου μέλος και υποστηρικτής
πρέπει να βαπτιστώ και να δώσω εκκλησιαστικό παράβολο;
Η Ένωση Αθέων είναι σωματείο και λειτουργεί σύμφωνα με της διατάξεις του Αστικού Κώδικα. Για να γίνεις μέλος πρέπει να συμπληρώσεις τη σχετική αίτηση, όπως ειπώθηκε, και να δηλώσεις ότι αποδέχεσαι το καταστατικό. EDIT: πρέπει επίσης να είσαι ενήλικος και να έχεις δικαίωμα για δικαιοπραξία.

Για να γίνεις υποστηρικτής αρκεί να δώσεις ένα email ή έναν άλλον τρόπο επικοινωνίας.
know_unknow έγραψε:Η παρουσία μου ως άνθρωπο στο forum δεν με καθορίζει μέλος και υποστηρικτή των ανθρώπων που απαρτίζουν την ένωση;
Όχι, σε προσδιορίζει απλώς ως μέλος του forum.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Με την αποσυρση ισως προσβληθει το Εγω των βιβλιων και πληγει ανεπανορθωτα η προσωπικοτητα τους.
Ειναι ακρως σοβαρο. :think:
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Απόσυρση, απόσυρση. Σιγά μην κάτσω τώρα να νιώθω και ενοχές που θα εξαφανίζονται βιβλία μέσω των οποίων θεοποιούνται γενοκτονίες, βιασμοί, δολοφονίες αλλόθρησκων, παραμύθια της χαλιμάς διανθισμένα με αστρολογία, ομοφοβία, μαγικό τρόπο σκέψης, προτροπές σε βία, κάργα μισογυνία και άλλες ομορφιές. Η ανθρωπότητα έχει να κερδίσει από τέτοιες αποσύρσεις βιβλιοαχταρμάδων κυρίαρχης ιδεολογίας, το τι θα κάνει ο καθείς με αυτά που του επέβαλαν (by the way, δεν επέλεξα ξέρεις να γίνω χριστιανή όταν ήμουνα μικρούλα) είναι δικό του θέμα. Αλλά εγώ δεν τα σέβομαι τα βάρη και τα δηλητήρια που μου φόρτωσε ο πολιτισμός μου.
δεν είναι το ζήτημα αν νιώθεις εσύ ενοχές για την απόσυρση, εξάλλου δεν είναι σε ευρεία κλίμακα αλλά περιορίζεται στον στενό κύκλο του φόρουμ, το ζήτημα είναι πώς είναι μιά ενέργεια που με τον τρόπο που γίνεται προσβάλλει την προσωπική και ελεύθερη άποψη του καθενός για το θρησκεύεσθαι για αυτό την θεωρώ σαν ενέργεια φθηνή και άστοχη που δεν προσφέρει τίποτε απολύτως. φαντάσου να έκανε η εκκλησία της ελλάδος μιαν ανάλογη ενέργεια, φυσικά και δεν θα σου άρεσε. ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά κριτικής άποψης από προσπάθειες χειραγώγησης της με ομογενοποιημένες αθειστικές ενέργειες όπως η απόσυρση θρησκευτικών βιβλίων, που δεν ευθύνονται για όσα τους καταλογίζεις, δεν φταίνε οι ιδέες αν οι άνθρωποι τις εφαρμόζουν όπως τους βολεύει και για δικό τους όφελος.
σαν παρατήρηση η άποψη του νηματοθέτη ήταν σωστή αλλά δεν νομίζω πώς μπορούμε να συγκρίνουμε τους άθεους με τους ναζί, είναι πολύ χοντρό. απλώς θέλουν να προβάλουν τις απόψεις τους τις πιό πολλές φορές σωστά με κριτική των κακώς κειμένων της εκκλησίας και της θρησκείας γενικότερα. αυτός είναι και ο λόγος που είμαι μέλος αυτού του φόρουμ,γιατί ο κριτικός διάλογος από χριστιανικά φόρουμ εκλείπει, αλλά υπάρχουν και κατά την άποψη μου απόψεις και ενέργειες όπως η προβαλλόμενη απόν νηματοθέτη που αρχικά συμφωνώ χωρίς ακραίους χαρακτηρισμούς όπως κάνει παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλε, κατ αρχήν αυτό που κάνεις εύκολα ονομάζεται θρησκευτική προπαγάνδα.

Αν προσβάλλεσαι με το να πει κάποιος «μυθοπλασία» ένα βιβλίο που μιλά για φίδια και γαϊδούρια που μιλάνε, γίγαντες, αρκούδες που τρώνε κακά παιδάκια και πάει λέγοντας, είναι δικό σου ψυχολογικό πρόβλημα απέναντι στη διαφορετική άποψη, και όχι πρόβλημα της διαφορετικής άποψης.
Δεν είναι επομένως η διαφορετική άποψη που πρέπει να περιοριστεί αλλά το δικό σου πρόβλημα απέναντι της (σε απλά ελληνικά, ας ξεκαβαλήσουν οι πιστοί το καλάμι που λέει πως οτιδήποτε φέρει την ετικέτα «θρησκευτικό» πρέπει να γίνεται αυτόματα σεβαστό.)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση