Βελτίωση δομής/ομαδοποίησης θεμάτων-ευκολία αναζήτησης

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Με συγχωρείτε και πάλι, φίλοι, κι εννοείται ότι σέβομαι αμέριστα τους κόπους, τις προσπάθειές σας και την αφιέρωση χρόνου και εργασίας καθενός από σας και όλων μαζί κι εκτιμώ επίσης πολύ το αποτέλεσμα αυτών και σαφέστατα και δεν επιδιώκω σε καμία περίπτωση να κάνω τον έξυπνο και να ασκήσω κριτική. Δεν ξέρω αν οφείλεται για πολλοστή φορά στη μη εξοικείωσή μου σε fora γενικότερα, όμως θεωρώ την αναζήτηση ενός σχετικού θέματος, ώστε να βρω ποιο ταιριάζει καλύτερα στην εκάστοτε δεδομένη στιγμή και σκέψη ή παραπομπή μου κάπως δύσκολη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν δυνατή/εύκολη μια πιο πυραμιδωτή δομή, προσθέτοντας ίσως κάποια επιπλέον υποκεφάλαια στα ήδη υπάρχοντα, ιδιαίτερα στα πιο πολυθεματικά/πολυσέλιδα εξ αυτών. Φαντάζομαι να γίνεται γενικά κατανοητό τι εννοώ, κι αν όχι, πέστε μου να ψάξω λεπτομερέστερα για παραδείγματα. Επίσης επαναλαμβάνω ότι αν πιστεύετε ότι μπορώ κι εγώ απ' τη μεριά μου να βοηθήσω/προσφέρω σε κάποιον τομέα, παρακαλώ μη διστάσετε να μου το πείτε. Ευχαριστώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια είναι ότι γίνεται ένας ψιλοχαμός και προσωπικά έχω χαθεί πολλές φορές ψάχνοντας για κάτι. Είναι δύσκολο το έργο των συντονιστών - ειδικά όταν έχουν και συζητήσεις εκτός θέματος.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Απόλυτα κατανοητό, αλλά δεν εννοώ την παρακολούθηση του κάθε θέματος και την διατήρησή του on track. Μιλάω περισσότερο για την εν συνεχεία αναδιάρθρωση (sic, είναι και επίκαιρη η λέξη) των θεμάτων. Επίσης, εκτός από τη μισή σειρά του τίτλου κάθε θέματος, μήπως θα μπορούσαμε να δίνουμε και δυο-τρεις έξτρα σειρές για μια μίνι περίληψή του, ώστε να γίνεται πιο κατανοητό τι ακριβώς πραγματεύεται; Υπάρχουν αρκετά παρόμοια και δημιουργείται σύγχιση.
Off Topic
Και επιτέλους θα μου πει κανείς πόσο το μαλλί για να γίνω μέλος. Ακόμα τηρείται σιγή ιχθύος...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μία ερώτηση στους γνώστες χακεράδες. Επειδή εγώ δεν έχω ιδέα από το χειρισμό της δομής του φόρουμ σε επίπεδο προγράμματος, αν έμπαινα σε μία διαδικασία μόνος μου να επιχειρήσω να αναδιαρθρώσω τη θεματολογία, δίνοντάς της την όποια τελική μορφή και δομή, με ολική αναπροσαρμογή εκ βάθρων διαφόρων κατηγοριών υποθεμάτων σε πυραμιδωτή μορφή, δουλεύοντας π.χ. σε excel, θα είχε κάποιο νόημα; Θα μπορούσε δηλαδή στη συνέχεια (και με σχετική ευκολία και χωρίς ιδιαίτερη χρονοτριβή) κάποιος άλλος από σας να το επαναπροσαρμόσει στο φόρουμ; Θέτω εδώ την ερώτηση σε αυτή της τη μορφή, ώστε αν απαντηθεί θετικά να τη φέρουμε στις ομάδες εργασίας και να χώσω ευχαρίστως τον εαυτό μου. Επίσης, πάντα σε περίπτωση καταφατικής απάντησης, θα ήταν εύκολο να μου αποσταλεί σε μέιλ το σύνολο της θεματολογίας επίσης σε excel; Αυτό που έχω περίπου στο μυαλό μου είναι να ομαδοποιήσω τα θέματα, μετακινώντας πολλά απ' αυτά, καθώς και να δημιουργήσω περισσότερες κατηγορίες και υποκατηγορίες. Εννοείται πως αν όντως ευοδωθεί κάτι τέτοιο και φτάσω ποτέ σ' αυτό το επιθυμητό στάδιο, η τελική δομή θα τεθεί πρώτα σε ψηφοφορία ή γνωμοδότηση όλων. Συγγνώμη που σας ξαναπρήζω με το ίδιο, και ξαναλέω πως "εννοείται ότι σέβομαι αμέριστα τους κόπους, τις προσπάθειές σας και την αφιέρωση χρόνου και εργασίας καθενός από σας και όλων μαζί κι εκτιμώ επίσης πολύ το αποτέλεσμα αυτών και σαφέστατα και δεν επιδιώκω σε καμία περίπτωση να κάνω τον έξυπνο και να ασκήσω κριτική", αλλά η αναζητήσεις που κάνω ψάχνοντας κάτι είναι χαώδεις. Να υποσημειώσω, ως (φθηνή ίσως) δικαιολογία ότι είμαι φύσει μεθοδικότατος στη ζωή και τη δουλειά μου και εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν δεν μπορώ να βρω κάτι που ψάχνω (τη δε υπηρεσία μου όλα αυτά τα χρόνια την έχω τακτοποιήσει και οργανώσει εκ θεμελίων ανοίγοντας δεκάδες κλασσέρ σελίδα-σελίδα).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τάσο, δυστυχώς αυτό που περιγράφεις δεν είναι εφικτό.
Ο μόνος τρόπος να αναδιοργανωθεί το φόρουμ (να δημιουργηθούν κατηγορίες, να μετακινηθούν θέματα, κλπ) είναι μέσω του "πίνακα ελέγχου διαχειριστή/συντονιστή", δηλαδή μέσα από το ίδιο το φόρουμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ. Πολύ κρίμα. :crying-blue: :crying-green: :crying-pink: :crying-yellow:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση