Πολιτική αποκλεισμών & τρόπος λειτουργίας του forum (2 σε 1)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

για να λέμε και του στραβού το δίκιο ο Αριστείδης βγάζει πολύ περισσότερο νόημα όταν τον γνωρίσεις με σάρκα και οστά. Ειναι πολύ πιθανόν να μην τον διεκολύνει πολύ ο γραπτός λόγος. Αλλα για να λέμε και του στραβού του δίκιο κι απο την άλλη μεριά, και εσύ Αριστείδη δεν έχεις δείξει να έχεις κάνει πολλή προσπάθεια να κάνεις το λόγο σου λίγο πιο συγκροτημένο.

ελπίζω να μην είναι πάλι δυσοίωνο που κάνω και πάλι το πρώτο μου ποστ σε αυτό το thread.

έχουν αλλάξει αρκετά απο την τελευταία φορά που τα είπαμε. χαίρομαι που ειμαι και πάλι μαζί σας.

leo21

ΥΓ: καλα παίζει να έχω χάσει πολλά επισόδεια. και επειδή έχω χάσει 2-3 φορές το τηλέφωνό μου απο παλιότερα, δεν έχω κανένα απο τα τηλέφωνά σας - όποιων απο εσάς είχα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και ελεγα γιατι τοσο καιρο δεν με πηρε ενα τηλεφωνο το εχασες παλυ? ερωτευμενος θα εισαι :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

μπα χώρισα.

χαχα, το ήξερα οτι μόνο εσύ θα είχες απαντήσει σε αυτό το θέμα :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τοσο ωραια κοπελα λογικο ηταν να σε παρατισει :D :D
ε αφου ξερεις οτι μονο εγω σε εκτιμω βρε δε πειραζει θα βρουμε αλλες γκομενες λεο21 την μαυροδαφνη μην ξεχασεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Τα παρακάτω είναι με αφορμή αυτό εδώ.



Εγω θελω να φαινεται. Γιατι μεταφερθηκε; Αφανεις οι δημοσιευσεις.
Να χαρω εγω '' προοδευτισμο ''
Διαφανεια..Ευγε ρε.
Εγω τα φασισταρια παντος ειδους δεν τα γουσταρω. Ας τα βλεπουν καποιοι να κρινουν το μεγεθος.
Διαγραψτε με, αν γουσταρετε απο τωρα. Εγω γελωτοποιος και χειροκροτητης δεν προκειται να γινω..
Μονον τα ''κοκκινακια'' και οσοι συμφωνουν. Φανερα.
Οι υπόλοιποι να ειναι ραγιαδες..
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δηλαδή έχεις την απαίτηση να συζητάς για ένα θέμα σε όποιο νήμα του φόρουμ θέλεις εσύ, ανεξάρτητα από το αν τα θέματα που συζητιούνται εκεί έχουν σχέση η όχι. Και όταν σου γίνεται παρατήρηση, το θεωρείς φασισμό. Μάλιστα.
It is by will alone I set my mind in motion.
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Δηλαδή έχεις την απαίτηση να συζητάς για ένα θέμα σε όποιο νήμα του φόρουμ θέλεις εσύ, ανεξάρτητα από το αν τα θέματα που συζητιούνται εκεί έχουν σχέση η όχι. Και όταν σου γίνεται παρατήρηση, το θεωρείς φασισμό. Μάλιστα.
Εχω την απαιτηση απο καποιους που θεωρουν τους εαυτους τους αν μη τι αλλο προοδευτικους, να αντιλαμβανονται αυτο που τους λεω. Οτι τα εχω παρει στο κρανιο με τις και καλα ''παρατηρησεις'', ''συμβουλες'', ''εκβιασμους'' με το γαντι, ενω διαβαζω το πως συμπεριφερεστε σε αλλα μελη που λενε την αποψη τους, ναι, το θεωρω φασιστικο.
Μαλιστα.
Εχεις να προσθεσεις κατι επι τουτου;
Α..φιλαρα; Σε μια ελευθερη κοινωνια, οι απαιτησεις παυουν. Εκτος κι αν πρεσβευεις κοινωνιες χουντας.
Αλλιως δηλωστε το ευθαρσως.
Τσαντιστηκα πολυ με τη συμπεριφορα σας στο μελος Λεο. Επειδη λεει πραγματα που προφανως σας ενοχλουν.
Παρακαλω πειτε μου. Απο που ακριβως προερχεται η ''ακριβοθώρητη'' ελευθερια σας; Απο τα δικα σας δεδομενα; Απο τη δικη σας ιδανικη κοινωνια οπου κανεις δεν θα πρεπει να μιλαει; :D
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, για να μη μένουν απορίες.
Σε ένα θέμα με τίτλο "Προτάσεις για τη βελτίωση του φόρουμ" γράφατε για τη σχέση αθεΐας και πολιτικής. Έγιναν τρεις παρατηρήσεις, δύο από εμένα και μία από τη Μελάνη, αλλά οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις δεν σταμάτησαν, κάτι που αντιβαίνει με τον κανονισμό του φόρουμ. Όταν αυτές μεταφέρθηκαν εκεί που έπρεπε, διαμαρτυρήθηκες και δήλωσες ότι επίτηδες έγραφες offtopic στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί ήθελες να είναι ορατό στους επισκέπτες, δηλαδή παραβίαζες συνειδητά τον κανονισμό του φόρουμ.

Είτε μας αρέσει είτε όχι, το παρόν φόρουμ έχει κάποιους κανονισμούς, δεν είναι ξέφραγο αμπέλι. Επίσης έχει και μια συντονιστική ομάδα, η οποία είναι υπεύθυνη για την τήρηση αυτών των κανονισμών και την διατήρηση των συζητήσεων σε κόσμια επίπεδα. Μπορεί κάποιοι αυτό να το βρίσκουν φασιστικό και να μη γουστάρουν να συμμορφώνονται με τους κανόνες, γούστο τους καπέλο τους. Μπορούν να μη συμμετέχουν υπό τους παρόντες κανόνες, μπορούν να συμμετέχουν και να τους παραβιάζουν, οπότε και θα υποστούν τις όποιες παρατηρήσεις και αποκλεισμούς, μπορούν να συμμετέχουν στην κοινότητα υπακούοντας τους κανόνες και παράλληλα να προσπαθούν να τους αλλάξουν, χωρίς όμως να ξεφεύγουν. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι δική του απόφαση. Προσωπικά, ελπίζω να επιλέξεις να μείνεις και να συμμετέχεις στο φόρουμ.

Τα υπόλοιπα περί φασισμού, χούντας ή ειδικών μεταχειρίσεων, δεν θα τα σχολιάσω. Ο καθένας μπορεί να δει τι βαθμός ελευθερίας υπάρχει στο παρόν φόρουμ και πόσο γίνεται σεβαστή η άλλη άποψη.
Off Topic
Όσον αφορά τον Leo21, όπως είπαν και άλλοι συντονιστές, έχει ήδη αποκλειστεί καμιά δεκαριά φορές γιατί συνεχώς δημιουργούσε καινούργιους λογαριασμούς, καταλήγοντας έτσι σε έναν φαύλο κύκλο. Και μόνο το ότι τώρα είναι εδώ και γράφει, νομίζω δείχνει το τι ανοχή υπάρχει στο φόρουμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

κανε ενα κοπο να διαβασεις απο την αρχη αυτο το thread. Θα δεις οτι οι διαχειριστες ενιοτε κανουν χοντρα λαθη και τους τα ριχνουμε πιο χοντρα και πολυ πολυ χοντρα μερικες φορες.
Ποτε ομως χυδαια και χωρις τεκμηριωση. Ή τουλάχιστον προσπαθεια τεκμηριωσης. Ακομα και οι χειριστοι εξ ημων, προσπαθουν να τεκμηριωσουν στοιχειωδως τη κατηγορια τους.

Ηρθες τωρα εσυ, και λες εντελως αστηρικτες μαλακιες και κατηγορεις ανθρωπους για φασισμους κλπ. επειδη μετεφεραν, ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ, ενα ποστ στο καταλληλο θεμα.

Μια ερωτηση εχω μονο...

τη παλευεις φιλαρα;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:κανε ενα κοπο να διαβασεις απο την αρχη αυτο το thread. Θα δεις οτι οι διαχειριστες ενιοτε κανουν χοντρα λαθη και τους τα ριχνουμε πιο χοντρα και πολυ πολυ χοντρα μερικες φορες.
Ποτε ομως χυδαια και χωρις τεκμηριωση. Ή τουλάχιστον προσπαθεια τεκμηριωσης. Ακομα και οι χειριστοι εξ ημων, προσπαθουν να τεκμηριωσουν στοιχειωδως τη κατηγορια τους.

Ηρθες τωρα εσυ, και λες εντελως αστηρικτες μαλακιες και κατηγορεις ανθρωπους για φασισμους κλπ. επειδη μετεφεραν, ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ, ενα ποστ στο καταλληλο θεμα.

Μια ερωτηση εχω μονο...

τη παλευεις φιλαρα;
Φερθηκα εγω χυδαια; Κι επειδη μιλησα τωρα, ειμαι χαζη και δεν διαβαζω; Απλά θεωρησα σωστο να πω τις αποψεις μου.
Ωστε αναφερω αστηρικτες κατηγοριες..Χμμ..Μαλιστα.
Τοτε εσεις γιατι τα χωνετε στη διαχειριση αφου ολα βαινουν καλως; Α..οκ..για τα ματια..Να κανουμε λιγο ντορο, να φανουμε ότι ''επαναστατούμε''..Πολυ ωραια ρε αρχοντες. Μετα παλι γονυκλισιες.. :lol:

Ναι φιλαρα..την παλευω. Α..και ειμαι γυναικα αν το προσεξες. :D
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

The amount of drama in this thread is too damn high.

Το ξεχειλωμα της λεξης φασισμος, που δεν εχει σταματησει ακομα και τωρα που οι κανονικοι φασιστες εγιναν της μοδας, δειχνει απο μονο του προκαταληψη. Η εγγραφη ειναι δυο λεπτα υποθεση, ο μονος λογος που δεν ειναι ορατα τα εκτος θεματος ειναι οι απροθυμοι να γραφτουν να ενημερωνονται εστω για τα τεκταινομενα στην Ενωση και τους προβληματισμους περι θρησκειας που εχουν καποιοι αθεοι. Οι προθυμοι να γραφτουν κερδιζουν τη δυνατοτητα να βλεπουν και τα εκτος θεματος και να συμμετεχουν σε αυτα. Ειδικα η ενοτητα της πολιτικης ειναι ο δευτερος καλυτερος λογος να γραφτει κανεις εδω.

Κακως κολλαμε εδω. Βικυ περιμενω να διαβασω τις αποψεις σου στα διαφορα θεματα που συζητιουνται εδω, ολο και κατι καινουριο μπορει να μαθω, δεν υπαρχει ιχνος ειρωνειας σε αυτο που λεω. Καλη συνεχεια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

kapages, παρακαλώ να εκφράζεσαι πιο συγκρατημένα, χωρίς προσωπικές κατηγορίες και εντάσεις.

Παρακαλώ πολύ όλους τους συζητητές να κρατήσουν χαμηλά τους τόνους και να παραμείνουν εντός θέματος.

Θυμίζω ότι το θέμα είναι η πολιτική αποκλεισμών και ο τρόπος λειτουργίας του φόρουμ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Είναι τόσο δύσκολο να συζητάτε τα πολιτικά στη σωστή ενότητα;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μελανι, συγχαρητηρια που αποφασισες να ασχοληθεις ενεργα με τη Διαχειριση, σου ευχομαι καλη προοδο.

Βικη, οι χαρακτηρισμοι μου αναφερονταν στον επιπολαιο τροπο που εκφραστηκες και συμπεριφερθηκες, οχι σε εσενα προσωπικα.
τα υπολοιπα ειναι εκτος θεματος, και πανε εδω.

viewtopic.php?f=54&t=6356&p=119844#p119844
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kapages την 11 Ιουν 2013 22:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Βασικά Τεμπελόσκυλο, αυτό που έγραψα ουσιαστικά δεν αφορούσε την πολιτική, αλλά την πολιτική αποκλεισμών η οποία σύμφωνα με την άποψη κάποιων, καθορίζεται από τις υποτιθέμενες πολιτικές απόψεις της ένωσης. No problem πάντως.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο ο Simon έβρισε όχι εγώ. Και γιατί κάποιος που βρίζει χυδαία άλλο μέλος δεν τρώει ban ενός μηνός όπως ο Leo21, δηλαδή τι χειρότερο έκανε ο Leo21;
Πως είναι δυνατόν να την γλιτώνει πάντα ο Simon, τα έχετε συμφωνήσει;

Και δεύτερον περιμένω απάντηση σε αυτό που ανέφερα πως είναι δυνατόν να σβήνεις σχόλιά μου διότι είναι πολιτικού περιεχομένου και να μην σβήνεις αντίστοιχα άλλων.
Καταλαβαίνεις ότι μετά από αυτά μου είναι αδύνατον να σε πάρω στα σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ο Leo21 είναι on probation, οπότε τυχόν παρασπονδίες του τιμωρούνται αυστηρότερα. Εσύ τιμωρήθηκες μία γιατί αγνόησες τις επανειλημμένες συστάσεις που σου έγιναν και συνέχισες να ποστάρεις άσχετα πράγματα, και δεύτερη μαζί με τον Σίμωνα γιατί αρχίσατε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Δηλαδή εσύ δεν βλέπεις διαφορά ανάμεσα σε μια φωτογραφία που σατιρίζει έναν πολιτικό (πχ ο Μιχαλολιάκος - Gangnam Style, ο Στουρνάρας με καλσόν) και στην ξερή αναδημοσίευση μιας πολιτικής είδησης χωρίς ίχνος σάτιρας ή χιούμορ;
It is by will alone I set my mind in motion.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά αυτό που εσύ ονομάζεις χιούμορ ή όχι είναι σχετικό.
Πως είναι δυνατόν κάποιος που βρίζει και κάποιος που δεν βρίζει να τρώνε την ίδια ποινή;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οι ύβρεις δεν είναι ούτε αποκλειστικό ούτε καν καθοριστικό κριτήριο για την επιβολή ποινής.
Ποινές επιβάλλονται για παραβίαση των κανόνων συζήτησης, και κλιμακώνονται ανάλογα με τη σοβαρότητα της παράβασης και το βαθμό υποτροπής στην παράβαση.

Οι κανόνες συζήτησης του φόρουμ μπορούν να παραβιαστούν με πολλούς τρόπους.
Μπορεί κανείς θαυμάσια να φτάσει να αποβληθεί οριστικά χωρίς να έχει βρίσει ούτε μία φορά.
Επίσης μπορεί να κατεβάζει γαμωσταυρίδια και να μην αποβληθεί ποτέ - αναλόγως πώς το κάνει.

Οι ποινές αποκλεισμού συζητιούνται στο χώρο συντονιστών πριν επιβληθούν.

Εννοείται ότι τα κριτήριά μας είναι υποκειμενικά, διότι είμαστε άνθρωποι και άρα υποκείμενα, όπως εννοείται ότι προσπαθούμε να είμαστε κατά το δυνατόν αντικειμενικότεροι, προσεγγίζοντας ασυμπτωτικά την αντικειμενικότητα, θέλω να ελπίζω. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι το βλέπω, για αυτό και αδυνατώ να σας πάρω στα σοβαρά.
Τηρείται δύο μέτρα και δύο σταθμά, δεν με εκπλήσσει, έχω μεγάλη πείρα από το τι σημαίνει έλληνας admin από άλλα fora.

Στην εν λόγω περίπτωση δεν υπήρξε κάποια αντιπαράθεση.
Ο Simon έβρισε και εγώ αναρωτήθηκα τι θα κάνει το Τεμπελόσκυλο.
Δεν αντιπαρατέθηκα με τον τον φανατισμένο.
Απάντηση