ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάλογοι, αντίλογοι, θέσεις, αντιθέσεις, απόψεις, συγκρούσεις και μερικές φορές "συμπλοκές"!

Η ανωνυμία διευκολύνει, δημιουργεί κατ’ αρχήν την απίστευτα λανθασμένη εντύπωση ότι «δεν θα σε βρουν ΕΣΕΝΑ», μεγάλη βλακεία αυτό.

Η ανωνυμία δείχνει φόβο, αδυναμία.

Επίσημα πλέον η Ένωση Αθέων έχει την μορφή του αναγνωρισμένου σωματείου, έχει δηλαδή μέλη με ονοματεπώνυμο.

Η επωνυμία δηλώνει δύναμη, πυγμή.

Θεωρείται εξέλιξη εάν το forum αλλάξει μορφή και γίνει και αυτό αντίστοιχα επίσημο και επώνυμο όπως είναι και τα μέλη του σωματείου μας;

Πιθανόν να μπορεί να γίνει διαχωρισμός και να υπάρχουν 2 ενότητες στο forum. Ένα με επώνυμα μέλη και ένα με ανώνυμα, πιθανόν;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

είναι ενδιαφέρουσα πρόταση. Βλέπω κάποια τεχνικά θέματα, αλλά αυτά πες επιλύονται.

Σκέφτομαι ότι ίσως κάποια μέλη να επιθυμούν να κρατήσουν τον ακτιβισμό τους μακριά από αδιάκριτα βλέμματα, εργοδοτών, ανωτέρων (πχ αυτά που εργάζονται σε σώματα ασφαλείας) η στον στενό κοινωνικό περίγυρο. Το google τρυπώνει παντού. γράφοντας κάποιος με ονοματεπώνυμο αυτομάτως η ιδιότητα του μέλους και οι απόψεις του είναι στη διάθεση οποιουδήποτε πατήσει στο google το ονοματεπώνυμο του. Ξέρω ήδη κάποιους που αυτό θα τους ενοχλούσε.
Θα μπορούσε βέβαια το επώνυμο τμήμα να παραμένει κρυφό, αλλά μήπως αυτό τελικά μειώνει το άνοιγμα της ένωσης προς τα έξω; (καλή η πυγμή αλλά θα πρέπει να την δείχνουμε κιόλας :) )

Μια μικρή υπενθύμιση, ευκαιρίας δοθείσης: Η Ένωση προφανώς έχει μέλη με ονοματεπώνυμο, όπως κάθε σωματείο, αλλά τα στοιχεία αυτά προστατεύονται από τη γραμματεία σύμφωνα με τη νομοθεσία, και παραμένουν απόρρητα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επωνυμία στον παρόντα χώρο ναι, επιβαλλόμενη όχι. Άλλο στην πραγματική ζωή.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εννοείς τρόπον τινά "υποχρεωτικά" επώνυμο; Γιατί προαιρετικά επώνυμο είναι και αυτή τη στιγμή, όποιος θέλει βάζει το όνομά του.
Στην πράξη ελάχιστοι το έχουν κάνει, ωστόσο στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν είναι από το φόβο της "αποκάλυψης" αλλά από τη διαδικτυακή συνήθεια των ψευδωνύμων, που έχει καθιερωθεί. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω το όνομά μου, το έχω και σε όλα μου τα προφίλ, αλλά κρατώ το ψευδώνυμο επειδή έτσι ξεκίνησα στο ίντερνετ και έχει γίνει τόσο γνωστό όσο και το "αληθινό" μου όνομα.

Ακριβώς όμως για το θέμα της επωνυμίας-ανωνυμίας σκέφτηκα και πρότεινα το "λεύκωμα των άθεων" όπου θα εμφανιζόμαστε όλοι μας επώνυμα, για να τονίσουμε ότι δεν φοβόμαστε να φανούμε ως αυτοί που πραγματικά είμαστε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό εννοώ, όπως είναι τώρα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση