Τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ;

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

tiresias09 έγραψε:Μιας κι είμαστε άθεοι η θρησκεία των Ελλήνων και η κάθε θρησκεία, δεν πάει στον τομέα της μεταφυσικής;;
Το παραπάνω μήνυμα δεν είναι δικό μου!
Χμ.. Δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιον ανήκει.. :D
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΩΤΟΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ.
ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΝΩ ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΝΩ ΕΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΩ.
ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.
ΣΟΡΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥΣ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

AoratiMelani έγραψε:Στη συζήτηση όπου μας συστήθηκε ο punky, ανοίχτηκε ένα ενδιαφέρον θέμα: τι κάνουμε όλοι εμείς εδώ στο φόρουμ;

Από την πλευρά μου, μπορώ να σας πω πώς δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ.

Από συζητήσεις σε διάφορα ιστολόγια, προέκυψε μια ομάδα ανθρώπων που ενδιαφερόμασταν για την προώθηση της αθεϊστικής θεώρησης. Συναντηθήκαμε μερικές φορές και κουβεντιάσαμε τι θα μπορούσαμε και τι θα θέλαμε να κάνουμε γι' αυτό. Αναφέρθηκαν πολλές προτάσεις, μεταξύ άλλων και το ενδεχόμενο δημιουργίας συλλόγου, το οποίο απορρίφθηκε ως μη αναγκαίο αλλά και ως ανέφικτο στην παρούσα φάση, δεδομένου ότι ήμασταν πολύ λίγα άτομα. Τελικά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε ένα συλλογικό ιστολόγιο, στο http://blog.atheia.gr, όπου δημοσιεύονται άρθρα σχετικά με την αθεΐα, και ένα φόρουμ - αυτό εδώ.

Ο βασικός σκοπός μας ήταν να γίνουν αυτοί οι δυο χώροι πόλοι έλξης για τους ελληνόφωνους άθεους χρήστες του διαδικτύου, ώστε να συγκεντρωθούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι. Από εκεί και πέρα το τι θα κάνουμε, εξαρτάται από εμάς.

Μπορούμε να οργανώσουμε συλλογικές κινήσεις: να συλλέξουμε υπογραφές για κατάργηση των θρησκευτικών από τα σχολεία (ο καημός μου) ή/και για την φορολόγηση της εκκλησίας ή/και για να πάψει η κρατική μισθοδοσία των ιερέων, να υπογράψουμε υπεύθυνες δηλώσεις αποποίησης βάπτισης και να τις καταθέσουμε μαζικά στην αρχιεπισκοπή καλώντας τα media (ιδέα του Διαγόρα του Μήλιου), να φτιάξουμε ένα διαδικτυακό λεύκωμα με προφίλ εκατοντάδων άθεων στο στυλ "ο άθεος της διπλανής πόρτας" με φωτογραφία, ονοματεπώνυμο και μια σύντομη παράγραφο για τον καθένα (δική μου ιδέα), να βρούμε κάποιον δικηγόρο (εθελοντές παρακαλώ!) και να δούμε αν υπάρχουν παρατυπίες του ελληνικού κράτους σε θέματα που αφορούν την θρησκεία και να κάνουμε καταγγελίες στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, να φτιάξουμε αθεϊστικά λεωφορεία/τραίνα/αεροπλάνα κ.λπ. (θα χρειαστούν και λεφτά, οπότε πάμε σε σύλλογο), να καλέσουμε τον Dawkins για διάλεξη - ένα σωρό πράγματα που μπορούν να γίνουν, αρκεί να υπάρχουν άνθρωποι διατεθειμένοι να αφιερώσουν χρόνο κι ενέργεια. Ας ακουστούν και άλλες ιδέες.

Προσωπικά, θα περίμενα λιγάκι πριν προτείνω να ξεκινήσουμε πραγματικά κάτι. Είναι αύγουστος και οι μύγες παχιές. Κάπου εκεί κατά τον οκτώβρη ο κόσμος θα έχει μαζευτεί για τα καλά, το φόρουμ θα έχει κλείσει αρκετούς μήνες λειτουργίας, και θα μπορούμε να δούμε πού βρισκόμαστε κι αν έχουμε τις δυνάμεις να περάσουμε σε δράση.

Προς το παρόν, ανταλλάσσουμε ιδέες, απόψεις, ειδήσεις, επιχειρήματα, γνωριζόμαστε μεταξύ μας και νιώθουμε λιγότερο μόνοι (πράγμα πολύ σημαντικό).
Για να μην ξεχνάμε!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιλέγω αυτό το νήμα (παρόλο που είτε έχω καιρό να το διαβάσω και δεν το θυμάμαι καθόλου στο σύνολό του, είτε δεν το έχω διαβάσει ποτέ ολόκληρο, δεν είμαι σίγουρος) ως το πιο κατάλληλο, κατά τη γνώμη μου, ν' απαντήσω στο τελευταίο μήνυμα που μου 'στειλε η μελάνη. Κι αυτό γιατί θα ήθελα να γενικεύσω το σχόλιό μου και να το μοιραστώ και με τους υπόλοιπους, σ' όποιο μετερίζι κι αν βρίσκονται.

Η φίλτατη, λοιπόν, μελάνη, προσπάθησε να απολογηθεί/δικαιολογηθεί για το ότι κάπου-κάπου εξαφανίζεται, κάνει βιαστικές κινήσεις, λάθη κ.λπ. (Ελπίζω να με συγχωρήσει που το κοινοποιώ, το κάνω για καλό σκοπό.)

Πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό ότι κανείς εδώ μέσα (απ' όσο ξέρω, και το θεωρώ πολύ απίθανο να λανθάνω) δεν είναι έμμισθος, δεν έχει απολαβές, κέρδη (άμεσα ή έμμεσα, π.χ. δεν διαφημίζει προσωπική του εταιρεία, βιβλία ή συγγράμματά του). Τουναντίον είναι ένας χώρος εξ ολοκλήρου εθελοντικής προσφοράς, όπου ο καθένας βάζει την πινελιά του, το μεράκι του κ.λπ. αφιερώνοντας τουλάχιστον προσωπικό χρόνο (και ίσως κάποιοι να θυσιάζουν τόσο αυτόν, όσο κι άλλα ενδεχομένως πράγματα ή κομμάτια της προσωπικής τους ζωής).

Μ' αυτό, συνεπώς, το (τεράστιας και πρωτεύουσας σημασίας) δεδομένο, είναι παράλογο για τον οποιονδήποτε να παίρνει αμυντική/απολογητική στάση, σαν να 'ταν κατηγορούμενος ή να του αποδίδονταν ευθύνες. Κάνουμε (και συγγνώμη για τον πληθυντικό, αλλά νομίζω ότι εκφράζω κι άλλους) το κέφι μας, περνάμε εν ολίγοις ή εν πολλοίς ευχάριστα την ώρα μας συζητώντας, είτε μαλώνοντας είτε αστειευόμενοι, είτε, ακόμα-ακόμα, και διδασκόμενοι ή/και διδάσκοντας, συμμετέχουμε (όσοι και όσο θέλουν και μπορούν) προσφέροντας ό,τι μπορεί ή/και θέλει ο καθένας, και δρούμε σε πολλές περιπτώσεις σαν μια (μεγάλη;) καλή παρέα.

Η σχέση είναι αναμφίβολα αμφίδρομη· δίνουμε, αλλά και παίρνουμε. Κάποιοι (ανάμεσά τους κι εγώ) ίσως να αισθάνονται ότι κάτι προσφέρουν, κάτι κάνουν, βάζουν έστω ένα λιθαράκι σε μια προσπάθεια αφύπνισης μιας βαθιά και ληθαργικά υπνωτισμένης κοινωνίας, χώρας, ακόμη και ανθρωπότητας. Μπορεί να μην ξεκινάμε επαναστάσεις (ε, άναρχε), όμως είναι γνωστό ότι και οι μεγαλύτερες διαδρομές ξεκινάνε μ' ένα μόλις βήμα.

Και, το πιο σημαντικό ίσως, τίποτε απ' αυτά δεν είναι μετρήσιμο. Εγώ έκανα πιο πολλά, αυτός "τρώει" παραπάνω χρόνο, ο άλλος τρέχει πιο πολύ κ.ο.κ. Όσο θέλει και μπορεί ο καθένας! Αλίμονο αν μπούμε στη διαδικασία να μετράμε και να συγκρίνουμε!

Για να περάσω και σε πιο προσωπικό επίπεδο, μπορεί μεν να 'χω εξίσου (όπως κι η μελάνη) κουραστεί αρκετά, μπορεί να 'χω ήδη διοχετεύσει ατέλειωτες ώρες σε διάφορα αντικείμενα, πέραν της παρακολούθησης και (μικρής, είν' αλήθεια) συμμετοχής στις συζητήσεις, όμως αναμφίβολα το κάνω γιατί μ' αρέσει, γιατί με γεμίζει, γιατί νιώθω ότι προσφέρω, κι αυτό μ' αγαλλιάζει, μ' ανταμείβει. Βρήκα έναν πολύ καλό τρόπο να διοχετεύω την (όποια) ενεργητικότητά μου, ιδιαίτερα ως ένας άνθρωπος με πολύ (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ελεύθερο χρόνο.

Από κει και πέρα, η ανακοίνωση της υπογραφής του καταστατικού και η, κατ' επέκταση, δρομολόγηση της επισημοποίησης της ένωσης, μ' έκανε να νιώσω εξαιρετικά υπερήφανος που συγκαταλέγομαι μεταξύ αυτών των 38 (μόλις) ατόμων, καθ' ότι είναι η πρώτη φορά που γίνεται οτιδήποτε ανάλογο στην Ελλάδα, μια (οπισθοδρομική) χώρα τουλάχιστον δέκα εκατομμυρίων κατοίκων. Εντάξει, έχω σίγουρα καβαλήσει το καλάμι, όμως δεν μπορώ να μη φαντάζομαι ότι στο (πολύ απώτερο) μέλλον, αν και όσοι είμαστε ακόμα γεροί (κι ακόμα εδώ), κι αν κι εφόσον ο μικρός αυτός σπόρος ριζώσει κι εξαπλωθεί, δε θα σκεφτόμαστε: "Ναι, εμείς ήμασταν αυτοί που το ξεκινήσανε", με το στόμφο, την έπαρση και την αλαζονεία των πρώτων ενωμένων εργατών σε συνδικάτο. Ιεροσυλία; Μπορεί, δεν αντιλέγω, όμως, και πάλι, δεν μπορώ ν' απαρνηθώ το γεγονός ότι κάπως έτσι νιώθω. :oops:

Ελπίζω να μη με πάρετε με τις πέτρες (εξάλλου, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω :mrgreen: ).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:... η ανακοίνωση της υπογραφής του καταστατικού και η, κατ' επέκταση, δρομολόγηση της επισημοποίησης της ένωσης, μ' έκανε να νιώσω εξαιρετικά υπερήφανος που συγκαταλέγομαι μεταξύ αυτών των 38 (μόλις) ατόμων...
Πολύ καλά κάνεις Τάσο. Εδώ, αισθάνομαι εγώ το κάτι τις μου, διότι με την παρέμβασι και την επιμονή μου συνετέλεσα στην "διόρθωσι" (μη με παρεξηγήσετε... Κατ' εμέ διόρθωσι) ενός και μόνον όρου του καταστατικού. Πολλώ μάλλον οι υπογράφοντες το σύνολο του καταστατικού. Συγχαρητήρια λοιπόν...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Μαρασιλινα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 17:37

Κριμα που ειμαστε τοσοι λιγοι παντως. Τι στο καλο π πηγε ο εξυπνος κοσμος? :mrgreen: :P
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπράβο Τάσο, πολύ ωραίο post.
Ο καθένας θα συνεισφέρει ότι μπορεί και μπράβο σε όλους για τις μέχρι τώρα προσπάθειες, που είναι παραπάνω από αξιόλογες και αξιέπαινες. Εγώ δεν κατάφερα, ούτε το ιδρυτικό καταστατικό να υπογράψω, αν και θα το ήθελα και η μόνη μου δικαιολογία είναι η δυσκολία και η έλλειψη χρόνου από την έλευση διδύμων στο μάταιο τούτο κόσμο, αν και η δικαιολογία είναι λίγη, το αναγνωρίζω. Ανυπομονώ πάντως να γίνω σύντομα μέλος της ένωσης και να προσφέρω κι εγώ ότι μπορώ για τον κοινό σκοπό.
Ειμαι κι εγώ της άποψης ότι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα έγινε κι ότι από δώ και πέρα η ένωση θα βρει το δρόμο της και το βηματισμό της. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και ο "αντίπαλος" πανίσχυρος, όμως η μάχη πρέπει να δοθεί και η ίδρυση της ένωσης είναι μία πολύ καλή αρχή. Πιστεύω πως αυτό που πρέπει να κάνει η ένωση είναι να γίνει μία ενοχλητική αλογόμυγα, έτσι ώστε να ταραχτουν τα λιμνάζοντα ύδατα. Αναφορές, καταγγελίες, διαμαρτυρίες κλπ. , που μόνο από ένα τέτοιο συλλογικό φορέα μπορεί να έχουν κάποια απήχηση. Και κυρίως να ακουστεί επιτέλους και μια άλλη φωνή. Είμαι (συγκρατημένα) αισιόδοξος.
Το μεγάλο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι στο θέμα του διαχωρισμού του κράτους από τη θρησκεία και μάλιστα και θεσμοθετημένα η θρησκεία και το κράτος είναι αγκαλίτσα και μάλιστα σφιχτή. Τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό; Εκεί πρέπει να δοθεί η μάχη, παρόλο που έχουν φροντίσει το σχετικό σφιχταγκάλιασμα να ξεκινά από το ίδιο το Σύνταγμά μας. Ήδη απο την προμετωπίδα αφιερώνεται (αν είναι δυνατόν, για ευρωπαική χώρα!) στο όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος (what the fuck is that?). Νωρίς, νωρίς (άρθρο 3) Επικρατούσα Θρησκεία στην Ελλάδα κλπ. και λίγο παρακάτω άρθρο 16 παρ. 2 Η παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του κράτους και έχει σκοπό την ηθική...την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης. Θαυμάστε Σύνταγμα ευρωπαικού και τάχα μου κοσμμικού κράτους εν έτει 2011. Όμως ξαναλέω, η μάχη πρέπει να δοθεί.
Εμένα ας πούμε μου τη σπάει που σε όλες τις αίθουσες των δικαστηρίων κρέμεται πάνω από τα κεφάλια των δικαστών ο Τζίζας. Απ' όσο ξέρω αυτό δεν προβλέπεται πουθενά, ούτε σε νόμο, ούτε σε κανονισμό δικαστηρίων, γίνεται έτσι από έθιμο. Τι μπορώ εγώ σαν άτομο να κάνω; Πολύ λίγα πράγματα. Η ένωση όμως θα μπορεί να ορθώσει φωνή.
Καλή πάλη αδέλφια.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Εδώ, αισθάνομαι εγώ το κάτι τις μου, διότι με την παρέμβασι και την επιμονή μου συνετέλεσα στην "διόρθωσι" (μη με παρεξηγήσετε... Κατ' εμέ διόρθωσι) ενός και μόνον όρου του καταστατικού. Πολλώ μάλλον οι υπογράφοντες το σύνολο του καταστατικού. Συγχαρητήρια λοιπόν...
Άναρχε, χαίρομαι που παρέμεινες κοντά μας ως μέλος του φόρουμ, και ελπίζω ότι μπορεί να αναθεωρήσεις τη θέση σου και να επανέλθεις στην Ένωση
Off Topic
(κάτσε πρώτα να το εγκρίνουν το καταστατικό...).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:είναι ένας χώρος εξ ολοκλήρου εθελοντικής προσφοράς, όπου ο καθένας βάζει την πινελιά του, το μεράκι του κ.λπ. αφιερώνοντας τουλάχιστον προσωπικό χρόνο (και ίσως κάποιοι να θυσιάζουν τόσο αυτόν, όσο κι άλλα ενδεχομένως πράγματα ή κομμάτια της προσωπικής τους ζωής).
Κι εσύ είσαι από τους πρώτους που το κάνουν αυτό (μια που αποδίδουμε εύσημα, εσένα σου αξίζει παράσημο).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Από εδώ:

viewtopic.php?p=74899#p74899

Προτείνω να χαλαρώσουμε λίγο με την Darkchilde. Είναι εξαίρετο μέλος, συνεισφέρει στις συζητήσεις, έχει κάνει συντονίστρια εδώ και, όπως είναι απόλυτα λογικό και απαραίτητο θα έλεγα για να κρατήσει ένα επίπεδο ο χώρος συζήτησης, είναι καχύποπτη απέναντι σε "ψαγμένες" απόψεις που έμμεσα ή άμεσα πάνε να παρουσιάσουν την αθεΐα σα μια νέα θρησκεία, μόνο λίγο πιο απάνθρωπη γιατί είπαμε, οι άθεοι καίνε μωρά και τρώνε σπίτια γιατί δε φοβούνται τίποτα. Ουπς.... Δεν αναφέρομαι στο skam ειδικά, το θέτω γενικότερα το ζήτημα αν και, αν είναι να συζητηθεί, καλύτερα να γίνει αυτό στο "απόψεις μελών".

----

Το θεωρώ σημαντικό γι' αυτό το ξαναγράφω εδώ. Δεν είναι κακό να υπάρχει καχυποψία κατ' εμέ αρκεί να μην εκδηλώνεται υποχρεωτικά με ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις. Δεν κοιτάω τη συγκεκριμένη περίπτωση, με ενδιαφέρει το ζήτημα γενικά στο βαθμό που με ενδιαφέρει ο χώρος συζήτησης αυτός να πηγαίνει καλά και να είναι ένα μέρος που θα χαίρεται να μπει κάποιος.

---

viewtopic.php?p=74909#p74909

Με συγχωρείς, αλλά τίποτε στην ανάρτηση του Σκαμ δεν δικαιολογεί την καχυποψία, και τίποτε μα απολύτως τίποτε σε μια πολιτισμένη συζήτηση δεν δικαιολογεί ένα τέτοιο ξέσπασμα σαν αυτό της Darkchilde. Το γεγονός ότι την πονάει ο χαμός της αδελφής της και της θυμίζει την αδικία του κόσμου, δεν της δίνει το δικαίωμα να ξεσπάει πάνω στον Σκαμ, ακόμη κι αν εκείνος είχε επιχειρήσει να πείσει για την ύπαρξη θεού. Και το γεγονός ότι είναι παλιό μέλος του φόρουμ και πρώην συντονίστρια, για μένα σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι διπλά συνεπής και διπλά ευγενική στα άλλα μέλη, σαν οικοδέσποινα.

Αφήνω που ο άνθρωπος κατά κανένα τρόπο δεν επιχείρησε καν να πείσει ότι υπάρχει θεός, απλά ξεκίνησε έναν θεωρητικό προβληματισμό γύρω από τη σχέση της επιθυμίας για ύπαρξη θεού με την πεποίθηση περί ύπαρξης ή μη θεού, αφού επεσήμανε (και πολύ σωστά) ότι τα δύο αυτά είναι διαφορετικά μεταξύ τους, και αναζήτησε την ενδεχόμενη σύνδεσή τους με αυτή τη δημοσκόπηση.

Απορώ πώς στην ευχή σας ήρθε η ιδέα ότι είναι απολογητής ο άνθρωπος. Και εσύ ακόμη Ευθύμη βάζεις το "ψαγμένο" μέσα σε εισαγωγικά. Εγώ προσωπικά βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέροντα τον προβληματισμό του Σκαμ, και η άποψή του ότι κατά πάσα πιθανότητα η αθεϊα δεν συνδέεται με την επιθυμία για μη ύπαρξη θεου (άποψη που τελικά μάλλον διαψεύδεται) είναι μια θεμιτή άποψη, είτε σας αρέσει είτε όχι, είτε συμφωνείτε είτε όχι. Και στην τελική, την κατέθεσε εδώ για κουβέντα, τι παραπάνω έπρεπε να κάνει δηλαδή?

Ειλικρινά λυπάμαι και εκπλήσσομαι που βλέπω τέτοια αντιμετώπιση. Αισθάνομαι και άσχημα, γιατί έχω την εντύπωση ότι ο Σκαμ ήρθε στο φόρουμ με αφορμή κάποιες αναρτήσεις δικές μου σε ένα άλλο φόρουμ όπου είναι συντονιστής, και νιώθω κάπως υπεύθυνη.
Εσύ γιατί να νιώσεις υπεύθυνη; Λογομαχίες συμβαίνουν συνέχεια σε τέτοιους χώρους και στο κάτω κάτω εμείς ( = Darkchilde κι εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν και απ' ό,τι κατάλαβα το θέμα ήταν κυρίως με την Darkchilde) είμαστε αυτοί που συμμετείχαμε σε αυτή τη λογομαχία, ούτε εσύ ούτε κάποιος εν ενεργεία συντονιστής. Με το skam απ' τη μεριά μου δεν τρέχει τίποτα, είδα και τις απαντήσεις του, όλα καλά, έχω δει κι έχω πει απείρως χειρότερα. Το έγραψα και πριν ότι δεν αναφέρομαι στο skam ειδικά αλλά ήταν μια καλή αφορμή να πιάσουμε αυτό το θέμα.

Για την ερμηνεία των γραπτών δεν επιμένω. Η έλλειψη αμεσότητας δε βοηθά, πάντα υπάρχει η πιθανότητα παρερμηνείας ενώ σίγουρα έρχεται η στιγμή που όλοι λέμε μια κουβέντα παραπάνω και ειδικά αν νιώσουμε ότι θιγόμαστε προσωπικά, αυτό είναι ανθρώπινο. Από εκεί και πέρα καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του από τη συζήτηση και τη γενικότερη στάση των μελών. Επιμένω πάντως ότι η καχυποψία, όχι απαραίτητα στη μορφή με την οποία εκφράστηκε στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι επιβεβλημένη.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση