Υπάρχει Θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

νορ εγραψε μιλας για τη σωτηρια της ψυχης

η σωτηρια της ψυχης ειναι πολυ μεγαλο πραγμα πρωτοψαλτη κραουνακης

νορ εγραψε Αν το καλο και το κακο συνυπαρχουν στην πλαση απο κατασκευης τοτε αυτη η ανωτερη δυναμη που ονομαζεις θεος ειναι καλη και κακη συναμα. Γιατι να τον λατρευω; Επειδη μου εκανε τη χαρη να υπαρχω;

καλη μου μιλας σαν να ειναι μονα και ζυγα οι καλοι και οι κακοι και βεβαια το ερωτιμα ειναι γιατι να μην ειναι ολοι καλοι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

nor έγραψε: Με αυτη τη λογικη ο καθεις μπορει να πει οτι θα μετενσαρκωθει, θα γινει ενεργεια, θα κανει το γυρο του γαλαξια με ωτοστοπ.
Όποιος κάνει το γύρο του γαλαξία με ωτοστόπ παρακαλώ να με πάρει μαζί του.

Ευχαριστώ.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nor έγραψε:ο καθεις μπορει να πει οτι θα μετενσαρκωθει, θα γινει ενεργεια, θα κανει το γυρο του γαλαξια με ωτοστοπ
Ή ότι άχρωμες πράσινες ιδέες κοιμούνται οργισμένα. Αμήν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

nor έγραψε:Θεοφιλε μιλας για τη σωτηρια της ψυχης με τοση σιγουρια σαν να τα πινατε μαζι εψες.
όποιος πιστεύει στο Θεό, δεν θα πρέπει να έχει αμφιβολίες για την ύπαρξη ψυχής. η ύπαρξη της ψυχής πιστεύεται δεν αποδεικνύεται, και σε καμία περίπτωση δεν είναι σιγουριά αλλά κάτι παραπάνω.είναι τρόπος σκέψης, τρόπος ζωής. και αφορά αυτόν που πιστεύει σε αυτήν.
Ολα αυτα που λες ειναι ποιητικα και ομορφα αλλα απεχουν πολυ απο τη σιγουρια της αποδειξης. Ποιοι ειναι οι αλλοι ουρανοι; Με αυτη τη λογικη ο καθεις μπορει να πει οτι θα μετενσαρκωθει, θα γινει ενεργεια, θα κανει το γυρο του γαλαξια με ωτοστοπ.
είναι ποιητικά και όμορφα γιατί αφορούν το καλό για το οποίο πάντα προσπαθούν οι πιστοί.
οι άλλοι ουρανοί είναι η δικαίωση κάθε πιστού, είναι η ανταμοιβή για τον ενάρετο βίο του, και το μόνο που ξέρω για αυτούς είναι μέχρι την στιγμή που κλείνει κανείς τα μάτια του για τελευταία φορά με πλήρη γαλήνη, ξέροντας μέσα από την πίστη του, πώς δεν πέρασε άσκοπα από αυτήν την γή. και πώς υπηρέτησε το καλό, και το θέλημα του Θεού.
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω το κατ'εικονα και καθ'ομοιωση. Αν η πνοη του θεου ειναι η πρωτη υλη που χρησιμοποιησε ο θεος για να μας φταξει τοτε ή η πρωτη υλη ηταν σκαρτη ή κατι πηγε στραβα στην εξελιξη.
το καθ εικόνα και ομοίωση αφορά την δυνατότητα κάποιου να αφιερώσει την σκέψη του στον Θεό να είναι πάντα στον δρόμο του και να ζεί σύμφωνα με τις επιταγές του. είναι ο τρόπος που επιλέγει κανείς να ζεί. επειδή είμαστε δημιουργήματα του Θεού αυτό δεν σημαίνει πως ήμαστε και αντίγραφά του, γιατί ο Θεός έδωσε το μεγαλύτερο δώρο στον άνθρωπο μετά την ζωή . την ελευθερία της επιλογής, για το καλό και το κακό. ασχέτως αν δεν τα πιστεύουμε αυτά υπάρχουν.
Αν το καλο και το κακο συνυπαρχουν στην πλαση απο κατασκευης τοτε αυτη η ανωτερη δυναμη που ονομαζεις θεος ειναι καλη και κακη συναμα. Γιατι να τον λατρευω; Επειδη μου εκανε τη χαρη να υπαρχω;
το καλό και το κακό συνυπάρχουν εδώ σε αυτήν την ζωή, και χρειάζεται μεγάλος αγώνας για παραμείνεις στην καλή πλευρά, πρέπει να κάνει κάποιος πολλές θυσίες και παραχωρήσεις από πολλά πράγματα π.χ. την αυθεντία, την περηφάνια , τον εγωισμό, την πλεονεξία , την ζήλεια, τον φθόνο, το μίσος, και άλλα τόσα πολλά που μας κάνουν μισάνθρωπους.
εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να πιστεύεις η να αγαπάς αυτήν την ανώτερη δύναμη λόγω των αμφιβολιών η ακόμη και της βεβαιότητας πως δεν υφίσταται, αλλά δεν είσαι αμέτοχη στον αγώνα για τα παραπάνω για να παραμείνεις όσο γίνεται άνθρωπος, εμένα αυτό μου αρκεί για να προσεύχομαι και για σένα και το κουράγιο σου, και σου εύχομαι να συνεχίσεις να λές πάντοτε αλήθειες που απαιτούν αποδείξεις και όχι πίστη. αυτός είναι ο τρόπος σου και είναι σεβαστός.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Ωραία. υπάρχουν άτομα που πέρασαν στην αθεία και νιώθουν απελευθερωμένα. αυτό το έκαναν ίσως επειδή ένιωθαν καταπιεσμένοι σαν χριστιανοί, η για κάποιο άλλο λόγο, φιλοσοφικό, επιστημονικό,λογικό, κ.τ.λ. αλλά αυτοί δεν μας ενδιαφέρουν γιατί δεν ασχολούνται με την θρησκεία, γιατί δεν τους εκφράζει η δεν τους γεμίζει πλέον, εμείς μιλάμε για αυτούς που νιώθςν πώς αδικηθήκαν και καταπιέστηκαν από τον κοινωνικό τους περίγυρο να αποδεχθούν κάτι που ποτέ δεν το ήθελαν πραγματικά. αυτοί όλοι λοιπόν όχι μόνο πέρασαν στην αθεία αλλά έγιναν και φανατικοί πολέμιοι της πρώην θρησκείας τους. αλλά εγώ δεν βλέπω από την δική μου οπτική κάποια καταπίεση, άρα και δεν νομίζω να απελευθερώθηκαν από κάτι όλοι αυτοί που δηλώνουν καταπιεσμένοι, γιατί δεν μπαίνει θέμα καταπίεσης από την θρησκεία, αλλά από τους δικούς τους, που προσπάθησαν να τους την περάσουν με λάθος τρόπο.κανένας δεν σου λέει να πιστέψεις με το ζόρι όταν ενηλικιωθεί κάποιος έχει κάθε δικαίωμα να μην πιστεύει για τους δικούς του λόγους δεν του το απαγορεύει κανείς.

Θα ήθελα να μη βιαστείς να απαντήσεις προτού είσαι σίγουρος ο,τι κατάλαβες τα όσα έγραψα ,για να μην επαναλαμβάνομαι και να έχει κάποια πρόοδο η συζήτησή μας ...

<<Αν παρατηρήσεις τον εαυτό σου, θα δεις τη σκέψη σου να καθοδηγείται από παγιωμένες αντιλήψεις,σχετικά με τους λόγους που κάποιοι είναι πιστοί ή το αντίθετο ...
Προσπάθησε να δεις το θέμα της πίστεως ξεχνώντας ό,τι έμαθες μέχρι σήμερα , σκότωσε ο,τι σου έχουν πει για το θέμα αυτό και με τη δική σου Πηγαία Αντίληψη , κοίταξέ το , χωρίς προκατάληψη για το εάν είναι έτσι ή αλλιώς ! , χωρίς να χρησιμοποιείς τη μνήμη σου ,σα να το κοιτάς για πρώτη φορά !>>

Τι ψάχνουμε και τρέχουμε στις εκκλησίες , στα μοναστήρια , στους παπάδες ,στους ψυχιάτρους ,στις αυθεντίες ,στους ειδικούς ;
Μήπως είμαστε ανήσυχοι για το μέλλον, το θάνατο και τη συνέχιση της ζωής μεταθάνατον ; μήπως αναζητούμε την ειρήνη με το περίγυρο μας ; ψάχνουμε για μια Αλήθεια που θα μας προσφέρει λίγη ικανοποίηση και ευτυχία ; Νομίζουμε ο,τι πλησιάζει το τέλος του κόσμου και θέλουμε να μάθουμε πως θα το αποφύγουμε ,και τι θα πρέπει να κάνουμε για να σωθούμε ;
Νομίζω ο,τι αυτοί είναι μερικοί βασικοί λόγοι που μας κάνουν να ψάχνουμε για απαντήσεις...

Όσο περισσότερο ικανοποιητικές είναι αυτές οι απαντήσεις, τόσο μας οδηγούν στην υποταγή,στη συνταύτιση , στη προσκόλληση και στη πίστη ότι βρήκαμε αυτό που ψάχναμε ...αλλά η ικανοποίηση είναι μια πράξη ολοκλήρωσης - συμπεράσματος μιας κατάστασης που θέλουμε να οδηγούμαστε σε κάθε μας αναζήτηση και διψάμε για ικανοποίηση σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας...
Οι περισσότεροι από εμάς ,αναζητούμε κάτι το μόνιμο, κάτι που θα μας δώσει ασφάλεια, ελπίδα, διαρκή ενθουσιασμό, μια συνεχή βεβαιότητα ,εξ αιτίας του ό,τι μέσα μας είμαστε τόσο αβέβαιοι...

Όλοι μας έχουμε κάποιες αποκρίσεις σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ακούμε ,αισθανόμαστε ...αυτές πηγάζουν πολλές φορές από τη θρησκευτική , πολιτική , επιστημονική ...διαμόρφωσή μας .
Δηλαδή σύμφωνα με τη διαμόρφωσή μας αποκρινόμαστε ...
Οι πιστοί που έγιναν Άθεοι , απαλλάχτηκαν από τα θρησκευτικά ιδεώδη εντελώς , και τα κίνητρα φαντάζομαι δεν μπορούν να είναι μόνο η καταπίεση των γονέων ...το αν εξαναγκάστηκαν σε κάτι που δε το ήθελαν καλώς έκαναν και αντέδρασαν αυτό δείχνει υγεία !Το δικό σου κριτήριο για το πως θεωρείς τη καταπίεση ή τον εξαναγκασμό δε σημαίνει κάτι... ! είναι εντελώς προσωπικό θέμα, για τον καθένα η πειθαρχία ,για να συνταυτιστείς με κάποια θεωρία - ιδεολογία - οργανωμένο σύστημα, μονοπάτι που δημιούργησαν άλλοι, πριν από εσένα για να σου επισκιάσουν την αυτόνομη ,εσωτερική σου αντίληψη ...!
Η θρησκεία βεβαίως καταπιέζει και περιορίζει το κόσμο, όταν του διαμορφώνει τη συνείδηση , το σκεπτικό και τον εξαναγκάζει σε ανταμοιβή ή τιμωρία ...παράδεισου και κόλασης !
FarEarth έγραψε:Ο φόβος εδράζεται στο πρόβλημα κατανόησης της συσχέτισης του ανθρώπου με τα συστήματα συμβόλων που έχει επινοήσει ... θρησκευτικά - λεκτικά - επιστημονικά -μουσικά -τελετουργικά και με όλες τις πληροφορίες που δέχεται... οτιδήποτε δεν μπορούμε να κατανοήσουμε πλήρως, αφήνει χώρο στο φόβο και τους διάφορους τύπους όπως το φόβο της ανυπαρξίας ,του αγνώστου ,του θανάτου ... πολλοί φοβούνται την λέξη ή την ιδέα ή το γεγονός καθεαυτό !Τι μας προκαλεί φόβο, η λέξη θάνατος ; η ιδέα του θανάτου ; το ίδιο το γεγονός ; αλλά όσο είμαι σε άμεση σχέση με αυτό που φοβάμαι και το παρατηρώ χωρίς να το κρίνω τότε μαθαίνω πραγματικά για αυτό, και ο φόβος εξαφανίζεται...!Οι ιδέες που έχω μέσα στο κεφάλι μου, είναι που μου προκαλούν το φόβο ,το ίδιο το γεγονός του θανάτου δεν είναι φόβος ...φόβος είναι η ανταπόκριση της μνήμης μου στο γεγονός ....αυτό συμβαίνει γιατί δεν κοιτάζουμε το γεγονός του θανάτου ,χωρίς να το κρίνουμε ,χωρίς να χρησιμοποιούμε τη μνήμη μας, αν το κάναμε σίγουρα δε θα φοβόμασταν έτσι δεν είναι ;
Θεόφιλος έγραψε:όσα σύμβολα και να επινοήσει ο άνθρωπος πάντα θα φοβάται την απώλεια των δικών του και του εαυτού του, και οι χριστιανοί και οι άθεοι, όσο και να διαφωνούν δεν παύουν να είναι θνητοί, οι μέν δέχονται την αθανασία της ψυχής ,και προσπαθούν για την σωτηρία της μέσα από τον έντιμο βίο τους σε αυτήν την ζωή απαλύνοντας έτσι με αυτόν τον τρόπο το χαμό τους σαν ζωντανές υπάρξεις. οι δέ αποδέχονται και αυτοί την θνητότητα τους αλλά δεν υπάρχει για αυτούς αθανασία ούτε μετ¨α θάνατον ζωή, και δεν δέχονται κανέναν κριτή των έργων τους μετά θάνατο, αυτό δεν ξέρω μέχρι ποιό σημείο τους απελευθερώνει για την πρακτική τους δραστηριότητα στην ζωή αυτήν. άλλοι είναι ανθρωπιστές και είναι πιό τίμιοι και δίκαιοι από τους φαρισαίους που αποκαλούνται χριστιανοί αλλά και από την άλλη έχουν πλήρη ελευθερία λογω της πονηρής σκέψης, ότι όλα εδώ είναι. αν με πιάσουν την έβαψα. αν δεν με πιάσουν χαιρέτα μου τον πλάτανο, η μην είδατε τον παναή.
Έχουμε εμπειρία μόνο στη συνέχιση και όχι στη μη συνέχιση του εαυτού μας και ελπίζουμε δίνοντας μερικά ονόματα (θάνατος , μυστήριο , αθανασία ,αιώνια ζωή ...) σε ένα άγνωστο περιεχόμενο να το κάνουμε διαχειρίσιμο μέρος των εμπειριών και της σκέψης μας, αλλά είναι εντελώς λάθος κάτι τέτοιο γιατί προσφέρει πλάνη και όχι Αλήθεια ...όλος αυτός ο μηχανισμός είναι η ίδια η επιθυμία για συνέχιση ...ο φόβος πιστεύω ο,τι αναλύθηκε παραπάνω επαρκώς ...η τιμιότητα , η δικαιοσύνη δε προέρχονται από υποδείξεις τρόπου δράσης, είναι κάτι άλλο ...καμία θεωρία δε μπορεί να σε κάνει τίμιο ή άδικο αν πρώτα δε ξέρεις τι είσαι εσύ .... !
FarEarth έγραψε:Το μυαλό είναι σίγουρο ο,τι μπορεί να επινοήσει υποκατάστατα της αλήθειας του θεού , του θανάτου , του φόβου ,αλλά όσο παραμένουν έτσι, θα δημιουργούν κι' άλλο φόβο σύγχυση αθλιότητα ...ενώ η απελευθέρωση από όλα αυτά είναι η κατανόηση αυτού που Είναι χωρίς να το Κρίνεις ...
Όλοι αυτοί που ονειρεύονται την αθανασία ζουν ρηχά , χωρίς πληρότητα ,χωρίς αγάπη σε ένα κόσμο φανταστικό, κατασκεύασμα του νού τους και η πλάνη αυτή ,η αυταπάτη είναι πολύ ικανοποιητική γι' αυτό και εύκολα προσκολλώνται σε αυτή...αλλά ό,τι είναι ικανοποιητικό είναι και Αληθινό άραγε...;;;
Θεόφιλος έγραψε:και εσύ που το ξέρεις ότι όλα αυτά τα δήθεν υποκατάστατα της αλήθειας όπως λές, δημιουργούν αθλιότητα και σύγχυση;
Κάποιος από τη μεριά της θρησκείας σου, θα σου απαντούσε , ό,τι το μαρτυρούν τα ευαγγέλια , το είπε ο χ άγιος ή είναι μέσα στο θείο λόγο του θεού και είναι έτσι, μη προσπαθείς να το καταλάβεις 100% δε γίνεται ...απλά δέξου το όπως και οι πρόγονοί μας ....

Από τη πλευρά μου , θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω λογικά και όχι δογματικά !

Αλλά θα ήταν καλύτερα να δούμε την αλήθεια του θέματος και όχι τη δική μου άποψη μόνο, γιατί εγώ μπορεί να σφάλω ...!

Ας δούμε πρώτα όλα αυτά τα φανταστικά επινοήματα της αλήθειας του θεού, της εξήγησης του θανάτου με διαφορετικές λέξεις και επεξηγήσεις , και του φόβου που διατηρείται μέσα σε όλα αυτά.

Πρωτόγονοι λαοί λάτρευαν και φοβόντουσαν τα σύμβολα των θεών τους ,κάνοντας πολέμους για να υποτάξουν άλλες φυλές και να τους επιβάλουν τα δικά τους λατρευτικά σύμβολα ...
Μεταγενέστεροι λαοί με κάποιο επίπεδο γνώσεων τα ίδια ...
Πολιτισμοί οργανωμένοι πλέον το ίδιο ...
Σήμερα τι συμβαίνει; δε κάνει πόλεμο η μια θρησκεία στην άλλη και προσπαθεί να προσυλιτίσει τους πιστούς της ;

Όλα αυτά λοιπόν συντηρούν τη διαίρεση, τη σύγχυση και τη βια ανάμεσα στους πολιτισμούς , και έχουν επιφέρει ανείπωτους πολέμους και καταστροφές διαιωνίζοντας το μίσος σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης .Με πιο τρόπο μπορεί να υπάρξει συναδέλφωση στο πλανήτη με όλα αυτά τα εκπαιδευμένα τάγματα πιστών να τοποθετούν τα φράγματά των πίστεων, μεταξύ των λαών;
Κάτι που επιβεβαιώνεται ξεκάθαρα σήμερα στο Ιράκ , στη Συρία ,στην Αίγυπτο κ.α....

Επειδή μπορεί να σκέφτομαι λάθος ,κοίτα από μόνος σου και πες μας ,σε όλους αυτούς τους πολέμους που υπάρχει θρησκευτικό μίσος, τι βλέπεις στο τέλος ,δε βλέπεις στοιβαγμένα ανθρώπινα πτώματα ;;;αυτό δεν είναι αθλιότητα ενός κόσμου που κάνει διαστημικά ταξίδια και έχει τόσους θεούς και μεγαλοπρεπείς θρησκείες και τόσες βιβλιοθήκες για τη την αλήθεια του θεού...; και όμως ακόμα και τώρα, η σημασία που δίδεται σε φανταστικές αλήθειες, έχουν τεράστια σημασία στη προσωπική ζωή των πιστών, ώστε να είναι έτοιμοι να σκοτώσουν τους αλλόθρησκούς τους, με πέτρες , και με αγριότητα και μη μου αναφέρεις πάλι αυτά περί περιουσίας και πολιτικής, γιατί το όνομα των θεών σας, είναι υπεράνω όλων στο πεδίο της μάχης ...!!!
Ποτέ μα ποτέ δεν ένωσαν τους λαούς οι φανταστικές επεξηγήσεις του θεού , πραγματικά πουθενά !

Αυτές είναι κάποιες διαπιστώσεις που ορίζονται από τις αλήθειες των γεγονότων και δεν είναι προϊόντα της φαντασίας μου ...

για το φόβο που υποκινεί όλα αυτά πόσα πρέπει να γράψω άραγε ....? ο,τι δεν κατανοούμε πλήρως αφήνει περιθώριο για φόβο , και σέρνει τις αλυσίδες άλλων δεινών...
Θεόφιλος έγραψε:η απελευθέρωση έχει διαφορετικό νόημα για τον καθένα, μπορεί κανείς να είναι φυλακή και να αισθάνεται ελεύθερος, και άλλος να είναι έξω από την φυλακή και να νιώθει καταπιεσμένος και σκλαβωμένος.
Όχι η ελευθερία που αναφέρεσαι αφορά την προσωπικότητα του καθενός μας ...
Η απελευθέρωση από το ψέμα των φανταστικών επινοήσεων εδω ...είναι η Αλήθεια , αλλά όχι λεκτικά , οι λέξεις δεν θα είναι ποτέ το περιγραφόμενο ...η λέξη κουτάλι δεν είναι το κουτάλι...
Θεόφιλος έγραψε:το να λές ότι ζεί κάποιος ρηχά επειδή πιστεύει στον Θεό και επειδή νιώθει κάποια ικανοποίηση πώς η ψυχή του στο τέλος θα σωθεί, δεν στέκει.

Όσο οι πιστοί θα πιστεύουν, ο δίαβολος θα χορεύει ήσυχος ...θα το ξαναπώ , ο,τι η πίστη είναι μια εσωτερική δίψα για ψυχολογική εξασφάλιση και είναι ένας μηχανισμός που εκφράζεται δια μέσου της επιθυμίας ...και αυτό είναι μια προβολή των γνώσεων του υποσυνείδητου ή του συνειδητού και είναι μια εγωκεντρική δράση, που απομονώνει το κόσμο και διαιωνίζει τη διαίρεση και τη θρησκευτική βια ...! Δεν θα υπάρξει Αγάπη ποτέ εκεί ...!
Θεόφιλος έγραψε:γιατί κανένας δεν ξέρει αν σωθεί με βεβαιότητα, και τον Θεό τον πιστεύει επειδή τον επιλέγει σαν την υπέρτατη αλήθεια και όχι για προσωπική του ικανοποίηση.
Από τη στιγμή που επιλέγεις δε μπορείς να βρεις κανένα θεό ...ο θεός δεν ανήκει στη διαδικασία επιλογών μας ...είναι κάτι που δεν ανήκει στη μνήμη μας ..!
Θεόφιλος έγραψε:ο άθεος μπορεί να νιώθει ικανοποιημένος που δεν πιστεύει γιατί νομίζει πώς βρήκε την αλήθεια, αλλά ο χριστιανός γιατί να νιώθει κάποια ικανοποίηση;
Αντίθετα τα νομίζεις ....
Υπάρχει ικανοποίηση όταν ανακαλύπτουμε την αλήθεια ή μήπως δεν υπάρχει; μήπως είμαστε ικανοποιημένοι όταν ανακαλύψουμε ο,τι μας έχουν πει ψέμματα ; που υπάρχει ικανοποίηση άραγε στην αλήθεια ή στο ψέμα ;
Αν υπάρχει λοιπόν στην αλήθεια, τότε ο άθεος είναι μάλλον ικανοποιημένος, γιατί καταλαβαίνει ό,τι δε χρειάζεται τις φανταστικές επινοήσεις, που από φόβο προς το άγνωστο, δημιούργησαν κάποιοι πρωτόγονοι άνθρωποι ...
Ο πιστός οδηγημένος από την επιθυμία να βρει το θεό ,ικανοποιείται εύκολα με τις φανταστικές ετικέτες περί θεού και προσκολλάται , είναι τόσο απλό να το δούμε και να καταλάβουμε, αυτό γίνεται αιώνες τώρα , γιατί έχεις τόση αντίσταση μέσα σου στην Αλήθεια των γεγονότων ...;

Πρώτα πρέπει όλοι μας να μάθουμε τι σημαίνει να είναι κάποιος δημιουργικός και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα ... ;)
FarEarth έγραψε:Η σωτηρία της ψυχής από τι άραγε ;;; και γιατί όχι η σωτηρία του σώματος ή των αναμνήσεων μας...;ή η σωτηρία του σπιτιού μας ή του αυτοκινήτου μας ; γιατί πρέπει να υπάρχει σωτηρία; μήπως επειδή φοβόμαστε ο,τι υπάρχει ένα τέρμα ,ένα τέλος ,και το κέντρο μας που είναι χτισμένο πάνω στο χρόνο των αναμνήσεων μας φοβάται ό,τι θα πάψει να υπάρχει και επινοεί τη μονιμότητα ,τη συνέχισή του...;
Θεόφιλος έγραψε:σωτηρία και της ψυχής και του σώματος, ψυχή χωρίς σώμα δεν νοείται. και σωτηρία υπάρχει γιατί ο άνθρωπος είναι η εικόνα του Θεού επί της γής, και σαν τέτοιο δεν χάνεται αλλά ξαναεπιστρέφει σε άλλους ουρανούς.
[/quote]
το ερώτημα είναι γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους σωτηρία ; το βρίσκω πολύ εγωιστικό και ρηχό ; όλοι αυτή η βία , η αθλιότητα θα συνεχιστεί και μέσα στο παράδεισο ή στη κόλαση ; τι είναι πιο βολικό άραγε ; :) Mέσα στο θάνατο υπάρχει η υπέρτατη ζωή, αλλά ποιος δε ξέρει να φοβάται... ; ;)
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Όποιος κάνει το γύρο του γαλαξία με ωτοστόπ παρακαλώ να με πάρει μαζί του.

ξερω εναν γαλαξια καποτε επαιζα μπασκετ εχει πολλους γυρους να κανεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τι να σε κάνουμε μαζί μας στο γαλαξία ρε αριστείδη, να μας λες για ποδόσφαιρο, ποσο καλά πράγματα κάνει η ΧΑ και πως δεν ειναι σωστό οι αριστεροί να βοηθούν τους μετανάστες?

Άσε που το διαστημόπλοιο θα έχει περιορισμένα αποθέματα σε μερέντα και λοιπά σκατολοϊδια.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

FarEarth έγραψε: Θα ήθελα να μη βιαστείς να απαντήσεις προτού είσαι σίγουρος ο,τι κατάλαβες τα όσα έγραψα ,για να μην επαναλαμβάνομαι και να έχει κάποια πρόοδο η συζήτησή μας ...

<<Αν παρατηρήσεις τον εαυτό σου, θα δεις τη σκέψη σου να καθοδηγείται από παγιωμένες αντιλήψεις,σχετικά με τους λόγους που κάποιοι είναι πιστοί ή το αντίθετο ...
δεν υπάρχουν για εμένα παγιωμένες αντιλήψεις όσον αφορά το κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. γιατί οι άνθρωποι έχουν την τάση να δημιουργούν βέβαια ομάδες με κοινά ενδιαφέροντα, αλλά μέσα από την ομάδα το κάθε μέλος τη έχει την δική του σκέψη που σε καμία περίπτωση δεν είναι αντίγραφο της άλλης.
Προσπάθησε να δεις το θέμα της πίστεως ξεχνώντας ό,τι έμαθες μέχρι σήμερα , σκότωσε ο,τι σου έχουν πει για το θέμα αυτό και με τη δική σου Πηγαία Αντίληψη , κοίταξέ το , χωρίς προκατάληψη για το εάν είναι έτσι ή αλλιώς ! , χωρίς να χρησιμοποιείς τη μνήμη σου ,σα να το κοιτάς για πρώτη φορά !>>
κάθε φορά που σκέπτομαι γύρω απο το ζήτημα της πίστεως, είναι σαν να το βλέπω πρώτη φορά για αυτό με ελκύει και μου αναζωογονεί το ενδιαφέρον μου. αλλά ας αφήσουμε την δική μου οπτική και ας πάρουμε την δική σου άποψη πώς το αντικρύζω και το ακούω για πρώτη φορά, ίσως να μου φαινόταν παράλογο και ανεξήγητο πώς τόσοι άνθρωποι σε όλον τον κόσμο απευθύνονται σε κάτι που δεν βλέπουν, ούτε ακούν, μήτε γεύονται και σε καμία περίπτωση μυρίζουν,η αγγίζουν. παρά μόνο να το φαντάζονται με τον τρόπο που τους το έμαθαν οι πρόγονοι τους με την βοήθεια συμβόλων.


Τι ψάχνουμε και τρέχουμε στις εκκλησίες , στα μοναστήρια , στους παπάδες ,στους ψυχιάτρους ,στις αυθεντίες ,στους ειδικούς ;
Μήπως είμαστε ανήσυχοι για το μέλλον, το θάνατο και τη συνέχιση της ζωής μεταθάνατον ; μήπως αναζητούμε την ειρήνη με το περίγυρο μας ; ψάχνουμε για μια Αλήθεια που θα μας προσφέρει λίγη ικανοποίηση και ευτυχία ; Νομίζουμε ο,τι πλησιάζει το τέλος του κόσμου και θέλουμε να μάθουμε πως θα το αποφύγουμε ,και τι θα πρέπει να κάνουμε για να σωθούμε ;
Νομίζω ο,τι αυτοί είναι μερικοί βασικοί λόγοι που μας κάνουν να ψάχνουμε για απαντήσεις..
σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν φοβίες και επιθυμίες, όπως σωστά ο φρόυντ ανάλυσε και εξήγησε την αιτία των ονείρων. αλλά πέρα από τις φοβίες και τις επιθυμίες αναζητά και ιδανικά, και καμιά φορά όχι μόνο ξεπερνά τις φοβίες και τις επιθυμίες για αυτά αλλά θυσιάζει και την ίδια του την ζωή.
απαντήσεις δεν υπάρχουν έτοιμες για τον θάνατο, την δυστυχία, την ζωή, την ευτυχία. πρέπει ο καθένας μας ξεχωριστά να τις αναζητήσει και μόνος του να δώσει τις απαντήσεις στον εαυτό του.
πρέπει να κάτσει να υφάνει το σεντόνι με τις κλωστές της επιθυμίας, του φόβου,και της αξίας του νοήματος της ζωής του.
Όσο περισσότερο ικανοποιητικές είναι αυτές οι απαντήσεις, τόσο μας οδηγούν στην υποταγή,στη συνταύτιση , στη προσκόλληση και στη πίστη ότι βρήκαμε αυτό που ψάχναμε ...αλλά η ικανοποίηση είναι μια πράξη ολοκλήρωσης - συμπεράσματος μιας κατάστασης που θέλουμε να οδηγούμαστε σε κάθε μας αναζήτηση και διψάμε για ικανοποίηση σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας...
Οι περισσότεροι από εμάς ,αναζητούμε κάτι το μόνιμο, κάτι που θα μας δώσει ασφάλεια, ελπίδα, διαρκή ενθουσιασμό, μια συνεχή βεβαιότητα ,εξ αιτίας του ό,τι μέσα μας είμαστε τόσο αβέβαιοι...
εδώ συμφωνούμε στο ότι όλοι θέλουν κάτι σταθερό σε έναν κόσμο ρευστό που το βασικό χαρακτηριστικό του είναι η συνεχής αλλαγή των πραγμάτων και των ιδεών. για αυτό χτίζουν όλοι την σταθερή αντίληψη τους για την θεώρηση των πραγμάτων και των ιδεών τους. είτε αυτό λέγεται θρησκεία, είτε οτιδήποτε άλλο.
Όλοι μας έχουμε κάποιες αποκρίσεις σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ακούμε ,αισθανόμαστε ...αυτές πηγάζουν πολλές φορές από τη θρησκευτική , πολιτική , επιστημονική ...διαμόρφωσή μας .
Δηλαδή σύμφωνα με τη διαμόρφωσή μας αποκρινόμαστε ...
Οι πιστοί που έγιναν Άθεοι , απαλλάχτηκαν από τα θρησκευτικά ιδεώδη εντελώς , και τα κίνητρα φαντάζομαι δεν μπορούν να είναι μόνο η καταπίεση των γονέων ...το αν εξαναγκάστηκαν σε κάτι που δε το ήθελαν καλώς έκαναν και αντέδρασαν αυτό δείχνει υγεία !Το δικό σου κριτήριο για το πως θεωρείς τη καταπίεση ή τον εξαναγκασμό δε σημαίνει κάτι... ! είναι εντελώς προσωπικό θέμα, για τον καθένα η πειθαρχία ,για να συνταυτιστείς με κάποια θεωρία - ιδεολογία - οργανωμένο σύστημα, μονοπάτι που δημιούργησαν άλλοι, πριν από εσένα για να σου επισκιάσουν την αυτόνομη ,εσωτερική σου αντίληψη ...!
Η θρησκεία βεβαίως καταπιέζει και περιορίζει το κόσμο, όταν του διαμορφώνει τη συνείδηση , το σκεπτικό και τον εξαναγκάζει σε ανταμοιβή ή τιμωρία ...παράδεισου και κόλασης !


για τις αποκρίσεις είμαστε σύμφωνοι. για τους πιστούς που έγιναν άθεοι ήθελα να τονίσω πως ορισμένοι είναι στην αρχή της αλλαγής ενθουσιώδης και προσπαθούν με την πολεμική τους να αποβάλουν όσο γίνεται περισσότερο την παλιά ταυτότητα του πιστού από πάνω τους βέβαια είναι δική μου προσωπική άποψη που ίσως να είναι και λάθος.
η θρησκεία επειδή δεν με υποχρέωσε εμένα προσωπικά σε κάποιο εξαναγκασμό πιστεύω πως δεν εξαναγκάζει κανέναν. επίσης θα ήταν ευχής έργο αν διαμόρφωνε συνειδήσεις αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτό. είναι πολλοί οι παράγοντες και οι πειρασμοί που διαμορφώνουν τις συνειδήσεις.
όσο για την ανταμοιβή θα σου απαντήσω πώς το μόνο που δεν σκέπτομαι εγώ εδώ σε αυτόν τον κόσμο είναι ο παράδεισος και η κόλαση, οι πράξεις μου είναι αυτό που με ενδιαφέρει γιατί κάνω σωστά πράγματα αλλά και λάθη, προσπαθώ να κρίνω τον εαυτό μου για αυτά αλλά στο τέλος τον λόγο θα έχει ο υπέρτατος κριτής. και ας με στείλει εκεί όπου αξίζω. με κριτήριο πάντα τις πράξεις μου.
Κάποιος από τη μεριά της θρησκείας σου, θα σου απαντούσε , ό,τι το μαρτυρούν τα ευαγγέλια , το είπε ο χ άγιος ή είναι μέσα στο θείο λόγο του θεού και είναι έτσι, μη προσπαθείς να το καταλάβεις 100% δε γίνεται ...απλά δέξου το όπως και οι πρόγονοί μας ....
το ευαγγέλιο και οι άγιοι πατέρες είναι οδηγοί και όσα έχουν πεί είναι σεβαστά αλλά το καλύτερο ευαγγέλιο είναι αυτό της καρδιάς του κάθε ενάρετου ανθρώπου.
Από τη πλευρά μου , θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω λογικά και όχι δογματικά !

Αλλά θα ήταν καλύτερα να δούμε την αλήθεια του θέματος και όχι τη δική μου άποψη μόνο, γιατί εγώ μπορεί να σφάλω ...!

Ας δούμε πρώτα όλα αυτά τα φανταστικά επινοήματα της αλήθειας του θεού, της εξήγησης του θανάτου με διαφορετικές λέξεις και επεξηγήσεις , και του φόβου που διατηρείται μέσα σε όλα αυτά.

Πρωτόγονοι λαοί λάτρευαν και φοβόντουσαν τα σύμβολα των θεών τους ,κάνοντας πολέμους για να υποτάξουν άλλες φυλές και να τους επιβάλουν τα δικά τους λατρευτικά σύμβολα ...
Μεταγενέστεροι λαοί με κάποιο επίπεδο γνώσεων τα ίδια ...
Πολιτισμοί οργανωμένοι πλέον το ίδιο ...
Σήμερα τι συμβαίνει; δε κάνει πόλεμο η μια θρησκεία στην άλλη και προσπαθεί να προσυλιτίσει τους πιστούς της ;


ακριβώς έτσι είναι. λάτρευαν τους θεούς τους γιατί εκπλήρωναν τις επιθυμίες τους. καλή σοδειά, καλό κυνήγι, ευνοικό άνεμο για τα καράβια τους, κ,τ,λ, και τους φοβόταν για τα αντίθετα αποτελέσματα όλων των παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους βρίζανε και δεν τους χλεύαζαν όπως ο σημερινός πολιτισμένος άνθρωπος. εξαιρούνται αυτοί που αδιαφορούν.
Όλα αυτά λοιπόν συντηρούν τη διαίρεση, τη σύγχυση και τη βια ανάμεσα στους πολιτισμούς , και έχουν επιφέρει ανείπωτους πολέμους και καταστροφές διαιωνίζοντας το μίσος σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης .Με πιο τρόπο μπορεί να υπάρξει συναδέλφωση στο πλανήτη με όλα αυτά τα εκπαιδευμένα τάγματα πιστών να τοποθετούν τα φράγματά των πίστεων, μεταξύ των λαών;
Κάτι που επιβεβαιώνεται ξεκάθαρα σήμερα στο Ιράκ , στη Συρία ,στην Αίγυπτο κ.α....
πίσω από κάθε πόλεμο υπάρχουν εδαφικά οικονομικά και ενεργειακά συμφέροντα η θρησκεία πολλές φορές γίνεται το εργαλείο τους αλλά ο πραγματικός σκοπός της είναι η πνευματική βελτίωση του ανθρώπου πρός το καλύτερο του εαυτού του και των άλλων.
Επειδή μπορεί να σκέφτομαι λάθος ,κοίτα από μόνος σου και πες μας ,σε όλους αυτούς τους πολέμους που υπάρχει θρησκευτικό μίσος, τι βλέπεις στο τέλος ,δε βλέπεις στοιβαγμένα ανθρώπινα πτώματα ;;;αυτό δεν είναι αθλιότητα ενός κόσμου που κάνει διαστημικά ταξίδια και έχει τόσους θεούς και μεγαλοπρεπείς θρησκείες και τόσες βιβλιοθήκες για τη την αλήθεια του θεού...; και όμως ακόμα και τώρα, η σημασία που δίδεται σε φανταστικές αλήθειες, έχουν τεράστια σημασία στη προσωπική ζωή των πιστών, ώστε να είναι έτοιμοι να σκοτώσουν τους αλλόθρησκούς τους, με πέτρες , και με αγριότητα και μη μου αναφέρεις πάλι αυτά περί περιουσίας και πολιτικής, γιατί το όνομα των θεών σας, είναι υπεράνω όλων στο πεδίο της μάχης ...!!!
Ποτέ μα ποτέ δεν ένωσαν τους λαούς οι φανταστικές επεξηγήσεις του θεού , πραγματικά πουθενά !


το βασικό επιχείρημα κάθε άθεου είναι η μισαλλοδοξία των θρησκειών και τα δεινά που αυτήν επιφέρει, εγώ υπηρέτησα στρατιώτης και πάντα με προβλημάτιζε η ιδέα να αφαιρέσω στον πόλεμο την ζωή του εχθρού μου, για μερικές σπιθαμές γής, πόσο μάλλον θα το έκανα αυτό στην ιδέα πώς πιστεύει και προσεύχεται στον ίδιο Θεό στην ουσία αλλά διαφορετικά. αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν φανατικοί που δεν έχουν κατανοήσει τον ρόλο της πίστης τους στον Θεό.
Αυτές είναι κάποιες διαπιστώσεις που ορίζονται από τις αλήθειες των γεγονότων και δεν είναι προϊόντα της φαντασίας μου ...

για το φόβο που υποκινεί όλα αυτά πόσα πρέπει να γράψω άραγε ....? ο,τι δεν κατανοούμε πλήρως αφήνει περιθώριο για φόβο , και σέρνει τις αλυσίδες άλλων δεινών...
τα γεγονότα είναι πραγματικά αλλά η αιτία των γεγονότων είναι με διαφορετική εκτίμηση από αυτήν που στην ουσία θα έπρεπε να είναι, και στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει φόβος που υποκινεί αλλά γεωστρατηγικά και οικονομικά συμφέροντα, η θρησκεία είναι ο μπερντές και πίσω από αυτόν είναι η παράγκα.
Όχι η ελευθερία που αναφέρεσαι αφορά την προσωπικότητα του καθενός μας ...
Η απελευθέρωση από το ψέμα των φανταστικών επινοήσεων εδω ...είναι η Αλήθεια , αλλά όχι λεκτικά , οι λέξεις δεν θα είναι ποτέ το περιγραφόμενο ...η λέξη κουτάλι δεν είναι το κουτάλι...
οι θρησκείες δεν είναι ψέμα υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, όσο για τις επινοήσεις τους, όσο ψεύτικη μπορεί να είναι η δικαιοσύνη, η δημοκρατία,η ελευθερία, άλλο τόσο ψεύτικος είναι και ο Θεός.

Όσο οι πιστοί θα πιστεύουν, ο δίαβολος θα χορεύει ήσυχος ...θα το ξαναπώ , ο,τι η πίστη είναι μια εσωτερική δίψα για ψυχολογική εξασφάλιση και είναι ένας μηχανισμός που εκφράζεται δια μέσου της επιθυμίας ...και αυτό είναι μια προβολή των γνώσεων του υποσυνείδητου ή του συνειδητού και είναι μια εγωκεντρική δράση, που απομονώνει το κόσμο και διαιωνίζει τη διαίρεση και τη θρησκευτική βια ...! Δεν θα υπάρξει Αγάπη ποτέ εκεί ...!
κάτσε λίγο γιατί εδώ υπάρχουν ασύνδετα πράγματα. η πίστη αν είναι εσωτερική δίψα για εξασφάλιση, τί εξασφαλίζει; ότι η θρησκεία είναι επιλογή και επιθυμία αυτό είναι αυτονόητο, αλλά γιατί να είναι μια αποξένωση του ατόμου; ίσα ίσα που η διδασκαλία της σε πηγαίνει πιο κοντά στους ανθρώπους, όσο για την θρησκευτική βία αυτό είναι στην λάθος διαπαιδαγώγηση των πιστών από του υπεύθυνους για αυτήν την βία. ηγεσίες πολιτικές και θρησκευτικές, κάποτε στο όνομα του αλλάχ ο προπάπος μου σώθηκε από μια τουρκάλα στην καταστροφή της σμύρνης, εδώ στην θεσσαλονίκη στην κατοχή πολλοί εβραίοι σώθηκαν από το νταχάου χάριν στους χριστιανούς που τους έκρυψαν στα σπίτια τους, μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα υπάρχει και η θετική πλευρά τους.
Από τη στιγμή που επιλέγεις δε μπορείς να βρεις κανένα θεό ...ο θεός δεν ανήκει στη διαδικασία επιλογών μας ...είναι κάτι που δεν ανήκει στη μνήμη μας ..!
μπορείς να τον αποδεχθείς, μπορείς και όποτε θέλεις να τον απορρίψεις, και στην μνήμη ανήκουν και αυτά που δεν θέλουμε αλλά και αυτά που θέλουμε.
Αντίθετα τα νομίζεις ....
Υπάρχει ικανοποίηση όταν ανακαλύπτουμε την αλήθεια ή μήπως δεν υπάρχει; μήπως είμαστε ικανοποιημένοι όταν ανακαλύψουμε ο,τι μας έχουν πει ψέμματα ; που υπάρχει ικανοποίηση άραγε στην αλήθεια ή στο ψέμα ;
Αν υπάρχει λοιπόν στην αλήθεια, τότε ο άθεος είναι μάλλον ικανοποιημένος, γιατί καταλαβαίνει ό,τι δε χρειάζεται τις φανταστικές επινοήσεις, που από φόβο προς το άγνωστο, δημιούργησαν κάποιοι πρωτόγονοι άνθρωποι ...
Ο πιστός οδηγημένος από την επιθυμία να βρει το θεό ,ικανοποιείται εύκολα με τις φανταστικές ετικέτες περί θεού και προσκολλάται , είναι τόσο απλό να το δούμε και να καταλάβουμε, αυτό γίνεται αιώνες τώρα , γιατί έχεις τόση αντίσταση μέσα σου στην Αλήθεια των γεγονότων ...;

Πρώτα πρέπει όλοι μας να μάθουμε τι σημαίνει να είναι κάποιος δημιουργικός και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα ... ;)
για τον πιστό δεν είναι θέμα αλήθειας, η ικανοποίησης από την ανακάλυψη αυτής, στον πιστό υπάρχει η εσωτερική αλήθεια που δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική, και αντί της ικανοποίησης που γεμίζει κάποιον με κάποιο είδος υπερηφάνιας και έπαρσης στον πιστό υπάρχει η αγαλλίαση και η έκσταση της ψυχής που δεν έχει καμιά σχέση με την ικανοποίηση, αλλά με την ταπεινότητα μ του σαν ύπαρξη.
το ερώτημα είναι γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους σωτηρία ; το βρίσκω πολύ εγωιστικό και ρηχό ; όλοι αυτή η βία , η αθλιότητα θα συνεχιστεί και μέσα στο παράδεισο ή στη κόλαση ; τι είναι πιο βολικό άραγε ; :) Mέσα στο θάνατο υπάρχει η υπέρτατη ζωή, αλλά ποιος δε ξέρει να φοβάται... ; ;)
αυτό το ερώτημα για την σωτηρία μας μεταφέρει στην αρχή της συζήτησης, είναι αυτό το σημείο σταθερότητας που αναζητούμε λίγο πολύ όλοι οι άνθρωποι μέσα από τις απόψεις μας και τα πιστεύω μας, για τους χριστιανούς η πίστη στον Θεό χωρίς την σωτηρία της ψυχής είναι ψωμί χωρίς αλεύρι. είναι όλη η ουσία στην οποία στηρίζεται η ορθοδοξία, που είναι η ανάσταση των νεκρών και η ζωή του μέλλοντος εις τους αιώνας των αιώνων.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:δεν υπάρχουν για εμένα παγιωμένες αντιλήψεις όσον αφορά το κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. γιατί οι άνθρωποι έχουν την τάση να δημιουργούν βέβαια ομάδες με κοινά ενδιαφέροντα, αλλά μέσα από την ομάδα το κάθε μέλος τη έχει την δική του σκέψη που σε καμία περίπτωση δεν είναι αντίγραφο της άλλης.
Ακόμη και αυτό που αναφέρεις τώρα είναι κάτι το παγιωμένο, μια στερεότυπη επανάληψη μιας ιδέας ,αμφιβάλλω αρκετά ο,τι δεν είναι προϊόν της μνήμης σου ή κάποιου άλλου η σκέψη...
Θα πρέπει εσύ και μόνο να παρατηρείς ,χωρίς καθοδήγηση από τη μνήμη σου,τότε μόνο θα δεις θεωρητικά και πρακτικά ο,τι τα περισσότερα πράγματα που σκεφτόμαστε καθημερινά είναι μια επανάληψη, ένα αποτέλεσμα , μια προβολή μέσω της μνήμη μας , των όσων διδαχθήκαμε , για το θέατρο , για τη μουσική , για το χορό , για την ειρήνη , τον πόλεμο , για το πως είναι ο κόσμος μας , για τις λύσεις στα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί αιώνες τώρα ,για τις σχέσεις και αυτά όλα είναι το παρελθόν που σύντομα έρχεται και ορίζει το μέλλον μας ...και η ίδια η σκέψη μας ,με τα παρακλάδια της ανήκει στο πεδίο της μνήμης μας και βρίσκεται ήδη στο παρελθόν και ποτέ δεν προϊόν του νέου , του φρέσκου που υπάρχει στο Τώρα! Στον αληθινό στοχασμό - παρατήρηση ανήκει το καινούργιο , βρίσκεται το νέο που δεν είναι προϊόν του παλιού δηλαδή της μνήμης ...!! Ίσως κάπου εκεί να βρίσκεται και αυτό που μέσω της θρησκευτικής και όχι μόνο, γνώσης ονομάζεται θεός ,απροσμέτρητο ,αιώνιο κ.α ...
Θεόφιλος έγραψε:κάθε φορά που σκέπτομαι γύρω απο το ζήτημα της πίστεως, είναι σαν να το βλέπω πρώτη φορά για αυτό με ελκύει και μου αναζωογονεί το ενδιαφέρον μου. αλλά ας αφήσουμε την δική μου οπτική και ας πάρουμε την δική σου άποψη πώς το αντικρύζω και το ακούω για πρώτη φορά, ίσως να μου φαινόταν παράλογο και ανεξήγητο πώς τόσοι άνθρωποι σε όλον τον κόσμο απευθύνονται σε κάτι που δεν βλέπουν, ούτε ακούν, μήτε γεύονται και σε καμία περίπτωση μυρίζουν,η αγγίζουν. παρά μόνο να το φαντάζονται με τον τρόπο που τους το έμαθαν οι πρόγονοι τους με την βοήθεια συμβόλων.
Αυτό είναι ένα πρόβλημα όντως , για το τι βλέπει και νομίζει ο καθένας μας για τα ζητήματα της πίστεως αλλά και γενικότερα ...Αν ρωτήσουμε το κόσμο γύρω μας ,για τη σημερινή κατάσταση θα μας μιλήσουν για τη διαφθορά , για την απληστία των άλλων ...εύκολα υιοθετούμε απόψεις άλλων γιατί δεν υπάρχει προσωπική ευθύνη σ' αυτό και ειδικά στις μέρες μας, όπου ακούμε και δεχόμαστε ένα χείμαρρο από στερεότυπα συμπεράσματα στις τηλεοράσεις, χωρίς όμως να έχουμε ενεργά δικαιώματα αμφισβήτησης... ! Ο δρόμος της ευτυχίας είναι διαφορετικός από το δρόμο της ικανοποιήσεως / η θρησκευτική γνώση για το θεό είναι απλώς περίτεχνες λεκτικές επεξηγήσεις ...που γοητεύουν και αλιεύουν κάποια μυαλά και τα οδηγούν στη πλάνη ...και εκεί δεν υπάρχει ίχνος στοργής και αγάπης μεταξύ των πιστών, οι σχέσεις ,είναι τυπικές και υποκριτικές για να λέμε και του στραβού την αλήθεια !

Αν σε αυτά τα μυαλά τώρα τους πείτε να παρατηρήσουν ,τότε θα σκεφτούν σύμφωνα με τα όσα τους υποδείξατε για το θεό , το διάβολο ,τους πολιτικούς ,την απληστία ,την ειρήνη ...Ο στοχασμός ,η παρατήρηση πρέπει να είναι ελεύθερα από προκατάληψη ,διαφορετικά αυτό που παρατηρούμε είναι οι προβολές της μνήμης μας και ουδέ μια σχέση έχουν με το παρατηρούμενο - πραγματικότητα!
Δεν υπάρχει τίποτα το καινούργιο στη μνήμη , μόνο καταγραφές που λαχταράμε να τις ξαναζήσουμε!

Έτσι όλοι αυτοί οι διδάσκαλοι , οι φωτισμένοι ,οι άγιοι και οι αυθεντίες ,σας λένε με πιο τρόπο να φτάσετε στην ελευθερία ,στην αγάπη ,στην υπερ-κατάσταση των γκουρού , χωρίς όμως εσείς να γνωρίζεται καθόλου τι πραγματικά είστε ...! Έτσι γνωρίζεται απ έξω τι έχει πει ο άλφα ή ο βήτα, ο γάμα αλλά για τον εαυτό σας δε γνωρίζετε τίποτα!
Έτσι αρχικά υπάρχει ο ενθουσιασμός του καινούργιου και μετά από λίγο καιρό επέρχεται ο φόβος της αποτυχίας και η γεύση της απογοήτευσης στο τέλος...!
Γιατί λοιπόν σου κάνει εντύπωση το γεγονός της παράδοσης, όπου από γενιά σε γενιά διαπλάθει και ακρωτηριάζει την ελευθερία των παιδιών και των νέων, συσκευάζοντας την πνευματικότητά τους, στα πλαίσια μιας οργανωμένης γνώσης του θεού ! και τα επακόλουθα, είναι συνέπεια αυτής της διαπλάσεως ...! τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις ... ;
Θεόφιλος έγραψε:σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν φοβίες και επιθυμίες, όπως σωστά ο φρόυντ ανάλυσε και εξήγησε την αιτία των ονείρων. αλλά πέρα από τις φοβίες και τις επιθυμίες αναζητά και ιδανικά, και καμιά φορά όχι μόνο ξεπερνά τις φοβίες και τις επιθυμίες για αυτά αλλά θυσιάζει και την ίδια του την ζωή.
απαντήσεις δεν υπάρχουν έτοιμες για τον θάνατο, την δυστυχία, την ζωή, την ευτυχία. πρέπει ο καθένας μας ξεχωριστά να τις αναζητήσει και μόνος του να δώσει τις απαντήσεις στον εαυτό του.
πρέπει να κάτσει να υφάνει το σεντόνι με τις κλωστές της επιθυμίας, του φόβου,και της αξίας του νοήματος της ζωής του.
Γιατί χρειαζόμαστε τα ιδανικά ; αυτός που είναι ελεύθερος χρειάζεται τα ιδανικά για να πορευτεί ελεύθερα στη ζωή του ; Χωρίζουμε τη ζωή σε φθηνή και σε αυτή με ιδανικά και αυτό μας διαχωρίζει , μας κατακερματίζει ,μας εξαθλιώνει ! Γιατί χρειαζόμαστε αυτή τη συνταύτιση ; μήπως γιατί είμαστε ρηχοί ; επιφανειακοί; και αναζητούμε κάτι ανώτερο που θα δώσει αξία στη μίζερη ζωή μας;
Θεόφιλος έγραψε:εδώ συμφωνούμε στο ότι όλοι θέλουν κάτι σταθερό σε έναν κόσμο ρευστό που το βασικό χαρακτηριστικό του είναι η συνεχής αλλαγή των πραγμάτων και των ιδεών. για αυτό χτίζουν όλοι την σταθερή αντίληψη τους για την θεώρηση των πραγμάτων και των ιδεών τους. είτε αυτό λέγεται θρησκεία, είτε οτιδήποτε άλλο.
Ακριβώς ,αυτή η Σταθερή Αντίληψη των Πραγμάτων αυτή η θρησκευτική συνταγή ,είναι ένα Μεγαλειώδες Εμπόδιο στην παρατήρηση και στον ορθό δια-λογισμό !
Θεόφιλος έγραψε:για τις αποκρίσεις είμαστε σύμφωνοι. για τους πιστούς που έγιναν άθεοι ήθελα να τονίσω πως ορισμένοι είναι στην αρχή της αλλαγής ενθουσιώδης και προσπαθούν με την πολεμική τους να αποβάλουν όσο γίνεται περισσότερο την παλιά ταυτότητα του πιστού από πάνω τους βέβαια είναι δική μου προσωπική άποψη που ίσως να είναι και λάθος.
η θρησκεία επειδή δεν με υποχρέωσε εμένα προσωπικά σε κάποιο εξαναγκασμό πιστεύω πως δεν εξαναγκάζει κανέναν. επίσης θα ήταν ευχής έργο αν διαμόρφωνε συνειδήσεις αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτό. είναι πολλοί οι παράγοντες και οι πειρασμοί που διαμορφώνουν τις συνειδήσεις.
όσο για την ανταμοιβή θα σου απαντήσω πώς το μόνο που δεν σκέπτομαι εγώ εδώ σε αυτόν τον κόσμο είναι ο παράδεισος και η κόλαση, οι πράξεις μου είναι αυτό που με ενδιαφέρει γιατί κάνω σωστά πράγματα αλλά και λάθη, προσπαθώ να κρίνω τον εαυτό μου για αυτά αλλά στο τέλος τον λόγο θα έχει ο υπέρτατος κριτής. και ας με στείλει εκεί όπου αξίζω. με κριτήριο πάντα τις πράξεις μου.
Δεν υπάρχουν θρησκευτικές συνειδήσεις ; Όποιοι δεν προβάλουν αντίσταση, διαμορφώνουν εύκολα θρησκευτικές συνειδήσεις αλλά οι περισσότεροι γίνονται παπαγάλοι της θρησκευτικής γνώσης !
Όσο ζεις στη σκιά, του ο,τι οι πράξεις σου θα κριθούν ,τόσο διαιρείς τον εαυτό σου και πράττεις σύμφωνα με το τι σου έμαθαν στη θρησκεία σου, για το καλό ή το κακό ,απελευθερώσου τώρα ! και δε θα ακολουθείς πια κανένα απατεώνα , θα έχεις την κατανόηση του εαυτού σου, σε κάθε σου απόκριση ! Όσο θα είσαι σκιά στο μονοπάτι κάποιου άλλου , θα υποφέρεις από το φόβο της αποτυχίας , από την καταπίεση , από την εσωτερική αντίσταση της μίμησης , από ένα συνεχή αγώνα λάθους και σωστού και μια διαρκούς σύγκρουσης που διαστρεβλώνει τη ποιότητα του νου σου!

Φυσικά, οι περισσότεροι άνθρωποι ξεφεύγουν από τον εαυτό τους ! Αλλά ξεφεύγοντας από τον εαυτό σου εξαρτάσαι ! Η εξάρτηση δυναμώνει, οι διαφυγές γίνονται περισσότερο απαραίτητες, ανάλογα με το φόβο εκείνου που Είναι. Μια γυναίκα , η συμπεριφορά ενός ηθοποιού , ο υπέρτατος κριτής , αποκτούν εξαιρετική σημασία και είναι μερικές από τις μορφές της εξάρτησης ! Οι διαφυγές αυτές αποκτούν μεγάλη σημασία ! Χρησιμοποιώ τη γυναίκα μου σαν ένα μέσο αποφυγής του εαυτού μου και γαντζώνομαι απ΄αυτήν και αυτή κάνει το ίδιο και αυτό το ονομάζουμε αγάπη...! Χρησιμοποιώ τα ταξίδια στα βουνά ή σε εξωτικούς προορισμούς και γίνονται όλα αυτά η διαφυγή μου! Χρησιμοποιώ το θείο λόγο για να δραπετεύσω ! Δε σας αρέσει αυτό που είστε και γι αυτό ξεφεύγετε του εαυτού σας, από εκείνο που πραγματικά Είναι... δημιουργώντας όλες αυτές τις διαφυγές του αμόλυντου ,του ύψιστου , του υπέρτατου ...!Μπορείτε να το κάνετε αυτό χωρίς υποδείξεις ;Αν είμαι βίαιος,καταστροφικός,αχόρταγος,μνησίκακος έχει πολύ λίγη αξία το να έχω μάθει για τα ιδεώδη, της μη βίας ,της μη καταστροφής ,της μη εκδίκησης, του μη αχόρταγου, έτσι δεν είναι...;Το να μάθει κανείς τι Είναι, απαιτεί τιμιότητα, διαύγεια σκέψης, για να καταλάβει τι Είναι και να δράσει Άμεσα πάνω σε αυτό που Είναι...!Εκεί γεννιέται η κατανόηση αυτού που πραγματικά Είμαστε και είναι η Αφετηρία της μεταμόρφωσης , της λύτρωσης , της ελευθερίας από όλες τις μορφές της πίστης και τις κοινωνικές πεποιθήσεις, μιας τυφλής κοινωνίας, που υποκρίνεται για το πόσο καλά βλέπει !
Θεόφιλος έγραψε:το ευαγγέλιο και οι άγιοι πατέρες είναι οδηγοί και όσα έχουν πεί είναι σεβαστά αλλά το καλύτερο ευαγγέλιο είναι αυτό της καρδιάς του κάθε ενάρετου ανθρώπου.
Το ερώτημα είναι που σταματάει το ένα και αρχίζει το άλλο...;
Θεόφιλος έγραψε:ακριβώς έτσι είναι. λάτρευαν τους θεούς τους γιατί εκπλήρωναν τις επιθυμίες τους. καλή σοδειά, καλό κυνήγι, ευνοικό άνεμο για τα καράβια τους, κ,τ,λ, και τους φοβόταν για τα αντίθετα αποτελέσματα όλων των παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους βρίζανε και δεν τους χλεύαζαν όπως ο σημερινός πολιτισμένος άνθρωπος. εξαιρούνται αυτοί που αδιαφορούν.
Συμφωνώ ότι αυτοί που χλευάζουν, θα ήταν καλύτερα να μην ασχολούνται ...
Θεόφιλος έγραψε:πίσω από κάθε πόλεμο υπάρχουν εδαφικά οικονομικά και ενεργειακά συμφέροντα η θρησκεία πολλές φορές γίνεται το εργαλείο τους αλλά ο πραγματικός σκοπός της είναι η πνευματική βελτίωση του ανθρώπου πρός το καλύτερο του εαυτού του και των άλλων.
Θεόφιλος έγραψε:το βασικό επιχείρημα κάθε άθεου είναι η μισαλλοδοξία των θρησκειών και τα δεινά που αυτήν επιφέρει, εγώ υπηρέτησα στρατιώτης και πάντα με προβλημάτιζε η ιδέα να αφαιρέσω στον πόλεμο την ζωή του εχθρού μου, για μερικές σπιθαμές γής, πόσο μάλλον θα το έκανα αυτό στην ιδέα πώς πιστεύει και προσεύχεται στον ίδιο Θεό στην ουσία αλλά διαφορετικά. αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν φανατικοί που δεν έχουν κατανοήσει τον ρόλο της πίστης τους στον Θεό.
Για προβληματίσου λίγο για τους πολέμους , ποιες είναι οι ρίζες τους πραγματικά και όχι φαινομενικά ... η πίστη που λες , μου θυμίζει τις στρατιωτικές στολές που υποχρεώνονται να φορούν οι στρατιώτες...αν είχε κάποιο χρώμα (η πίστη), θα επέλεγα το χακί ! :)
Τι είναι λοιπόν υπεύθυνο ,μιας και ανέφερες τη θητεία σου, για το πόλεμο ; Οι ηγέτες , οι πολιτικοί , οι συνθήκες ; το άτομο ; τα οργανωμένα συμφέροντα ; Όλοι αυτοί δε θα πολεμήσουν , ούτε οι συγγενείς τους και δε θα σκοτωθεί κανένας τους για να είμαστε ειλικρινείς !
Αυτοί είναι μερικές εκατοντάδες άνθρωποι ...Αν κάνουμε μια συγκέντρωση για τη πατρίδα με εθνικιστικό περιεχόμενο, θα τρέξουν χιλιάδες μορφωμένοι και αμόρφωτοι...όπως και με την εκκλησία ,το ίδιο θα συμβεί ακριβώς ...Όλοι τους έτοιμοι να θυσιαστούν, για τα ιδανικά της πατρίδος και της θρησκείας ,και του έθνους ,αλλά αν τους ρωτήσεις γιατί το κάνουν; θα σου πουν από αγάπη!

Αλλά είναι πράξη αγάπης αυτό ; ή στη πραγματικότητα είναι μια στρέβλωση ;Άρα είσαι σίγουρος ο,τι αυτό που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά δεν είναι η βια ,ο φανατισμός ;Είναι δυνατόν ποτέ να οδηγηθούμε στην ειρήνη διαμέσω των πίστεων και των πεποιθήσεων και των λατρευτικών συμβόλων; Ο πιο επικίνδυνος άνθρωπος είναι ο βαθιά πιστός σε κάτι , φανατικός φορέας νόσων της βίας , του ρατσισμού , της πίστης ...οι πολιτικοί που υπακούμε είναι μια χούφτα ,αλλά είναι περισσότερο ισχυροί από τους υπόλοιπους γιατί τα όπλα τους είναι οι ιδεολογίες που εσείς είστε οι φορείς αυτών! Συνεπώς η ανανέωση της βίας και του πολέμου βασίζεται σε εμάς και όχι στους πολιτικούς που μας κυβερνάνε !
Όσο ο άνθρωπος επαναπαύεται σε όσα του έχουν πει και δε διατηρεί ζωντανό το ενδιαφέρον για το καινούργιο που θα ανακαλύψει στη κάθε στιγμή,στη κάθε συσχέτιση, θα είναι η σκιά σε ιδεολογίες ,επινοήσεις,σύμβολα άλλων μυαλών που θα του προσφέρουν αιωνιότητα ,θεϊκές δυνατότητες ,αλλά κάτω από το χαλί η βια , η υποκρισία , η αθλιότητα θα διαιωνίζονται ... Ένας βαρύς και αργός νους μπορεί να έχει αγάπη και ενδιαφέρον για τον εαυτό του ή τον διπλανό του, ή για τη φύση;όσες γνώσεις ή περιουσία ή εξουσία και αν διαθέτει...; Μόνο ένας νους λουσμένος με επίγνωση μπορεί να έχει αγάπη στις σχέσεις του και να σταματήσει τη βια για πάντα ! Εκεί μόνο υπάρχει το Τέλος όλων των μορφών της βίας και του Πολέμου !Αλλά ο μηχανικός τρόπος ζωής που κάνουμε όλοι μας, μέσα στις πόλεις , η επανάληψη των ίδιων κινήσεων και σκέψεων, είναι ο εχθρός της νοημοσύνης και ισοπεδώνει το νου και τον ελεύθερο στοχασμό...Στο τέλος της ημέρας έχουμε ένα νου παραφορτωμένο και φθαρμένο, από τα προβλήματα της καθημερινότητας, χωρίς διαύγεια και αυτό είναι το τέλος της νοημοσύνης ...
Θεόφιλος έγραψε:τα γεγονότα είναι πραγματικά αλλά η αιτία των γεγονότων είναι με διαφορετική εκτίμηση από αυτήν που στην ουσία θα έπρεπε να είναι, και στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει φόβος που υποκινεί αλλά γεωστρατηγικά και οικονομικά συμφέροντα, η θρησκεία είναι ο μπερντές και πίσω από αυτόν είναι η παράγκα.
και θα συνεχίσει να είναι έτσι ... στην Ιρλανδία άραγε που κάθε λίγο ξεσπούν θρησκευτικές ταραχές είναι τα γεωστρατηγικά και οικονομικά συμφέροντα απο πίσω ;
Θεόφιλος έγραψε:οι θρησκείες δεν είναι ψέμα υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, όσο για τις επινοήσεις τους, όσο ψεύτικη μπορεί να είναι η δικαιοσύνη, η δημοκρατία,η ελευθερία, άλλο τόσο ψεύτικος είναι και ο Θεός.
Η δικαιοσύνη , η δημοκρατία είναι κάποια εργαλεία που βασίζονται στη λογική και επινοήθηκαν για την καλύτερη λειτουργία της κοινωνίας.... όσο για την ελευθερία ,είναι κάτι που δε μπορούμε να το προσδιορίσουμε καταφατικά ,αναφέροντας τι ακριβώς είναι ...
Ο ψεύτικος θεός είναι προϊόν ανθρώπινης φαντασίας ,γιατί δε βασίζεται στη λογική του ανθρώπου, ούτε είναι κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος για την πνευματική του επανάσταση...κάθε άλλο θα έλεγα !
Θεόφιλος έγραψε:κάτσε λίγο γιατί εδώ υπάρχουν ασύνδετα πράγματα. η πίστη αν είναι εσωτερική δίψα για εξασφάλιση, τί εξασφαλίζει; ότι η θρησκεία είναι επιλογή και επιθυμία αυτό είναι αυτονόητο, αλλά γιατί να είναι μια αποξένωση του ατόμου; ίσα ίσα που η διδασκαλία της σε πηγαίνει πιο κοντά στους ανθρώπους, όσο για την θρησκευτική βία αυτό είναι στην λάθος διαπαιδαγώγηση των πιστών από του υπεύθυνους για αυτήν την βία. ηγεσίες πολιτικές και θρησκευτικές, κάποτε στο όνομα του αλλάχ ο προπάπος μου σώθηκε από μια τουρκάλα στην καταστροφή της σμύρνης, εδώ στην θεσσαλονίκη στην κατοχή πολλοί εβραίοι σώθηκαν από το νταχάου χάριν στους χριστιανούς που τους έκρυψαν στα σπίτια τους, μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα υπάρχει και η θετική πλευρά τους.
για να μη επαναλαμβάνομαι, διάβασε προηγούμενα post μου , όπου αναλύω περί του μηχανισμού της πίστης ακριβώς...
farEarth έγραψε:Από τη στιγμή που επιλέγεις δε μπορείς να βρεις κανένα θεό ...ο θεός δεν ανήκει στη διαδικασία επιλογών μας ...είναι κάτι που δεν ανήκει στη μνήμη μας ..!
Θεόφιλος έγραψε:μπορείς να τον αποδεχθείς, μπορείς και όποτε θέλεις να τον απορρίψεις, και στην μνήμη ανήκουν και αυτά που δεν θέλουμε αλλά και αυτά που θέλουμε.
Λάθος , ο θεός είναι βίωμα δεν είναι σκέψη - δεν είναι συσσωρευμένη εμπειρία - βρίσκεται έξω από το πεδίο της σκέψης σου ...δεν μπορείς να τον προσκαλέσεις σύμφωνα με τις επιθυμίες σου ... μνήμη από την αγάπη μπορείς να έχεις ;όχι από τα σημάδια που άφησε πίσω της, αλλά την ώρα που γεννιέται και την ώρα που πεθαίνει ; γιατί άραγε ; ;)
Θεόφιλος έγραψε:για τον πιστό δεν είναι θέμα αλήθειας, η ικανοποίησης από την ανακάλυψη αυτής, στον πιστό υπάρχει η εσωτερική αλήθεια που δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική, και αντί της ικανοποίησης που γεμίζει κάποιον με κάποιο είδος υπερηφάνιας και έπαρσης στον πιστό υπάρχει η αγαλλίαση και η έκσταση της ψυχής που δεν έχει καμιά σχέση με την ικανοποίηση, αλλά με την ταπεινότητα μ του σαν ύπαρξη.
Αυτό συμβαίνει όταν ο νους ησυχάζει από τη φασαρία που δημιουργούν οι ίδιες του οι σκέψεις, είναι αλήθεια, αλλά δε χρειαζόμαστε μια θρησκευτική εξήγηση γι' αυτό...
Farearth έγραψε:το ερώτημα είναι γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους σωτηρία ; το βρίσκω πολύ εγωιστικό και ρηχό ; όλοι αυτή η βία , η αθλιότητα θα συνεχιστεί και μέσα στο παράδεισο ή στη κόλαση ; τι είναι πιο βολικό άραγε ; :) Mέσα στο θάνατο υπάρχει η υπέρτατη ζωή, αλλά ποιος δε ξέρει να φοβάται... ; ;)
Θεόφιλος έγραψε:αυτό το ερώτημα για την σωτηρία μας μεταφέρει στην αρχή της συζήτησης, είναι αυτό το σημείο σταθερότητας που αναζητούμε λίγο πολύ όλοι οι άνθρωποι μέσα από τις απόψεις μας και τα πιστεύω μας, για τους χριστιανούς η πίστη στον Θεό χωρίς την σωτηρία της ψυχής είναι ψωμί χωρίς αλεύρι. είναι όλη η ουσία στην οποία στηρίζεται η ορθοδοξία, που είναι η ανάσταση των νεκρών και η ζωή του μέλλοντος εις τους αιώνας των αιώνων.
αυτή η σταθερότητα είναι το σημείο της ακαμψίας , η αρχή των συγκρούσεων των ανθρώπων , της βίας και της υποταγής , της παρακμής , της μη αγάπης στις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους και με τη φύση !

Αλήθεια θα ήθελα και μια απάντηση στο εξής παιδικό μου ερώτημα, αν μπορείς φυσικά !

Σύμφωνα με τα όσα πρεσβεύει η θρησκεία σου, ο θεός μέσω κάποιων φτασμένων φωτισμένων αγίων τους έδωσε τη θεόπνευστη γνώση - αλήθεια και αυτή αποτέλεσε την αγία γραφή, σωστά μέχρι εδώ; Επίσης γνωρίζουμε για τη τελική μάχη του χρηστού με το θηρίο και ο,τι στη τελική μάχη θα νικήσει ο χρηστός, δηλαδή όπως και να έχει ο διάβολος θα νικηθεί!Και ο θεός το τελευταίο καιρό έδωσε στο διάβολο την ελευθερία να δοκιμάσει όσο θέλει τους ανθρώπους, εκτός από το να τους αφαιρέσει την ίδια τους τη ζωή, σωστά ; Συνεπώς μπορώ να υποθέσω άμα είναι έτσι, ο,τι η αγία γραφή είναι αλλοιωμένη από το διάβολο σε διάφορα σημεία της (αφού ο διάβολος δεν έχει να χάσει κάτι ,αφού θα ριχθεί στο πυρ το εξώτερο, έτσι ή αλλιώς ) και όλα αυτά που υποστηρίζει η θρησκεία είναι αλλοιωμένα και αντίθετα με τα όσα θα ήθελε ο θεός ... γιατί δε μπορεί να είναι έτσι ;
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

FarEarth έγραψε:Ακόμη και αυτό που αναφέρεις τώρα είναι κάτι το παγιωμένο, μια στερεότυπη επανάληψη μιας ιδέας ,αμφιβάλλω αρκετά ο,τι δεν είναι προϊόν της μνήμης σου ή κάποιου άλλου η σκέψη...
δεν πιστεύω στις επαναλήψεις, ο καθένας μας επηρεάζεται βέβαια από ιδέες, αλλά πιστεύω πως στο τέλος βγάζει κάτι δικό του στην επιφάνεια.π.χ. ο Ιησούς με την διδασκαλία του άλλαξε μια για πάντα τον τρόπο λατρείας πρός τον Θεό, που από σχέση εξάρτησης και φόβου, έγινε σχέση αγάπης.
Θα πρέπει εσύ και μόνο να παρατηρείς ,χωρίς καθοδήγηση από τη μνήμη σου,τότε μόνο θα δεις θεωρητικά και πρακτικά ο,τι τα περισσότερα πράγματα που σκεφτόμαστε καθημερινά είναι μια επανάληψη, ένα αποτέλεσμα , μια προβολή μέσω της μνήμη μας , των όσων διδαχθήκαμε , για το θέατρο , για τη μουσική , για το χορό , για την ειρήνη , τον πόλεμο , για το πως είναι ο κόσμος μας , για τις λύσεις στα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί αιώνες τώρα ,για τις σχέσεις και αυτά όλα είναι το παρελθόν που σύντομα έρχεται και ορίζει το μέλλον μας ...και η ίδια η σκέψη μας ,με τα παρακλάδια της ανήκει στο πεδίο της μνήμης μας και βρίσκεται ήδη στο παρελθόν και ποτέ δεν προϊόν του νέου , του φρέσκου που υπάρχει στο Τώρα! Στον αληθινό στοχασμό - παρατήρηση ανήκει το καινούργιο , βρίσκεται το νέο που δεν είναι προϊόν του παλιού δηλαδή της μνήμης ...!! Ίσως κάπου εκεί να βρίσκεται και αυτό που μέσω της θρησκευτικής και όχι μόνο, γνώσης ονομάζεται θεός ,απροσμέτρητο ,αιώνιο κ.α ...
ο κάθε άνθρωπος από μόνος του καθοδηγείται. παίρνει πολλά από τους άλλους, αλλά η τελική κρίση είναι δική του. ακόμα και οι παπαγάλοι των σχολείων που τα λένε όλα με το νι και με το σίγμα μέσα από το κείμενο προσθέτοντας ελάχιστα δικά τους πράγματα και ιδέες, στο τέλος αναγκάζονται να γράψουν και να πούν κάτι δικό τους. μην υποτιμάς ποτέ κανέναν άνθρωπο,ακόμα και μια γριούλα αγράμματη που σου μιλά για τον Θεό, αυτήν έχει περισσότερα να σου πεί από έναν άθεο που νομίζει πώς ανακάλυψε την αμερική λέγοντας πώς δεν υπάρχει Θεός. και το λέω αυτό πως πολλοί άθεοι είναι κατηγορηματικοί όσον αφορά τον διαφορετικό τρόπο σκέψης των πιστών για το ιερό από τον δικό τους τρόπο σκέψης , επομένως το ερώτημα αν υπάρχει Θεός δεν είναι ζήτημα κατά πόσο είναι αληθινό γιατί δεν αποδεικνύεται, αλλά παραμένει σαν διαφορετικός τρόπος σκέψης για το ιερό.
είναι σαν εκείνο το σωματίδιο του σρέντιγκερ αν και εδώ μιλάμε για ιδέες και όχι για ύλη.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: μην υποτιμάς ποτέ κανέναν άνθρωπο,ακόμα και μια γριούλα αγράμματη που σου μιλά για τον Θεό, αυτήν έχει περισσότερα να σου πεί από έναν άθεο που νομίζει πώς ανακάλυψε την αμερική λέγοντας πώς δεν υπάρχει Θεός.
Μην υποτιμάς κανέναν άνθρωπο μόνο τους άθεους, αφού αυτοί έχουν να σου πουν λιγότερα από τον καθένα. Και μετά μου λες ότι δεν είσαι αντιάθεος...
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αμα δε πιείς LSD δεν ξέρεις τίποτα για το θεό θεόφιλε

μονο τις κοινοτυπίες χωρίς ουσία

οι άθεοι μπορούν να ειναι πιο αντικειμενικοί για το θέμα, καμια φορά
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ άθεοι μπορούν να ειναι πιο αντικειμενικοί για το θέμα,

μην ανυσηχεις αγαπητε λεο σε διορθωνω :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε χρειαζεται διορθωση. Ειπε "καμια φορα".
-God is black.
-Yes, she is.
Μιχάλης Ιωάννου
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Σεπ 2012 13:07
Όνομα Ιστότοπου: -δεν διατηρώ ιστόχωρο

Θεοί(θεός) υπάρχουν, όσο υπάρχουν άνθρωποι που τους πιστεύουν!

Οι Θεοί όλων των θρησκειών δεν είναι παρά διαχωρισμένα από τον άνθρωπο/δημιουργό τους κατασκευάσματα, στα έχει εναποθέσει όλα όσα θα ήθελε να διαθέτει, (αυτάρκεια, δύναμη, αθανασία, κλπ) ώστε, να μπορεί να τα ζητάει από κάποιον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θα με επιτρεψεις τον συγκεκριμενο να τον διορθωνω γιατι γενικα ειναι αδιορθοτος
ενταξει αρκετοι αθεοι πολλες φορες μπορει να ειναι ποιο αντικιμενικοι και ποιο ηθικοι σε πολλα πραματα απλα μερικοι αλλοι θελουν μονο να προκαλουνε και ετσι χανουν και το δικαιο που εχουν
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Με φωτια και με μαχαιρι παντα ο κοσμος προχωρει, λεει ενα τραγουδι αγαπημενο.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Jules_Agnostic
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ερώτημα είναι το εξής:
- Υπάρχει Θεός;

Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα;
Ναι, σε ένα ντιμπέιτ με ανάλογο θέμα, πολλά επιχειρήματα θα πέσουν στο τραπέζι, κάποια φιλοσοφικά, κάποια ηθικής φύσης,
άλλα θεολογικά κ.ο.κ. αλλά ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ, ποτέ....., ποτέ, δεν θα τεκμηριωθεί κάποια άποψη.
Και επίσης, όσα επιχειρήματα (δήθεν βασισμένα στην επιστήμη) και να διατυπώσει (είτε αυτός που πασχίζει να αποδείξει την ύπαρξη του Θεού
είτε αυτός που δηλώνει άθεος σ' ένα μεταξύ τους, ας πούμε τηλεοπτικό, ντιμπέιτ).
Γιατί άραγε;

Γιατί μια τέτοια υπόθεση (είτε ότι ο Θεός υπάρχει είτε ότι ο Θεός δεν υπάρχει) δεν μπορεί να δειχθεί με επιστημονικά μέσα.
Δεν μπορεί να διαψευσθεί καμία απ' τις δύο, δεν μπορούν ελεγχθούν στο εργαστήριο, δεν μπορεί να θεμελιωθούν σε κάποια θεωρία, συνεπώς δεν μπορεί καμία απ' τις δυο απόψεις να είναι επαληθεύσιμες.

Άρα, η ερώτηση αν υπάρχει θεός ή όχι, είναι αδιάφορη επιστημονικά, δλδ. είναι άσκοπο (για να μην πω ανέντιμο) να προσπαθεί κάποιος να χρησιμοποιεί κατά το δοκούν επιστημονικές ανακαλύψεις και τεκμηριωμένες αλήθειες, να χρησιμοποιεί κατά κόρον επιστημονικούς όρους, ώστε αποδείξει αυτό που δεν αποδεικνύεται ή να καλύψει ευθαρσώς την δική του άγνοια, μπροστά στην ομολογουμένως αγωνιώδη προσπάθεια του να οδηγηθεί στην "αλήθεια".

Έχει βέβαια πολύ πλακα, στα διάφορα τηλεοπτικά σόου, οι μεν θεούσοι να χρησιμοποιούν όρους πληροφορικής και οι δε άθεοι να επιστρατεύουν ωρολόγια και ροζ μονόκερους...
Ποπ-κορν να υπάρχει...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ανυπαρξια του οτιδηποτε ειναι αυταποδεικτη χωρις καμμια αλλη προσπαθεια.Απλα κατι δεν υπαρχει.
Στην περιπτωση ενος θεου η υπαρξη του αναφερεται αποκλειστικα και μονον μεσα σε καποια ιερα κειμενα τα οποια περιγραφουν τις ιδιοτητες του και την επισημη ονομασια του που αυτην απο εδω και στο εξης θα χρησιμοποιουν οι ανθρωποι οποτε αναφερονται σε αυτον τον θεο.

Και αυτο το ανωτατο Ον που χαρακτηριζεται απο ανωτερες δυναμεις και ιδιοτητες παρολα αυτα ομως αυτη η εξαιρετικη υπαρξη δεν αναφερεται πουθενα αλλου,ασχετως εαν οι παντες θα επρεπε να γνωριζουν εκ των προτερων την υπαρξη του και φυσικα να την αποδεχονται.

Εαν παλι το μονο σιγουρο στην ζωη ειναι ο θανατος τοτε οι αρχαιοι λαοι που ζουσαν μεσα στην ερημο οπου εκει τα παντα θυμιζουν θανατο σιγουρα απεδωσαν θεικες ιδιοτητες στον θανατο ως τον υψιστο κριτη των παντων και η λατρεια του δεν ειναι αλλη απο μια διαρκη ικεσια,ενα καλοπιασμα η ενα ξεγελασμα του θανατου ωστε αυτος να χαριστει σε μερικους απο αυτους και να τους αφησει να ζησουν μετα θανατον,δηλαδη ο ιδιος ο θανατος να τους κανει την χαρη.Θανατολατρεια δηλαδη απλα φτιασιδωμενη ετσι καταλληλα για να μην τους παρουνε δα και με τις πετρες.

Και φυσικα ολες οι θρησκειες ειναι βασισμενες επανω σε αυτον ακριβως τον φοβο,τον φοβο του θανατου.Αρα εφοσον προκειται για κατι αναποφευκτο τοτε πρεπει οπωσδηποτε να το καλοπιασουμε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Jules_Agnostic έγραψε:Το ερώτημα είναι το εξής:
- Υπάρχει Θεός;
Δώσε μου τον ορισμό του "Θεός" και θα σου πω.
Παρένθεση
Off Topic
Στο αναμεταξύ κάνε μια βόλτα από εδώ, just for laughs:
THE OFFICIAL GOD FAQ
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση