Κοινοποίηση (ενδιαφερόντων) θεμάτων στο fb (Αγνωστικιστές)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μου 'ρθε μόλις τώρα η αναλαμπή :idea: να κοινοποιώ/ούμε στη σελίδα του φβ Έλληνες Άθεοι και Αγνωστικιστές / Greek Atheists and Agnostics όποια θέματα βρίσκουμε ενδιαφέροντα, ενδεχομένως με κάποιο μικρό σχόλιο που να κινεί το ενδιαφέρον και να προσελκύει κόσμο στη συζήτηση, τόσο εδώ (ελπίζοντας πάντα στο ερέθισμα για εγγραφή περισσότερων νέων μελών), όσο και εκεί. Ούτως ή άλλως το φόρουμ είναι ορατό σε όλους, ακόμα και σε μη μέλη, οπότε δεν (νομίζω να) τίθεται ζήτημα παράβασης καταστατικού ή/και εχεμύθειας των δημοσιεύσεων.

Ο μόνος ίσως προβληματισμός μου είναι μήπως τοιουτοτρόπως μειωθεί η εδώ συζήτηση και μετατεθεί προς τα κει, όμως το βρίσκω απίθανο, δεδομένου ότι λίγοι είναι αυτοί που συμμετέχουν (ενεργά, τουλάχιστον) και στα δύο (φόρουμ και φβ), πρόκειται δε κυρίως (απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον) για σοβαρά μας μέλη που δεν υπάρχει περίπτωση να αποπροσανατολιστούν.

Ίσως βέβαια να μπορούσα, όπως και οποιοσδήποτε άλλος, να το κάνω χωρίς καν να ρωτήσω, εφόσον, όπως προανέφερα, δεν θυμάμαι να παραβιάζεται κάποιος κανονισμός, αλλά καλύτερα να συζητηθεί πρώτα, μήπως βρεθούν σοβαρές τεκμηριωμένες αντιρρήσεις, οι οποίες, εφόσον υπάρχουν, σε πρώτη τουλάχιστον φάση εμένα μου διαφεύγουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ πάντως δεν έχω αντίρρηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν κατάλαβα, να βάζουμε στο fb λινκ με θέματα από το φόρουμ; Με το σκεπτικό μήπως έρθει κόσμος από το fb να γραφτεί εδώ; Μα άμα ο άλλος μπορεί να σχολιάσει το θέμα στο fb, ποιος ο λόγος να γραφτεί εδώ;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αλλο πραγμα να σχολιαζεις μια απο τις συζητησεις τριτων και αλλο να συμμετεχεις και εσυ στη συζητηση αυτη και τις υπολοιπες που δεν εχουν μεταφερθει (ολοκληρο φορουμ με χιλιαδες συζητησεις).
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είπα δεν έχουμε κάτι να χάσουμε, απλά ίσως κερδίσουμε (δέστε το και σαν διαφήμιση), ενώ θα αναζωογονείται και η εκεί σελίδα/παρέα με κάπως σοβαρότερα (σε δομή, τουλάχιστον) θέματα.

Κάθε χώρος έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. Το φβ είναι πιο χαλαρό, όντας χωρίς πολλούς κανόνες, και πιο άμεσο, όμως το φόρουμ έχει δομημένο αρχείο και μορφή θεμάτων και κάθε δημοσίευση διατηρείται ες αεί. Πολλοί ενδεχομένως να μην έχουν καν επισκεφτεί ποτέ φόρουμ, τουλάχιστον όχι με συνέπεια και αφιέρωση χρόνου, και ίσως προσελκυσθούν από αυτήν ακριβώς τη δομή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-+1: από μένα. Η ομάδα facebook έχει αρκετά αξιόλογα άτομα, ...αλλά είναι «εθισμένοι» σε εκείνο το μέσο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Δεν κατάλαβα, να βάζουμε στο fb λινκ με θέματα από το φόρουμ; Με το σκεπτικό μήπως έρθει κόσμος από το fb να γραφτεί εδώ; Μα άμα ο άλλος μπορεί να σχολιάσει το θέμα στο fb, ποιος ο λόγος να γραφτεί εδώ;
Ας μην γραφτεί, δεν πειράζει. Ίσως όμως αποφασίσει να γίνει μέλος της Ένωσης αν βρει ελκυστικό το φόρουμ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν τρελαίνομαι, αν θέλετε κάντε το.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση