Πολιτική αποκλεισμών & τρόπος λειτουργίας του forum (2 σε 1)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ξεχνάς μια κατηγορία όμως,όλους αυτούς που μιλούσαν-και μιλάνε-εξ'ονόματι του λαού και θέλουν σώνει και καλά να μας το παίξουν εκπρόσωποί του.Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει στο όνομα του λαού,εκτός απ'τον ίδιο τον λαό,για να παραφράσω και λίγο τον Καστοριάδη...
Ένας αντιεξουσιαστής, αυτούς προφανώς δεν τους εξαιρεί. Αυτοί εκτός των άλλων είναι και ηθοποιοί με διχασμένη προσωπικότητα (άλλα όταν βρίσκονται με τους πολλούς και άλλα κατ΄ιδίαν και στην πραξη).
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Όμως ξέρουμε πολύ καλά ότι το είπες για να το δω εγώ. Ο οποίος κάφριζα την αριστερά και δικαίως θεώρησες πως πρέπει να χαρακτηριστώ πούστης.
συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να μην παρέμβω σε όλη αυτήν την ανοησία με ένα εύθυμο βίντεο.

Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Σοβαρά τώρα: με αποκλείσατε επειδή σχολίασα το σπάσιμο ενός αστυνομικού τμήματος στο τόπικ της Αναρχίας; Αυτό είναι τραγική ειρωνία!
Το ''εμμονή με συγκεκριμένα θέματα'' είναι ακόμα πιο αστείο. Δηλαδή επιθυμείτε τόσο πολύ να σχολιάζω και σε τόπικ εκτός πολιτικής, που προσπαθείτε να με αναγκάσετε δια της πολιτικής του αποκλεισμού;

Αν θέλετε να σταματήσω διαπαντώς να σχολιάζω στον τομέα της πολιτικής, απλά πείτε το! Γιατί αυτή η τακτική του λασποπόλεμου από ορισμένα άτομα έχει αρχίσει να με κουράζει. Έχω βαρεθεί να μου λένε κάποιοι ότι δεν ξέρω να συμμετέχω σε μια συζήτηση, όταν αυτοί οι ίδιοι δεν ασπάζονται καν τη δημοκρατία και το δημοκρατικό διάλογο.

Τα ευτελή τους ευφυολογήματα περιορίζονται σε αυτά που έχουν αντλήσει από μανιφέστα και γιάφκες και όταν η συζήτηση πραγματοποιείται υπό βάσεις ρεαλισμού και πραγματικότητας, τους στερεύουν αυτά και προχωρούν σε πόλεμο λάσπης. Καταφεύγουν σε ειρωνίες, απαξιωτικά σχόλια, αναφορές και όταν βλέπουν πως αυτά δεν συγκινούν την ομάδα των διαχειριστών, επιλέγουν την κατά μέτωπο ιβρυστική επίθεση.

Τελικά όμως βρέθηκε αυτό που συγκινεί τους διαχειριστές και μάλλον είναι η απειλή της αποχώρισης και του μαζικού μποϊκοτάζ από το πολιτικό κίνημα της γειτονιάς του καταγγέλωντος. Και λυπάμαι γι' αυτό.
Εάν λοιπόν θέλετε να αποχωρήσω από τον πολιτικό τομέα, ώστε να κάνετε ωραίες και πολιτισμένες συζητήσεις με άτομα λογικά, δημοκρατικά, ''απολιτίκ'' και καθόλου φανατισμένα, τότε πείτε το.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Το "εμμονή με συγκεκριμένα θέματα" δεν αναφέρεται στην πολιτική γενικά, αλλά στην τραβηγμένη άποψή σου ότι για τα πάντα φταίει η αριστερά ή/και η αναρχία. Άποψη που βλέπω ότι εξελίσσεται σε μανία καταδίωξης, αφού λες ότι πάλι άτομα των συγκεκριμένων χώρων ευθύνονται για τον αποκλεισμό σου. Σου έχω νέα: για τον αποκλεισμό σου ευθύνεσαι αποκλειστικά και μόνο εσύ και η αδυναμία σου να συγκρατηθείς και να κάνεις μία δημοσίευση στην οποία να μην τσουβαλιάζεις τους πάντες που έχουν διαφορετική πολιτική άποψη από σένα, πράγμα που κάνεις και στην ακριβώς προηγούμενή σου δημοσίευση. Ομοίως, για τον αποκλεισμό του Άναρχου οφείλεται αποκλειστικά και μόνο αυτός, και η επιλογή του να σου απαντήσει με ειρωνικές και επιθετικές εκφράσεις.

Είστε ελεύθεροι όλοι να συμμετέχετε σε όλες τις συζητήσεις, αρκεί να τηρείτε τους κανονισμούς του φόρουμ, με τους οποίους συμφωνήσατε κατά την εγγραφή σας. Όταν οι διαχειριστές εφαρμόζουν τους κανονισμούς, είναι αν μη τι άλλο γελοίο να τους κατηγορείτε ότι κατέχουν τις αντίθετες πολιτικές απόψεις από εσάς ή ότι δέχονται πιέσεις από τους πολιτικούς σας "αντιπάλους" (εντός εισαγωγικών, γιατί δεν είμαστε βουλή εδώ μέσα). Η συντονιστική ομάδα νομίζω έχει αποδείξει πολλάκις ότι δεν μεροληπτεί κατά την εφαρμογή των κανονισμών. Αν εσείς φαντασιώνεστε ότι είστε οσιομάρτυρες που τους καταδιώκουν τα φαντάσματα του Στάλιν ή του Χίτλερ αναλόγως, λυπάμαι αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να σας κατεβάσουμε από το συννεφάκι σας, πέρα από το να παρεμβαίνουμε όταν παρεκτρέπεστε.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρικτορ, το σπασιμο αστυνομικων τμηματων δεν ειναι απαραιτητα αναρχικη πραξη. Ειναι μια εγκληματικη πραξη. Για να την ντυσεις ιδεολογικα ή εστω να την συνδεσεις με αναρχισμο, οφειλεις να γραψεις επιχειρηματα (ή απλα οι εγκληματιες να δηλωσουν αναρχικοι). Εφοσον δεν το κανεις, τρολαρεις σε ενα ξενο με τη δημοσιευση σου θεμα. Και, λογω της εντονης δυσφοριας που σε πιανει με οτιδηποτε αριστερο (ας μην γελιομαστε, 50 ανθρωποι ειμαστε ολοι και ολοι και γνωριζομαστε) , κατα τεκμηριο, το τρολαρισμα απο εσενα πανω σε αριστερα θεματα εχει και προβοκατορικο χαρακτηρα.
Spoiler: Εμφάνιση
Εγω θα σε συμβουλευα για δοκιμη πολιτικης συζητησης και εφοσον εισαι πολιτικοποιημενος φιλελευθερος, να ξεκινησεις να σκεφτεσαι εξω απο τα διπολα αριστερας - δεξιας, και περισσοτερο με ορους περισσοτερης και λιγοτερης ελευθεριας, πολιτικης, οικονομικης και ατομικης.
Κανε ενα διαλλειμμα απο την αριστερα. Μην ασχολεισαι αλλο. Εμπλουτισε τη σκεψη σου ξεκινωντας απο αλλα σημεια πολιτικης αναφορας.
Αυτα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΣΩΣΤΟΣ

Ο πρώτος!

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Ο δέυτερος!

:text-goodpost:

Μακάρι να είχα και εγώ τέτοια μυαλά να με συμβουλεύουν,όταν ήμουν νεολαίος, τώρα είναι αργά.

Γρηγορείτε φίλτατε, ποτέ δεν είναι αργά. Για σένα τουλάχιστον.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δηλαδη ρε τεμπελοσκυλο σας αρεσει που οι περισσοτεροι εχουμε σταματησει να γραφουμε και το μονο που γινεται ειναι οι γνωστοι ανοιγω τοπικ συχνα να λενε οτι ασχετο θελουν και να απαντανε οι ιδιοι στα οσα ρωτανε στα 150 τοπικ τους?

στην τελικη κλειστε ολες της πολιτικες συζιτησεις να μην υπαρχουν κοντρες να τελειωνουμε

εγω εχω σταματησει να γραφω γιατι κουραστικα να λεω καποια πραγματα που επιλεκτικα δεν τα λενε αρκετοι στα τοπικ που ανοιγουνε

και επισης τρολ δεν υπαρχουνε γνωριζω κατι το λεω δεν ξερω το ρωταω

δεν υπερασπιζομαι κανεναν δεν κραζω κανεναν φιλοξενουμενος ειμαι και απλα μιλαω στα οσα διαβαζω τελος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Το "εμμονή με συγκεκριμένα θέματα" δεν αναφέρεται στην πολιτική γενικά, αλλά στην τραβηγμένη άποψή σου ότι για τα πάντα φταίει η αριστερά ή/και η αναρχία.

Δηλαδή μου ζητάς να αλλάξω απόψεις ή απλά να μην τις λέω.
Θα ήθελα πάντως να μάθω εάν ο Σίμωνας έχει υποστεί κάποιο αποκλεισμό για το λόγο του ότι ασχολείται συνέχεια με τον νεοφιλελευθερισμό και ανοίγει διάφορα τόπικ γι' αυτό το λόγο. Ή μήπως πρέπει να οργανώσω κανένα γκρουπάκι και να του λέμε συνέχεια ''αχ με έχεις κουράσει'', ''είσαι αρρωστημένος'', ''οι εμμονές σου δεν προσφέρουν στο διάλογο''..;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πού; πότε; πόσο; πως; τον ποιόν; :confusion-scratchheadyellow: :confusion-questionmarks: :banana-jumprope:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Nαι,ναι ο Σίμωνας φταίει! Άντε χρονιάρα μέρα που αποχαιρετάμε και τη Βαρώνη....κανένα σέβας πιά!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενδιαφερων η αποψη του γιατρου μεσα στο θεμα που λεμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εμείς έχουμε κουραστεί να σου απαντάμε επειδή επιλεκτικά διαβάζεις τι σου γράφουνε και συνεχίζεις να γραφής τα ίδια πράματα κάθε φορα και να εξαπολύεις τις ίδιες κατηγοριες αν και σου έχουμε γράψει τα επιχειρήματα μας γιατί δεν ισχύουν και ποτε δεν τα εχής αντίκρουση.

Βασικά δεν έχεις γράψει επιχειρήματα ποτε για τίποτα (από όσο θυμάμαι). Απλά γραφής μια άποψη, η κατηγορια, τις περισσότερες φορες ("Εσείς η άθεοι περιμένετε ότι θα σας αγαπάνε οι μουσουλμάνοι ;", "και καλά <τυχαίο επίθετο>"), και όταν σου παρουσιάζουνε γιατί η άποψη σου δεν ισχύ δεν έχεις να αντιτείνεις τίποτα παρα μονο "Εγώ απλά λέω" και "Τόσο απλα" και μετά από λίγο επιστρέφεις επαναλαμβάνοντας την ίδια πρόταση.

Θυμάμαι να έχεις κατηγορήσει τις θέσεις που έχουν γραφτεί για το τέμενος και τους μουσουλμάνους πολλές φορες και να σου έχουν απάντηση άλλες τόσες και ποτε δεν έχεις αντιτείνει κάποιο αντεπιχείρημα παρα μονο "Εγώ δεν το καταλαβαίνω, απλά αυτό λέω", αλλα πάντα επιστρέφεις να ξαναγράψεις τα ίδια πράματα ακόμα και αν σου εξήγησαν αυτό που δεν καταλαβαίνεις και εφόσον δεν είπες γιατί οι εξηγήσεις δεν στέκουν μονο να υποθέσουμε ότι κατάλαβες τελικά μπορούμε. Εκτος εάν υποθέσουμε ότι ποτε δεν σε ένοιαξαν η εξηγήσεις και ποτε δεν ασχολήθηκες να διαπίστωσης την ορθότητα τους, παρα μονο έχεις μια δογματική άποψη και ανεξάρτητα τι σου λένε την επαναλαμβάνεις κάθε τόσο

Και έρχεσαι τώρα να μας κανεις υποδείξεις και να "κατηγορήσεις" για τα πράματα που επιλεκτικά δεν λέμε και αναγκάζεσαι να πεις συνεχεια. Να υποθέσω αυτά τα πράματα είναι τα ίδια πράματα που έχεις ξανά πει, απαντήθηκαν, ποτε δεν αντέτεινες κάτι αλλα συνέχισες να τα επαναλαμβάνεις όπως και να έχει ;
Δηλαδή μου ζητάς να αλλάξω απόψεις ή απλά να μην τις λέω.
Μπορείς να γραφής ότι θέλεις και να έχεις ότι άποψης θέλεις, αλλα καταντάει κουραστικό σε κάθε post σου (σχεδόν) να υπάρχει μια αναφορά στην αριστερά στο κάθε τι που γραφεις. Πρόσεξε, δεν είναι το θέμα η αριστερά η ότι γραφής κάτι αρνητικό. Θα μπορούσες να γραφής για τον ολυμπιακό και το ποσο γαμάτος είναι, το ίδιο κουραστικό θα ήταν
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
svoin έγραψε:Θα μπορούσες να γραφής για τον ολυμπιακό και το ποσο γαμάτος είναι, το ίδιο κουραστικό θα ήταν
Έλα λίγο, μην τα ισοπεδώνουμε όλα!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Σε μένα απευθύνεσαι κύριος svoin; Αφού κουράζεσαι τόσο, τότε μην διαβάζεις και μην απαντάς στα σχόλιά μου.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μονο το κείμενο κάτω από το quote από την ανάρτηση σου απευθύνεται σε εσένα. Τα από πάνω απο το quote απευθύνονται στον Αριστοτέλη
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Παρακαλώ να σταματήσουν τα προσωπικά σχόλια και οι διαπληκτισμοί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Παραθέτω ένα απόσπασμα από το θεατρικό Hospitality Suite του Roger Rueff:

"The question you have to ask yourself is, has it touched the whole of my life? That means that you preaching Jesus is no different than Larry or anybody else preaching lubricants. It doesn’t matter whether you’re selling Jesus or Buddha or civil rights or how to make money in real estate with no money down. That doesn’t make you a human being. It makes you a marketing rep."
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν αναφερθικα σε εσενα σβοιν θα σε απαντησω ομως μιας και με λες αυτο

[Και εμείς έχουμε κουραστεί να σου απαντάμε επειδή επιλεκτικά διαβάζεις τι σου γράφουνε]

εγω διαβαζω τα οσα με ενδιαφερουν οπως ολοι ρωταω και απανταω παντα σε οτι με ρωτανε εγω ετυχε μερικες φορες να πω κατι και να μην απαντησει καποιος

δε νομιζω να προσβαλα ποτε καποιον αντιθετα εμενα με την ειπανε δε με πειραζει αλλα ασ μην ενοχλειται κανεις αν καποια φορα τον κραξω και εγω

[Βασικά δεν έχεις γράψει επιχειρήματα ποτε για τίποτα (από όσο θυμάμαι). Απλά γραφής μια άποψη, η κατηγορια, τις περισσότερες φορες ("Εσείς η άθεοι περιμένετε ότι θα σας αγαπάνε οι μουσουλμάνοι]

αναλογος το επιχειρημα πως το εννωεις εσυ εγω απλα σε καποιες συζητησεις θελισα να δωσω ολες της εκδοχες για να μην πιανει τον καθε ενα υστερια γιατι προφανος δεν γνωριζει την αλλη αποψη για ενα θεμα που λεει

απο εκει και περα ο καθε ενας κανει την δικια του προπαγανδα και προσπαθει να πεισει τον αλλων με τα οσα εκεινος πιστευει
αν οι αντμιν ενωχλουνται απο της κοντρες που γινονται το καλυτερο ισως θα ητανε να κλεινανε της πολιτικες συζιτησεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχει κάποιο νόημα να κάνω νεκροψία στο post σου κομμάτι κομμάτι.

Αρχίζουμε πάλι να λέμε τα ίδια, απλά πρέπει κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση και να μην κάνω πια τον κόπο...αλλα κάθε φορα με τρώνε τα δάχτυλα μου
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και εγω ηθελα να κραξω πολλες φορες αλλα απο σεβασμο σε καποια ατομα του φορουμ δεν το εκανα σβοιν οποτε αστο να παει αστο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση