Πρόταση για νέα θεματική ενότητα στο φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Θέλω να το σκεφτούν σοβαρά οι διαχειριστές του φόρουμ.

Προτείνω τη δημιουργία νέας θεματικής ενότητας που θα λέγεται
''Συζήτηση με ένθεους, ένθρησκους και αγνωστικιστές''.
Η ενότητα αυτή θα έχει δύο επιμέρους ενότητες:
''Ενημερωτική προσέγγιση από άθεους προς ένθεους, ένθρησκους και αγνωστικιστές''
&
''Αντιπαράθεση με ένθεους, ένθρησκους και αγνωστικιστές''.

Προσφάτως ο Θεόφιλος έκανε μια πολύ εύστοχη παρατήρηση. Ότι όποιος ένθεος ή ένθρησκος με αθεϊστικές ανησυχίες τολμήσει να μπει εδώ, θα τον πάρουνε όλοι στο ψηλό και δεν θα έχει σωστή αντιμετώπιση, ώστε να λύσει τα θέματά του.
Φανταστείτε π.χ να κάνει κάποιος εδώ μέσα την ερώτηση ''Αφού δεν υπάρχει θεός, τότε ο άνθρωπος πώς έχει γίνει τόσο τέλειος;''. Θα τον παίρναμε όλοι με τις πέτρες.

Επειδή λοιπόν η δράση μας ωφείλει να είναι ενημερωτική (και ανθρωπιστική θα τολμούσα να πω), σκέφτηκα ότι η ύπαρξη ενός ειδικού χώρου για όλους αυτούς θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη, ώστε να τραβήξει και νέο κόσμο (αυτό είναι που επιδιώκουμε νομίζω).
Εκεί, μέλη που έχουν τη διάθεση να ασχοληθούν, θα αναλαμβάνουν με φιλικό και προσιτό ύφος, να ενημερώνουν τα άτομα για την αθεϊστική κοσμοθεωρία. Και επαναλαμβάνω πως όλο αυτό πρέπει να γίνεται με στοργή και προδέρμ.

Η πρώτη υποενότητα θα προορίζεται για το σκοπό που προανέφερα και η δεύτερη θα είναι για όλους αυτούς που θέλουν να κάνουν αντιπαράθεση με εμάς τους άθεους, όντες σίγουροι για τις πεποιθήσεις τους. Εκεί φαντάζομαι θα γράφουν οι χριστιανοί του φόρουμ και οι διάφοροι ''κατάσκοποι''. Γιατί να μην έχουν ένα χώρο έκφρασης και αυτοί, ώστε να εκτονωνόμαστε και εμείς μέσα από ήρεμους και παραγωγικούς διαλόγους μαζί τους (λέμε τώρα :D );
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ κι επαυξάνω πως το ψιλό γαζί παραγίνεται συχνά.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν μπαίνει κανείς σε χώρο όπου προβάλλονται αντίθετες απόψεις, οφείλει να είναι προετοιμασμένος για επιθετική συζήτηση. Δε μιλάω για εξυπνακίστικη ειρωνεία και προσωπικές επιθέσεις αλλά για επιχειρήματα που χτυπάνε κατευθείαν στην καρδιά των πεποιθήσεών του. Όπως και να' χει, δεν είναι κακή ιδέα να υπάρχει τέτοια ενότητα εφόσον οι διαχειριστές έχουν το χρόνο να κάνουν κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε να είναι υποφόρουμ στο "συζητήσεις για τη θρησκεία και την εκκλησία" με τίτλο "αντιπαραθέσεις με θρήσκους" ή κάτι τέτοιο. "Ενημέρωση αθέων προς θρήσκους" γίνεται ήδη στην ενότητα περί θρησκείας κι εκκλησίας.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ, το φόρουμ είναι δομημένο ως προς το τι κι όχι ως προς ποιον, δηλαδή ταξινομείται η θεματολογία κι όχι τα μέλη. Εξάλλου τα θέματα είναι δεδομένα κι ο καθένας μπορεί να πει τις απόψεις του, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Στο κάτω-κάτω ελάχιστοι είναι οι θρησκευόμενοι που μας τιμούν και νομίζω πως γνωρίζουν πολύ καλά πού μπαίνουν και τι έχουν ν' αντιμετωπίσουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά, σε πρόσφατη συζήτηση που έγινε, ακολούθησε κανονική κοροϊδία χωρίς καν ερώτηση για λεπτομέρειες.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Παιδιά, σε πρόσφατη συζήτηση που έγινε, ακολούθησε κανονική κοροϊδία χωρίς καν ερώτηση για λεπτομέρειες.
Λινκ;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

tasos_didymoteicho έγραψε:Διαφωνώ, το φόρουμ είναι δομημένο ως προς το τι κι όχι ως προς ποιον, δηλαδή ταξινομείται η θεματολογία κι όχι τα μέλη.
Μα αυτό που προτείνω θα έχει ειδική θεματολογία.
Νομίζεις ότι ένας ''αρχάριος'' μπορεί να παρακολουθήσει δικές μας συζητήσεις; (όταν μάλιστα φοβάται μήπως πάρει αμαρτία και μόνο που μπήκε σε ένα τέτοιο φόρουμ;)
Όταν μπήκα εγώ (που ήμουν ήδη άθεος), δεν ήξερα από πού να αρχίσω.

Προσωπικά κρίνω μια τέτοια θεματική ενότητα ως άμεσης αναγκαιότητας. Μη σας πω ότι θα πρέπει να μπει και επάνω επάνω για να φαίνεται με την πρώτη ματιά.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

διαφωνω ρικτορ και θα σε πω
το να φτιαξει καποιος 100 ξεχωριστες ενοτητες ειναι λαθος
φτιαξε τα θεματα σου και αν ο αλλος διαφωνει με οσα διαβαζει στο λεει

να σε κοροιδεψει καποιος επειδη θα εχεις μια απορια ειναι ακρος μαλακια και ρατσιστικο

εκτος αν νομιζει καποιος οτι ξερει τα παντα και δε θελει να μπαινει στον κοπο να ασχολιται με τον αλλων κατι που δε νομιζω να το κανει καποιος

αυτα απο εμενα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
RaspK έγραψε:Παιδιά, σε πρόσφατη συζήτηση που έγινε, ακολούθησε κανονική κοροϊδία χωρίς καν ερώτηση για λεπτομέρειες.
Λινκ;
viewtopic.php?f=82&t=1022&start=340#p80459

Για να είμαι πιο ακριβής, δεν ξεκίνησε ακριβώς κανονική κοροϊδία προς το άτομο της Σταυρούλας. Αυτό που με απασχολεί δεν είναι άλλο από το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο θέμα είχαμε τονίσει πολλοί ότι η ομοιοπαθητική δεν είναι απλώς και μόνον placebo, έλα όμως που το πρώτο πράγμα που ειπώθηκε δεν ήταν ερώτηση περί τίνος είδους περιεχόμενο είχαν τα σκευάσματα που έλαβε, αλλά σχόλια τύπου: «τι ζαχαρόνερο, τι ό,τι πήρες.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:έλα όμως που το πρώτο πράγμα που ειπώθηκε δεν ήταν ερώτηση περί τίνος είδους περιεχόμενο είχαν τα σκευάσματα που έλαβε, αλλά σχόλια τύπου: «τι ζαχαρόνερο, τι ό,τι πήρες.»
Το πρώτο πράγμα που ειπώθηκε ήταν η επισήμανση της λογικής πλάνης post hoc, ergo propter hoc, και καλώς ειπώθηκε. Εξάλλου, άλλο πράγμα λέει τώρα ο Rictor, και προσπαθώ να καταλάβω αν έχει δίκιο, και δεν έχω πειστεί. Η γνώμη μου είναι ότι ο κάθε χριστιανός που μπαίνει εδώ αντιμετωπίζεται ανάλογα με το τι λέει και με το πώς το λέει. Έχουν γραφτεί κατά καιρούς σκληρά πράγματα, αλλά νομίζω πως πάντοτε ήταν σε απάντηση εκτεταμένου και επίμονου παραλογισμού. Δεν έχω στο νου μου κανένα παράδειγμα πιστού (και όχι απολογητή) που να ήρθε να ρωτήσει ή να πει κάτι με καλό τρόπο και να τον πήραμε με τις πέτρες. Αν κάποιος έχει κάποιο σχετικό λινκ, ευχαρίστως να το δω.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Off Topic
Το μόνο που μου έκανε ιδιαίτερα κακή εντύπωση από την αντιμετώπηση κάποιων μελών, ήταν ότι απαντούσαν απαρριθμώντας διεξοδικά τα συμπτώματα της πάθησης μου λες και ήταν γιατροί. Ενώ δεν ήταν.
Νομίζω ότι απαντούσα όμορφα και καλά, ενώ οι "μέντος" και τα "ζαχαρόνερα" έδιναν και έπαιρναν. Αν ήταν άλλος στη θέση μου μπορεί και να μην συμπεριφέρονταν το ίδιο κόσμια. (Δεν δίνω άλλη συνέχεια, περασμένα-ξεχασμένα)
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Δεν έχω στο νου μου κανένα παράδειγμα πιστού (και όχι απολογητή) που να ήρθε να ρωτήσει ή να πει κάτι με καλό τρόπο και να τον πήραμε με τις πέτρες.
Σύμφωνοι.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Ρίκτορ στο γεγονός ότι αρκετά συχνά οι μειοψηφούντες (δηλαδή όσοι υποστηρίζουν μια άποψη κατά μειοψηφία, είτε αυτή λέγεται πίστη στο θεό είτε εμπιστοσύνη στην αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής) αντιμετωπίζονται με υπεροψία και με περισσότερο ή λιγότερο διακριτική ειρωνεία.

Από την άλλη όμως συμφωνώ με τον Τάσο ότι οι ενότητες είναι θεματικές και όχι ανάλογα με το ποιος συζητάει. Τα θρησκευτικά θέματα μπορούν να τεθούν στην ενότητα "θρησκείες και εκκλησίες", είτε τα θέτει θρήσκος είτε άθρησκος.

Εξάλλου, δεν νομίζω ότι η δημιουργία νέας ενότητας θα έλυνε το πρόβλημα της αντιμετώπισης. Δυστυχώς οι πλειοψηφίες έχουν την τάση να είναι αλαζονικές. Στην ευρύτερη κοινωνία είναι αλαζονική οι πλειοψηφούντες θρήσκοι, στην μικροκοινωνία του φόρουμ είναι αλαζονικοί οι πλειοψηφούντες άθεοι, μέσα στην ασφάλεια που νιώθουν με την υποστήριξη των υπολοίπων.

Δεν ξέρω πώς μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι η ξεχωριστή ενότητα είναι η λύση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Σταυρούλα έγραψε:
Off Topic
Νομίζω ότι απαντούσα όμορφα και καλά, ενώ οι "μέντος" και τα "ζαχαρόνερα" έδιναν και έπαιρναν.
Off Topic
Με συγχωρείς, αλλά θα διαφωνήσω. Φράσεις όπως "γελάω με απαντήσεις σαν τη δική σου" δεν είναι καθόλου "όμορφες και καλές". Και οι μέντος και τα ζαχαρόνερα ήταν απλώς παραδείγματα, και εύστοχα, κατά τη γνώμη μου.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Έριξα μια ματιά στο θέμα της ομοιοπαθητικής, ο διάλογος Σταυρούλας και ΤρίαΠουλάκιαΚάθονταν μου φάνηκε αξιοπρεπής και από τις δύο πλευρές, με προσπάθεια προσέγγισης και με διάθεση επικοινωνίας. Δεν νομίζω πως κανείς εκ των δύο ήθελε να ειρωνευτεί ή να μειώσει τον άλλον, δεν βλέπω πρόβλημα εκεί.
Το γενικότερο πρόβλημα παραμένει, βέβαια: είναι πολύ δύσκολο να απορρίψεις πανηγυρικά τις πεποιθήσεις ενός ανθρώπου χωρίς να τον κάνεις να νιώσει ότι τον υποτιμάς (ίσως επειδή στην πραγματικότητα όντως τον υποτιμάς, εν μέρει τουλάχιστον), θέλει μεγάλη προσοχή για να μην εκπίπτουμε σε ειρωνείες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν είναι θέματα περί θρησκείας το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να γίνει Βατερλό, μπορούμε να ανοίξουμε άλλα θέματα άσχετα, η επικοινωνία είναι θετική εξέλιξη. Ο Rictor έχει κατά νου να στολίσει κανένα, Rictor δε φωνάζεις κάποιων για να των βρίσεις :violence-hammer:
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Off Topic
Και γιατί να μη γίνει ένας διαχωρισμός στο φόρουμ, ανάμεσα σε αυτούς που βρίζουν (και δεν παρεξηγούν αυτούς που βρίζουν) και σε αυτούς που δεν βρίζουν (και δεν τους αρέσει να γίνονται θεατές μια τέτοιας κατάστασης). Κάτι σαν το κάπνισμα δλδ.
Αίθουσα υβριστών και μη υβριστών.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Επειδή είμαστε 1 forum και όχι 2 forum.

Επίσης η προσωπικές επίθεσης απαγορεύονται έτσι και αλλιώς οποτε δεν τίθεται θέμα "όση θέλουν να βρίζουν ας βρίζουν"
Απάντηση