Τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ;

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Κοίτα τα στατιστικά του φόρουμ. Εχει μικρή ιστορία και συνεπώς ούτε το 1/100 από την κίνηση και τα μέλη ενός φόρουμ για αυτοκίνητα ή γκατζετάκια.
Η προσέλευση πιστών που θα δώσουν αντίλογο στις συζητήσεις είναι όχι μόνο επιθυμητή, αλλά αναγκαία για να δημιουργηθεί ενδιαφέρον στον περαστικό που θα θελήσει να σχολιάσει, θα γραφτεί και θα αποκομίσει food for thought.
Η μεγάλη διαφορά με τα χριστιανικά φόρουμ που μπανάρουν ασύστολα, πρέπει να είναι η ελευθερία έκφρασης των απόψεων (ακούς tactical, με όποιο ψευδώνυμο κι αν συνεχίζεις;), αφού στον διάλογο με αντιπαράθεση επιχειρημάτων, ο χριστιανός ξεμπροστιάζεται.
Αν αυγατέψουμε λίγο, μπορεί να συσταθεί μια κρίσιμη μάζα που θα έχει κάποια δύναμη να κάνει ένα βήμα παραπέρα.
Εσύ τώρα αισθάνεσαι έτοιμος για "σύσταση κοινότητας";
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ FrOg, Astron, Comte de Toulouse
fr0g έγραψε:Προσωπική άποψη είναι να αφήσουμε το forum ως έχει, να μπορεί να μπαίνει οποιοσδήποτε ως μέλος και να συμμετέχει στις συζητήσεις και να αναπτυχθεί κάτι άλλο σαν χώρος συγκέντρωσης της κοινότητας. Φαντάσου αν έπαιρνε το παρόν forum τη μορφή που προτείνεις. Θα χάναμε αυτομάτως τον αντίλογο, καθώς κανένας θεϊστής δεν θα ήθελε να χαρακτηριστεί από τις κινήσεις που θα γίνονται και επίσημα πλέον με τη βούλα του forum. Δεν διαφωνώ με όσα θες να κάνεις. Η διαφωνία μου βρίσκεται στη χρήση αυτού του forum επισήμως ως χώρος συγκέντρωσης των μελών του "κινήματος" αυτού.
Έχω την εντύπωση ότι και το «κίνημα» να γίνει, το φόρουμ θα παραμείνει ως φόρουμ των άθεων είτε συμμετέχουν στο κίνημα είτε όχι. Ειλικρινά δεν βλέπω τι τρομερό πρότεινα που θα εξουδετέρωνε το φόρουμ.
Όσον αφορά την φράση «Δεν διαφωνώ με όσα θες να κάνεις», πρέπει να πω ότι δεν θέλω να κάνω τίποτα ανεξάρτητα από ότι πρόκειται να γίνει μέσω αυτού του χώρου. Δες και την απάντησή μου σε σχετική πρόταση του Astron.
Astron έγραψε:Θεωρώ ότι σε μια κοινωνία βουτηγμένη σε υπερφυσικές αναφορές είναι πολύ σημαντικό να μπορούν να ανταλλάξουν απόψεις άνθρωποι απαλλαγμένοι από υπερφυσικές αντιλήψεις. Εάν αυτό δε σου φαίνεται αρκετό, μπορείς κάλλιστα να πάρεις πρωτοβουλίες που να σε εκφράζουν περισσότερο.
Δεν έχω ούτε την πρόθεση ούτε την δυνατότητα να πάρω πρωτοβουλίες, ακόμα όμως και αν διέθετα και τα δυο, δεν θα έκανα κάτι χωρίς την έγκρισή σας. Δήλωσα ότι σας είμαι ευγνώμων που δημιουργήσατε το φόρουμ και το εννοούσα.

Ας εξετάσουμε όμως τώρα κάτι πιο …ανώδυνο. Μπορεί πιστεύω να δημιουργηθεί μια άτυπη κοινότητα. Αν π.χ. ζητήσετε από τα μέλη του φόρουμ να μάθετε ποιοι θα επιθυμούσαν να ενημερωθούν με π.μ. για πιθανά σχέδια μελλοντικών κινήσεων, θα είχατε στην διάθεσή σας μια, πώς να την πούμε, αέναη δημοσκόπηση.

Και κάτι τελευταίο. Γνωρίζουμε με ποιο καθεστώς λειτουργούν οι αθεϊστικές κοινότητες, οργανώσεις, κινήματα του εξωτερικού;
Comte de Toulouse έγραψε:Κοίτα τα στατιστικά του φόρουμ. Εχει μικρή ιστορία και συνεπώς ούτε το 1/100 από την κίνηση και τα μέλη ενός φόρουμ για αυτοκίνητα ή γκατζετάκια.
Φταίω εγώ τώρα αν αναφέρω και πάλι τα μπλογκάκια; Οι συντάκτες των άρθρων του blog Atheia δεν καταδέχονται το φόρουμ, πως θα αναδειχτεί το φόρουμ;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
mpamiatzis έγραψε: Για να καταλαβω εσυ dtango προτεινεις την ιδρυση μια οργανωσης με αρχες , στοχους σκοπους και μελη που θα ελεγχονται πριν εισελθουν???????
Ακριβώς! Δεν εννοούσα βέβαια ότι τα μέλη …θα ελέγχονται πριν εισέλθουν!!!!!!!!............................................Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες που παρουσιάζει η δημιουργία μιας οργάνωσης αλλά κάποτε πρέπει να πάψουμε μόνο να συζητάμε..
αν αισθάνεσαι έτοιμος ρίξε το σχέδιο σου όπως το φαντάζεσαι για την δημιουργία αυτής της κοινότητας. Πριν απο την ίδρυση κάποιας κοινότητας θα πρέπει να οριστεί ένα σχέδιο οργάνωσης, να οριστούν οι σκοποί, οι αρμοδιότητες των οργάνων,οι υποχρεώσει και τα δικαιώματα των μελών, και πολλά άλλα. τα οποία μπορεί να φαίνονται απλά άλλα οταν θα εκφράσεις το σχέδιο σου τοτε θα δεις οτι πολλοι απο εμάς θα διαφωνήσουμε. πιστεύω και εγω οτι δεν υπάρχουν αρκετοί άθεοι οι οποίοι θέλουν να οργανωθούν και απο την αλλη δεν τους ενοχλεί αρκετά το ως τώρα συστημα. Είμαι και εγώ της εντύπωσης πως πρέπει να περιμένουμε να μαζευτεί ενας κρίσιμος αριθμός άθεων ή ενοχλημένων και μεσα απο συμβιβασμούς να προχωρήσουμε σε οτι προχωρήσουμε(μπορεί να εκδώσουμε ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ με μνματα).

πέρα απο τα παραπάνω όμως νομίζω οτι θα πρέπει να ξεκινήσει μια συζήτηση πέρα απο αυτη που ανοίξαμε για το τι χαρακτηριστικά θα ειχε μια κοινότητα αθεων, μη πιστων, σκεπτόμενων ανθρώπων....
δηλαδη dtango ρίξε τις ιδέες σου για την κοινότητα. σε τι θα ηθελες να συμμετέχεις



* συμφωνω για αυτο που λες για τους ιδιοκτητες των μπλοκ που δεν συμμετεχουν
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Μου αρεσει η ιδεα του delta tango.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Κοίτα τα στατιστικά του φόρουμ. Εχει μικρή ιστορία και συνεπώς ούτε το 1/100 από την κίνηση και τα μέλη ενός φόρουμ για αυτοκίνητα ή γκατζετάκια.
Ακριβώς αυτό. Τρεις κι ο κούκος.

Ειλικρινά, εγώ θα περίμενα αρκετά ακόμη πριν προχωρήσω σε σύσταση κοινότητας (με την έννοια των τακτικών συναντήσεων, των σχεδίων δράσης, κλπ κλπ). Από την μικρή πείρα που έχω, αν είμαστε εδώ 100, οι 20 θα δηλώσουν ότι θα έρθουν στη συνάντηση, τελικά θα έρθουν οι 10, και μόνο οι 3 θα αναλάβουν δράση, ξεφορτώνοντας τελικά τις ευθύνες στην πλάτη του ενός (ίσως υπερβάλλω λίγο, αλλά μονάχα λίγο).

Φυσικά, αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση. Όπως ήδη ειπώθηκε, καθένας μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλία και να κινηθεί με όποιον τρόπο τον εκφράζει περισσότερο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννέα ημέρες έχουν περάσει από τότε που έκανα την εγγραφή μου σε αυτό το φόρουμ. Η αμεσότητα του, η ζωντάνια του, και η δημιουργική του ένταση, μ’ έκαναν να ξεχαστώ από έναν χαιρετισμό του τύπου «για σας είμαι νέος εδώ». Η στιγμή που θα έπρεπε να το κάνω «πέρασε», μέχρι αυτό το σύντομο «τώρα» που φαίνεται ότι ένα μικρό διάλλειμα πλανιέται στον αέρα. Η ποιότητα αυτού του χώρου, ποιότητα ανθρώπων του διαλόγου κυρίως , είναι ολοφάνερη σχεδόν σε κάθε διάλογο και σύγγραμμα, κι αυτό οφείλω να το αναγνωρίσω σε όλους όσους είχα την ευκαιρία να ανταλλάξουμε ανάλογα μηνύματα.
Διαβάζοντας τις τοποθετήσεις σας στην παρούσα θεματική ενότητα, έρχεται στο μυαλό μου ένα κοινό σε όλους μας νομίζω ερώτημα: «τι κάνουμε τώρα»; Ο καθένας από μας για τους δικούς του λόγους επέλεξε αυτό τον δύσκολο δρόμο που με μια λέξη ονομάζουν οι περισσότεροι «Αθεΐα», και παρόλο που διαφωνώ κάθετα με τον όρο, είμαι υποχρεωμένος προσωρινά, να τον δέχομαι κατά συνθήκη. Σε αυτό ίσως συμβάλει η προσκόλληση μου στις λέξεις, αφού η έννοια του θεού με προέλευση το θεώμαι, που σημαίνει κοιτάζω μέσα μου, με φέρνει αντιμέτωπο συχνά με τους ορισμούς της καθημερινότητας, με αυτό που ονομάζουμε καθομιλουμένη. Έτσι, κοιτάζοντας επίμονα μέσα μας, σε αντίθεση με τους ένθεους της καθομιλουμένης γλώσσας, νομίζω ότι τελικά εμείς οι «Άθεοι» είμαστε μάλλον περισσότερο ένθεοι από τους άλλους.
Το ερώτημα όμως παραμένει: «τι κάνουμε τώρα»; Ποιο είναι το «μετά» της Αθεΐας;
:violin: :violin: :violin:

[EDIT Aorati Melani] το σχόλιο αυτό όπως και τα δύο επόμενα μετακινήθηκαν εδώ από την συζήτηση "μιλάμε ή κλάνουμε;" γιατί κρίθηκε ότι ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Τειρεσία, η επικρατούσα άποψη είναι ότι είμαστε λίγοι και ανοργάνωτοι.

Για την ώρα εγώ νομίζω ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι σιγά σιγά να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε, να κάνουμε κάποιες συναντήσεις που επιταχύνουν την κουβέντα (εγώ τουλάχιστον μιλάω πιο γρήγορα απ' ότι πληκτρολογώ), και, ελπίζοντας ότι δεν θα πλακωθούμε στο ξύλο, να δούμε τι τάσεις υπάρχουν και αν μπορούμε να πάμε κάπου.

[EDIT]: Και φυσικά, υπάρχει thread με όνομα "Τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ", που είναι ουσιαστικά ανενεργό. Είπαμε, είμαστε ακόμα λίγοι και ανοργάνωτοι, οπότε η διστακτικότητα (και η αίσθηση του μάταιου) είναι αναμενόμενη.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Τειρεσία, η επικρατούσα άποψη είναι ότι είμαστε λίγοι και ανοργάνωτοι.
Χμ.. Διαφωνώ με το πρώτο και συμφωνώ με το δεύτερο!
Είμαστε πολλοί, πάρα πολλοί, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ως αυθεντικοί Άθεοι δημιουργούμε άνετα ανεξάρτητη πόλη! Είμαστε όμως και διάσπαρτοι εδώ κι εκεί σε διάφορες πολιτικές οργανώσεις και ενίοτε «εχθροί» μεταξύ μας. Οι τοποθετήσεις της Αόρατης Μελάνης ταιριάζουν «γάντι» σε αυτό τον χώρο. Μη ξεχνάτε και τις οικογενειακές υποχρεώσεις!
breadfan έγραψε: Για την ώρα εγώ νομίζω ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι σιγά-σιγά να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε, να κάνουμε κάποιες συναντήσεις που επιταχύνουν την κουβέντα (εγώ τουλάχιστον μιλάω πιο γρήγορα απ' ότι πληκτρολογώ)
Το να συγκεντρωθούμε ενόσω είμαστε λίγοι (στο φόρουμ), είναι σχετικά εύκολο, ακόμα! Όσο ο πληθυσμός μας θ’ αυξάνει θα δείτε και τις δυσκολίες του πράγματος. Μια ανάλογη κίνηση συγκέντρωσης άθεων με κλίση προς τα αρχαίο-ελληνικά πράγματα, έγινε πριν μερικά χρόνια με την επωνυμία ΕΑΡ, ίσως να το γνωρίζετε ήδη. Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό! Λαμόγια από κάθε χώρο, το προσέγγισαν και έφεραν τα πάνω-κάτω, κανονική καταστροφή, φακέλωμα, παρακολουθήσεις, κλοπές και υπεξαιρέσεις χρημάτων, χτυπήματα κάτω από την μέση, πισόπλατα μαχαιρώματα, απειλές κατά ζωής, κλπ είναι μόνο μερικά από τα αποτελέσματα.. Όταν λοιπόν πρότεινα σε άλλη τοποθέτηση μου, να δούμε τι κάνουν αυτοί οι χώροι (ΥΣΕΕ, ΕΑΡ, Δωδεκαθειστές κλπ – νομίζω με αφορμή την αλλαγή ταυτοτήτων), δεν είχα κατά νου την ένταξη σε αυτούς τους χώρους (όπως μερικοί εδώ βιάστηκαν να με κατηγορήσουν, συνδέοντας το «Τειρεσίας» με κάποιο τρελαμένο δωδεκαθειστή), αλλά την άντληση της ανάλογης εμπειρίας από τους χώρους εκείνους, και φυσικά την γνωριμία και το «άνοιγμα» των οριζόντων μας, αφού στους χώρους αυτούς υπάρχουν και υγιείς άνθρωποι, αλλά και δυνάμεις έστω και περιορισμένης εμβέλειας, ακόμα.
breadfan έγραψε:ελπίζοντας ότι δεν θα πλακωθούμε στο ξύλο, να δούμε τι τάσεις υπάρχουν και αν μπορούμε να πάμε κάπου.
{Χα-χα... καλό!!!}
Για «ξύλο» δεν ξέρω, εντάσεις θα υπάρχουν σίγουρα.
breadfan έγραψε: Και φυσικά, υπάρχει thread με όνομα "Τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ", που είναι ουσιαστικά ανενεργό. Είπαμε, είμαστε ακόμα λίγοι και ανοργάνωτοι, οπότε η διστακτικότητα (και η αίσθηση του μάταιου) είναι αναμενόμενη.
Η δημιουργία ενός συλλόγου χωρίς πολιτικές προεκτάσεις σε πρώτη φάση νομίζω θα είναι καλό μέχρι να αποκτήσουμε αμφότεροι συλλογική συνείδηση – διαφορετικά, η ανάμιξη με την πολιτική θα φέρει διασπάσεις και καταστροφή. Ανάλογοι τέτοιοι χώροι Άθεων, λειτουργούν ήδη στην Θεσσαλονίκη, στην Ρόδο, και δεν θυμάμαι που αλλού, νομίζω στην Νάξο. Αυτοί (οι σύλλογοι) λειτουργούν υπό την κοινή ιδέα μιας φιλοσοφικής σχολής όπως είναι οι Επικούρειοι, οι Πυθαγόρειοι κλπ, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και την ανάπτυξη συγκεκριμένης παιδείας στα μέλη τους που δεν είναι πάντοτε κάποιοι εγγράμματοι ας σημειωθεί, αλλά κυρίως βιβλιοφάγοι από κάθε κοινωνική ομάδα.

:piano: :piano:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λειτουργούν σύλλογοι άθεων σε άλλες πόλεις??!! Αν γνωρίζεις στοιχεία από κάποιους, σε παρακαλώ πες τα και σε μας.

Τον περασμένο χειμώνα είχαν γίνει μερικές συναντήσεις άθεων που γνωριστήκαμε μέσα από τα blogs (και τελικά ξεκινήσαμε αυτό το φόρουμ και το ομώνυμο μπλογκ). Συζητήσαμε αν θα θέλαμε να κάνουμε κάτι και τι θα ήταν αυτό. Η ιδέα του συλλόγου ακούστηκε, εν τέλει όμως απορρίφθηκε ως περιττή. Εν τέλει, τι ακριβώς θα έκανε ένας σύλλογος; Να συναντηθούμε μπορούμε κι έτσι. Πάρα πολλά πράγματα μπορούμε να κάνουμε ως συσπειρωμένοι ιδιώτες, χωρίς να χρειάζεται η νομική υπόσταση ενός συλλόγου.

Αν ποτέ υπάρξει κάποια συγκεκριμένη δράση που θέλουμε να κάνουμε και που απαιτεί την ύπαρξη συλλόγου, τον ιδρύουμε τότε. Άσε που νομίζω ότι προς το παρόν ειμαστε τρεις κι ο κούκος (στις συναντήσεις τότε μαζευόμασταν καμμιά εικοσαριά άτομα όλα κι όλα), και ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παρεισφρήσουν άσχετα και διασπαστικά στοιχεία, όπως λες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Λειτουργούν σύλλογοι άθεων σε άλλες πόλεις??!! Αν γνωρίζεις στοιχεία από κάποιους, σε παρακαλώ πες τα και σε μας.
Δεν υπάρχουν στοιχεία υπό τον φόβο των Ναζωραίων!
Πλάκα κάνω! :music-trumpet: Υπάρχουν οι σύλογοι που ανέφερα τουλάχιστον αυτούς ξέρω και λειτουργούν νόμιμα εννοείτε. :)
AoratiMelani έγραψε:Τον περασμένο χειμώνα είχαν γίνει μερικές συναντήσεις άθεων που γνωριστήκαμε μέσα από τα blogs (και τελικά ξεκινήσαμε αυτό το φόρουμ και το ομώνυμο μπλογκ). Συζητήσαμε αν θα θέλαμε να κάνουμε κάτι και τι θα ήταν αυτό. Η ιδέα του συλλόγου ακούστηκε, εν τέλει όμως απορρίφθηκε ως περιττή. Εν τέλει, τι ακριβώς θα έκανε ένας σύλλογος; Να συναντηθούμε μπορούμε κι έτσι. Πάρα πολλά πράγματα μπορούμε να κάνουμε ως συσπειρωμένοι ιδιώτες, χωρίς να χρειάζεται η νομική υπόσταση ενός συλλόγου.
Συνήθως έτσι γίνετε πάντοτε, στην αρχή κάποιοι δεν θέλουν, μετά προκύπτουν άτομα κλπ κλπ :D
AoratiMelani έγραψε:Αν ποτέ υπάρξει κάποια συγκεκριμένη δράση που θέλουμε να κάνουμε και που απαιτεί την ύπαρξη συλλόγου, τον ιδρύουμε τότε.
:doh:
AoratiMelani έγραψε: Άσε που νομίζω ότι προς το παρόν ειμαστε τρεις κι ο κούκος (στις συναντήσεις τότε μαζευόμασταν καμμιά εικοσαριά άτομα όλα κι όλα)
:lol: Είκοσι άτομα!!?? :lol:
AoratiMelani έγραψε: υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παρεισφρήσουν άσχετα και διασπαστικά στοιχεία, όπως λες.
Ναι σ' αυτό υπάρχει μεγάλο πρόβλημα! Έχω προετοιμάσει ένα "σεντόνι" δύο σελίδων σχετικά με το τι τελικά κάνουμε εδώ. Όποιος έχει την υπομονή ας το διαβάσει.
.................................................................................................................................................................................................
Τι κάνουμε εδώ;
Δηλώνοντας άθεοι, κάποιοι από εμάς, ενίοτε χάνουν τους συνδέσμους προς την ευτυχία, βρίσκονται σ’ ένα περιθώριο ως προς το γενικό σύνολο του πληθυσμού, και τότε οι «άλλοι», εύκολα σχηματίζουν την άποψη ότι εμείς, θα καταθέσουμε τα «όπλα», ότι θ’ αποσυρθούμε και θα περάσουμε στην αφάνεια, υπομένοντας καρτερικά τις αθλιότητες μας. Από την πλευρά μας, παρατηρώντας τον εαυτό μας, είναι δυνατόν να ανακαλύψουμε σ’ αυτόν, έναν φιλόδοξο, έναν δραστήριο που έχει διαψευστεί, έναν νικημένο στην σκιά ενός νικητή. Είναι μάλλον διακριτή τότε, η σχέση ανάμεσα στην δυστυχία του περιθωρίου και στην μεγαλομανία.
Εκείνοι που έχουν χάσει τα πάντα από αυτή την σύγκρουση με το κατεστημένο, διατηρούν ως τελευταία προσφυγή την ελπίδα μιας δόξας, που θα έρθει σε αυτούς είτε από το πουθενά, είτε από την αλλαγή της κατάστασης που θα τους δικαιώσει προσωρινά, είτε ακόμα κι από την ελπίδα ενός λογοτεχνικού σκανδάλου. Μέσα σε αυτό τον άνισο αγώνα, πιθανόν να συναινούν στην ιδέα να εγκαταλείψουν ακόμα και τα πάντα, εκτός από το όνομα τους. Όμως, το όνομα τους, με ποιον τρόπο θα το επιβάλουν, καθώς γράφουν σε μια γλώσσα που οι «άλλοι» αγνοούν ή περιφρονούν; Θα δοκιμάσουν με άλλο τρόπο; Δεν θα τους είναι εύκολο να απαρνηθούν τις λέξεις που σέρνει το παρελθόν τους, κι εκτός αυτού, όποιος απαρνείται την γλώσσα του υιοθετώντας μιαν άλλη, μαζί με την ταυτότητα, αλλάζει και τις απογοητεύσεις του.
Έχει ειπωθεί σε αυτό εδώ το φόρουμ, ότι η θρησκεία ανήκει στις τάξεις του φανταστικού, κι ότι η αθεΐα στις τάξεις του πραγματικού, πράγμα που η ίδια η ιστορία το διαψεύδει με τον πιο τραγικό τρόπο. Κάθε δράση, είναι πολιτική δράση σύμφωνα με τον Αριστοτέλη. Η δραπέτευση του ανθρώπου, από τον ασφυκτικό εναγκαλισμό της εκκλησίας της «αγάπης», προϋποθέτει αναπόφευκτα, την ύπαρξη μιας μορφής πολιτικού αγώνα, κι αυτός με την σειρά του απαιτεί, την οργάνωση και την συσπείρωση των μελλών του. Με ποιον τρόπο όμως, θα επιτευχθεί η συσπείρωση αυτή, εν μέσω ενός «εχθρικού» στρατοπέδου; Δεν θα γίνει τάχα αντιληπτό από τους φρουρούς, αυτή η κινητοποίηση, αν δεν έχει κιόλας γίνει, είτε κι αν ακόμα (διόλου παράξενο), δεν είναι αυτή η ίδια ένα στημένο δίχτυ που ευελπιστεί να δεσμεύσει τους αδέσποτους; Και δεν θα υπάρξουν άθλιες κατηγορίες εναντίων των συμμετεχόντων, που ειρηνικά και τίμια, εκείνο που θέλουν απλά, είναι η εξασφάλιση του δικαιώματος να είναι διαφορετικοί άνθρωποι, χωρίς τις διακρίσεις εκείνες που προσβάλουν τα ατομικά τους δικαιώματα;
Οι συνέπειες της στράτευσης σ’ έναν πολιτικό αγώνα, είναι διαφορετικές από την απλή ονειροπόληση με κεντρικό θέμα, έναν καλύτερο κόσμο. Πόσο σαφές είναι αυτό σε υποκειμενικό επίπεδο; Η δική μας «πίστη» στην ιδέα της αθεΐας, που μπορεί να μας οδηγήσει αν όχι στην δημιουργία μιας ιδέας διαφορετικής από αυτήν του κατεστημένου; Εξ’ ορισμού της, η διαφορετικότητα είναι αιμάσσουσα, και η επιβίωση της επίσης. Ταυτόχρονα όμως, ακόμα κι όταν η πολιτική δράση στηρίζεται σε επιστημονικές γνώσεις ή στρατηγικούς υπολογισμούς, πλεονάζει η ελπίδα που έχει επενδυθεί στον πολιτικό αγώνα, και είναι βέβαιο ότι μέσω αγώνων βελτιώνεται η ανθρώπινη ζωή, αποτέλεσμα που δεν είναι αμελητέο. Ταυτόχρονα όμως, σχεδόν ασυνείδητα, οι συμμετέχοντες προσβλέπουν σε μια ριζική αλλαγή. Αυτό ακριβώς, είναι και το ανορθολογιστικό στοιχείο κάθε ορθολογικού σχεδίου, μολυσμένοι από την δεισιδαιμονία της πράξης, όλοι πιστεύουν ότι οι ιδέες τους πρέπει να καταλήγουν κάπου, ότι αντίστοιχα πιστεύουν όλες οι θρησκείες και όλες οι ιδεολογίες.
Αν εξαιρέσουμε τις ακραίες συμπεριφορές, ποιος νομίζετε ότι νοιάζεται για την αθεΐα μας; Ουσιαστικά, κανένας απλός άνθρωπος, ο απλός διαβάτης ή ο συνεπιβάτης του τραίνου. Εκείνοι που νοιάζονται, είναι όσοι νιώθουν να απειλούνται, κι αυτοί δεν είναι άλλοι, από την εκκλησία και την πολιτεία. Σε αγαστή συνεργασία αυτοί οι δύο, το μόνο που ζητούν από εμάς τους απλούς ανθρώπους, είναι πίστη και φόρους. Τίποτε άλλο δεν ζητούν και φυσικά ποτέ τους δεν δίνουν τίποτε. Αν νοιώσουν ότι απειλείται ένα από αυτά τα δυο, είναι ικανοί ακόμα και για γενοκτονία, πόσο μάλλον για έναν απλό φόνο. Ελπίζω να σας αρέσει αυτός ο κόσμος και να μας ξανάρθετε, του χρόνου θα έχουμε και ειδικές προσφορές! :)
Τι κάνουμε λοιπόν εδώ; Όταν, ο μόνος ήχος που αναγνωρίζουν κάποιοι, είναι ο ήχος της βροντής και ο ήχος της πορδής τους, τι ελπίδες υπάρχουν για μια μελλοντική κατανόηση πολύ μακριά από τις σημερινές πανανθρώπινες κατεστημένες αντιλήψεις;
:violin:
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:Τι κάνουμε λοιπόν εδώ; Όταν, ο μόνος ήχος που αναγνωρίζουν κάποιοι, είναι ο ήχος της βροντής και ο ήχος της πορδής τους, τι ελπίδες υπάρχουν για μια μελλοντική κατανόηση πολύ μακριά από τις σημερινές πανανθρώπινες κατεστημένες αντιλήψεις;
:violin:
Πολύ ωραίο tiresias!
Η δική μου γνώμη πάνω σ’ αυτό που κάνουμε εδώ είναι… προσπάθεια να μας βρει εδώ η επόμενη γενιά.
Εμείς δεν βρήκαμε τίποτα. Αν οι επόμενοι βρουν εμάς, έχουμε πετύχει!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Η δική μου γνώμη πάνω σ’ αυτό που κάνουμε εδώ είναι… προσπάθεια να μας βρει εδώ η επόμενη γενιά.
Εμείς δεν βρήκαμε τίποτα. Αν οι επόμενοι βρουν εμάς, έχουμε πετύχει!
Κανείς δεν απορρίπτει την προοπτική να υπάρξει κίνηση με στόχο το να βγουν οι άθεοι από την σκιά.
Και αναφέρω αυτό ως κοινό στόχο όλων μας, καθώς από εκεί και πέρα, πιθανόν οι στόχοι να διαφοροποιούνται.
Εσύ μάλλον θα ενδιαφέρεσαι να διαφωτίσεις τους πλανημένους θεούσους για την προέλευση των θρησκειών.
Εγώ μάλλον για την αποκαθήλωση της εκκλησίας από το απυρόβλητο και τα σκανδαλώδη προνόμια από ένα κατ' όνομα κοσμικό κράτος.
Κάποιος άλλος να μην τον ενοχλούν οι καμπάνες κάθε Κυριακή πρωΐ.
Κάποιος άλλος δεν θέλει τίποτα από αυτά.

Είμαστε 206 εγγεγραμμένοι, με καμμιά 50ριά ενεργούς χρήστες (breadfan, δώσε την λίστα!!)
Στα είπε και η Α.Μ. : Από 50 , είμαστε καμμιά 30 στην Αθήνα, να βρεθούμε οι 18 που μπορούμε, να ξαναβρεθούμε οι 10, που θα μπορουν να αφιερώσουν χρόνο οι 4, οι οποίοι, τι; Θα κάνουν συγκέντρωση στο Σύνταγμα;
Δες παρακάτω τι μαζεύει ένα απλό φόρουμ. Εμείς ούτε μια τρίχα από τα μαλλία τους.
Αυτό δεν είναι πεσσιμισμός, είναι ρεαλισμός. Και αυτό γιατί φιλοδοξώ να μεγαλώσουμε όσο γίνεται, να βρεθεί η μαγιά για κάτι περισσότερο.
Θέλετε να γίνουμε περισσότεροι; Διαδώστε σε γνωστούς σας/υποψήφιους χρήστες το φόρουμ, ανοίχτε καινούργια θέματα και γράφτε πολιτισμένα ώστε να κρατήσετε τον αναγνώστη, και επιπλέον γράψτε και ένα αρθράκι για το blog.atheia.gr που θα το στείλετε στην ΑΜ για να αξιολογηθεί.
Οταν οι ενεργοί χρήστες γίνουν 200, τα ξαναλέμε.
Συνημμένα
Clipboard.jpg
Clipboard.jpg (55.57 KiB) Προβλήθηκε 1731 φορές
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:ΥΓ πωπω σπάσιμο, στις αγγλόφωνες συζητήσεις δε χρειάζονται διαλυτικά στο atheism & atheist :P ... θα το συνηθίσω
ΗΙΝΤ: Για το " ΐ " πρέπει να πατήσεις Shift + W και μετά το " ι " (γιώτα).
Καλώς ήλθες, πέρνα και από το "Αυτοσυστηθείτε! " για "ποτό καλωσορίσματος"
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πές το ρε Κόμη και είχα σπάσει το κεφάλι μου...Καλώς όρισες Radical.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]pe-MIDDfckw[/youtube]
:violin: :violin: :violin: :violin:
dtango έγραψε:
Η δική μου γνώμη πάνω σ’ αυτό που κάνουμε εδώ είναι… προσπάθεια να μας βρει εδώ η επόμενη γενιά.
εμείς δεν βρήκαμε τίποτα. Αν οι επόμενοι βρουν εμάς, έχουμε πετύχει!
Συμφωνώ.. αρκεί να μας καταλάβουν.
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό να βλέπω τον αριθμό των μελών και φυσικά πόσα απο αυτά τα μέλη είναι ενεργά.Αν λοιπόν κάποια στιγμή ο αριθμός τους φτάσει να είναι τετραψήφιος σημαίνει αυτό κάτι για εσάς?Θα υπάρχει μετά κάποιο επόμενο βήμα?Αν ναι τότε ποιο θα είναι αυτό?
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

aneraidistos έγραψε: Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό να βλέπω τον αριθμό των μελών και φυσικά πόσα απο αυτά τα μέλη είναι ενεργά.Αν λοιπόν κάποια στιγμή ο αριθμός τους φτάσει να είναι τετραψήφιος σημαίνει αυτό κάτι για εσάς?Θα υπάρχει μετά κάποιο επόμενο βήμα?Αν ναι τότε ποιο θα είναι αυτό?
Ναι, θα πάμε μια εκδρομή στο «άγιο όρος». Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι... λέω να γίνω και μοναχός τότε!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τειρεσία, ωραία ιδέα! θα έρθω κι εγώ!

Απ' όσο ξέρω, Ανεράιδιστε, δεν υπάρχει κάποιο πλάνο. Βλέποντας και κάνοντας. Εγώ έχω ρίξει κάμποσες προτάσεις στην πορεία της συζήτησης, άλλοι έκαναν το ίδιο, υποθέτω ότι αν γίνουμε πολλοί θα είναι πιο εύκολο να τις πραγματοποιήσουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ksexnas oti i ginekes den epitreponte sto agio oros :P
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:ksexnas oti i ginekes den epitreponte sto agio oros :P
Αυτο έιναι καινούργιο; Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο... :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση