Αλλαγή του usename μου κι η γνωμη μου γιαυτο

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήθελα κι εγώ να αλλάξω το username μου από gkissas σε georgekissas, ωστε να φαινεται και το μικρό μου. Αυτό διότι και συμφωνω με τον φίλο tasos_didymoteicho, πως ειναι και πιο σωστο και πιο ωραιο να γνωριζω και το ονομα και το φυλο του ατομου με το οποιο συνδιαλεγομαι και επισης το θεωρω "υποκριτικο" (σε εισαγωγικα διοτι δεν βρηκα καποια αλλη πιο σωστη λεξη και δεν το εννοω προσβλητικα) να κρυβομαστε πισω απο ψευδωνυμα. Αφου το βήμα για την συμμετοχη εγινε, επειτα ειναι πλεον λιγο ανοητο να κρυβομαστε πισω απο ενα ψευδώνυμο. Δεν ειμαστε και δεν εχουμε, ελπιζω, ατομα αρκετα τρελα και βιαια ωστε να κατσουν να σε βρουν σε καταλογους και σε τηλεωνικες υπηρεσιες αλλα 11888, επειδη διαφωνουν για να σε εντοπισουν και να πλακωθουν (προφανως υπερβαλλω κι αστειευομαι επιτηδες για το point) και επισης μαρεσει ο καθενας να εχει και το θαρρος της γνωμης του αλλα και να μην κρυβεται απο καποιον και ντρεπεται για την συμμετοχη του σε forum για συζητησεις μεταξυ αθεων και αγνωστικιστων. Εγω εβαλα και ονομα και επιθετο, οπως στο fb και οτι πω θα το πω σαν Γιωργος κι οχι σαν ο mr.poop! Δεν υποβιβαζω οσους προτιμουν το ψευδωνυμο διοτι ισως ετσι εχουν συνηθισει καθως και πολυ πιθανο, αν τους ρωτησεις να μην εχουν κανενα προβλημα να σου πουν το ονομα τους. Απλα για μενα ειναι ενα βημα μπροστα το ονομ/νυμο κι ηθελα να μοιραστω την αποψη μου μαζι σας, χωρις να κρινω ή επικρινω καποιον.
Απλα, τωρα αυτο σχετικα με την αλλαγη απο τους διαχειριστες, αν τυχων αυτο αλλαζει και το username για το log in, ενημερώστε με πριν την αλλαγή για να το ξερω, ειτε σαν απαντηση στο μνμα αυτό, ειτε με mail, οτι σας βολεύει, ανάλογα πώς δουλεύετε.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και κοιτωντας λιγο τα usernames, οσοι εχουν ονομ/νυμο ειναι απο ελαχιστοι εως μηδαμηνοι μπροστα στους υπολοιπους. Θα ηθελα οποιος βρει την ορεξη και δεν βαριεται, οποτε προσεξει την δημοσιευση, να μου πει τον δικο του λογο για το ψευδωνυμο αντι του ονομονατος του. Ισως το κανω και γκαλοπ!
Μολις προσεξα πως εχει αναλυθει σχετικα το θεμα στην δημοσιευση του Τασου, αλλα και παλι δεν με καλυπτει. Εφοσον αυτο το ονομα εχουμε στην ταυτοτητα και μαυτο ειμαστε νομικα προσωπα, πιστευω πως το ψευδονυμο. για οσους δεν θελουν να πουν το ονομα τους ακομα κι αν τοους ρωτησεις, ειναι ενας τροπος να κρυφτουν, βεβαια μονο οι ιδιοι γνωριζουν τον λογο.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όσον αφορά το username σου, η πολιτική του φόρουμ είναι να μην αλλάζουν usernames εφόσον ο χρήστης έχει κάνει δημοσιεύσεις, γιατί διακόπτεται η ροή των συζητήσεων. Σε περιπτώσεις όπως η δική σου, που έχεις ελάχιστες δημοσιεύσεις και μόνο σε ένα θέμα (δύο με το παρόν), φαντάζομαι ότι μπορούμε να το αλλάξουμε χωρίς να δημιουργθεί πρόβλημα. Θα ενημερωθείς όταν αλλάξει (πιθανότατα σήμερα το βράδυ), και από κει και πέρα θα πρέπει να κάνεις log in με το καινούργιο.

Όσον αφορά τα ψευδώνυμα τώρα, ο καθένας έχει και διαφορετικούς λόγους για τους οποίους χρησιμοποιεί ένα ψευδώνυμο σε ιντερνετικές συζητήσεις, πόσο μάλλον σε συζητήσεις για την αθεΐα που είναι ακόμα ψιλοευαίσθητο θέμα στην ελληνική κοινωνία. Αν κάποιος δεν θέλει να αποκαλύψει το πραγματικό του όνομα δημόσια ή/και τα πιστεύω του, είναι απόλυτα σεβαστό. Κάποιοι έχουν θέματα με τον περίγυρό τους και δεν θέλουν πχ αν τυχόν και τους γκουγκλάρει ο τάδε ξάδερφος/συνάδελφος για πλάκα, να βρει ότι συχνάζουν στο αθεοφόρουμ. Κάποιοι έχουν γενικότερα θέματα ονλάιν ιδιωτικότητας και γι' αυτό πχ έχουν ψευδώνυμα ακόμα και στο fb που υποτίθεται απαγορεύεται. Κάποιοι ενδεχομένως και να φοβούνται αυτό το υπερβολικό που έγραψες, ότι θα τους βρουν και θα τους δείρουν. Πάντως ακόμα και τα μέλη της Ένωσης, δεν υποχρεούνται να αποκαλύψουν τα προσωπικά τους στοιχεία δημόσια αλλά μόνο στη Γραμματεία της Ένωσης κατά την εγγραφή τους. Μην ξεχνάμε εξάλλου ότι το φόρουμ αφενός προϋπάρχει κατά πολύ της Ένωσης, αφετέρου δεν αποτελείται μόνο από μέλη της. Τέλος, πρέπει να αναφέρω ότι τα ψευδώνυμα είναι λίγο-πολύ αναπόσπαστο κομμάτι του ίντερνετ, ιδίως για όσους είναι χρόνια χρήστες, πολύ πριν το facebook. Για κάποιους είχε (και έχει) μια γοητεία το να μην ξέρεις με ποιον μιλάς.

Και για να απαντήσω στο γκάλοπ σου, προσωπικά το ψευδώνυμο αυτό το χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια για τις ονλάιν συζητήσεις μου, είμαι γραμμένος με αυτό σε διάφορα φόρουμ, στο τουίτερ, σε μπλογκ κλπ. Όταν δημιουργήθηκε, δεν ήταν της μόδας η αποκάλυψη κάθε προσωπικής λεπτομέρειας σε αγνώστους όπως σήμερα. Πλέον επιλέγω εγώ σε ποιους θα κάνω τη σύνδεση του ψευδωνύμου με το πραγματικό μου όνομα. Πχ στο φόρουμ και την Ένωση είναι γνωστό, σε άλλα φόρουμ ή στο τουίτερ όχι.
Off Topic
Βέβαια αν θέλει κάποιος μπορεί να το βρει με 5 λεπτά ψάξιμο, απλά μου δίνει εμένα μια ψευδαίσθηση ιδιωτικότητας.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την δυνατοτητα αλλαγης. Θα αναμενω ενημερωση.
Επειτα, επειδη δεν ειμαι πιτσιρικας και επισης εχω τελειωσει Πληροφορικη, οποτε και γνωριζω πολυ καλα πως τα ψευδωνυμα κυριαρχουν στο net ανεκαθεν και επισης, το διευκρινησα κιολας, εννοειται πως σεβομαι την επιλογη του καθενος στο πως θελει να εμφανιζεται και τους λογους του. Πιο πολυ η αφορμη για το σχολιο ηταν πως στο δικο μου μυαλο, το να εμφανιιζομαστε με τα ονομ/νυμα ειναι ενα βημα μπροστα για ακριβως αυτο που μου ανεφερες. Την ευαισθησια του θεματος και τον συντηριτισμο γυρω απο αυτο. Ουσιαστικα απο την στιγμη που δεν σε ενοχλει να λες ποιος εισαι ειναι σαν να δινεις μια κλωτσια σε ολους τους υποκριτες/επικριτες μας.
Βεβαια απο κει και περα επαναλαμβανω πως προφανως ειναι σεβαστο και πρεπει να ειναι απο ολους μας, η επιλογη του καθε μελους. Στο μονο που θα "διαφωνησω" ειναι στον ρομαντισμο και την γοητεια... Δεν ειναι chat γνωριμιων για ερωτικους σκοπους!!! Αλλα ενταξει, αυτο το λεω μεταξυ αστειου και σοβαρου και επισης ουτε σε αυτο ειμαι σε θεση να κρινω καποιον/καποια. Γενικοτερα ειμαι κατα της κριτικης, εκτος αν μιλαμε για καλοπροαιρετη και με στοχο την βελτιωση καποιου ή σε κατι.
Αλλα θα με ενδιεφερε να δω, αν υπαρχει η δυνατοτητα και η διαθεση, τους λογους του καθενος στην επιλογη ψευδωνυμου. Προφανως ειναι και θεμα συνηθειας για τους "παλιους" στον χωρο, αλλα επειδη ειμαι ενας απο αυτους, εχω επιλεξει πλεον απ'την στιγμη που, οσοι γνωριζουν καλα απο πληροφορικη και ειδικοτερα διαχειριση δικτυων και προγραμματισμο το ξερουν καλα, ειναι πολυ ευκολο αν υπαρχει λογος να σε εντοπισουν. Αν υπαρχει λογος, τοτε θα χρησιμοποιησω ενα σωρο τροπους για να διαφυλαξω την ανωνυμια και το ψευδωνυμο ειναι απλα το τυπικο κομματι. Αλλου ειναι η ουσια σε αυτο (για τους γνωστες Tor, Linux Tails, VPN, ανωνυμα pc, boot απο εξωτερικα μεσα και μην μπω σε ακομα πιο πολλες λεπτομεριες και γινω τελειως ακατανοητος, ειδικα στους απλους χρηστες).

Για να μην ξεφυγω, με λιγα λογια, ειναι προφανως σεβαστο, δεν τιθεται καν θεμα συζητησης πανω σε αυτο, αλλα οποιος θελει ας μου απαντησει, για τον προσωπικο του λογο στην χρησιμοποιηση ψευδωνυμου, απλα για να δουμε που κινειται η πλεοψηφια για δημοσκοπικους λογους...!

Ευχαριστω και θα το δειτε και στην πορεια πως ειμαι απο τους τελευταιους που ειμαι σε θεση και αποφευγω να κρινω οποιονδηποτε για οτιδηποτε. Αλλωστε θα ηταν υπερβολικα υποκριτικο απο μερους μου, διοτι υπαρχουν αμετρητοι λογοι να κρινουν εμενα για πολλες επιλογες που εχω κανει κατα διαστηματα στην ζωη μου. Απλα εχω το θαρρος της γνωμης μου, την λεω, αν χρειαστει την υποστηριζω, αν πειστω πως κανω λαθος αλλαζω διοτι δεν μ'αρεσει στους ανθρωπους το να ειναι απολυτοι, εκτος μετρημενων και για πολυ συγκεκριμενα θεματα, και εως εκει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιώργο, κατ'αρχάς καλώς ώρισες.
Ως προς την χρήση ψευδωνύμου, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, μπορείς να μάθεις την ταυτότητα οποιουδήποτε δημοσιεύει κάτι στο διαδίκτυο. Ούτως η άλλως και το gkissas, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα αφού δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα για τον Γιώργο Κίσσα. Με οποιοδήποτε όνομα και να συμμετείχες εδώ θα ήταν ακριβώς το ίδιο, τουλάχιστον για εμένα...
Προσωπικά, εδώ χρησιμοποιώ το «Άναρχος» λόγω ...συνειρμού με το αντικείμενο του παρόντος ανταλλακτηρίου ιδεών και ταυτότητας συνείδησης... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Για το δικό σου, ειναι αρκετα προφανες και συμφωνουμε σε πολλα, απλα για να ξερεις! ;)
Στο επιχειρημα σου δεν εχεις αδικο αλλα και παλι, θελω καποια στιγμη σε αυτη την χωρα να μπορουμε να λεμε αυτο που θελουμε και πιστευουμε, χωρις να υπαρχει ο παραμικρος φοβος απο κανεναν και για κανεναν. Να μην κρυβομαστε. Αλλιως βοηθαμε κι εμεις στην εικονικη ελευθερια που μας επιβαλλουν κι οχι στην αληθινη ελευθερια που θα επρεπε να εχουμε. Θα ελεγα, εξαιρουνται φασιστες, νεοναζι και σχετικοι πιθηκοι, αλλα το δικαιωμα της εκφρασης τους, απο την στιγμη που δεν μου το επιβαλλουν, ειναι αυτονοητο. Απλα για τους συγκεκριμενους ειναι αντιφατικο το "δεν επιβαλλουν' οποτε εχουμε ενα θεμα εκει!!!
Τελος παντων σταματαω γιατι ανοιγω μεγαλο θεμα, ενω εδω απλα με ενδιαφερει ο λογος του καθενος ακομα κι αν ειναι απλα το "ετσι μου την βαρεσε"!
Σε ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να απαντησεις.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ ξεκίνησα με ψευδώνυμο επειδή είχα ένα μπλογκ με αυτό το όνομα, όχι για να κρύψω την αληθινή μου ταυτότητα (την έχω στο προφίλ μου) αλλά επειδή μου φάνηκε πιασιάρικο και χαριτωμένο σαν λογοπαίγνιο. Επίσης με βοηθούσε να νιώσω ότι όταν γράφω είμαι μια "άλλη", ότι ξεφεύγω από τα καθιερωμένα κοινωνικά πρότυπα των ρόλων της μητέρας-συντρόφου-εργαζόμενης-στυλοβάτη της κοινωνίας. Έτσι μου ήταν πιο εύκολο να εκφράσω πρωτότυπες και επαναστατικές ιδέες. Χαζομάρα αν θες, αλλά έτσι το ένιωθα.

Σέβομαι απόλυτα την ανάγκη πολλών για ψευδωνυμία, επειδή μου έχει τύχει και μένα να πληρώσω κοινωνικό τίμημα για τη δημοσιοποίηση των απόψεών μου (όχι των αθεϊστικών, παρακαλώ, αλλά των αντικαπνιστικών, αν είναι ποτέ δυνατόν).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως ωραιο ψευδώνυμο και δεν το θεωρω χαζομαρα να προτιμαει καποιος να χρησιμοποιει ψευδωνυμο, καθως επισης οπως εχω επαναλαβει σε ολες τις δημοσιευσεις, εννοειται πως κι εγω το σέβομαι απολυτα. Απλα διευκρίνησα και τον λογο που στο συγκεκριμενο θεμα, δλδ τον αθεϊσμο, βρισκω πιο ...αποτελεσματικο ας πω, να μιλαμε με ονοματεπωνυμα.
Τωρα κοινωνικο τιμημα για το καπνισμα, δεν θα το περιμενα ποτε στην Ελλαδα που και το μεγαλυτερο ποσοστο καπνιζει και δεν αντιμετωπιζομαστε ρατσιστικα. Αν μου ελεγες πως ζεις Αμερικη, οκ, τοτε θα ηταν και αυτονοητο... Με σοκαρες!!!
Σε ευχαριστω παντως κι εσενα που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις, διοτι βλεπω πως δεν ειναι ασκοπο. Ολοι εχετε και καποια διαφορα στην αιτια που χρησιμοποιειται ή χρησιμοποιουσατε ψευδωνυμο και το βρισκω αρκετα ενδιαφερον να διαβαζω τον προσωπικο λογο του καθενος. Μονο οι προγραμματιστες και αν θες γενικοτερα οσοι εχουν σαν επαγγελμα/σπουδες στην πληροφορικη και ακομα δε περισσοτερο οσο πιο παλιοι ειναι, ξερω απο πριν τι θα απαντησουν. Οι υπολοιποι, προφανως οι αιτιες ειναι λιγο πολυ συγκεκριμενες, αλλα υπαρχουν διαφοροποιησεις οποτε, οπως ειπα, τελικα δεν ειναι ασκοπο.
Σε ευχαριστώ λοιπον!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Εχμ, ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα. Κοινωνικό τίμημα για αντικαπνιστικές απόψεις, όχι για κάπνισμα. :P
Πράγματι στην Ελλάδα οι περισσότεροι καπνίζουν και δεν αντιμετωπίζονται ρατσιστικά.
Ρατσιστικά αντιμετωπίζονται δυστυχώς οι μη καπνιστές. Ας μην το ανοίξουμε όμως εδώ, κακώς το ανέφερα. Αν είναι να το συζητήσουμε, πάμε στα Εκτός Θέματος ή κάπου εκεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
georgekissas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Ιαν 2017 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην ανησυχεις, δεν το ανεφερες κακως και δεν εχεις και αδικο, ασχετα αν διαφερουν οι αποψεις μας. Απλα στην Ελλαδα τυχαινει να ειμαστε πλεοψηφια και ειχε συνεπειες στα καταστηματα γιαυτο ακομα κι αν ειχααν εφαρμοσει τον νομο, θα τους συμφερε πιο πολυ να πληρωνουν που και που προστιμο απο το να μην επιτρεπεται. Δεν εχω προβλημα να το συζητησουμε, απλα δεν βρισκω και ιδιαιτερο νοημα, διοτι θα εχεις ακουσει και αναφερει ολα επιχειρηματα.
Για μενα το βασικο ειναι να μην αντιμετωπιζεται καμια απο τις 2 ομαδες ρατσιστικα και να μπορει να βρεθει μια λυση που να μας βολευει ολους, απλα οπως ειπα εχεις ατυχησει εξαιτιας τις χωρας που κατοικεις!!! :shifty:
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Υπάρχει μια θεωρία που έχω βγάλει από τον κώλο μου σχετικά με ονόματα. Έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρία και μόνο πως άτομα που δεν είχαν "ευχάριστη" παιδική ηλικία τείνουν να δείχνουν μια προτίμηση προς ψευδώνυμα. Η ερμηνεία μου είναι ότι το ίδιο το όνομά τους έχει συσχετιστεί μέσα στο μυαλό τους με τους γονείς τους ή άλλα άτομα του περιβάλλοντός τους (οι οποίοι χρησιμοποιούσαν το όνομά τους με αρνητικό τρόπο), και γι'αυτό υπάρχει μια αποστροφή προς αυτό. Φυσικά, δεν έχω κανένα απολύτως στατιστικό στοιχείο για τη θεωρία αυτή, παρά μόνο τα άτομα που έχω γνωρίσει και μου το έχουν επιβεβαιώσει.

Όταν ξεκίνησα τη ζωή μου στο internet, ανακάλυψα γρήγορα ότι τα usernames πρέπει να είναι πάντα μοναδικά. Επειδή δεν ήθελα να είμαι potato123 στο ένα site και potato_123 στο άλλο, αποφάσισα να επινοήσω ένα username το οποίο να ξέρω εκ των προτέρων ότι θα είναι πάντα ελεύθερο, ώστε να χρησιμοποιώ παντού το ίδιο. Γι'αυτό, επέλεξα μια σειρά φθόγγων που μου άρεσαν αισθητικά τόσο στον ήχο όσο και στην εμφάνιση, και, αφού σιγουρεύτηκα ότι το όνομα αυτό δε βγάζει καθόλου αποτελέσματα στο Yahoo (δεν υπήρχε Google τότε) και άρα είναι μοναδικό, το υιοθέτησα για όλες μου τις διαδικτυακές δραστηριότητες.

georgekissas, το να πιστεύεις ότι κάποιος "κρύβεται" μόνο και μόνο επειδή δε χρησιμοποιεί το νομικό του όνομα αποτελεί μεγάλο λογικό σφάλμα. Κάτι τέτοιο θα ίσχυε μόνο αν το άτομο αυτό ταυτίζεται εσωτερικά με το όνομά του. Αν με ρωτήσεις ποιος είμαι, θα σου πω ότι είμαι ο noxteryn. Για μένα, αυτό έχει πολύ περισσότερη συναισθηματική βαρύτητα από το να σου δώσω το νομικό μου όνομα. Κανείς στη ζωή μου δε με αποκαλεί έτσι πλέον. Άλλωστε, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στον κόσμο που έχουν το ίδιο ονοματεπώνυμο με εμένα, αλλά υπάρχει μόνο ένας noxteryn σε όλον τον πλανήτη.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Μέτρα με στα στατιστικά σου ως αντιπαράδειγμα σε όλα. : brrr : Έχω ψευδώνυμο, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την παιδική μου ηλικία, ούτε κανένα σοβαρό παιδικό τραύμα, ούτε έχω κάποια αποστροφή προς το όνομά μου. In fact, ενώ παίζει να υπάρχουν πολλά τεμπελόσκυλα, το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο είναι μοναδικό στον πλανήτη (θέλω να πιστεύω).
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Off Topic
Dude, αν δεν είχες δυσάρεστη παιδική ηλικία και ούτε έχεις κάποια αποστροφή προς το όνομά σου, τότε δεν αποτελείς εξαίρεση στη θεωρία μου, αλλά επιβεβαίωση. You're just a normal person. Εγώ δεν αναφερόμουν απλώς στο να έχει κανείς ψευδώνυμο – πολλοί έχουν – αλλά στο να διαθέτει κάποιος τόσο active dislike προς το νομικό του όνομα (το οποίο προφανώς να μην είναι αντικειμενικά γελοίο ή εξεζητημένο), ώστε να δώσει στον εαυτό του κάποιο ψευδώνυμο και να αναγνωρίζει/ταυτίζει τον εαυτό του με αυτό. Αυτό εγώ έχω παρατηρήσει ότι συνήθως συνυπάρχει με κάποιο παιδικό τραύμα. Ίσως πρόκειται για κάποιο coping mechanism. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι όλα τα παραπάνω προέρχονται από τον κώλο μου.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο είναι μοναδικό στον πλανήτη (θέλω να πιστεύω).
Off Topic
That makes two of us :P
Βασικά εμένα δε μου πολυαρέσει το επώνυμό μου, αυτό το "ούλιας" το βρίσκω κακόηχο. Νομίζω ότι έχω παιδικό τραύμα επειδή με φώναζαν "ραπανάκι" στο σχολείο. Αλλά it could be worse, μπορούσε να με λένε Μπαρτσακούλια (ελπίζω να μην έχουμε κανέναν εδώ και παρεξηγηθεί, no offense, πατριώτη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλά... Τα ονόματά σας δεν πιάνουν μία... :lol:

[youtube]2I0ha9iNo6M[/youtube]
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Επαναλαμβάνω, όμως, ότι όλα τα παραπάνω προέρχονται από τον κώλο μου.
Off Topic
Ο κώλος σου έχει πιο ενδιαφέρουσες απόψεις απ'ότι ο εγκέφαλος των περισσοτέρων. Όχι ότι έχω άποψη για την άποψή σου, απλά λέω...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχαχαχαχα, εγώ ένα ξέρω, ότι κάθε φορά που ο νοξ μας τιμάει με την παρουσία του μας χαρίζει άφθονο γέλιο σε συνδυασμό πάντα με πολύ ουσιώδεις τοποθετήσεις, πάντα δε to the point.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση