Φύλο μελών ή/και μικρά ονόματα

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε παιδιά, συγχωρήστε την άγνοιά μου, καθώς τόσο στο φόρουμ όσο και σε ιστοτόπους γενικότερα είμαι αρχάριος, όμως θα μου άρεσε πολύ να ξέρω τουλάχιστον το φύλο των ανθρώπων με τους οποίους συνδιαλέγομαι, ακόμη και, αν δεν είναι υπερβολικό, το μικρό τους όνομα. Θα μου άρεσε γενικά ν' αρχίζω μια αντιπαράθεση γράφοντας π.χ. "όχι, ρε Βαγγέλη", ή "ναι, ρε Ελένη" κ.λπ. Είμαι υπερβολικά ρομαντικός; Μπορεί να γίνει κάτι;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ω!!!!!! ρε δυδιμοτειχε!!!! είσαι τέρας πως το σκέυτηκες αυτό!!!!!
Αναρχία κύριοι.
Σέναλο θέμα είπα νακούσουμε και μιαλλην εκδοχη.
DANKE ! Κύριους.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γενικά ο καθένας αποκαλύπτει ό,τι θέλει και όσα θέλει στο φόρουμ. Κάποιοι λένε και το όνομά τους ή/και το φύλο τους στο αυτοσυστηθείτε, άλλοι μπορεί να το πουν σε κάποια συζήτηση, άλλοι ποτέ. Οπότε όχι δεν μπορούμε να έχουμε κάτι σαν κατάλογο με τα ονόματα και το φύλο των μελών. Μπορείς όμως πάντα να αρχίσεις μια αντιπαράθεση λέγοντας "ρε τεμπελόσκυλο" για παράδειγμα :).
Off Topic
Προσωπικά τα ψευδώνυμα αντί για τα ονόματα μου φαίνονται πιο "ρομαντικά".
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Γενικά ο καθένας αποκαλύπτει ό,τι θέλει και όσα θέλει στο φόρουμ. Κάποιοι λένε και το όνομά τους ή/και το φύλο τους στο αυτοσυστηθείτε, άλλοι μπορεί να το πουν σε κάποια συζήτηση, άλλοι ποτέ. Οπότε όχι δεν μπορούμε να έχουμε κάτι σαν κατάλογο με τα ονόματα και το φύλο των μελών. Μπορείς όμως πάντα να αρχίσεις μια αντιπαράθεση λέγοντας "ρε τεμπελόσκυλο" για παράδειγμα :).
Off Topic
Προσωπικά τα ψευδώνυμα αντί για τα ονόματα μου φαίνονται πιο "ρομαντικά".
Ωραία, αλλά δημιουργούνται και πρακτικά προβλήματα όταν γράφεις για κάποιον σε τρίτο πρόσωπο, π.χ. έγραψε ο/η founder για τον εαυτό του/της, ή γράφουμε φίλε/φιλενάδα, παληκάρι μου/ κορίτσι μου κ.λπ., αναγκαζόμενοι να χρησιμοποιούμε συνεχώς την κάθετο. Στο κάτω κάτω μη βαράτε, μια κουβέντα είπαμε...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Όχι βρε δεν βαράμε, μην ανησυχείς! Κοίτα τα πρακτικά προβλήματα ξεπερνιούνται κάπως έτσι: Όταν μιλάς με κάποιον υποθέτεις το φύλο του και λες "ρε φιλενάδα..." πχ κι αν σου πει "ε όχι και φιλενάδα κοτζάμ άντρας!!!" τότε καταλαβαίνεις ότι είναι αρσενικό ;) Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, σιγά μην κάθομαι να γράφω του/της συνέχεια : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ακόμα καλύτερα πες του κάτι σε «τρελή» και θα δείς για πότε διευκρινίζει το φύλο του...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:ακόμα καλύτερα πες του κάτι σε «τρελή» και θα δείς για πότε διευκρινίζει το φύλο του...
:lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ έχω στο μυαλό μου τη λέξη "άνθρωπος", οπότε δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Για παράδειγμα, μπορείς να πεις σε κάποιον "είσαι τρελός", υπονοώντας "είσαι τρελός άνθρωπος", οπότε δεν έχει σημασία αν είναι άνδρας ή γυναίκα.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Η εισοδος σου αγαπητε Τάσο ειναι θυελωδεις.
Και καποιοι ισως να ντρεπονται να πουν το ονομα τους.
Ετσι και μενα με ειπε καποιος επικουρο και δεν αντεδρασα.
Ώ! οποία βλασφημία!
Παρεπειπτωντως με λενε Γιώργο.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Ετσι και μενα με ειπε καποιος επικουρο και δεν αντεδρασα.
Όπως το Αναστάσιος γίνεται Τάσος,
έτσι το epicourosan γίνεται επίκουρος,
ο dtango γίνεται dt,
το Τεμπελόσκυλο γίνεται Τ και η AoratiMelani γίνεται ΑΜ. ;)

Κάποιος που σε ρώτησε αν έχεις σχέση με τον επίκουρο ή τον επικουρίδη -δεν θυμάμαι-
δεν το έκανε γιατί ήθελε να σε προσβάλει :D

Δεν είναι θέμα ντροπής να έχεις ένα ψευδώνυμο. Είναι η ταυτότητά σου στο διαδίκτυο, όπως στην καθημερινότητά σου κυκλοφορείς με το Γιώργος Τάδε¨.
Όταν βρεθείς σε μία συνάντηση της Ένωσης θα πεις είμαι ο epicourosan (για να σε αναγνωρίσουν), με λένε Γιώργο (ή Γιώργο Τάδε αν θες).
Όταν (μετά τη συνάντηση) ξαναγράψεις εδώ στο φόρουμ, αυτούς που γνώρισες δεν θα τους απευθύνεις το λόγο με το μικρό τους όνομα, αλλά με το ψευδώνυμό τους. Αυτά είναι θέματα κοινωνικής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και έχουν να κάνουν με τη σφαίρα της ιδιωτικότητας του καθενός από μας. ;)
Για να σε προλάβω να μη θεωρήσεις ότι σου τη λέω, δεν το κάνω, απλά σου εξηγώ γιατί συμβαίνουν κάποια πράγματα ώστε να μην τα παρερμηνεύεις - καθώς ο ίδιος έχεις πει πως είσαι νέος (δηλαδή newbie στα ελληνικά) σε φόρουμ και διαδικτυακές συζητήσεις. :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Εγώ έχω στο μυαλό μου τη λέξη "άνθρωπος", οπότε δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Για παράδειγμα, μπορείς να πεις σε κάποιον "είσαι τρελός", υπονοώντας "είσαι τρελός άνθρωπος", οπότε δεν έχει σημασία αν είναι άνδρας ή γυναίκα.
Eγώ αν έχω στο μυαλό μου τη λέξη "οντότητα", υπάρχει πρόβλημα?

Προς απάντηση του θέματος, δεν είμαι κάποιος ομοφυλόφυλος άντρας που παριστάνει το κορίτσι.
Από την άλλη, δεν είναι επιβεβαιώσιμο με όλο αυτό το περίβλημα ανωνυμίας.. :mrgreen:
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γεια σου Βερα.
Δεν αισθανωμαι απο κανενα προσβεβλημενος εσω μεσα,αν ηταν ετσι θα ειχα φυγει.
Δεν νομιζω να μπορει καποιος ναμε προσβαλει εδω.
Δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να μου κανει.

Στο θεμα μας τωρα Τασο, να και η Βερα ειδες πως μαζευονται οι πληροφοριες?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσοι άνθρωποι έχουν εμμονή με τα νομικά ονόματα των ανθρώπων, λες και φέρουν κάποια σημαντική πληροφορία για το άτομο. Ο μόνος λόγος που υπάρχουν τα ονόματα είναι για να μην προκαλείται σύγχυση στην επικοινωνία. Εφόσον μπορείς ήδη να διακρίνεις κάποιον από το username του, γιατί να θέλεις να μάθεις τον τίτλο με τον οποίο τον αναγνωρίζει το κράτος? Δε σου προσφέρει τίποτα, ούτε τον "γνωρίζεις καλύτερα". Μάλιστα, οι τίτλοι αυτοί είναι τόσο περιορισμένοι σε πλήθος, ώστε υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι με πανομοιότυπο όνομα. Εφόσον δεν περιέχει κάποια πληροφορία ούτε είναι μοναδικό, γιατί κάποιος να ενδιαφερθεί να μάθει το όνομα κάποιου? Αντιθέτως, τα usernames είναι μοναδικά στο forum, γιατί απαγορεύεται να υπάρχουν δύο χρήστες με το ίδιο ψευδώνυμο, οπότε είναι αδύνατο να προκληθεί σύγχυση, ενώ είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχουν τουλάχιστον δύο χρήστες με το ίδιο όνομα. Ακόμα πιο περίεργο είναι το γεγονός ότι κάποιοι θεωρούν το όνομα της αστυνομικής τους ταυτότητας ως ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους. Ας συστηνόμαστε με τους ΑΦΜ μας, εξίσου αυθαίρετο θα είναι, αλλά τουλάχιστον ο καθένας θα έχει το δικό του.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Πεστα ρε μεγαλε noxteryn
που κολατε ρε παιδακια στα ονοματα αφου μπορουμε να βαπτιστουμε μονοι μας !!!
Και να παρουμε οτι ονομα γουσταρουμε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενδιαφέρουσες επερωτήσεις που προκαλούνται από την ιδέα της προτίμησης γνώσης φύλου και της ουδέτερης στάσης σε αυτό, αποτελούν ο χειρισμός των μη ετεροφυλόφιλων (ομοφυλόφιλοι, αμφιφυλόφιλοι, παμφυλόφιλοι, πολυφυλόφιλοι), αλλά και ανθρώπους που έχουν ιδιάζοντα χαρακτηριστικά ψυχολογίας ή φύλου (transgendered/transsexual, asexual, pomosexual, intersexed, κ.λ.π.).

http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_identity
http://en.wikipedia.org/wiki/Third_gender
http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_ori ... n_identity

Υ.Γ.: Ένα άρθρο που ίσως ενδιαφέρει αρκετό κόσμο...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

χμ, δεν είναι διαφορετικά πράγματα το φύλο και η σεξουαλική προτίμηση; Τι ενδιαφέρει την κοινωνία τι κάνει στο κρεβάτι του ο κάθε ένας για να προσδιορίσει το φύλο του; Ακόμα και κάποιος/α που έχει αλλάξει φύλο, θα προσδιορίζεται λογικά με το καινούριο του. Το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού λογικά καλύπτει τις όποιες (ελάχιστες υποθέτω) ενδιάμεσες (;) περιπτώσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ είμαι αμπελόφυλο... :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσοι άνθρωποι έχουν εμμονή με τα νομικά ονόματα των ανθρώπων, λες και φέρουν κάποια σημαντική πληροφορία για το άτομο. Ο μόνος λόγος που υπάρχουν τα ονόματα είναι για να μην προκαλείται σύγχυση στην επικοινωνία. Εφόσον μπορείς ήδη να διακρίνεις κάποιον από το username του, γιατί να θέλεις να μάθεις τον τίτλο με τον οποίο τον αναγνωρίζει το κράτος? Δε σου προσφέρει τίποτα, ούτε τον "γνωρίζεις καλύτερα".
+ 1000 μέσα στο μυαλό μου είσαι.

Ο μόνος λόγος για να θέλεις να ξέρεις το νομικό όνομα κάποιου, είναι αν θες να του κάνεις μήνυση για δυσφήμιση. : brrr :
Είναι γεγονός ότι πολύς κόσμος καλύπτεται με διαδικτυακή ανωνυμία για να πει πράγματα που αν τα έλεγε επώνυμα θα μπορούσε να υποστεί ποινικές κυρώσεις ή κοινωνικές επιπτώσεις, και αυτό μπορεί να γίνει πολύ δυσάρεστο.

Αλλά για να τον "γνωρίσεις" και να "ξέρεις ποιος είναι στ' αλήθεια", σίγουρα το "Γιώργος Παπαδόπουλος" δεν λέει και πολλά περισσότερα από το "Ιπτάμενος Βαρώνος" (λέμε τώρα, τυχαίες επιλογές), μάλιστα μάλλον λέει πολύ λιγότερα...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:χμ, δεν είναι διαφορετικά πράγματα το φύλο και η σεξουαλική προτίμηση;
Ήταν αναφορά και στις νήξεις για τα: «Τρελή.» :P Και λίγο "tongue in cheek."
apeleytheros έγραψε:Τι ενδιαφέρει την κοινωνία τι κάνει στο κρεβάτι του ο κάθε ένας για να προσδιορίσει το φύλο του;
Εδώ σ' έχασα. Πάντως, έχουμε κι ενδιάφερουσες περιπτώσεις (π.χ. όργανα Α, ταύτιση ως Β, σεξουαλική επιθυμία προς Β).

Ας πούμε, άτομο με εμφάνιση γυναίκας (χωρίς εγγενή πάθηση) να ταυτίζεται ως άνδρας, και να «θέλει» άνδρες.
apeleytheros έγραψε:Ακόμα και κάποιος/α που έχει αλλάξει φύλο, θα προσδιορίζεται λογικά με το καινούριο του. Το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού λογικά καλύπτει τις όποιες (ελάχιστες υποθέτω) ενδιάμεσες (;) περιπτώσεις.
Είναι πιο μπερδεμένο, πίστεψέ με. :P
AoratiMelani έγραψε:Εγώ είμαι αμπελόφυλο... :mrgreen:
Καλό! :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Εδώ σ' έχασα.
αναφερόμουν στην ταυτοποίηση φύλου λαμβάνοντας υπόψιν τη σεξουαλική προτίμηση.
RaspK έγραψε:Πάντως, έχουμε κι ενδιάφερουσες περιπτώσεις (π.χ. όργανα Α, ταύτιση ως Β, σεξουαλική επιθυμία προς Β).
RaspK έγραψε:Ας πούμε, άτομο με εμφάνιση γυναίκας (χωρίς εγγενή πάθηση) να ταυτίζεται ως άνδρας, και να «θέλει» άνδρες.
Εμπλέκεις την σεξουαλική επιθυμία που την θεωρώ αδιάφορη για το κράτος (πριν πολύ ελάχιστων περιπτώσεων που δεν είναι της παρούσης μάλλον), και για το υπόλοιπο της ευρύτερης κοινωνίας.

Τι σημασία έχει η ταύτιση ως Β; (αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς εμφάνιση, πχ θηλυπρέπεια) Όργανα "Α" σημαίνει "Α" φύλο. Στη ζωή του μπορεί να αντί Τάσος να συστήνεται Νατάσα (και υπολοχαγός άμα λάχει) και αντί Ευαγγελία, Ευάγγελος. Εφόσον το υπόλοιπο είναι απλά ένα έντυπο το οποίο βγαίνει έξω μόνο σε εξακρίβωση στοιχείων κλπ, δεν μου φαίνεται *τόσο* πρόβλημα.

RaspK έγραψε:Είναι πιο μπερδεμένο, πίστεψέ με. :P
Λάθος επιχείρημα :P
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση