Φύλο μελών ή/και μικρά ονόματα

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Τι σημασία έχει η ταύτιση ως Β; (αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς εμφάνιση, πχ θηλυπρέπεια)
Διόλου: αναφέρομαι σε άτομα που έχουν καθ' όλα εμφάνιση του ενός φύλου, αλλά δεν ταυτίζονται ψυχολογικά με αυτό.

Συμπληρώνω, με περισσή σημασία, ως προς αυτό:
apeleytheros έγραψε:Όργανα "Α" σημαίνει "Α" φύλο.
Συγγνώμη, αλλά σφάλλεις: υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία εκεί έξω όσον αφορά το θέμα "intersexuality" (άτομα που ο ένας ή ο άλλος χαρακτηρισμός φύλου δεν «πιάνει.»).

Ας πούμε, είναι κανείς «άνδρας» επειδή έχει όρχεις, παρότι έχει καθ' όλα τ' άλλα εμφάνιση και ψυχοσύνθεση γυναίκας; Σε πολλές περιπτώσεις αυτό ισχύει. Επίσης, έχουμε άτομα με εμφάνιση και ψυχοσύνθεση άντρα, που έχουν ωοθήκες και ίσως (όχι πάντα, δηλαδή) μπορούν και να τεκνοποιήσουν.
apeleytheros έγραψε:
RaspK έγραψε:Είναι πιο μπερδεμένο, πίστεψέ με. :P
Λάθος επιχείρημα :P
Αυτό που έλεγα είναι ότι το θέμα έχει πολύ ζουμί για να κάνω ανάλυση εδώ μέσα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Ας πούμε, είναι κανείς «άνδρας» επειδή έχει όρχεις, παρότι έχει καθ' όλα τ' άλλα εμφάνιση και ψυχοσύνθεση γυναίκας; Σε πολλές περιπτώσεις αυτό ισχύει. Επίσης, έχουμε άτομα με εμφάνιση και ψυχοσύνθεση άντρα, που έχουν ωοθήκες και ίσως (όχι πάντα, δηλαδή) μπορούν και να τεκνοποιήσουν.
Σε ποιο πλαίσιο συζητάμε; Σε κάποιο μάθημα βιολογίας/ιατρικής για τον καθορισμό του φύλου; Στον καθορισμό του φύλου που αναγράφεται ταυτότητα; χμ;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
RaspK έγραψε:Ας πούμε, είναι κανείς «άνδρας» επειδή έχει όρχεις, παρότι έχει καθ' όλα τ' άλλα εμφάνιση και ψυχοσύνθεση γυναίκας; Σε πολλές περιπτώσεις αυτό ισχύει. Επίσης, έχουμε άτομα με εμφάνιση και ψυχοσύνθεση άντρα, που έχουν ωοθήκες και ίσως (όχι πάντα, δηλαδή) μπορούν και να τεκνοποιήσουν.
Σε ποιο πλαίσιο συζητάμε; Σε κάποιο μάθημα βιολογίας/ιατρικής για τον καθορισμό του φύλου; Στον καθορισμό του φύλου που αναγράφεται ταυτότητα; χμ;
Πρώτον, αυτό που ίσως δεν κατάλαβες είναι ότι δεν είναι πάντα λογικά δυνατός ο διαχωρισμός σε δύο διακριτά φύλα. Είναι αρκετά απλό να τσεκάρεις τον όρο intersexual, δε θα επιμείνω λοιπόν σε εξηγήσεις επ' αυτού (έδωσα και παραδείγματα)...

Όσον αφορά την ταυτότητα, ποσώς μ' ενδιαφέρει: το ελληνικό κράτος είναι μακριά νυχτωμένο επί του θέματος (βλέπε Ι/5).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει το βιολογικό φύλο και το κοινωνικό φύλο. Μπορούμε να δηλώνουμε το βιολογικό ασχέτως σεξουαλικής προτίμησης (άνδρες, γυναίκες, κατσικάκια, καρπούζια, αγγούρια). Αν κάποιος/κάποια έκανε εγχείρηση για να γίνει "του άλλου φύλου", βρίσκω λογικό να δηλώνει αυτό που έγινε και όχι αυτό που ήταν: ολόκληρη εγχείρηση έκανε γι' αυτό το σκοπό.

Δεν ξέρω βέβαια αν βοηθά σε κάτι αυτό την επικοινωνία μας. Μια χαρά μιλάμε κι έτσι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εγώ πιστεύω ότι δε θα βοηθούσε σε κάτι (προτιμώ την ως προς το φύλο ουδέτερη επικοινωνία).

Όσον αφορά το «βιολογικό φύλο,» όμως, σε παραπέμπω στα προηγούμενα σχόλιά μου: όχι μόνο είναι αδύνατο να βάλεις όλους τους ανθρώπους σε ένα από τα δύο «κλασσικά» φύλα, αλλά και έτσι δημιουργείται κι ένας ακόμα διαχωρισμός — ο άνθρωπος που είναι transsexual κι έχει κάνει εγχείρηση κι αυτός που δεν έχει κάνει... :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενικά μιλώντας, δεν ξέρω και πολλές κατηγοριοποιήσεις που να μην είναι κάπως αυθαίρετες αλλά κάποιες συμβάσεις τις χρειαζόμαστε. Για να έκανε ολόκληρη εγχείρηση, πιθανότατα θα θέλει να δηλώσει συγκεκριμένο φύλο. Όλη η ιστορία με το φύλο άλλωστε δεν προϋποθέτει να δηλώσει κανείς αν έχει κάνει εγχείρηση ή όχι, απλά τι φύλο είναι "λειτουργικά", επίσης δε νομίζω ότι θα ήθελε κανείς να είναι υποχρεωτική η δήλωση φύλου αλλά προαιρετική. Τελοσπάντων, μπορούμε απλά να μην το δηλώνουμε και τέλος. Δεν έχει κάποια τρομερή σημασία εκτός πια και να βασίζουμε την αυτοεκτίμησή μας στο αν θα μας πει κάποιος περίεργος "τρελή"...

:facepalm: (χωρίς λόγο, απλά μ' αρέσει να το βλέπω)
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μπαχαλέψατε με τα βιολογικά και σεξουαλικά φύλα, που είναι ο πάτροκλος να σας κάνει σεμινάριο;

με λένε μιχάλη
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Σπυρος Λαμπρου

βιολογικο φυλο -> αρσενικο
απο ταυτοτητα -> ανδρας
ψυχοσυνθεση -> αρρεν
γοναδες -> ορχεις :D
δευτερευοντα
χαρακτηριστικα
φυλου -> τριχες κλπ ολα οκ :D :D
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάλι καλά που δεν μας είπες ρε Σπύρο και πόσους πόντους την έχεις. :lol: :lol: :lol:
RaspK έγραψε: αλλά και έτσι δημιουργείται κι ένας ακόμα διαχωρισμός — ο άνθρωπος που είναι transsexual κι έχει κάνει εγχείρηση κι αυτός που δεν έχει κάνει... :think:
Γι αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείται ο όρος τρανς, που περιλαμβάνει και τις δύο περιπτώσεις.
AoratiMelani έγραψε: Ο μόνος λόγος για να θέλεις να ξέρεις το νομικό όνομα κάποιου, είναι αν θες να του κάνεις μήνυση για δυσφήμιση. : brrr :
Ή για να του στείλεις μήνυμα του Αγίου Τάδε, προκειμένου να του ευχηθείς για τη γιορτή του...
apeleytheros έγραψε:ακόμα καλύτερα πες του κάτι σε «τρελή» και θα δείς για πότε διευκρινίζει το φύλο του...
Καλέ εκφραστείτε ελεύθερα!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

ρε δεν βλεπεις τα posts?
βιολογικο φυλο
κοινωνικο φυλο
Δυσδιακριτα ορια
Αγγουρια :mrgreen:
intersexual
ωοθηκες και ορχεις που εχουν χασει το δρομο :o
παμφυλόφιλοι, πολυφυλόφιλοι, asexual, pomosexual
αμπελόφυλο :!:

Τι να κανω? ηθελα να ειμαι ακριβης :drool:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Έλα ρε συ, σε πειράζω : brrr :
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Me too : brrr :
Minds are like para-chutes. They only function when open.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα βιολογικά φύλα είναι δύο μη μπλέκουμε τη βούρτσα με τη π----α. Τα σεξουαλικά είναι πολλά, εγώ είμαι μπανανόφυλο. :banana-jumprope:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είχαμε την ίδια ακριβώς συζήτηση σε άλλο φόρουμ πρόσφατα, δυστυχώς δεν μπορώ να λινκάρω γιατί ήταν σε κλειστό χώρο, αλλά μεταφέρω εδώ ένα μεγάλο ποστ που έκανα κι εκεί:
Spoiler: Εμφάνιση
Εν πρώτοις, έχω την εντύπωση ότι πολλοί από αυτούς που ενοχλούνται όταν δεν "γνωρίζουν" ποιος "είναι" ο συνομιλητής τους, δεν ενοχλούνται τόσο επειδή δεν ξέρουν αν θα βάλουν αρσενικό ή θηλυκό άρθρο ή επειδή δεν ξέρουν αν πρέπει να του απαντήσουν σε επίπεδο ΑΕΙ ή νηπιαγωγείου, αλλά επειδή τους φέρνει σε αμηχανία αυτή καθαυτή η έλλειψη μιας "πλήρους" εικόνας του ατόμου με το οποίο συναλλάσσονται.

Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά, έχω παρατηρήσει ωστόσο ότι στους διάφορους ιντερνετικούς χώρους συζήτησης το θέμα του ο/η και το θέμα του επιπέδου λύνονται αυτοσχεδιαστικά και συνήθως πολύ απλά: είτε από κάτι που έγραψε ο συνομιλητής σου έχεις ήδη καταλάβει (ή έστω υποψιαστεί) σε ποιο φύλο ανήκει (ή θέλει να φαίνεται ότι ανήκει) και γράφεις ανάλογα, είτε γράφεις κάποια χαριτωμενιά, είτε κάνεις τον (όχι και τόσο μεγάλο κατά τη γνώμη μου) κόπο να βρεις τρόπους να το παρακάμψεις, είτε γράφεις πάντα στο αρσενικό όπως έχει καθιερωθεί (και ας μας συμπαθάνε οι κυρίες), κάνεις και κανένα λάθος και λες "πώς είστε κυρία Ζαζούλα μου" και η ζαζούλα σου προκύπτει ζάζουλας, δεν έγινε και τίποτε, ας πρόσεχε άλλωστε (το έχω δει να συμβαίνει συχνά και κανείς δεν παρεξηγείται). Το μορφωτικό επίπεδο είναι κατά τη γνώμη μου πολύ πιο απλό θέμα, κατά κανόνα φαίνεται από το περιεχόμενο και το ύφος των γραπτών, αλλά και αν δεν το ξέρεις είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να το διαχειριστείς; Ακόμη και σε μια πραγματική κουβέντα τετ-α-τετ συχνά δεν το ξέρεις και μπορείς είτε να το ρωτήσεις, είτε να απαντήσεις σε όποιο επίπεδο θέλεις και να αφήσεις τον άλλον να ανταποκριθεί όπως μπορεί.

Με άλλα λόγια, εγώ δεν βλέπω πρόβλημα στην έλλειψη στοιχείων για τη συμπλήρωση του πορτρέτου του συνομιλητή μας.

Είναι ενδιαφέρον όμως ότι όσοι ζητούν να ξέρουν το φύλο ή το μορφωτικό επίπεδο ή την ταυτότητά του γενικά, φροντίζουν να τονίσουν ότι δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι "αληθινά" αυτά, τους ενδιαφέρει απλώς να έχουν μια εικόνα για τον άλλον, να μην νιώθουν ότι μιλούν σε μια σκιά, ένα φάντασμα. Αν όντως είναι αυτό το θέμα, είναι βεβαίως κατανοητό και πολύ ανθρώπινο: έχουμε συνηθίσει να μιλάμε σε ανθρώπους και όχι σε μαριονέτες, κινούμενα σχέδια ή χάρτινες φιγούρες. Αυτή όμως είναι μια από τις ιδιαιτερότητες του διαδικτύου τις οποίες είναι καλύτερα να αποδεχτούμε εφ' όσον θέλουμε να επικοινωνούμε μέσω αυτού.

Σίγουρα δεν είμαι σύμφωνη με την υποχρεωτική δήλωση στοιχείων εκ μέρους των συνομιλητών - ιδίως αφού καθένας μπορεί να δηλώσει ψέματα, είναι και λίγο ανόητο να του ζητάς να δηλώσει κάτι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος πολύ συγκεκριμένος πρακτικός λόγος, δεν μου φαίνεται σκόπιμο να ζητούνται στοιχεία ταυτότητος που δεν χρησιμεύουν σε τίποτε στην πορεία μιας συζήτησης (και αν χρησιμεύουν, του τα ζητάς πάνω στην κουβέντα: αν π.χ. κάποιος εκφράζει άποψη για τους πόνους της περιόδου - λέμε τώρα - μπορείς να τον ρωτήσεις αν το ξέρει από προσωπική πείρα ή όχι). Πολλοί θα νιώσουν αμήχανοι ή ενοχλημένοι αν τους ζητηθεί υποχρεωτικά να δηλώσουν φύλο, και δεν μου φαίνεται ότι αξίζει να προκληθεί δυσαρέσκεια σε κάποια υποψήφια μέλη μόνο και μόνο για να μην γράφουμε ο/η.

Όσο για την ανωνυμία στο ίντερνετ, έχω διαπιστώσει ότι πολλοί ενοχλούνται και πολλοί δεν καταλαβαίνουν την αναγκαιότητά της ή την επιθυμία ορισμένων να εκφράζονται ανώνυμα ή μέσω ψευδωνύμου. Θα μιλήσω για τον εαυτό μου, μια που ξεκίνησα το blog μου με ψευδώνυμο και ακόμη γράφω σχεδόν παντού έτσι, αν και τα "αληθινά" στοιχεία μου βρίσκονται στη διάθεση καθενός, στο προφίλ μου στο blogger.

Η αλήθεια είναι ότι θεώρησα λίγο έως πολύ δεδομένο ότι θα έγραφα με ψευδώνυμο, επειδή όλοι έμοιαζαν να το κάνουν και μου φάνηκε ελκυστικό χωρίς να ξέρω ακριβώς γιατί. Δεν κάθισα να το σκεφτώ καθόλου. Το ψευδώνυμο το είχα ήδη μισοέτοιμο (από τις εποχές που φαντασιωνόμουν ότι θα ήθελα να γίνω συγγραφέας και θα έγραφα με ψευδώνυμο*) και μου φάνηκε τελείως φυσικό να το χρησιμοποιήσω. Στο προφίλ μου όμως είχα (και έχω ακόμη) τα αληθινά μου στοιχεία: δεν κρύβομαι από κανέναν, δεν ντρέπομαι για τίποτα, θέλω μόνο να νιώσω διαφορετική, να εκφραστώ μέσα από μια προσωπικότητα που αν και "ψεύτικη" είναι εξίσου ή και περισσότερο αληθινή από την επίσημη. Εγώ προσωπικά, αν καθίσω να το σκεφτώ, νομίζω ότι θέλω απλώς να νιώσω ότι είμαι κάποια άλλη από την καθημερινή σύζυγο-νοικοκυρά-εργαζόμενη-κόρη-αδελφή-θεία-αγχωμένη-απογοητευμένη-κομπλεξική τύπισσα. Κάποια ίσως πιο νέα, πιο ελεύθερη, με πιο φρέσκες ιδέες και με το θάρρος και την ικανότητα να τις εκφράζει. Και κοίτα να δεις τι πλάκα: φορώντας αυτή τη μάσκα, κατά κάποιον παράξενο τρόπο η μεταμόρφωση γίνεται αληθινή, η προσωπικότητα αυτή αποκτά σάρκα και οστά, αλληλεπιδρά με ανθρώπους, ενεργεί, πράττει, δρα και στην "πραγματική" ζωή, επηρεάζει και την "άλλη" μου προσωπικότητα (ή όλες τις "άλλες", γιατί είναι πολλές).

Στο πλαίσιο αυτό, ίσως κάποιες φορές να μην θέλω να πω αν είμαι άντρας ή γυναίκα (γνωρίζω ένα μπλογκ που η/ο μπλόγκερ αποφεύγει συστηματικά και σκόπιμα να δηλώσει φύλο, σίγουρα θα έχει τους λόγους της/του και το σέβομαι, γιατί είναι ένας άνθρωπος πολύ ευαίσθητος, εκφραστικός και αξιόλογος και εκτιμώ τα γραπτά της/του). Υπάρχουν στιγμές που κι εγώ προτιμώ να μην ξέρει ο συνομιλητής μου το φύλο μου, ακριβώς για να μην αξιολογήσει τα λεγόμενά μου με βάσει το αν είμαι άντρας ή γυναίκα, αλλά με βάση την αξία τους ως ιδέες.

Εν κατακλειδι, να πω ότι αυτές οι "ψεύτικες" ταυτότητες με τα ψευδώνυμα τελικά δεν καλύπτουν την ουσία της ταυτότητας του καθενός. Εγώ στο διαδίκτυο είμαι γνωστή ως Αόρατη Μελάνη, και όσοι με ξέρουν έχουν μια εικόνα για μένα και για το ποια είμαι: αν είμαι έξυπνη ή χαζή, μορφωμένη ή αγράμματη, διαλλακτική ή αδιάλλακτη. Το προφίλ της ταυτότητάς μου σχηματίζεται μέσα από τα γραπτά μου, η προσωπικότητά μου διαγράφεται καθώς γράφω, και έτσι όλοι ξέρουν ποια πραγματικά είμαι επί της ουσίας. Με το να μάθουν ότι είμαι όντως γυναίκα και όχι άντρας ή ότι με λένε Αφροξυλάνθη Περιβολαράκη (λέμε τώρα), δεν θα έχουν μάθει τίποτα παραπάνω για μένα - αντίθετα θα νομίζουν ότι κάτι έμαθαν, ενώ στην ουσία δεν θα έχουν μάθει τίποτα.


*Μια που το έθιξα, θα ήθελα να αναρωτηθούμε λίγο όλοι αν μας ενοχλούν τα ψευδώνυμα των καλλιτεχνών. Ενοχλείται κανείς ας πούμε που ο κύριος Αλεπουδέλης δημοσίευσε ως Ελύτης; Που η κυρία Mary Ann Evans δημοσίευσε ως George Eliot; Που ο Φερνάντο Πεσόα δημοσίευσε με κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες δεκάδες ψευδώνυμα; Συνήθως όχι, είτε επειδή νομίζουμε ότι "τους ξέρουμε τώρα πια" - ο Ελύτης δεν φορούσε μάσκα ούτε απέκρυψε τα αληθινά στοιχεία του - επειδή θεωρούμε ότι ήταν δικαιολογημένοι από τις συνθήκες - η Έβανς ήθελε να την πάρουν στα σοβαρά σε μια εποχή που η κοινωνική θέση των γυναικών δεν ήταν αυτή που είναι σήμερα - αλλά και επειδή κατά κάποιον τρόπο η τέχνη μοιάζει να δικαιώνει τις "παραξενιές" - ο Πεσόα ήταν "εκκεντρικός" και καθάρισε.

Όμως ακόμη και εμείς που δεν είμαστε καλλιτέχνες, που δεν κατατρεχόμαστε κοινωνικά, που δεν βγάζουμε στη φόρα τα "αληθινά" μας στοιχεία (δηλαδή εκείνα της ταυτότητας ή εκείνα που η κοινωνία αποδέχεται) θα πρέπει να έχουμε το δικαίωμα να δηλώσουμε (ή να μην δηλώσουμε) ό,τι θέλουμε σε έναν ελεύθερο χώρο διακίνησης ιδεών - εφόσον το ζητούμενο είναι ακριβώς οι ιδέες μας και όχι το ποιόν μας.

Συγγνώμη που μακρηγόρησα τόσο, βγήκα και λίγο ίσως εκτός θέματος και περιαυτολόγησα κιόλας.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Έχω παρατηρήσει κάτι ενδιαφέρον σχετικά με τα φύλα. Οι άνδρες μιλούν απείρως λιγότερο επιθετικά όταν γνωρίζουν ότι μιλούν σε γυναίκα, εκτός αν παίζουν Halo και της λένε να πάει πίσω στην κουζίνα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο σεξισμός ή η αγαμία, αλλά θυμάμαι στο forum της σχολής μου, όπου είχα χρησιμοποιήσει τη φράση "το έβγαλες από τον κώλο σου" σε μια τύπισσα, και δέχθηκα επίθεση από καμμιά 20ρια white knights που αναρωτιούνταν πώς τόλμησα να μιλήσω έτσι σε μια γυναίκα. Good times.

Πάντως, την ώρα που διάβαζα το post σου, είχα στο μυαλό μου να γράψω για τα καλλιτεχνικά ψευδώνυμα, αλλά τελικά το έκανες μόνη σου. Άσχετα από το καλλιτεχνικό thingy, εγώ ανέκαθεν θεωρούσα οποιαδήποτε ευκαιρία υπογραφής ως challenge δημιουργικότητας. I mean, γιατί να γράψεις το όνομα που σου έδωσαν άλλοι, ενώ μπορείς να γράψεις οτιδήποτε γουστάρεις? Υποπτεύομαι ότι ίσως σχετίζεται ως ένα βαθμό με τον κονφορμισμό του καθενός ή κάτι τέτοιο, γιατί πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ γιατί κάποιος θα ενεγράφετο σε ένα site ως "stefanos" αντί για "Bioluminescent Stranger".

Με αυτό κατά νου, θα ήθελα να ρωτήσω τον άνθρωπο που ξεκίνησε το thread, με όλη τη συμπάθεια που τρέφω για εκείνον: Dude, πραγματικά δε μπόρεσες να σκεφτείς κάτι λίγο πιο ευφάνταστο από το ότι σε λένε Τάσο και μένεις στο Διδυμότειχο? Δε μπορώ παρά να θαυμάσω την ασκητική ευθύτητα με την οποία παρουσιάζεις τον εαυτό σου.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ σε ένα άλλο φόρουμ που είμαι μέλος (χωρίς ιδιαίτερα ενεργή συμμετοχή πάντως), υπάρχει κάποια Aretara και κάποιος Spirtoulis. Στην πορεία αποδείχθηκε ότι η Aretara είναι άνδρας και ο Spirtoulis γυναίκα. Προσωπικά, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω, δεν μπορώ να τους πάρω και πολύ στα σοβαρά, παρ' ότι έχουν κατά καιρούς δημοσιεύσει αξιόλογα post και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ο Σπιρτούλης πάντως είναι στρουμφάκι. κάποιο τέτοιο χαρωπό nick με παραπέμπει σε παιδί η κοπέλα. κάποιος μπορεί να βάλει έναν αγαπημένο παιδικό ήρωα, η κάποιον που θα ήθελε να του μοιάσει. Σε ένα άλλο φόρουμ που βρίθει από νέες μαμάδες τέτοια nick (που αναφέρονται στα παιδιά τους) είναι πολύ συνηθισμένα. πολλές φορές το nick προκύπτει και από το χώρο στον οποίο απευθύνεσαι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Και τι δουλειά έχεις εσύ στο φόρουμ με τις νέες μαμάδες; Δεν πιστεύω να είσαι λεχώνα. : brrr : : brrr : : brrr :
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ σε ένα άλλο forum για μεγάλο χρονικό διάστημα σχολίαζα στο section της θεολογίας με nick marianthi. Eίχε κάνει λογαριασμό εκεί η γυναίκα μου για άλλους λόγους και εγώ βαριόμουνα να κάνω άλλο. Είχα εμπλακεί εκεί σε κάτι epic discussions με κάτι ανθρωπόμορφα ταλιμπανίδια, τα οποία όταν έμαθα ότι είμαι άντρας και όχι γυναίκα αφρίσανε!

Εννοείται πως αμφισβητήθηκαν τα πάντα: ο ανδρισμός μου (χέστηκα), η σοβαρότητά μου κοκ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Να το ξέρω, για να σε πειράζω αν μου την πεις καμιά φορά μελλοντικά, marianthi. Σαν τη Βουγιουκλάκη που αποκαλούσε τον Παπαμιχαήλ «Αγλαΐα», στην Κόρη μου τη σοσιαλίστρια. :mrgreen: :mrgreen:
Απάντηση