Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Ποια θέλετε να είναι η επωνυμία της ένωσης:
«Ένωση για τη Θρησκευτική Ελευθερία και τον Ανθρωπισμό» (Ε.Θ.Ε.Α.). 25%  25%  [ 5 ]
«Ένωση Άθρησκων, Άθεων και Αγνωστικιστών» (Ε.Α.Α.Α.). 40%  40%  [ 8 ]
«Αθεϊστική Ένωση Ελλάδας» (Α.Θ.Ε.Ε.) 30%  30%  [ 6 ]
Άλλη 5%  5%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2010 17:44
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2010 17:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Comte de Toulouse
Ανθρωπισμό, Ουμανισμό κλπ. δεν θα έπρεπε να παίζει καθόλου.
1. Υπάρχουν ήδη
2. Θα μας αποκαλέσουν "συγκεκαλυμένους άθεους", και είναι άσχημο να φαίνεται αυτό "σε δεύτερο χρόνο".

Ψηφίζω να είναι απλά "Ενωση Αθέων" ή "Αθεϊστική Ενωση" ή οτιδήποτε ισάξιο. Πρέπει και αυτό το χαρακτηριστικό να "αποποινικοποιηθεί" στις συνειδήσεις των συνανθρώπων μας, και αυτό θα γίνει μόνο αν ακούγεται.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2010 18:32
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Απρ 2010 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Emilofcrete's Weblog
Συμφωνώ με τους δύο προηγούμενους.

Θα προτιμούσα το "Ένωση Αθέων", ή αλλιώς "ΕΝ.Α."

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2010 00:32
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2010 00:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Iokaste’s Blog
Οι περισσότεροι φίλοι μου άθεοι (για να μην πω όλοι) απλά θεωρούν πως μια αθεϊστική ένωση δεν θα τους προσέφερε τίποτα. Η ιδέα (χωρίς ανάλυση, απλή αναφορά δημιουργίας ένωσης άθεων) τους ακούγεται σαν ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης για άθεους (δεν ξέρω γιατί). Εμένα μου ακουγόταν απλά γελοίο, αν και πλέον αναγνωρίζω την χρησιμότητά της. Νομίζω πως θα μπορούσαν να την αναγνωρίσουν κι άλλοι που τώρα την απορρίπτουν. Δεν με ενδιαφέρει να προωθήσω την αθεΐα, ούτε να βγω να το βροντοφωνάξω, ούτε να αποδείξω πως είμαι πραγματικά άθεη ούτε τίποτα τέτοιο. Μ’ενδιαφέρει όμως η προώθηση της αμφισβήτησης, της κριτικής σκέψης κλπ. Και θα ήθελα πολύ κάποτε να μην υπάρχει ανάγκη για αθεϊστικές ενώσεις και (ειρωνεία) νομίζω πως πρέπει να φτιάξουμε μία για να υπάρξει έστω και μια μικρή πιθανότητα να γίνει αυτό…

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 17:55
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Νομίζω αυτό που προκύπτει από την κουβέντα είναι ότι είμαστε άθεοι και θέλουμε να λεγόμαστε άθεοι, αλλά μας απασχολεί το πώς θα γίνει δεκτό αυτό, ποιοι θα θελήσουν να ενωθούν μαζί μας, τι βάρος και τι αξία θα δοθεί στην άποψή μας κλπ.

Εγώ ειλικρινά νομίζω ότι μπορούμε να αφήσουμε στην άκρη όλες αυτές τις ανησυχίες. Όσοι δεν θέλουν να λέγονται άθεοι δεν θα είναι μαζί μας, είναι προφανές. Αντίθετα όσοι είναι άθεοι και θέλουν να λέγονται έτσι θα στραφούν προς τα εμάς αμέσως. Δεν θα χρειάζεται να διερευνήσουν με το μικροσκόπιο πίσω από έναν διφορούμενο γενικόλογο τίτλο.

Στην τελική, τη συζήτηση αυτή την έχουμε ήδη κάνει πριν ενάμιση χρόνο, και καταλήξαμε κάπου: καταλήξαμε ότι θέλουμε να λεγόμαστε άθεοι. Ξεκινήσαμε ένα μπλογκ και ένα φόρουμ με τον τίτλο Αθεϊα (και όχι Ορθολογισμός ή Σκεπτικισμός ή Ανθρωπισμός ή τίποτε άλλο από όσα προτάθηκαν τότε). Τα πράγματα τώρα ειναι ίδια με τότε, άρα και το συμπέρασμα πρέπει να είναι ίδιο.

Βρεθήκαμε μαζί επειδή είμαστε άθεοι. Αυτό μας απασχολεί, αυτό μας ενώνει, αυτό πρέπει να δηλώσουμε και προς τα έξω.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 18:46
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Ιστοριούλες πάσης φύσεως
Πιστεύω ότι χρειάζεται να μπει το θέμα σε ψηφοφορία. Αν συμφωνείτε, ας φτιαχτεί μια.
"Θέλουμε να υπάρχει η λέξη 'αθεΐα' η κάποιο παράγωγό της στην επωνυμία της ένωσης;"
Ας αποφασίσουμε γι' αυτό το θέμα, για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 19:55
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Emilofcrete's Weblog
ΕΝ.Α. (και να καίει!)

Το γκούγκλαρα, και μου έβγαλε αυτό: http://www.athex.gr/ENA/
Το οποίο μοιάζει, θα μπορούσε, έχει αυτό το athex (που όμως είναι από το Athens Exchange SA) που μας 'θυμίζει'. αλλά πρόκειται για ΕΝαλλακτική Αγορά.

Κρίμα... :cry:

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 20:30
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μάιος 2010 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
breadfan έγραψε:
Πιστεύω ότι χρειάζεται να μπει το θέμα σε ψηφοφορία. Αν συμφωνείτε, ας φτιαχτεί μια.
"Θέλουμε να υπάρχει η λέξη 'αθεΐα' η κάποιο παράγωγό της στην επωνυμία της ένωσης;"
Συμφωνώ. Αλλά γιατί δεν την φτιάχνεις εσύ?

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μάιος 2010 07:58
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Μάιος 2010 07:58 
Χωρίς σύνδεση

Εγώ θέλω να υπάρχει η λέξη, Άθεος άθεη ή παράγωγο γι αυτό ψήφισα το Ένωση Άθεων, Άθρησκων και Αγνωστικιστών. Έχω βαρεθεί να κρύβομαι πίσω από λέξεις που δεν σημαίνουν τίποτε. Είμαι Άθεη και είμαι περήφανη για αυτό.

Και αν αναφέρθηκε το επιχείρημα νωρίτερα σόρρυ αλλά δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: