Τα... μπλογκάκια!

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Παραθέτω από μια παλιά ανάρτηση του Διαγόρα στον blog της (αν δεν κάνω λάθος στο γένος) 50ft queenie:
Ελληνάκι, εδώ είναι το ωραίο της υπόθεσης: το ρεύμα δεν είναι ανάγκη να είναι πλειοψηφικό! Δεν χρειάστηκε να πλειοψηφήσουν οι Μαύροι, για παράδειγμα, για να καταργηθεί η δουλεία! Ούτε ήταν ανάγκη να πλειοψηφίσουν οι ομοφυλόφιλοι για να διεκδικήσουν επιτυχώς τα δικαιώματά τους! Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι να φτάσουμε στην αναγκαία κρίσιμη μάζα ώστε να ακουγόμαστε και να μπορούμε να επηρεάζουμε τις εξελίξεις, έστω και ως μειοψηφία, και αυτό το στόχο τον πλησιάζουμε πάραυτα!
Και ερωτώ: Πως θα φτάσουμε στην αναγκαία κρίσιμη μάζα όταν δεν μπορείτε να αποχωριστείτε τα μπλογκάκια σας;
Δημιουργήσατε ένα φόρουμ και συνεχίζετε να δημοσιεύετε θαυμάσια άρθρα σε διάφορα blogs άγνωστα στον επισκέπτη του φόρουμ και δύσκολα επισκέψιμα από τα μέλη του φόρουμ.
Πιθανότατα η απορία μου γεννήθηκε λόγω ελλιπούς γνώσης της όλης κατάστασης. Παρακαλώ διαφωτίστε με!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Μα, τα blogs είναι αυτά που φέρνουν τον κόσμο στο forum.
Τα άρθρα πρέπει να δημοσιεύονται στα blogs γιατί εκεί είναι ο φυσικός τους χώρος. Το forum προορίζεται για συζήτηση και όχι για ανάρτηση άρθρων.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα πού είναι η ένστασή σου...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Astron έγραψε: Το forum προορίζεται για συζήτηση και όχι για ανάρτηση άρθρων.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα πού είναι η ένστασή σου...
Εκεί ακριβώς βρίσκεται η ένστασή μου. Στο ότι οι συζητήσεις γίνονται στα blogs και όχι στο φόρουμ.
Το φόρουμ καρκινοβατεί ασθενικό και τα blogs προχωρούν εύρωστα.
Αν οι συζητήσεις γίνονταν στο φόρουμ θα έβγαινε προς τα έξω η εικόνα μιας κοινότητας υπολογίσιμης. Τώρα το κάθε blog ξεχωριστά παρουσιάζει απλά μια παρέα που συζητά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Για καινούριο Forum εγώ πάντως βλέπω αρκετά μεγάλη συμμετοχή και ωραίες συζητήσεις. Μην περιμένεις απ' τους πρώτους κιόλας μήνες να 'χουμε χιλιάδες μέλη...
Σύντομα θα μπει και banner στο http://www.atheia.gr που θα παραπέμπει στο Forum.

Από εκεί και πέρα μπορεί ο καθένας μας στο blog του να βοηθήσει βάζοντας σχετικό link προς το Forum.

Υ.Γ. Μεταφέρεται στα σχετικά με το Forum.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango

Καταρχάς σχεδόν όλοι όσοι γράφουν εδώ και έχουν μπλογκάκια σαν κι αυτά που αναφέρεις μπορούν να "εντοπιστούν" από το ιστολόγιο που αναφέρει ο Άστρον. Και κατά δεύτερον τι θα πρότεινες να κάνουμε; Να παρατήσουμε τα ιστολόγιά μας και να γράφουμε μόνο εδώ;

Κι ας μην βιαζόμαστε, κάθε πράγμα χρειάζεται υπομονή, στην αρχή είμαστε ακόμα σε όλα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση