Επεισόδια στο Χυτήριο για το Corpus Christi

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

apeleytheros έγραψε:απολαύστε «Σεραφειμ»

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/2 ... to-hytirio
Γιατί, μα ΓΙΑΤΙ πάντοτε οι χριστιανοταλιμπάν συνδέουν κάθε επίθεση (όπως ήταν η παράσταση, σύμφωνα με τους ίδιους) εναντίον του Χριστιανισμού με τους Μουσουλμάνους?
Δηλαδή εγώ που θέλω να τους καθαιρέσω από status quo ντε και καλά πρέπει να θέλω να εγκαθιδρύσω το Μωάμεθ εκεί?
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Η μόνη λύση είναι η πλήρης αποδόμηση της ορθόδοξης εκκλησίας και κάθε οργανωμένου θρησκευτικούς μορφώματος.

Το Ισλάμ και ο χριστιανισμός δεν αντιμετωπίζονται με "ανοχή", "ανθρώπινα δικαιώματα" , "πλειοψηφούσες απόψεις" , "ανεξιθρησκίες" , "δημοκρατικές διαδικασίες" ή προσφυγές σε "νόμους" που έχουν τις ρίζες τους σε θεοκρατικά καθεστώτα.

Η τελευταία απάντηση στις θρησκευτικές πλειοψηφίες της εποχής τους χαλκού, θα είναι ένας αμείλικτος και αδυσώπητος Τεχνοφασισμός.

Για τους ρομαντικούς που θέλουν ακόμα να βλέπουν λουλούδια και πουλάκια στην πορεία του πολιτισμού, δύο έχω να πω Μήλος (416 π.Χ) και Θήβα (335 π.Χ.) (ο νοών νοείτω)
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ κι εγώ ότι καλύτερα να είναι στα επίκαιρα, αν κάποιος συντονιστής έχει κουράγιο ας κόψει τις αναρτήσεις απ' το άλλο νήμα κι ας τις ενώσει με αυτό. [ΕΔΙΤ: τελικά τις συνένωσα εγώ].
Εντωμεταξύ πήγε και σήμερα κόσμος, ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα εκεί;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μελάνη έγινες διάσημη
http://www.alphatv.gr/Newsroom/Alpha-Ne ... F%82-.aspx
στο 8:30
έχει 1-2 άλλες μικροεμφανίσεις σου κάπου στο 11λεπτο βίντεο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αμφιβαλλει κανεις τωρα οτι η ΧΑ προκειται για το μακρυ χερι του παπαδαριου?Θα δινει πιστοποιητικα ορθοδοξης πιστης,ελληνικοτητας,αδειες λαικων αγορων,θα εγγραφει ελληνοπουλα σε παιδικους σταθμους και θα αποφαινεται περι βλαστημιας,κι εαν αφεθει λιγο ακομα ελευθερη θα λιθοβολει και θα καιει αιρετικους,περα απο τους συνηθως "απλους" ξυλοδαρμους και μαχαιρωματα μεταναστων τους οποιους δεν μπορουν να εκμεταλλευτουν αλλιως για να τους αποφερουν οικονομικο κερδος.Αυτα δεν φερουν καμμια ιεροτητα,οι ανθρωποι ειναι πανω απ ολα ιδεολογοι,υπερασπιστες των ιερων και οσιων του εθνους και της φυλης των μη εξελιξιμων πιθηκοειδων που παρεμειναν πιθηκοι κι εχθρευονται οτι δεν τους μοιαζει κι εχουν μαζι τους δυστυχως αρκετους ανιατους συνοδοιπορους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Μελάνη έγινες διάσημη
http://www.alphatv.gr/Newsroom/Alpha-Ne ... F%82-.aspx
στο 8:30
έχει 1-2 άλλες μικροεμφανίσεις σου κάπου στο 11λεπτο βίντεο.
αλλά πολύ διάσημη λέμε....
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Σημερινές φωτογραφίες έξω από το Χυτήριο, που ανέβηκαν στο τουίτερ.

Εικόνα

Εικόνα
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τουλάχιστον 30 προσαγωγές απόψε σύμφωνα με το ΣΚΑΙ.
http://www.skai.gr/news/greece/article/ ... -somateia/

η δικαιοσύνη ξύπνησε :S
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

την ξυπνήσαμε, νομίζω, και μπράβο σε όλους μας

και το Έθνος γράφει σχετικά
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε: η δικαιοσύνη ξύπνησε :S
Δεν ξυπνησε αλιμονο! Απλα εφαγε μια κλωτσια και μισανοιξε το ματι.
-God is black.
-Yes, she is.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θέλω να δω τη Μελάνη να ρίχνει ξύλο. :clap:
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Εικόνα

Jesus , Marilyn Monroe και ξερό ψωμί :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

το λούμπεν ελληνόφωνο ανθρωποειδές
Αν ήταν ζώο θα έλπιζες ποτέ να το εξημερώσεις ή θα το πήγαινες αμέσως για ευθανασία; (Ερώτημα με πολιτικές προεκτάσεις...)
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μία απλή παρατήρηση.

Νομίζω ότι το κυρίαρχο θέμα αντιπαράθεσης στο παρόν σήριαλ δεν είναι (τόσο) το θρησκευτικό στοιχείο αν κι εκ πρώτης έτσι δείχνει. Κατά τη γνώμη μου, το κυρίαρχο στοιχείο αντιπαράθεσης είναι το ιδεολογικό μεταξύ αριστεράς/ακροαριστεράς κι ακροδεξιάς όπου και οι δύο χρησιμοποιούν το θρησκευτικό θέμα ως εργαλείο όξυνσης και κορύφωσης της αντιπαλότητας.
Άλλωστε από τα πολύ λίγα που ξέρω για τον εθνικοσοσιαλισμό νομίζω ότι αυτός δεν περιέχει τη θρησκεία, απλά στην παρούσα φάση ταυτίζονται μ' αυτήν για να τονίσουν το εθνικοπατριωτικό τους προφίλ και έρεισμα στους αμόρφωτους θρησκόληπτους.

Για την παράσταση δεν έχω άποψη, αναμφισβήτητα είμαι υπέρ της ελευθερίας λόγου και καλλιτεχνικής έκφρασης αλλά νομίζω ότι αυτό είναι κυρίως το πρόσχημα για να υπάρξει ένταση και να εκτονώσουν αμφότεροι τα απωθημένα τους.

Και μία δεύτερη παρατήρηση που μου ήρθε τώρα.
Τα μμε κακώς αναφέρουν συνέχεια ότι γίνονται επεισοδία από μέλη παραθρησκευτικών οργανώσεων κλπ πρόκειται για μέλη θρησκευτικών οργανώσεων.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γελιοποίηση ούτε χιούμορ είναι ούτε τέχνη. Είναι η σχολή των Εβραίων να γελοιοποιούν όποιων δε γουστάρουν, με εξαίρεση το κόλο τους που είναι και ποινικό αδίκημα. Το καραγκιοζιλίκι με τα δικαιώματα που εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους. Με την ίδια λογική μπορούμε να γελοιοποιούμε τους πάντες, τον Αϊνστάιν, το Μαντέλα, τον Λένιν, τους Χιμπατζήδες που έβγαλαν τα δικαιώματα του Ανθρώπου, τις μαϊμούδες που ανακάλυψαν τη δημοκρατία και πάει λέγοντας. Δεν είναι δικαίωμα κανενός να προσβάλει τους άλλους. Το τσόκαρο η Ρεπούση και οι γελοίοι φίλοι της, εκτός τη θρησκεία προχώρανε παρακάτω και στους Ήρωες του 21, την Ελληνική ιστορία, τα έθιμα κλπ. Οι Καραγκιόζηδες ούτε ηθοποιοί είναι ούτε καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Οσο και αν θαυμαζω την μελανη για την υπομονη της και την επιμονη της στον πολεμο κατα του σκοταδισμου αλλο τοσο εξοργιζομαι μαζι της
- Δηλαδή δεν πιστεύεις στο θεό;
- Όχι.
- Ε τότε δεν μιλάμε! Δεν πιστεύουμε τα ίδια!
Γύρισε την πλάτη του και απομακρύνθηκε με μεγάλες δρασκελιές.
- Δεν πιστεύουμε τα ίδια, αλλά μπορούμε να μιλήσουμε!
- Δεν μπορούμε!
- Πρέπει να μπορούμε! Είμαστε συνάνθρωποι, συμπολίτες, ζούμε στην ίδια χώρα, στον ίδιο πλανήτη. Πρέπει να μπορούμε να συνεννοηθούμε!
Κι όμως, δεν μπορέσαμε.
οχι μελανη δεν μπορειτε να μιλησετε, ουτε καν για ασχετα θεματα οπως η ζαχοροπλαστικη ενος κεϊκ. Εκει που λες εσυ αυγα αυτος αυτη θα σου πει ειναι τεταρτη απαγορευεται. Δεν μιλαμε για τον συγχρονο απλα εγγεγραμενο Χ.Ο που είναι πρακτικα αθεος ή καλυτερα αναγνωκιστης. Ομιλουμε για ενα/μια ψυχοπαθη. Τα λογια σου ειναι ματαια, ισως ακομα και η ιατροφαρμακευτικη αγωγη να ειναι ματαιη. Δεν μπορειτε να μιλησετε
- Πρέπει να μπορούμε! Είμαστε συνάνθρωποι, συμπολίτες, ζούμε στην ίδια χώρα, στον ίδιο πλανήτη. Πρέπει να μπορούμε να συνεννοηθούμε!
απλα δεν γινεται. ειναι τεχνικο το προβλημα
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:...τους Χιμπατζήδες που έβγαλαν τα δικαιώματα του Ανθρώπου...
ktinos έγραψε:...τις μαϊμούδες που ανακάλυψαν τη δημοκρατία...
ktinos έγραψε:Το τσόκαρο η Ρεπούση και οι γελοίοι φίλοι της...
ktinos έγραψε:Δεν είναι δικαίωμα κανενός να προσβάλει τους άλλους.
Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εφόσον δεν προσβάλουν εμένα, και η πλειοψηφία των χριστιανών δεν με προσβάλει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

ktinos έγραψε:Η γελιοποίηση ούτε χιούμορ είναι ούτε τέχνη. ...
Η τέχνη μπορεί και να κάνη χιούμορ και να γελοιοποιή...
mpamiatzis έγραψε:Οσο και αν θαυμαζω την μελανη για την υπομονη της και την επιμονη της στον πολεμο κατα του σκοταδισμου αλλο τοσο εξοργιζομαι μαζι της.
...οχι μελανη δεν μπορειτε να μιλησετε, ουτε καν για ασχετα θεματα οπως η ζαχοροπλαστικη ενος κεϊκ. ..
...απλα δεν γινεται. ειναι τεχνικο το προβλημα
Κάπως έτσι...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτοί που προκαλούν τα επεισόδια δεν είναι χριστιανοί, αλλά όχλος και τραμπούκοι, δεν γνωρίζω την υπόθεση του έργου, αλλά από μαρτυρίες που άκουσα αν αληθεύει πώς παριστάνουν τον ιησού με επιθυμίες κολάσιμες για εκείνη την εποχή τουλάχιστον στο ισραήλ η περιφρόνηση για το θεατρικό έργο και τον συγγραφέα νομίζω πως είναι αρκετή, και δεν χρειάζονται τέτοιοι θεατρινισμοί από φανατισμένους θρήσκους και όψιμους προστάτες των θρησκευτικών ηθών από ανθρώπους που εφαρμόζουν χιτλερικές πρακτικές.
Απάντηση