ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΟΥ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρκετές φορές, έχω συναντήσει στη ζωή μου, ανθρώπους και ομάδες ανθρώπων έως και πολιτικά κόμματα που έχουν το σύνδρομο του κατατρεγμένου.

Κάποιοι το κάνουν από επιλογή γιατί έχουν στόχο. Κάποιοι το κάνουν χωρίς να το καταλαβαίνουν και κάποιοι άλλοι επειδή αυτό πιστεύουν.

Το σύνδρομο του κατατρεγμένου εκτιμώ ότι δεν ταιριάζει σε καμία περίπτωση ούτε στην Ένωση ούτε σε κάποιο από τα μέλη της.
Εκτιμώ επίσης ότι επικοινωνιακές παγίδες που ασυνείδητα προβάλουν αυτή την εικόνα προς τα έξω πρέπει να αποφεύγονται.

Στις εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα το προηγούμενο διάστημα, κυρίως στις ομιλίες και στις προβολές υπήρξαν γεγονότα που προβληματίζουν.

Όταν λοιπόν κάποιος νέος ενδιαφερόμενος, βρει ή του πούνε για μια εκδήλωσή μας και έρθει να την παρακολουθήσει θα πρέπει να φύγει από την εκδήλωση με την επιθυμία να έρθει και στην επόμενη και όχι κάτι διαφορετικότερο.

Λεπτομέρειες θα σας επικοινωνήσω σε κάποια συνάντησή μας από κοντά, με ενδιαφέρει όμως να ακούσω την άποψη των υπολοίπων μελών σε αυτό το θέμα εάν δηλαδή και κάποιος άλλος έχει παρόμοια αίσθηση επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ τουλάχιστον συμφωνώ μαζί σου.
Ασχέτως με σύνδρομα, ισχύει ότι θέλω όποιος έρθει σε μια εκδήλωσή μας να αποκομίσει θετική εντύπωση.

Το βασικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου στις εκδηλώσεις είναι ότι πολύ απλά δεν έχουμε κανένα άτομο με γνώση, εμπειρία ή ταλέντο στις δημόσιες σχέσεις και τη διοργάνωση εκδηλώσεων (και με χρόνο για να τρέχει, ας το πούμε κι αυτό). Έτσι το παλεύουμε όσο και όπως μπορούμε, με περισσότερο ή λιγότερο ικανοποιητικά αποτελέσματα. Είχα σκοπό μάλιστα να προτείνω στη γενική συνέλευση του Σεπτεμβρίου να επενδύσουμε σε αυτό, να προσλάβουμε δηλαδή ένα τέτοιο άτομο (μου φαίνεται πιο σημαντικό κι από γραφεία, κι από δικηγόρους, κι από οτιδήποτε άλλο).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Το συνδρομο του κατατρεγμενου ειναι το εθνικο μας συνδρομο αν θελεις τη γνωμη μου. Ειναι ριζωμενο στο DNA του Ελληνα.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

arpcnet έγραψε:Στις εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα το προηγούμενο διάστημα, κυρίως στις ομιλίες και στις προβολές υπήρξαν γεγονότα που προβληματίζουν.
Σε τι γεγονότα αναφέρεσαι arpcnet;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:
arpcnet έγραψε:Στις εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα το προηγούμενο διάστημα, κυρίως στις ομιλίες και στις προβολές υπήρξαν γεγονότα που προβληματίζουν.
Σε τι γεγονότα αναφέρεσαι arpcnet;
Μερικά πράγματα δεν πρέπει να γίνονται δημόσια για πολλούς λόγους. Εάν έχεις έρθει στις εκδηλώσεις και δεν είδες τίποτα τότε όλα είναι καλά.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Απόστολε μιλάς με αινίγματα και δε βγάζω άκρη ούτε εγώ για το ποια γεγονότα αναφέρεσαι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση