θα θέλατε να υπάρχει Θεός?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση

θέλετε να υπάρχει Θεός? Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, φοβάστε μην σας στείλει στην κόλαση?

Θέλω να υπάρχει Θεός. Το αν υπάρχει ή όχι είναι τελείως άλλο θέμα.
14
20%
Δεν θέλω να υπάρχει Θεός. Συναισθηματικά μου είναι ενοχλητική η υπόθεση.
17
24%
Συναισθηματικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το αν υπάρχει ή όχι Θεός.
17
24%
Θεωρώ ότι αν τυχόν υπάρχει Θεός, δεν θα αξιολογήσει αρνητικά την μη πίστη μου σε αυτόν. Τα περί κόλασης είναι μπούρδες, που αντιτίθενται στην έννοια της Θεότητας.
9
13%
Θεωρώ ότι αν υπάρχει Θεός θα αξιολογήσει θετικά ότι προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, χωρίς να ελπίζω σε κάποια ανταμοιβή.
8
11%
Έτσι και υπάρχει Θεός την έχω βάψει.
6
8%
 
Σύνολο ψήφων: 71
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Comte de Toulouse έγραψε:Και ο θειός μου ο κοσμηματοπώλης αισθάνθηκε πως μπορεί να λύσει τις υποθέσεις μόνος του, χωρίς βοήθεια. Το ακριβώς επόμενο που αισθάνθηκε είναι την τρυφερή του σάρκα να επιβραδύνει σε χρόνο dt ένα βλήμα των εννέα χιλιοστών.
Το πλέον άσχετο μέχρι στιγμής... Βρε Κόμη μας κοροϊδεύεις;
RaspK έγραψε:
Lilith έγραψε:Αν οι ίδιοι οι άνθρωποι θεωρούμε τον εαυτό μας ανίκανο να διατηρήσουμε τις ισορροπίες και το δίκαιο,ζήτω που καήκαμε!!
Αλήθεια, κι εγώ που νόμιζα ότι η αδικία διαπράττεται από ανθρώπους... :think:
Φίλε Ρασπκ, αυτό ακριβώς λέγαμε παραπάνω. Η επιθυμία υπάρξεως ενός ρυθμιστού (με όποια έννοια και αρμοδιότητα) έχει εκκίνησι την ανικανότητά μας να συνεννοηθούμε με τον διπλανό μας. Το περίεργο είναι ότι ο καθείς από εμάς θεωρεί τον εαυτό του ικανό, αλλά οι άλλοι δεν...
tyxkatmal έγραψε:Όταν θέτουμε ένα τέτοιο ερώτημα, όπως αυτό που λέει, ''θα θέλατε να υπάρχει θεός? '' είναι σαν να λέμε, ''θα θέλατε να υπάρχουν άνθρωποι? γιατί θεό χωρίς ανθρώπους μπορώ έστω και για λίγο να το δεχθώ, αλλά ανθρώπους χωρίς θεό , δεν μπορώ να το διανοηθώ...
Ευτυχώς που δηλώνεις "άθεος" αλλιώς θα σε είχα παρεξηγήσει...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και ο θεος μας εδωσε μυαλα και ο ΑΡΗΣ μας τα πηρε ολα

φανταστειτε τωρα να υπηρχαν οι δωδεκα θεοι βρε λετε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Η επιθυμία υπάρξεως ενός ρυθμιστού (με όποια έννοια και αρμοδιότητα) έχει εκκίνησι την ανικανότητά μας να συνεννοηθούμε με τον διπλανό μας. Το περίεργο είναι ότι ο καθείς από εμάς θεωρεί τον εαυτό του ικανό, αλλά οι άλλοι δεν...
Καταρχήν αν πιστεύεις πως οι άλλοι δεν είναι ικανοί να συνεννοηθούν μ εσένα, αναγκαστικά αναγνωρίζεις ότι ούτε εσύ είσαι ικανός (η συνεννόηση χρειάζεται τουλάχιστον δυο).
Αν εννοείς ότι ο καθένας από μας θεωρεί τον εαυτό του ικανό να συνεννοηθεί απόλυτα με άτομα που έχουν πανομοιότυπη κοσμοαντίληψη μ αυτόν, χωρίς ταυτόχρονα κανένα αντικρουόμενο μ αυτόν συμφέρον, και ανίκανο να συνεννοηθεί απόλυτα με άτομα του πραγματικού κόσμου, τότε έχουμε προφανώς όλοι δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Και ο θειός μου ο κοσμηματοπώλης αισθάνθηκε πως μπορεί να λύσει τις υποθέσεις μόνος του, χωρίς βοήθεια. Το ακριβώς επόμενο που αισθάνθηκε είναι την τρυφερή του σάρκα να επιβραδύνει σε χρόνο dt ένα βλήμα των εννέα χιλιοστών.
Το πλέον άσχετο μέχρι στιγμής... Βρε Κόμη μας κοροϊδεύεις;
Οχι. Μιλάω σοβαρά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός, δεν θέλω να υπάρχει θεός σαν το Γιαχβέ, αλλά έναν "θεό" που δεν θα άφηνε να υπάρχουν δολοφονίες, βιασμοί, ληστείες, κλπ.κλπ. θα το εύρισκα ενδιαφέρουσα πρόταση.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γουσταρεις εναν Κιρα του Death Note...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Τι πας και θυμάσαι, καπαγες...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θα ήταν ενδιαφέρον να υπήρχαν και οι 12 ....

....να βλέπαμε τους ιερείς τους να σκοτώνονται για το μοίρασμα των ενοριών - ποιος θα αρπάξει τις πιο πλούσιες ενορίες :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

φανταστειτε τωρα να υπηρχαν οι δωδεκα θεοι βρε λετε?
υπάρχουν. ο ήλιος και η σελήνη είναι οι πιο σημαντικοί για τηδιαμόρφωση του χαρακτήρα μας. :D :D

βρε χαζούλια, δε βλέπετε οτι έχετε μπερδευτεί μόνο και μόνο επειδή το poll είναι κακοφτιαγμένο και κακοδιατυπωμένο? ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα που δεν πραγματώθηκε σωστά.

δε σας έχω πει να με φωνάζετε οταν είναι να φτιάξετε Poll?
Η νέα θρησκεία από ότι φαντάζομαι θα ονομάζεται πίστη στον εαυτό σου.
όχι βέβαια! πως σου ήρθε αυτό? η νέα πίστη είναι ο οικονομικός φιθλελευθερισμός και ο επιστημονισμός

quoting Κόμη:
υπάρχουν άθεοι και άθεοι. Ο πυρήνας των αθέων εδώ, είναι αυτός των ορθολογιστών.
Ο ορθολογισμός οδηγεί αναπόφευκτα στην αθεΐα, στο επίπεδο της μεταφυσικής θεωρίας.
Ο ορθολογισμός οδηγεί αναπόφευκτα στον φιλελευθερισμό, στο επίπεδο της οικονομικής θεωρίας.
φυσικά , αυτοί που σκοράραν κάτω απο 30 στο empathy test είναι επιστημονικώς αναμενόμενο να έχουν τέτοιες πολιτικές απόψεις. Δε μπορεί να είναι όλοι καλόψυχοι, μεγαλόκαρδοι, γενναιόδωροι!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

skam έγραψε:
Πάμε και στο δεύτερο ερώτημα. Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, ότι υπάρχει Θεός. Προσοχή υπόθεση κάνουμε δεν το δεχόμαστε. Και μάλιστα ότι έχει τις ιδιότητες της παναγαθοσίνης, πανσοφίας, παντοδυναμίας, κάτι στο στιλ της κ.δ. χωρίς τα μακιαβελικά στοιχεία της π.δ. και τις αντιφάσεις που μπορεί ίσως να βρει κάποιος.
Έχει κανείς ελεύθερος πίστης, την άποψη ότι ένας τέτοιος Θεός, θα τον εκδικιόταν επειδή δεν πίστευε, δεν δόξαζε το όνομά του, και τα λοιπά εκκλησιαστικά?
Υπάρχει κανείς που θεωρεί ότι ένα πανάγαθο, πάνσοφο και παντοδύναμο ον, θα επέτρεπε την λειτουργία της κόλασης?
Και μάλιστα ότι θα έστελνε σαν τον χειρότερο ανασφαλή πανηλίθιο φουκαρά, όσους δεν τον πιστεύανε εκεί.
Εγώ τουλάχιστον σε μια τέτοια υπόθεση εργασίας, δηλώνω απερίφραστα ότι αποκλείεται. Δεν υπάρχει περίπτωση ένα ον με ψήγματα σοφίας και καλοσύνης να κρατάει τέτοιες γελοίες κακίες. Και ότι θεωρώ δυνατή την ύπαρξη ενός Θεού, δεν σημαίνει ότι θεωρώ δεκτές ότι βλακείες ισχυρίζονται οι πιστοί οτι ταιριάζουν στις ιδιότητές τους.
Ακόμα και τους χειρότερους των ανθρώπων, κάποιο τέτοιο όν θα έβρισκε τρόπο να τους "σώσει". Αν βέβαια υπήρχε....

Στο δεύτερο ερώτημα συμφωνώ μαζί σου. Πάντα αυτό το γεγονός τους "εγκλήματος" και της "τιμωρίας" μου φαινόταν σαν μια μεγάλη τρύπα στην όλη θεωρία της πίστης-για μένα η μεγαλύτερη-,ακριβώς γιατί έκανε μπάμ το γεγονός πως,αν θεωρήσουμε ότι όλα τα κοσμιτικά αυτά επίθετα για τον πάνφοφο και αμειγώς καλό θεό ισχύουν, μόνο ένας άνθρωπος θα μπορούσε να έχει βάλλει το χέρι του ώστε να φερθεί ένα τέτοιο ανώτερο και εξωπραγματικό ον τόσο..."ανθρωπίνως" δίκαια.
Αν υπήρχε και ήταν όπως ακριβώς τον περιγράφουν δεν πιστεύω πως θα υφίστατο καν τέτοιο ερώτημα. Και φυσικά με την λογική αυτή (το περιορίζω λίγο στην "ορθόδοξη" χριστιανική πίστη) αν υπήρχε ο τριαδικός μας θεός δεν θα είχε χρειαστεί ποτέ να στείλει τον υιό του, για να την πληρώσει κάποιος σώνει και καλά.
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

Darkchilde έγραψε:
Εγώ θέλω η Σελήνη να είναι φτιαγμένη από ψωμί με γλυκιά γεύση που δεν χαλάει ποτέ, και που ξαναβγαίνει όταν πάρεις ένα κομματάκι.

Καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πώ;

ναι ναι καταλαβαίνω σλουπρ μιαμ :text-+1: χαχα
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν υπαρχει θεος, ποιος τον εφτιαξε;πως δημιουργηθηκε; που ειναι; Αν αποτελει μερος της "δημιουργιας" δηλαδη του συμπαντος τοτε ειναι και αυτος δημιουργημα. Αν ειναι καπου εκτος της δημιουργιας δηλαδη του συμπαντος ή των συμπαντων τοτε δεν υπαρχει απο τη στιγμη που το συμπαν (ή τα συμπαντα) ειναι τα παντα.
Η δημιουργια του συμπαντος οπως και να εχει συμβει, εχει απο μονη της μια δυναμικη...μαζα, ενεργεια, εντροπια και λοιπες εννοιες που μονο κατι σαν τον Στιβεν Χοκιν κατανοουν. Αυτη τη δυναμικη δεν υπαρχει κανενας λογος να την επωνομασουμε θεο, δε μας φταιει σε τιποτα.

Οσο για το ερωτημα αν θα ηθελα να υπαρχει θεος, μιας και ειμαστε στη σφαιρα των επιθυμιων και ευχομαστε ο,τι θα θελαμε θα ηθελα να ηταν ενας καλυτερος και δικαιοτερος κοσμος χωρις θεο.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

nor έγραψε:... θα ηθελα να ηταν ενας καλυτερος και δικαιοτερος κοσμος χωρις θεο.
Ναι, σαφώς. Ομως αν ήταν να είναι ο κόσμος μας καλύτερος μόνο κάτω από την εποπτεία ενός θεού, τότε καλώς να υπήρχε.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
THRINOSAENAOS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2012 18:21
Όνομα Ιστότοπου: ATHEIA

δεν ψηφισα ακομη,αλλα στην μεχρι τωρα ζωη μου 1μονο φορα μου περασε (με ταχυτητα φωτος) απο το μυαλο μου οτι ισως να ηταν καλο να υπηρχε κατι ....και αυτη η φορα ειχε σχεση με ενα προβλημα υγειας που αντιμετωπισα πριν σχεδον δυο χρονια.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

THRINOSAENAOS έγραψε:δεν ψηφισα ακομη,αλλα στην μεχρι τωρα ζωη μου 1μονο φορα μου περασε (με ταχυτητα φωτος) απο το μυαλο μου οτι ισως να ηταν καλο να υπηρχε κατι ....και αυτη η φορα ειχε σχεση με ενα προβλημα υγειας που αντιμετωπισα πριν σχεδον δυο χρονια.

με οτι ταχυτητα και να περασε απο το μυαλο σου σημασια εχει οτι ολων τα μυαλα στον ΘΕΟ πηγαινουν σε ωρα αναγκης.οσο και να δηλωνεται αθεοι μονοι σας ξερετε οτι υπαρχει ΘΕΟΣ και σας περιμενει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:...οσο και να δηλωνεται αθεοι μονοι σας ξερετε οτι υπαρχει ΘΕΟΣ και σας περιμενει.
Ωχ παναγία μου... Αλίμονό μας...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
johnath
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012 11:59
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
THRINOSAENAOS έγραψε:δεν ψηφισα ακομη,αλλα στην μεχρι τωρα ζωη μου 1μονο φορα μου περασε (με ταχυτητα φωτος) απο το μυαλο μου οτι ισως να ηταν καλο να υπηρχε κατι ....και αυτη η φορα ειχε σχεση με ενα προβλημα υγειας που αντιμετωπισα πριν σχεδον δυο χρονια.

με οτι ταχυτητα και να περασε απο το μυαλο σου σημασια εχει οτι ολων τα μυαλα στον ΘΕΟ πηγαινουν σε ωρα αναγκης.οσο και να δηλωνεται αθεοι μονοι σας ξερετε οτι υπαρχει ΘΕΟΣ και σας περιμενει.
1) Ποιός θεός? Αν πιστεύω στο δωδεκάθεο, ο Δίας θα με περιμένει? Αναλόγως θρησκείας πάει?

2) Πού ακριβώς με περιμένει ο θεός που λες ότι με περιμένει?

3) Πώς γίνεται να μην πιστεύω ότι υπάρχει κάτι, και εσύ να βγάζεις το συμπέρασμα ότι επειδή δεν πιστεύω σε αυτό, τελικά πιστεύω σε αυτό. (πόσο αρρωστημένα επιδρά η θρησκεία στην λογική τελικά.)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσο και να δηλώνετε θρήσκοι, μόνοι σας ξέρετε ότι δεν υπάρχει θεός και δεν σας περιμένει.

Μπορούμε επίσης να παίξουμε και την κολοκυθιά με παρόμοιες αυθαίρετες ατάκες. :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

atlanda-dog1 έγραψε:με οτι ταχυτητα και να περασε απο το μυαλο σου σημασια εχει οτι ολων τα μυαλα στον ΘΕΟ πηγαινουν σε ωρα αναγκης.
Λες να έχει κάποια σχέση το γεγονός ότι όλοι γύρω μας μάς πιπιλάνε τα μυαλά με τον ΘΕΟ από την ώρα που γεννιόμαστε; Γονείς, συγγενείς, φίλοι, δάσκαλοι, στο σχολείο, στη δουλειά, στις γιορτές, όλοι παντού και πάντα, δημιουργώντας συνειρμούς; Μια υπόθεση κάνω τώρα...
atlanda-dog1 έγραψε:οσο και να δηλωνεται αθεοι μονοι σας ξερετε οτι υπαρχει ΘΕΟΣ και σας περιμενει.
Πρώτο βραβείο λογικού άλματος. Αφού ξέρεις καλύτερα από μας τι γίνεται στο μυαλό μας, τι καθόμαστε και συζητάμε...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση