Πρόβλημα με αρχεία εικόνας στο forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Με αφορμή το post του Τάσου viewtopic.php?f=41&t=910&p=112848#p112848 ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βάζει κανείς αρχεία εικόνας στα posts στο forum.

Το πρόβλημά μου είναι ότι εδώ στη ΣΑ κάποια site είναι κομμένα, δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Ένα από αυτά είναι το postimage.org (προφανώς θα έχουν βρει κάποιες τσόντες εκεί και το έχουν κόψει ολόκληρο). Άλλα τέτοια site είναι για παράδειγμα τα περισσότερα file sharing sites. Έτσι, ενώ πχ στο post του Τάσου, βλέπω τα thumbnails, όταν κάνω κλικ στην εικόνα παίρνω ένα μήνυμα "Απαγορεύεται η πρόσβαση".

Η χρήση ενός εναλλακτικού site όπως το postimage.org δεν είναι λύση διότι ακόμα κι αν επιτρέπεται σε αυτό η πρόσβαση σήμερα σε λίγο καιρό μπορεί να μην επιτρέπεται.

Για αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να βάζει κανείς εικόνες στο forum. Πχ να αποθηκεύονται στο atheia.org και όχι σε κάποιον εξωτερικό server.

Φαντάζομαι ότι είμαι ίσως ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα αλλά αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση θα ήταν πολύ ευχάριστο για μένα.

ΧΣ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μπορείς να επισυνάπτεις τις εικόνες στο post που κάνεις (Προσθήκη συνημμένου).

μια άλλη δίοδος, αν έχεις πρόσβαση από εκεί στο wordpress.com, κάνε ένα λογαριασμό και ανέβαζε τις εικόνες στο «blog» σου (χωρίς να τις χρησιμοποιείς στο blog). Αυτό σου δίνει κατευθείαν link για να τη βάλεις όπου θέλεις μετά. εμένα μου δίνει 3gb και μένουν εκεί επ άπειρο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

proxies και τέτοια δεν παίζουν ε; η κανένα custom dns server? η κανένα anonymizer σαν το tor (https://www.torproject.org/)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

apeleytheros έγραψε:μπορείς να επισυνάπτεις τις εικόνες στο post που κάνεις (Προσθήκη συνημμένου).
Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το πώς θα ανεβάσω εγώ τις εικόνες αλλά πώς τις ανεβάζουν οι άλλοι, ώστε να μπορώ να τις βλέπω εγώ. Η διαδικασία που περιγράφεις είναι φυσικά λύση αλλά είναι μπελάς για κάποιο χρήστη του forum προκειμένου να εξυπηρετήσει αποκλειστικά εμένα (πιθανώς και κανά δυό άλλους).

Για αυτό αναρωτιόμουν αν μπορεί να γίνει κάτι γενικότερα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Είχα υπόψη τη λύση που νοικιάζεις vpn αλλά το κόστος δεν είναι αμελητέο.

Αυτό με το tor δεν το ήξερα, θα το ψάξω, φχαριστώ.

Χ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

για proxies υπάρχουν αρκετά free

http://proxy.org/cgi_proxies.shtml

εσύ βέβαια θες (μάλλον) encrypted επικοινωνία μεταξύ του proxy και εσένα ώστε να μην μπλοκάρουν αυτόματα, free σε αυτή τη βάση είναι το tor.

να αλλάξεις DNS δοκίμασες; βάλε κανένα dns του google ξέρω εγώ μήπως και δεν έχουν τόσο hitech λύση.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

To tor φαίνεται να δουλεύει! Φχαριστώ!

(Είναι βέβαια αρκετά αργό αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας)

Χ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Γκοοοοοοοοοοολ!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση