Ερώτηση για ευχετήριες κάρτες

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
maya
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2011 01:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας παιδια!

εδω πέρα viewtopic.php?f=111&t=3707 δεν μπορώ να δώ τις κάρτες, μαλλον πρέπει να διορθωθούν τα Links ενώ εδώ http://union.atheia.gr/?page_id=973 που τις είδα καταενθουσιάστηκα!
Θα ήθελα να ρωτησω αν υπόκειντε σε πνευματικά δικαιώματα και αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μέρος αυτόν για μη επαγγελματική χρήση.

Επίσης, μπορεί κάποιος να με ενημερώση με κάποιο thread που γίνοντε σχετικές συζητήσεις γαι ομοιότητες με άλλες θρσκείες ή το χειμερινό ηλιοστάσιο και αλλα τέτοια που δείχνουν οτι ο χριστιανισμός είναι απλά ακόμα μια αντιγραφή;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπικά, βρίσκω ότι η ποιότητα είναι κάτω του επιθυμητού. :geek:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@Maya πνευματικά δικαιώματα δεν θα σου ζητήσει κανείς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις για προσωπική χρήση. Αν και οι κάρτες έχουν φτιαχτεί και με την προώθηση της Ένωσης Άθεων κατά νου, οπότε, οποιαδήποτε αναφορά θα ήταν παραπάνω από επιθυμητή!


Χθές στη συνάντηση-προβολή οι κάρτες έκαναν θραύση!

Raspk δεν ξέρω ποια είναι τα στάνταρ σου στην ποιότητα, αλλά εμένα τουλάχιστον μου άρεσαν πάρα πολύ. (μιλώ για τις τελικές κάρτες με το μοτίβο πίσω από τις εικόνες, την glossy εκτύπωση κλπ).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Raspk δεν ξέρω ποια είναι τα στάνταρ σου στην ποιότητα, αλλά εμένα τουλάχιστον μου άρεσαν πάρα πολύ. (μιλώ για τις τελικές κάρτες με το μοτίβο πίσω από τις εικόνες, την glossy εκτύπωση κλπ).
Θα μπορούσα να κρίνω με απόλυτη εγκυρότητα μόνο από κοντά ή εάν είχα τη βεβαίωση για τη σχέση αναπαράστασης-εκτύπωσης, εάν και το βέλτιστο είναι να δει κανείς τη «μακέτα.» Απλώς, ακόμα κι εάν θεωρήσω ότι η κάθε εικόνα είναι απλώς αποτύπωση υψηλής συμπίεσης (κάτι που συνάδει με τα έντονα JPEG artefacts), εν τούτοις υπάρχουν κάποια λίγο ύποπτα σημεία για πηγαίες εικόνες χαμηλής ανάλυσης... Τέλος, θεωρώ ότι δεν ταιριάζουν όλες οι εικόνες μεταξύ τους.

Εάν έβαλα το "geek" emoticon είναι καθαρώς για λόγους τεχνικής φύσεως και όχι για λόγους γούστου.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

οι κάρτες είναι μεγέθους 15cm επί 21cm. οι εικόνες σε φυσικό μέγεθος είναι σε μέγεθος γραμματοσήμου (ίσως λίγο μεγαλύτερες). Δεν μπορείς να διακρίνεις ατέλεια με γυμνό μάτι, πόσο μάλλον jpeg artifacts.
Off Topic
Καλομάθαμε με το ζούμ στην οθόνη και έχουμε ξεχάσει πως είναι η εκτύπωση στο χαρτί :P
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι αποτυπώσεις που εγώ βλέπω είναι 1.174 × 834 pixels, πράγμα που αντιστοιχεί περίπου σε 56 pixels/cm, χαριστικά περί τα 150 ppi (pixels per inch). Δε βλάπτει να παίρνουμε και τις γνώσεις κάποιων λίγο σοβαρότερα — άσε που δεν είπα ότι η ποιότητα είναι χάλια, είπα τη γνώμη βάσει αυτού που είδα και τόνισα στην επεξήγηση ότι δεν μπορώ να κρίνω απολύτως έγκυρα (ακριβώς επειδή κρίνω με βάση κάτι που ίσως είναι απλά "Web preview" σε υψηλή συμπίεση και με μικρή έμφαση στην ποιότητα των μικρογραφιών, όχι το ίδιο ποιοτικό όπως αυτό «στο χέρι»).

Παρ' όλ' αυτά, να σε πληροφορήσω ότι το ζουμ στην οθόνη που μας κακόμαθε :roll: δίνει απεικόνιση μεγέθους 22 × 31 cm — δηλαδή αύξηση μεγέθους μικρότερη του 50%... οπότε δεν κακοέμαθα ίσως τόσο...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν έχεις παρά να έρθεις σε μια συνάντηση, για να τις δεις από κοντά! :D

Εχτές πάντως στην προβολή δώσαμε πολλές κάρτες, άρεσαν πολύ στον κόσμο. Οπότε τρέξτε να προλάβετε! ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Οι αποτυπώσεις που εγώ βλέπω . . .
Οι αποτυπώσεις που βλέπεις είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης, και προέρχονται από μακέτα που μας έστειλε ψηφιακά η εταιρία που ανέλαβε την παραγωγή. Η έντυπη μορφή είναι πολύ ψηλότερης ανάλυσης, και καλύτερου χρωματισμού. Πραγματικά πρέπει να δεις μια από κοντά για να κρίνεις, δεν έχει καμιά σχέση.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Διατηρώ μια ελάχιστη αμφιβολία για την ποιότητα των πηγαίων φωτογραφιών, αλλά υποχωρώ ως προς τη συνολική μου θέση για την ποιότητα των καρτών, λόγω των ιδιοτροπιών που χαρακτηρίζουν την συμπίεση JPEG ως προς τη διατήρηση κάποιων συγκεκριμένων λεπτομερειών (χαρακτηριστικότερη όλων η μείωση της ποιότητας στα σημεία όπου υπάρχουν «σκληρές» γραμμές και ειδικά σε σχέδια με σαφείς, απότομες αλλαγές χρώματος και φωτεινότητας, που πιθανώς ευθύνεται για την εντύπωση που σχημάτισα ειδικά για το φωτοστέφανο και την απεικόνιση του Διονύσου).

Ως σχέδια, για να είμαι σαφέστερος, δεν έχω κάποια αρνητική εντύπωση. Τουναντίον, είναι θετική. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θα ήθελα για ευχητήρια κάρτα να μου στείλουν το ημερολόγιο τις Πιρέλι.
Απάντηση