ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλες και φίλοι ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας έχει να κάνει με τις μηνιαίες συναντήσεις των φίλων της του φόρουμ που ζουν στην Αθήνα. Αυτές όπως διαβάζουμε διεξάγονται 1 φορά το μήνα και πάντα Σάββατο στις 18:00.Προσωπικά εγώ έχω μόνιμο πρόβλημα με την συγκεκριμένη ώρα αυτής της μέρας λόγω σοβαρής προσωπικής υποχρέωσης (ενώ θα μπορούσα κάλλιστα να έλθω αν η συνάντηση ήταν Σάββατο πρωί π.χ. από 11:00 έως 15:00). Προσωπικά θα πρότεινα η συναντήσεις να μη γίνονται πάντα την ίδια μέρα και ώρα, γιατί έτσι κάποιοι ίσως δεν θα μπορούν να παρευρεθούν ποτέ ή πολύ σπάνια, αν έχουν κάποια συγκεκριμένη και σταθερή υποχρέωση αυτή τη μέρα και ώρα, θα πρότεινα λοιπόν να υπάρχει και άλλη μέρα που να γίνονται συναντήσεις (πχ. ένα μήνα να γίνονται Σάββατο και τον άλλο μήνα άλλη μέρα πχ. Δευτέρα απόγευμα, που σημειωτέον τη Δευτέρα θα είναι πολύ ποιο εύκολο να βρούμε κατάλληλο χώρο καθώς είναι καθημερινή και η κίνηση στις περισσότερες καφετέριες είναι περιορισμένη) . Θα ήταν προτιμότερο βέβαια να γίνει ψηφοφορία για να καθορισθούν οι 2 ημέρες που θα γίνονται εναλλάξ (ανά μήνα) οι συναντήσεις από μηδενική βάση και ακόμη και το Σάββατο να ισχύει μόνο εφ όσον το επιλέξουν οι φίλοι.
Προφανώς οι οργανωτές των συναντήσεων θα είναι αυτοί που τελικά θα αποφασίσουν αν θα πρέπει να υπάρξει θέμα με την ημέρα των συναντήσεων και αν υπάρχει λόγος να τεθεί το θέμα σε ψηφοφορία, εφόσον βέβαια έχουν τον χρόνο ώστε να παρευρίσκονται σε συναντήσεις και άλλη ημέρα εκτός της Δευτέρας καθώς στην παρούσα φάση είναι αναγκαία η παρουσία τους.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ το βλέπω πολύ θετικά το αίτημα. Το βρίσκω λογικό και θα έλεγα να το λάβουμε σοβαρά υπόψη μας.

Πληροφοριακά, αυτόν το μήνα δεν θα γίνει συνάντηση, θα γίνει μόνο το μασκέ πάρτυ. Από τον επόμενο το βλέπουμε το θέμα που λες. Εννοείται ότι θα το συζητήσουμε και στην ομάδα διοργάνωσης των συναντήσεων, αλλά επειδή είναι αρκετά σοβαρό πρέπει να ακουστούν οι γνώμες όλων.

Γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για μια από εκείνες τις περιπτώσεις που η άποψη της μειοψηφίας πρέπει να γίνεται σεβαστή. Αν έστω κι ένας δεν μπορεί ΠΟΤΕ σάββατα απόγευμα, τότε πρέπει τουλάχιστον μια φορά να γίνει η συνάντηση άλλη μέρα και ώρα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ηθελα να στο πω εδω και καιρό

Καθε, μα ΚΑθε, σαββατο που εχει καθοριστεί

-και τυγχάνει ΣΚ που εχω (και τα τρια) παιδια
-και δεν μπορω να βρω babysit
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Κυριακή πρωί σαν βόλτα στο βουνό!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο zab είπε:........, εφόσον βέβαια έχουν τον χρόνο ώστε να παρευρίσκονται σε συναντήσεις και άλλη ημέρα εκτός της Δευτέρας καθώς στην παρούσα φάση είναι αναγκαία η παρουσία τους.


Διόρθωση λάθους: Συγνώμη αλλά στο παραπάνω κείμενο έγραψα λανθασμένα Δευτέρα αντί για το ορθό Σάββατο. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το διορθώσουν.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Με τα ποδήλατα!! :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

zab έγραψε:Ο zab είπε:........, εφόσον βέβαια έχουν τον χρόνο ώστε να παρευρίσκονται σε συναντήσεις και άλλη ημέρα εκτός της Δευτέρας καθώς στην παρούσα φάση είναι αναγκαία η παρουσία τους.


Διόρθωση λάθους: Συγνώμη αλλά στο παραπάνω κείμενο έγραψα λανθασμένα Δευτέρα αντί για το ορθό Σάββατο. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το διορθώσουν.
Ζήλεια ψώρα zab,

Περάσαμε πολύ ωραία το Σάββατο.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan άσε του δούλεμα και γράψε μου πως γίνεται γιατί είμαι λίγο άσχετος.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ είχα προτείνει το Σάββατο απόγευμα, με την ιδέα ότι είναι μια μέρα που βολεύει ουσιαστικά όλους. Είχα προσπαθήσει αρχικά για κάποια καθημερινή, αλλά ότι και να πρότεινα κάποιος είχε κάτι άλλο (μάθημα, δουλειά, γυρνώ αργά στο σπίτι, το παιδί έχει μπαλέτο, το ένα, το άλλο) και κατέληξα στο Σάββατο απόγευμα.

Το Κυριακή απόγευμα (γύρω στις 5 με 6) τι σας λέει? Ή μήπως το Κυριακή πρωί-μεσημεράκι (γύρω στις 12)?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:Ηθελα να στο πω εδω και καιρό

Καθε, μα ΚΑθε, σαββατο που εχει καθοριστεί

-και τυγχάνει ΣΚ που εχω (και τα τρια) παιδια
-και δεν μπορω να βρω babysit

Πάτροκλε είχα αρχίσει να υποψιάζομαι ότι τον τίτλο Ένωση Άθεων τον έχουν για ξεκάρφωμα (καμουφλάζ) και ότι ουσιαστικά πρόκειται για ένα κρυφό Σύλλογο Σαββατογενημμένων που βρίσκονται μόνο Σάββατα για να λεν τις εμπειρίες τους (ξέρεις λόγω της ιδιαιτερότητάς της μέρας που γεννήθηκαν: αν πιάνουν οι ευχές, οι κατάρες τους κλπ).

Για την πρόταση της Α.Μ.: εφ όσον αποκλείσουμε την περίπτωση καθημερινής θα προτιμούσα Κυριακή απόγευμα αλλά λίγο ποιο αργά (κατά τις 6.30 μμ.).
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

zab patrokle και υπολοιποι,
Γιατί κολλάμε στις μηνιαίες συναντήσεις ιδού η Αθήνα ιδού και το πήδημα που λένε.
Για να δούμε μπορούμε να συναντηθούμε κάποιοι εξωσχολικοί.
Πείτε μου πότε?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να πω εδώ ότι παρόλο που η συζήτηση αφορά της μηνιαίες συναντήσεις της Ένωσης Άθεων και όχι συναντήσεις των μελών του φόρουμ, είναι σωστό να γίνεται εδώ, εκτός του χώρου της Ένωσης, επειδή οι συναντήσεις είναι ανοιχτές και έχουν σκοπό τη γνωριμία με νέα άτομα, επομένως μας ενδιαφέρει η άποψη των μη-μελών επί του θέματος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εγώ είχα προτείνει το Σάββατο απόγευμα, με την ιδέα ότι είναι μια μέρα που βολεύει ουσιαστικά όλους. Είχα προσπαθήσει αρχικά για κάποια καθημερινή, αλλά ότι και να πρότεινα κάποιος είχε κάτι άλλο (μάθημα, δουλειά, γυρνώ αργά στο σπίτι, το παιδί έχει μπαλέτο, το ένα, το άλλο) και κατέληξα στο Σάββατο απόγευμα.

Το Κυριακή απόγευμα (γύρω στις 5 με 6) τι σας λέει? Ή μήπως το Κυριακή πρωί-μεσημεράκι (γύρω στις 12)?
Προσωπικά δεν μπορώ άλλες μέρες εκτός από Σάββατο απόγευμα. Αν θέλετε να κάνετε και άλλες μέρες, μπορεί να οργανωθεί, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορώ να έρθω. Και Κυριακή μεσημέρι αποκλείεται με τα χίλια.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
με γεια το νέο avatar dark
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:zab patrokle και υπολοιποι,
Γιατί κολλάμε στις μηνιαίες συναντήσεις ιδού η Αθήνα ιδού και το πήδημα που λένε.
Για να δούμε μπορούμε να συναντηθούμε κάποιοι εξωσχολικοί.
Πείτε μου πότε?
Εγώ Επίκουρε είμαι διαθέσιμος, συνήθως μπορώ τις καθημερινές τα απογεύματα.Μένω στο Περιστέρι (πλησίον ΜΕΤΡΟ).
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

zab έγραψε:
epicourosan έγραψε:zab patrokle και υπολοιποι,
Γιατί κολλάμε στις μηνιαίες συναντήσεις ιδού η Αθήνα ιδού και το πήδημα που λένε.
Για να δούμε μπορούμε να συναντηθούμε κάποιοι εξωσχολικοί.
Πείτε μου πότε?
Εγώ Επίκουρε είμαι διαθέσιμος, συνήθως μπορώ τις καθημερινές τα απογεύματα.Μένω στο Περιστέρι (πλησίον ΜΕΤΡΟ).
ειδες ρε μεγαλε που στο λεω και εγω δουλευω στον κηφισο πλησιον πρακτορεια λεωφορειων
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Darkchilde έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Εγώ είχα προτείνει το Σάββατο απόγευμα, με την ιδέα ότι είναι μια μέρα που βολεύει ουσιαστικά όλους. Είχα προσπαθήσει αρχικά για κάποια καθημερινή, αλλά ότι και να πρότεινα κάποιος είχε κάτι άλλο (μάθημα, δουλειά, γυρνώ αργά στο σπίτι, το παιδί έχει μπαλέτο, το ένα, το άλλο) και κατέληξα στο Σάββατο απόγευμα.

Το Κυριακή απόγευμα (γύρω στις 5 με 6) τι σας λέει? Ή μήπως το Κυριακή πρωί-μεσημεράκι (γύρω στις 12)?
Προσωπικά δεν μπορώ άλλες μέρες εκτός από Σάββατο απόγευμα. Αν θέλετε να κάνετε και άλλες μέρες, μπορεί να οργανωθεί, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορώ να έρθω. Και Κυριακή μεσημέρι αποκλείεται με τα χίλια.
Δεν σε είδαμε το Σαββάτο kardia μου.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

epicourosan έγραψε:
Darkchilde έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Εγώ είχα προτείνει το Σάββατο απόγευμα, με την ιδέα ότι είναι μια μέρα που βολεύει ουσιαστικά όλους. Είχα προσπαθήσει αρχικά για κάποια καθημερινή, αλλά ότι και να πρότεινα κάποιος είχε κάτι άλλο (μάθημα, δουλειά, γυρνώ αργά στο σπίτι, το παιδί έχει μπαλέτο, το ένα, το άλλο) και κατέληξα στο Σάββατο απόγευμα.

Το Κυριακή απόγευμα (γύρω στις 5 με 6) τι σας λέει? Ή μήπως το Κυριακή πρωί-μεσημεράκι (γύρω στις 12)?
Προσωπικά δεν μπορώ άλλες μέρες εκτός από Σάββατο απόγευμα. Αν θέλετε να κάνετε και άλλες μέρες, μπορεί να οργανωθεί, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορώ να έρθω. Και Κυριακή μεσημέρι αποκλείεται με τα χίλια.
Δεν σε είδαμε το Σαββάτο kardia μου.
Ναι, αυτό το Σάββατο δεν ήρθα, για καθαρά δικούς μου λόγους. Είχα έρθει τα προηγούμενα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΗ
Θα σε δούμε την επόμενη φορά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
epicourosan έγραψε:Για να δούμε μπορούμε να συναντηθούμε κάποιοι εξωσχολικοί.
να και οι φράξιες που ξεπηδάνε! σε λίγο θα έχουμε Ένωση Άθεων Σαββάτου και Ένωση Άθεων Κυριακής! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση