Ομάδα Άθεων/ Σκεπτικιστών στο ΑΠΘ

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Υπάρχει κάτι τέτοιο, ή ανάλογο?
Εδώ και κανά δυο βδομάδες (από τότε που γράφτηκα) ρωτάω από εδώ κι απο κει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

κατ αρχήν, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!

κατά δεύτερον, αν θέλεις τη γνώμη μου, τύπωσε καμιά 20 Α4 με τον τίτλο «Ανοιχτή Συνάντηση Ομάδας Άθεων ΑΠΘ, »(+ώρα +μέρα +μέρος +όλοι ευπρόσδεκτοι) και το κινητό σου για πληροφορίες, κόλλα τες σε εμφανή σημεία στους πίνακες ανακοινώσεων διαφόρων σχολών του ΑΠΘ (απέφυγε τη σχολή θεολογίας, αν υπάρχει...) και κόψε κίνηση. Οργάνωσε το εσύ δηλαδή. Χλωμό να υπάρχει πάντως.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Ευχαριστώ!
Και τώρα που άφησα και τις Πανελλαδικές πίσω, θα μπορέσω να είμαι πιο ενεργός εδώ :)

Κι εγώ σκεφτόμουν να το ξεκινήσω, αν δε βρω κάτι προυπάρχον.
Αφού πρώτα βρω καμιά 8-10 άτομα που να ενδιαφέρονται, μην καταλήξω μόνος μου πρόεδρος, αντιπρόεδρος, γραμματέας και συντονιστής της ομάδας! :lol:
Off Topic
Όπως υποπτεύομαι ότι είναι ο Καλόπουλος στην Ένωση Σκεπτικιστών. :?

apeleytheros έγραψε:απέφυγε τη σχολή θεολογίας, αν υπάρχει...
Δυστυχώς υπάρχει, και είναι και αρκετά ενεργή.
Αν και το δυστυχώς είναι σχετικό, έχει κάτι φοιτήτριες εκεί... ;)

Ίσως μπορούσε και κάποιο μέλος από Θεσ/νικη να βοηθήσει/συμβουλέψει?
Αν θυμάμαι καλά ο Τάσος είναι από εδώ (i.e. Θεσσαλονίκη) :)
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

δε χρειάζεται να έχει επίσημη δομή η ομάδα.

Παίζει σοβαρά να ισχύει αυτό με τον Καλόπουλο, ειδικά αφού διαφημίζει ομοιοπαθητικά (αν θυμάμαι καλά) στη σελίδα του.


Τα άτομα θα τα βρεις με τις Α4, οι περισσότεροι θα έρθουν από περιέργεια. επίσης, αν τυχόν υπάρχει κάτι, θα σε πάρουν αμέσως τηλέφωνο ;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Εννοείται ότι θα είναι ρευστό το ζήτημα,
Off Topic
απλά για να αναφέρω τον Καλόπουλο το έθεσα έτσι :D
Oki-dokie, με το που φτιαχτεί ο ρημαδόεκτυπωτής (ώρες-ώρες πιστεύω ότι η Hewlett-Packard έχει κρυφές μετοχές σε εταιρίες ψυχοφαρμάκων) θα τα ετοιμάσω :)
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Άμα παίζει να συμμετέχουν κι "εξωσχολικοί" δηλώνω εθελοντής, κάτι σαν επίτιμος πρόεδρος (απόφοιτος ΑΠΘ) ας πούμε! :lol:
Πέρα από την πλάκα αν νομίζεις ότι υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας/συμμετοχής σε κάτι είμαι στη διάθεσή σου.

Επίσης, ίσως να βρεις ενδιαφέρουσα μία έρευνα που έχει γίνει από ένα φοιτητή του τμήματος ψυχολογίας στην οποία είχα πάρει μέρος με θέμα νοητική ευελιξία σε θρησκευόμενο και μη θρησκευόμενο πληθυσμό.Αν ακολουθήσεις την παρακάτω διαδρομή, μπορείς να διαβάσεις το αντίστοιχο νήμα και ίσως σε βοηθήσει να βρεις κάποιες άκρες.

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » Άλλα θέματα » Επιστήμη
συμμετοχή σε έρευνα για τη νοητική ευελιξία
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Επειδή φοίτησα στο ΑΠΘ (και ζω Θεσσαλονίκη) θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τις διερευνητικές σου κινήσεις μακριά από τη Φιλοσοφική για την ώρα (αργότερα μπορεί να θες να τσεκάρεις κι εκεί, άμα θες να τσεκάρεις τις γνώσεις σου σε debate :P).

Δε μας είπες και που πέρασες, αλλά αν είναι να βάλεις αφισάκια, θα πρότεινα για αρχή στο Φυσικό (όπου ενδεχομένως να βρεις περισσότερους σκεπτικιστές) και ενδεχομένως στο τρίγωνο της Πολυτεχνικής και ειδικότερα στην Αρχιτεκτονική (όπου θα βρεις σίγουρα περισσότερα ριζοσπαστικά άτομα). Σ'αυτά τα δύο μέρη τουλάχιστον νομίζω πως θα επιβιώσουν περισσότερο τα αφισάκια σου. Πριν από κανένα χρόνο υπήρχε κι ένας βιβλιοπώλης στο Τρίγωνο, δίπλα από το αναρχoκαφενείο, που του είχα πιάσει την κουβέντα και ήταν αρκετά ανοιχτός στα θέματα αυτά, οπότε ίσως να μπορέσεις να του αφήσεις μερικά αφισάκια για να δίνει σε όποιον ενδιαφέρεται.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω, καθ' όσον έρχομαι σπάνια πλέον. Αν όμως έχεις φβ (στην ομάδα των ανωστικιστών -Έλληνες Άθεοι και Αγνωστικιστές-), δεν θά 'ταν άσχημα να κάνεις καμιά ανακοίνωση ή αναζήτηση εκεί, όλο και κάποιους θα ψαρέψεις, είτε για να βοηθήσουν/διαδώσουν, είτε για να συμμετέχουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όποτε θέλεις πες μου να στείλω ενημέρωση στα μέλη μας που είναι στη Θεσσαλονίκη.
Πέντε τουλάχιστον είναι φοιτητές (αν και δεν ξέρω σχολές), ίσως υπάρχουν και άλλοι, και οπωσδήποτε είναι μια μαγιά για να ξεκινήσεις.
Επίσης μπορώ να στείλω σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Κι εγώ φοιτήτρια είμαι στη Θεσσαλονίκη, αλλά στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ ΡΕ)

Jedi στείλε μου πμ αν θες να το συζητήσουμε περισσότερο γιατί η Δύναμη δεν έχει καλό σήμα εκεί που μένω.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

οι άθεοι είναι πάρα πολλοί στην θεσσαλονίκη και σε όλη την ελλάδα αλλά δεν μπορούν να σχηματίζουν οργανώσεις για τον απλό λόγο πώς πέρα από την κοινή τους άποψη πώς δεν υπάρχει Θεός δεν υπάρχει άλλο αντικείμενο για να τους συνδέει, αντίθετα με την θρησκεία που έχει δομή και αντικείμενο είναι παρών σε κάθε σημαντική στιγμή του ανθρώπου.
αλλά δεν θέλω πάλι να σε απογοητεύσω, καλή αναζήτηση, όσο για οργάνωση ομάδας μοιάζετε λίγο με τους γνωστικούς που διαλύθηκαν από έλλειψη δομής και οργάνωσης αντίθετα με τους σχολαστικούς που επικράτησαν και έγιναν κράτος εν κράτει. π.χ.βυζαντινή αυτοκρατορία, παπισμός.
με όλα αυτά θέλω να πώ πως και ο αθεισμός είναι καταδικασμένος να παραμείνει μια προσωπική άποψη για την ανυπαρξία του Θεού και τίποτε περισσότερο, μιας και οι προτάσεις που έχουν για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας έχουν εκφραστεί προ πολλού από τα αριστερά κόμματα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

η ένωση άθεων είναι η απόδειξη για το αντίθετο αυτού που ισχυρίζεσαι θεόφιλε.

Ενώ οι πιστοί προφανώς έχουν πολλά κοινά, τον μισογυνισμό, την ομοφοβία, την μισαλλοδοξία, την ξενοφοβία κλπ
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Όπως και οι χιλιάδες ομάδες αθειστών ανά την υφήλιο, με συχνές συναντήσεις.
Κοινό θέμα συζήτησης για τις ομάδες αυτές είναι επίκαιρα νέα (πχ. Παστίτσιος), όπου, μη φοβού, η ελληνική κοινωνία και το κράτος μας εφοδιάζουν με φαινομενικά άπειρα περιστατικά, καθώς και κάτι που έχουν όλοι σχεδόν οι άθεοι κοινό: το σκεπτικισμό.

Ειδικά εγώ, που βρίσκομαι στην Ιατρική σχολή, έχω σκοπό να παλέψω πολύ ενάντια στην ομοιοπαθητική.
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

δεν μπορούν να σχηματίζουν οργανώσεις για τον απλό λόγο πώς πέρα από την κοινή τους άποψη πώς δεν υπάρχει Θεός δεν υπάρχει άλλο αντικείμενο για να τους συνδέει
ένα πολύ απλό ψάξιμο στο google δείχνει ότι έσεις λάθος
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Off Topic
Ειδικά εγώ, που βρίσκομαι στην Ιατρική σχολή, έχω σκοπό να παλέψω πολύ ενάντια στην ομοιοπαθητική.
:handgestures-thumbupright:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης, αιτήματα σχετικά με το πανεπιστήμιο πχ ο άγιος Δημήτριος στο λογότυπο, τυχόν αναγραφή θρησκείας σε πανεπιστημιακά έγγραφα κτλ . Ενδιαφέρουσα πρωτοβουλία, ελπίζω εκεί στο ΑΠΘ να ψήνεστε πιο πολύ γιατί στο ΠΑΜΑΚ πριν λίγα χρόνια που έψαχνα να δω αν ενδιαφέρονται δεν, τόσο οι φοιτητές όσο και οι καθηγητές... Ρώτησα πριν μερικούς μήνες καθηγητή στο μεταπτυχιακό σχετικά με τα οικονομικά της εκκλησίας, μου είπε "άστο μην την ψάχνεις, μπερδεμένη ιστορία" (επιστημονικότατη απάντηση) και μετά από λίγο καιρό μάς είπε ο ίδιος στο μάθημα ότι έκανε μαθήματα χρηματοοικονομικών σε... παπάδες.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Για να κόψω κίνηση έσκασα μύτη μια μέρα με "Τη βίβλο του Άθεου" (που επιμελήθηκε ο Hitchens) το οποίο μόλις είχα αγοράσει.
Στη σειρά μου τουλάχιστον δεν είδα κάποιον να το κοιτάει με επιδοκιμασία.

Η αναζήτηση συνεχίζεται :D
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Απάντηση