Ορθόδοξος vs. Μάρτυρας του Ιεχωβά

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καποια στιγμη σε ενα φανταστικο μελλον θα πρεπει ολες οι θρησκειες να χαρακτηριστουν καθαρα σαν ψυχικες νοσοι και οι πιστοι τους σαν πασχοντες και να απαγορευτουν τελειως.
Ελευθεριες εκφρασης και να χαμε να λεγαμε.Πως γινεται να συννενοηθεις,να λειτουργησει μια επιχειρηση,η ενα κρατος που περιστοιχιζεται απο παραφρονες ανθρωπους που εχθρευονται τους παντες εκτος απο τους ομοιους τους και με την παραμικρη ευκαιρια να υψωνουν τειχη ανυπερβλητα και να εξαπολυουν δεκανικους υπερ των πολυτιμων ελευθεριων τους να καταλυουν τα παντα γυρω τους.
Θα ειναι μια ξεκαθαρη αναρχια καλυπτομενη πισω απο θρησκευτικη κουρτινα.
Απελευθερωση απο τα δεσμα της θρησκειας κι οχι αναφαιρετο δικαιωμα για μια αβυσσο του παραλογισμου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ή απλά περιορισμός στην ιδιωτική σφαίρα. Τα περί "ψυχικής νόσου" παραπέμπουν σε πολύ άσχημες εποχές και καταστάσεις και δικαίως.

Δεν ήξερα ότι έχουν τόσο αυστηρούς νόμους για το κρεβάτι οι ΜτΙ. Πάντα αναρωτιόμουν αν αυτός είναι ένας υποδόριος τρόπος αύξησης της ερωτικής διάθεσης. Το "απαγορευμένο" είναι πιο γλυκό δε λένε;

Όσο για τις προβλέψεις το τέλος του κόσμου, ελπίζω να μην τις έπαιξαν στο στοίχημα. Νομίζω ότι είναι διψήφιες οι φορές που έχουν αποτύχει.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
Ευτυχώς που είμαι ορθόδοξος.
Ναι τι να σου πω κράτα το μην το χάσεις
Πλάκα κάνω, εξάλλου όλοι αυτοί οι κανόνες δεν τηρούνται από κανέναν ΜτΙ, όπως και οι χριστιανοί ορθόδοξοι δεν τηρούν πάρα πολλούς από τους κανόνες της θρησκείας τους, το μόνο που ξέρω και για τους δύο, ορθόδοξους και ΜτΙ,είναι πώς με την προσπάθεια να τηρήσουν αυτούς τους κανόνες, γίνονται πιο ηθικά άτομα, όσο για την διαμάχη μεταξύ τους, νομίζω πώς ο καθένας πιστεύει με τον τρόπο του και αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμα, σημασία έχει αυτό που πιστεύεις να μην σε οδηγεί σε τέτοιες διαμάχες γιατί κανείς δέν έχει κέρδος και δείχνει τον κακό του εαυτό. ο Θεός είναι ίδιος για όλους και ας τον λατρεύουν διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας μην ξεχνάμε και το σχετικό άρθρο του φίλτατου ΕβανΤ "Αποτυχημένες Προφητείες και Γνωστική Ασυμφωνία (ΙΙ)/Μάρτυρες του Ιεχωβά"
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: όσο για την διαμάχη μεταξύ τους, νομίζω πώς ο καθένας πιστεύει με τον τρόπο του και αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμα, σημασία έχει αυτό που πιστεύεις να μην σε οδηγεί σε τέτοιες διαμάχες γιατί κανείς δέν έχει κέρδος και δείχνει τον κακό του εαυτό. ο Θεός είναι ίδιος για όλους και ας τον λατρεύουν διαφορετικά.
Αυτό ακούγεται καλό όταν λέγεται μεταξύ πιστών και πιθανόν αδιάφορο για κάποιον άθεο. Το ζήτημα είναι να μην επηρεάζει ανάποδα την επίσημη κατήχηση. Προσωπικά θυμάμαι το βιβλίο καθώς και τον καθηγητή των θρησκευτικών στην Β' λυκείου να αναφέρονται με υποτιμητικό τρόπο απέναντι στους ΜτΙ, αποκαλώντας τους είτε χιλιαστές (αν και ο χιλιασμός είναι άλλο πράγμα), είτε Ψευδομάρτυρες του Ιεχωβά. Αυτή δεν ήταν προσφορά γνώσης του επίσημου κράτους στους μαθητές, αλλά κήρυγμα αντιπάθειας (προς όφελος των ΧΟ, ασφαλώς).
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτο που πρεπει να αφορα μια κοινωνια ειναι οσο το δυνατον η λιγοτερη μεταφυσικη θεωρηση καθε ειδους των πραγματων απο μερους των πολιτων της,διοτι μπορει εξισου επικινδυνα να παραλογιζεται καποιος ειτε πιστευει σε εναν θεο,ειτε σε μια συμπαντικη ολοτητα και να καταληξει ετσι η κοινωνια γεματη με ακοινωνητους σκοταδιστες πολιτες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi έγραψε: Αυτό ακούγεται καλό όταν λέγεται μεταξύ πιστών και πιθανόν αδιάφορο για κάποιον άθεο. Το ζήτημα είναι να μην επηρεάζει ανάποδα την επίσημη κατήχηση. Προσωπικά θυμάμαι το βιβλίο καθώς και τον καθηγητή των θρησκευτικών στην Β' λυκείου να αναφέρονται με υποτιμητικό τρόπο απέναντι στους ΜτΙ, αποκαλώντας τους είτε χιλιαστές (αν και ο χιλιασμός είναι άλλο πράγμα), είτε Ψευδομάρτυρες του Ιεχωβά. Αυτή δεν ήταν προσφορά γνώσης του επίσημου κράτους στους μαθητές, αλλά κήρυγμα αντιπάθειας (προς όφελος των ΧΟ, ασφαλώς).
Oταν μια θρησκεία έχει την υπεροχή έναντι άλλων θρησκειών, η αιρέσεων, πάντα θα βρίσκονται άνθρωποι που θα νομίζουν πώς κινδυνεύει η κοινωνική συνοχή από τα μιάσματα τους αλλόθρησκους και θεωρούν υποχρέωση να διαλαλούν την ανοησία τους. ο Θεός έδωσε ελευθερία στον άνθρωπο για να τον λατρεύει όπως αυτός νομίζει. δεν έχει σημασία ο τρόπος λατρείας, αλλά η ίδια η λατρεία που σε κάνει να αγαπάς τους άλλους μέσα από την διαφορετικότητα τους και όχι από από το κοινό δόγμα που είναι το τυπικό για να λέγεσαι τι ακριβώς είσαι, αλλά ποτέ σαν άνθρωπος τι είσαι. λόγπου χάρη τι να το κάνω αν είσαι τακτικός στις λειτουργίες, στις νηστείες, στις παρακλήσεις, αν δεν έχεις κατανοήσει το νόημα της πίστης πρός τον Θεό; το οποίο είναι η αγάπη πρός τον συνάνθρωπό σου. άσχετα τι πιστεύει η δεν πιστεύει.
οι φίλοι μας οι ΜτΙ έχουν απόψεις σχεδόν ίδιες με τους ορθόδοξους μόνο που αυτοί είναι λίγο πιο κυριολεκτικοί ώς πρός την ερμηνεία της αγίας γραφής. κατά τα άλλα είναι μια χαρά άνθρωποι που περιορίζουν τα ενδιαφέροντα τους εντός της αγίας γραφής, και αδιαφορούν για την πολιτική, αν και σε αυτό δεν τους αδικώ εδώ που μας έφτασε η πολιτική των μεγάλων κομμάτων.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Καποια στιγμη σε ενα φανταστικο μελλον θα πρεπει ολες οι θρησκειες να χαρακτηριστουν καθαρα σαν ψυχικες νοσοι και οι πιστοι τους σαν πασχοντες και να απαγορευτουν τελειως.
ακριβώς φανταστικό,. γιατί δεν πρόκειται να απαγορευτούν, που άσε αν γίνει αυτό, οι ιερείς θα αντικατασταθούν με ψυχολόγους. δηλαδή ακόμη χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
επικουρειος έγραψε:Καποια στιγμη σε ενα φανταστικο μελλον θα πρεπει ολες οι θρησκειες να χαρακτηριστουν καθαρα σαν ψυχικες νοσοι και οι πιστοι τους σαν πασχοντες και να απαγορευτουν τελειως.
ακριβώς φανταστικό,. γιατί δεν πρόκειται να απαγορευτούν, που άσε αν γίνει αυτό, οι ιερείς θα αντικατασταθούν με ψυχολόγους. δηλαδή ακόμη χειρότερα.
Μερικοί προσπαθούν, αλλά μόνο αναπαράγουν τσιτάτα από αραχνιασμένα τεφτέρια.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθοδοξη ψυχοθεραπεια,καλο κι αυτο που μαθαμε.Κι οπως ολα τα πραγματα με την εμπλοκη της θρησκειας καταληγουν στο τελος να γινονται χειροτερα,βαλε τωρα με νου σου τι εχει να γινει κι εδω.
Ερε γλεντια.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ψιλοάσχετο αλλά επειδή αναφέρθηκε το θέμα, είχα έναν φίλο που πέρασε μια φάση που ήταν πολύ παθιασμένος με το ταντρικό σέξ (γενικά περνούσε διάφορες new age φάσεις). Περιττό να πω πως γενικά δεν γαμούσε. Αλλά αν γαμούσε θα πέρναγε πολύ τζάμι με όλη αυτή τη φάση. (Νόμιζε).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε γα... αλλα αν γα... θα ηταν τελιο? δε σε πιανω τι θες να πεις γιατρε

και κατι ακομα ΓΙΑΧΟΒΑΔΕΣ λεγονται μην τους λετε μτι :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όπως θα έλεγαν και οι Elcor:"Με ειρωνική διάθεση..."
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
επικουρειος έγραψε:Καποια στιγμη σε ενα φανταστικο μελλον θα πρεπει ολες οι θρησκειες να χαρακτηριστουν καθαρα σαν ψυχικες νοσοι και οι πιστοι τους σαν πασχοντες και να απαγορευτουν τελειως.
ακριβώς φανταστικό,. γιατί δεν πρόκειται να απαγορευτούν, που άσε αν γίνει αυτό, οι ιερείς θα αντικατασταθούν με ψυχολόγους. δηλαδή ακόμη χειρότερα.
Μερικοί προσπαθούν, αλλά μόνο αναπαράγουν τσιτάτα από αραχνιασμένα τεφτέρια.
Η θεραπεία της ψυχής όπως την εννοεί ο μητροπολίτης ιερόθεος, είναι πολύ διαφορετική από αυτήν της επιστήμης, στην πρώτη σε βοηθά η ατομική σου προσπάθεια και η θεία χάρη, στην δεύτερη σε βοηθά ο γιατρός και τα φάρμακα που σου δίνει στην πρώτη αναφερόμαστε σε υγειή άτομα και στην δεύτερη σε ψυχικά ασθενείς. μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Η θεραπεία της ψυχής όπως την εννοεί ο μητροπολίτης ιερόθεος, είναι πολύ διαφορετική από αυτήν της επιστήμης, στην πρώτη σε βοηθά η ατομική σου προσπάθεια και η θεία χάρη, στην δεύτερη σε βοηθά ο γιατρός και τα φάρμακα που σου δίνει στην πρώτη αναφερόμαστε σε υγειή άτομα και στην δεύτερη σε ψυχικά ασθενείς. μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο.
Πρώτον, η ψυχή δεν είναι άυλη, άφθαρτη και αθάνατη. Είναι λειτουργία (όχι θεία) του νευρικού συστήματος και όταν αυτό νοσεί θες γιατρό, όχι ξεματιάστρα και αμπρακατάμπρα.

Δεύτερον, τη θεία μου δεν τη λένε Χάρη.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:
και κατι ακομα ΓΙΑΧΟΒΑΔΕΣ λεγονται μην τους λετε μτι :D
γιαχοβάδες τους λένε κοροιδευτικά. μάρτυρες του ιεχωβά είναι η κανονική τους ονομασία. και το έχουν κατακτήσει με την επιμονή τους και τον καθημερινό τους αγώνα για την διάδοση των απόψεών τους έστω και αν αυτό δεν αρέσει σε πολλούς θρήσκους και μή.
εγώ σαν ορθόδοξος δεν τους βλέπω εχθρικά.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Η θεραπεία της ψυχής όπως την εννοεί ο μητροπολίτης ιερόθεος, είναι πολύ διαφορετική από αυτήν της επιστήμης, στην πρώτη σε βοηθά η ατομική σου προσπάθεια και η θεία χάρη, στην δεύτερη σε βοηθά ο γιατρός και τα φάρμακα που σου δίνει στην πρώτη αναφερόμαστε σε υγειή άτομα και στην δεύτερη σε ψυχικά ασθενείς. μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο.
Πρώτον, η ψυχή δεν είναι άυλη, άφθαρτη και αθάνατη. Είναι λειτουργία (όχι θεία) του νευρικού συστήματος και όταν αυτό νοσεί θες γιατρό, όχι ξεματιάστρα και αμπρακατάμπρα.

Δεύτερον, τη θεία μου δεν τη λένε Χάρη.
εσύ μιλάς με επιστημονική ορολογία και εγώ μιλάω για θεολογία. η πρώτη βασίζεται στην θεραπεία των ψυχικών νόσων και η δεύτερη στην θεραπεία της άυλης και αθάνατης ψυχής.για να αποδεχθερίς την αθανασία της ψυχής πρέπει να πιστεύεις στον Θεό, εδώ είναι η διαφορά μας.
εσύ μου μιλάς για νόσο του νευρικού συστήματος και εγώ σου μιλώ για φώτιση του αγίου πνεϋματος που σε οδηγεί να κάνεις με τον απλό τρόπο το καλό μέχρι το μέγιστο έργο ιεραπόστοπλων που αφιέρωσαν την ζωή τους για την ανθρωπότητα όπως η μητέρα τερέζα.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:εσύ μιλάς με επιστημονική ορολογία και εγώ μιλάω για θεολογία. η πρώτη βασίζεται στην θεραπεία των ψυχικών νόσων και η δεύτερη στην θεραπεία της άυλης και αθάνατης ψυχής.
Άρα δεν είναι άφθαρτη; Μήπως πεθαίνει κιόλας;
Θεόφιλος έγραψε:για να αποδεχθερίς την αθανασία της ψυχής πρέπει να πιστεύεις στον Θεό, εδώ είναι η διαφορά μας.
Ναι, προφανώς, για να πιστέψω σε κάτι ανύπαρκτο χρειάζομαι να πιστέψω πρώτα σε κάτι ανύπαρκτο.
Θεόφιλος έγραψε:εσύ μου μιλάς για νόσο του νευρικού συστήματος και εγώ σου μιλώ για φώτιση του αγίου πνεϋματος που σε οδηγεί να κάνεις με τον απλό τρόπο το καλό μέχρι το μέγιστο έργο ιεραπόστοπλων που αφιέρωσαν την ζωή τους για την ανθρωπότητα όπως η μητέρα τερέζα.
Μόνο που η "Μητέρα" Τερέζα ήταν άθεη, όπως φάνηκε από δικά της γραπτά που δημοσιεύτηκαν μετά την ανάληψη της στους ουρανούς...
ουπς... οι άθεοι στην κόλαση δεν πάνε;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω σαν ανθρωπος εναν ανθρωπο που πιστευει οτι πρεπει να πεθανει γιατι ειναι αμαρτια να κανει μεταγγιση αιματος με συγχωρεις αλλα τον βρισκω γελοιο
δεν κοροιδευω τους γιαχοβαδες ο καθε ενας μπορει να πιστευει οτι θελει δικαιωμα του αλλα αν πιστευει καποις τα οσα λενε θα χαζεψει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιστημη πρεπει να ειναι τελειως αδογματιστη.Ειδαλλως προκειται ξεκαθαρα περι κοροιδιας.
Τα δεδομενα που καταληγουν στο ζητουμενο μεσω μιας θειας χαρης,οταν και οποτε αυτη θυμαται να μας κανει τη χαρη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση